Uygulamanız Gereken 8 Rutin WordPress Onarım ve Bakım İşlemi
access_time
hourglass_empty
person_outline

Uygulamanız Gereken 8 Rutin WordPress Onarım ve Bakım İşlemi

Bir websitesi sahibi olmak sadece yeni içerik yayınlayarak güzel sayfalar tasarlamaktan ibaret değildir. Eğer herşeyin düzgün çalışmasını istiyorsanız ayrıca düzenli şekilde WordPress onarım ve bakım çalışması yapmalısınız. Eğer websitenizle ilgilenmezseniz, performans düşüklükleri yaşanabilir.

Neyse ki çoğu WordPress bakım modu işlemi oldukça basit ve uygulaması kolay. Bu rehberde aşağıdaki işlemler üzerinde duracağız:

  1. Sayfa yüklenme sürelerinin takibi.
  2. Taslakları ve çöpü temizleme.
  3. Eklenti ve temaları güncelleme.
  4. Website yedekleme.
  5. Kırık, bozuk bağlantıları temizleme.
  6. WordPress önbellek temizleme.
  7. WordPress veritabanı optimizasyonu.
  8. Şifreleri güncelleme.

Listedeki yapılacak iş sayısı gözünüzü korkutmasın. Çoğu hemen halledilebiliyor ve her bir adımın üzerinden beraber geçeceğiz. Hemen başlayalım!

1. Sayfa Yüklenme Sürelerinin Takibi

Websitenizin yüklenme süresini azaltarak ziyaretçileriniz için çok daha iyi bir tecrübe sunabiliriz. Eğer bu süre uzarsa sıkılıp ayrılmaları muhtemeldir, bu sayede hemen çıkma oranı artacaktır. Bu da daha düşük conversion yani dönüşüm demektir.

Pratikte, websitenizin iki saniyeden kısa sürede açılması idealdir. Bu sınırı aştığınızda bekleme süresi çoğu kullanıcıyı korkutmaya başlar. Bu yüzden websitenizin yüklenme sürelerini periyodik olarak kontrol etmelisiniz, bunun için Pingdom Tools gibi bir hizmet kullanılabilir.

pingdom tools anasayfası

Pingdom Tools kullanmak için sadece sitenizin URL adresini girin ve test sunucusu seçin. Sonuçlar kullanacağınız sunucuya göre değişebilir. Örneğin, eğer websiteniz bir ABD sunucusunda ise, testleri New York veya San Jose’den yaparak daha iyi sonuç alabilirsiniz:

test uygulanacak sunucu seçimi

Her durumda, sonuçlarınız hiçbir test sunucusunda iki saniyelik sınırı aşmamalıdır. Testleri ayrıca birden fazla uygulayarak ortalama yüklenme hızını bulabilir ve daha isabetli sonuçlar elde edebilirsiniz:

Pingdom Tools hız testi sonuçları

Sitenizin yüklenme sürelerini bu şekilde ayda en az bir kez kontrol ederek herhangi bir sorunu çok büyümeden ortadan kaldırabilirsiniz. Eğer sayfaların yüklenmesi çok uzun sürüyorsa bu, websitenizde gözden kaçan bir sorun olduğuna işarettir. Neyse ki sitenizi hızlandırmak için yapılabilecek pek çok kolay şey var. Bunlara ek olarak, kaliteli bir web hosting hizmeti alındığına emin olunmalı.

2. Taslakları ve Çöpü Temizleme

WordPress websitesi ne kadar zamandır çalışıyorsa, panelinizde o kadar fazla ‘çöp’ birikir. Örneğin, vazgeçilmiş yazı taslakları, çöpe atılan sayfalar ve yorumlar gibi öğeler.

Bazı durumlarda tüm bu veri websitenizi yavaşlatabilir. Artı, panelinizi her zaman düzenli tutmak iyi bir alışkanlıktır. Dolayısıyla, bu öğeleri periyodik olarak temizlemelisiniz. Bu işlem paneliniz aracılığıyla kolaylıkla yapılabilir.

Öncelikle silinen yazı ve sayfa taslaklarını silelim. Bunlardan kurtulmak için Tüm Yazılar veya Tüm Sayfalar sekmesine gidin ve Çöp kategorisinde herhangi öğe olup olmadığını kontrol edin:

WordPress yazılarının çöp sekmesi

Eğer varsa, Çöp bağlantısına tıklayın. Ardından bir dakika ayırarak bu taslaklar arasında kullabileceğiniz birşey olmadığına emin olun ve sonrasında Toplu İşlemler menüsüne tıklayın ve Kalıcı Olarak Sil seçeneğini kullanın.

WordPress çöpe atılan yazıları silme

Bu süreci diğer içerik türleri için tekrarlayabilirsiniz (yazılar, sayfalar vs).

Şimdi WordPress geri dönüşüm kutusunu temizlediğinize göre şimdi silinmiş yorumları halledebiliriz. Bu süreç tıpkı sayfa ve yazılarda olduğu gibi. Sadece Yorumlar sekmesine gidin ve İstenmeyen veya Çöp kategorilerini kontrol edin. Eğer herhangi birşey bulursanız toplu işlemlerden halledin.

3. Temaları ve Eklentileri Güncelleme

Eklentiler ve temalar WordPress kullanmanın en güzel yanları. Oynayabileceğiniz binlerce seçenek var ve bunlardan birçoğu websiteleri için hayati önem taşıyor. Ancak eklentiler, belirli derece sorumluluğu beraberinde getiriyor.

Eğer tema ve eklentilerinizi güncel tutmazsanız, bir noktada çalışmayı durduracaklardır. Eski yazılımlar WordPress’in veya diğer eklentilerin yeni sürümleriyle uyumsuzluk yaşayabilir. Artı, eski eklenti ve temalar sitenizde saldırganların zararlı yazılım yükleyebilmek için kullanabilecekleri güvenlik açıklarına sebep olabilirler.

Bu sorunlarla karşılaşmamak için tüm yapmanız gereken ara sıra Eklentiler sekmesine giderek herhangi güncelleme bildirimi olup olmadığını kontrol etmek:

Güncelleme gerektiren iki örnek eklenti

Aynı şey temalar için de geçerli. Eğer bir güncelleme varsa, Temalar sekmesinde bir bildirim görürsünüz. Ardından tüm yapmanız gerek sadece güncelle butonuna tıklamak.

Bazen, güncellemeleri sitenize uygulamadan önce temanızı veya önemli eklentilerinizi bir tür test sitesinde uygulamak isteyebilirsiniz. Bu fazladan uğraş gerektiriyor ancak güncellemede sorun olması durumunda sizi zamandan ve stresten kurtaracak.

4. Website Yedekleme

WordPress onarım ve bakım söz konusu olduğunda website yedekleme, herşeyin güvende ve sorunsuz olması açısından yapabileceğiniz en iyi şeydir. Güncel bir WordPress yedeği size çok şey kazandırabilir.

Örneğin eğer websiteniz bozulursa tüm yapmanız gereken son yedeği yüklemek. Bu durum herhangi önemli bir dosyayı yanlışlıkla sildiğinizde veya bir eklenti ile uyumsuzluk sorunu yaşadığınızda da geçerlidir.

Problem şu ki, çoğu kişi yedekleme yapmaları gerektiğini biliyor ancak çok azı bunu gerçekten yapıyor. Bu kötü çünkü WordPress yedekleme söz konusu olduğunda size oldukça fazla seçenek sunuyor.

Eğer nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, website yedekleme nasıl yapılır rehberine göz atılabilir. Bu rehberde eklentiler kullanarak, FTP ve eğer Hostinger kullanıcısıysanız kontrol paneli aracılığıyla WordPress sitenizi nasıl yedeklenir detaylı şekilde gösteriyoruz.

Bize göre yedekleme konusunda herhangi bir rakam ‘yeterli’ değildir. Sitenizi en azından haftada bir kez yedeklemelisiniz. Eğer haftada birden fazla içerik yayınlıyorsanız, maksimum koruma için daha sık yedekleme planı geliştirmelisiniz.

5. Kırık – Bozuk Bağlantıları Temizleme

Websitenizdeki çoğu sayfa muhtemelen birkaç link içeriyordur. Bu linkler sitenizdeki farklı sayfalara veya harici domainlere yönlendiriyor olabilir. Zaman geçtikçe, bu bağlantılar çalışmayı durdurabilir veya bozulabilir çünkü ulaşmaya çalıştıkları URL artık hayatta değildir.

Bozuk bağlantılar ciddi bir sorundur çünkü ziyaretçilerinizin kafasını karıştırabilir ve sitenizin profesyonel görünümüne zarar verebilir. Nihayetinde eğer sayfanızda birden fazla bozuk bağlantı oluşursa, uzun zamandır güncellenmediğini ve doğru şekilde düzenlenmediğini düşünürler.

Tüm yazı ve sayfa bağlantıları manuel olarak kontrol edilebilir. Ancak çok çok az içeriğe sahip olmadığınız sürece bu yaklaşım pratik değildir. Nispeten büyük siteler için WP Broken Link Status Checker gibi bir araç kullanmalısınız:

WP Broken Link Status Checker eklentisi

Bu eklenti bir süredir güncellenmemiş olsa da bozuk bağlantıları saptamak ve temizlemek için güvenle tavsiye ediyoruz. Kullanmak için öncelikle eklentiyi yüklemeli ve etkinleştirmelisiniz. Bunu yaptıktan sonra yönetici panelinde görünecek olan WP Link Status sekmesine gidin ve Add new scan seçeneğine tıklayın:

yeni bir kırık link taraması başlatma

Sonraki ekranda eklentiyi hem bozuk bağlantılar hem de bozuk resimleri tespit edecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Ayrıca eklentinin ne kadar eskiye kadar tarama yapacağını ve hangi bozuk bağlantı türlerini (dahili veya harici) test etmesi gerektiğini belirleyebilirsiniz:

kırık link taraması ayarları

Hazır olduğunuzda Save and run crawler butonuna tıklayın ve eklentinin işini tamamlamasını bekleyin. Bu süreç, website boyutuna bağlı olarak biraz zaman alabilir. Tamamlandığında aşağıdaki gibi bir başarı bildirimi göreceksiniz:

eklentinin crawler sonuçları

Eğer crawling results yazısına tıklarsanız, çapa metin olarak da bilinen anchor text ve bulunan konum dahil bütün bozuk bağlantıları görebilirsiniz. Artık bu sayfaları düzenlemek, URL’lerini değiştirmek veya topyekün silmek size kalmış. Bozuk bağlantılar her gün ortaya çıkan birşey değil, dolayısıyla bu işlemi iki üç ayda bir yapabilirsiniz.

6. WordPress Önbellek Temizleme

Website önbellekleme, site performansı açısından oldukça faydalıdır. Bu işlem özünde kullanıcılarınızın tarayıcılarına site verinizi bilgisayarlarında kaydetme imkanı sağlar, böylece her ziyaret ettiklerinde veriler tekrar yüklenmek zorunda kalmaz.

Ancak zaman zaman önbelleği temizlemeniz gerekiyor, özellikle de sitenize büyük güncellemeler yaptığınızda. Eğer bir önbellek eklentisi kullanıyorsanız, bu süreç oldukça basit çünkü dahili önbellek temizleme işlevine sahipler.

Örneğin WP Super Cache eklentisi popüler bir seçenek. Eğer bu aracı kullanıyorsanız, tüm yapmanız gereken Ayarlar > WP Super Cache sekmesine gidin. Eklenti sizi ayarlar sayfasına yönlendirecek, burada Kolay sekmesi altındaki Önbelleği Temizle butonu göreceksiniz:

WordPress önbelleğini temizleme

Sadece bu butona tıklayın ve şimdi WordPress onarım listesine bir çizik daha atabiliriz! Genellikle bu işlemi websitenizde değişiklikler yaptığınızda uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Bu sayede ziyaretçilerinizin, sitenizi ziyaret ettiklerinde en güncel sürümünü gördüklerine emin olabilirsiniz.

Elbette, bu süreç kullandığınız eklentiye bağlı olarak değişebilir. Önceki rehberimizde en yaygın bazı eklentileri kullanarak önbellek temizleme nasıl yapılır anlatmıştık. Eğer kullandığınız eklenti bu listede değilse, bu rehbere göz atabilirsiniz.

7. WordPress Veritabanı Optimizasyonu

WordPress, sitenizin bütün bilgisini bir veritabanında depolar. Sitenizde yapılan bütün değişiklikler veritabanının tablolarından birinde gerçekleşir. Problem şu ki, siteniz büyüdükçe veritabanda kırıntı bilgiler birikir. Daha önce bahsettiğimiz çöpe atılan sayfa ve yazılar bu duruma harika örnekler.

Bu yüzden ihtiyacınız olmayan veritabanı bilgilerini periyodik olarak temizlemeli, bir diğer deyişle ‘optimize’ etmelisiniz. Bunu WordPress bakımını manuel olarak yapabilmek için hosting kontrol panelinizden veritabanına ulaşabilirsiniz. Ancak veritabanları hassastırlar ve temizlemeniz gereken tabloları bulmak epey zamanınızı alabilir.

Çoğu durumda WP-Optimize gibi bir veritabanı optimizasyon eklentisi kullanmanızı tavsiye ediyoruz:

WP Optimize eklentisi

Bu eklenti veritabanlarınızı tarayarak WordPress’in ihtiyacı olmayan herhangi bilgi olup olmadığını kontrol ediyor. Dahası, etkinleştirdikten sonra herhangi şekilde ayarlamanız gerekmiyor.

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra panelinizden WP-Optimize sekmesine gidin. Burada eklentinin sileceği bütün verileri göreceksiniz, bunlara spam, çöp yorumlar dahil:

hangi veritabanı optimizasyon işlemlerinin çalışacağını belirleme

Ardından Run all selected optimizations butonuna tıklayın ve eklentinin işini bitirmesini bekleyin. Çoğur durumda bu işlemi iki üç ayda bir yaparak sorun yaşamazsınız. Süreç basit, bu yüzden ne zaman birkaç dakika bulabilirseniz bu WordPress onarım işlemini uygulamayı ihmal etmeyin.

8. Şifreleri Güncelleme

Son ancak bir o kadar önemli olarak, şifrelerinizi güncellemenin gerekli bir WordPress işlemi olduğunu bilmelisiniz. Şifrelerinizi sıklıkla değiştirme ve aynısını bir daha kullanmamanız gerektiğinin önemli olduğunu biliyorsunuzdur. Ancak pratikte çoğumuz bu konuda suçluyuz.

WordPress sitenizi korumak için yapabileceğiniz pek çok şey var. Ancak admin şifrenizi birkaç ayda bir değiştirmek bunlardan en basiti. Bu sayede hesaplarınız arasında aynı şifreyi tekrar kullanmadığınıza emin olabilir ve herhangi birinin sitenize erişme riskini en aza indirir.

Şifre değiştirmenin yanında ayrıca sitenize erişimi olan diğer kullanıcıları bunu yapmaları için teşvik etmelisiniz. Bu durum özellikle de admin hesabı yetkilerine sahip tek kişi değilseniz oldukça önemli.

Eğer şifrenizi yenilerini hatırlamakta güçlük çektiğiniz için uzun süredir değiştirmediyseniz, bir şifre yöneticisi kullanılabilir. Böylelikle sizin üretebileceğinizden çok daha güvenli şifreler oluşturulabilir ve üstelik hatırlamak zahmetine katlanmazsınız.

Sonuç

Gördüğünüz bütün başarılı websitelerinin arkasında herşeyin düzgün şekilde çalışması için mutlaka bazı WordPress onarım ve bakım işlemleri uygulanıyor. WordPress bakım modu çok çekici bir mod değil ancak böylece siteniz hantallaşmaz ve ziyaretçilerinizin gözlerini korkutmazsınız. Artı olarak website yedekleme ve düzenli şifre değiştirme ayrıca sitenizi daha güvenli hale getirebilir.

Bahsetmiş olduğumuz WordPress onarım işlemleriyle ilgili sorularınız mı var? Aşağıdaki yorumlar bölümünde konuşalım!

Yazar

Author

Gürkan M. / @gurkanhostinger

Gürkan, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve Hostinger’da pazarlama asistanı olarak içerik yönetimi, dijital pazarlama ve çevirilerden sorumlu. Küçük yaşta tanışıp o günden bu yana hayatının büyük bir parçası olan internette web geliştirme ve özel olarak WordPress konularıyla yakından ilgileniyor. Ayrıca, pervasız bir gamer.

İlgili Rehberler

Bir yanıt bırakın

Yorum*

İsim*

Eposta*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Şimdi Hostinger'ın bir parçası olun!