2023’de Büyük Gelir Elde Edebileceğiniz Web Sitesi Fikirleri

2023’de Büyük Gelir Elde Edebileceğiniz Web Sitesi Fikirleri

Günümüzde, web sitesi fikirleri bularak internetten gelir elde etmek daha yaygın hale geliyor. Ne var ki E-ticaret siteleri gibi çokça potansiyeli olan birçok fikir göz ardı ediliyor.

Doğru iş konseptine sahip olduğunuzda, çevrimiçi para kazanmaya başlamanın zamanı gelir ve bir web sitesi kurmak, ticari girişiminizin ilk adımıdır.

Bu nedenle, size ilham sağlayacak, en iyi web sitesi fikirleri içeren bir liste derledik. Bu Hostinger Rehberler yazısında, size gelir getirecek, hem geleneksel hem de yenilikçi fikirleri sunacağız. Üstelik sunduğumuz her bir web sitesi fikrini inceleyeceğiz ve başarı şansınızı artırmak için ipuçları vereceğiz.

Para kazandıran web site fikirleri

Para kazandıran web siteleri tek bir kalıba sokamayız. Örneğin, mükemmel iş potansiyeline sahip beş web sitesi türü vardır:

 • E-ticaret siteleri (sanal mağazalar) ‒ Bu tür mağazalarla geleneksel mağazaya sahip olmanın zorluğundan kurtulursunuz. Kendi ürünlerinizi satar veya dropshipping kullanan bir satıcı olursunuz.
 • Blog web siteleri ‒ Belirli bir tutkusu olan ve tutarlı içerik üretmeyi seven kişiler için idealdir.
 • İşletme web siteleri ‒ SEO’yu geliştirerek ve müşterilerin markanız hakkındaki bilgilerini genişleterek çevrimiçi işinizi tanıtmak için kullanın. SEO nedir yazımız bunun için aradığınız makale.
 • Forum web siteleri ‒ insanların belirli bir konu üzerinde birbirleriyle etkileşime girmesi için alan sağlar. Örneğin, iş panoları ve ürün tartışmaları en karlı forum türlerinden ikisidir.
 • Portfolyo web siteleri ‒ Profesyonellerin çalışmalarını çevrimiçi olarak göstererek potansiyel müşterileri ve işverenleri çekmelerine yardımcı olur.

En Karlı Web Sitesi Fikirleri

Oluşturmak istediğiniz web sitesi türünü bulduktan sonra, nişinize karar vermeniz gerekir.

Size bu konuda yardımcı olmak için para kazandıran en iyi web sitesi fikirlerinin bir listesini oluşturduk. Aşağıdaki bölümde, bu fikirleri ve çok daha fazlasını daha ayrıntılı olarak ortaya çıkaracağız.

 • E-ticaret web sitesi
 • Bloglar
 • Çevrimiçi portfolyolar
 • Üyelik siteleri
 • Stoksuz satış (dropshipping) siteleri
 • Ürün inceleme siteleri
 • Web hosting reseller
 • Podcast
 • Fitness sitesi
 • Çevrimiçi kurs satışı

Bu gelir getiren, karlı web sitelerinin her birini yapmak için ne gerektiğini tartışmakla kalmayıp uygulamayı en verimli hale getiren ipuçları sunacağız.

1. E-ticaret Siteleri

Bir sanal mağaza veya e-ticaret mağazası açmak, internetten para kazanma yolları arasında günümüzde en çok tercih edilenlerden birisi. Geleneksel mağazalara çok benzer ve ürün satmak için size online bir alan sağlar. Kârınız, yaptığınız satışların sayısına bağlıdır. E-ticaret hakkında ayrıntılı bilgi almak için E-ticaret Nedir yazımıza kesinlikle göz atın.

Üstelik Zyro ve Shopify gibi birçok e-ticaret platformu, sanal mağaza oluşturmanın kolay bir yolunu sunar. Ayrıca bu platformlar, optimum müşteri deneyimi ve yüksel satış oranları sağlamak için gereken tüm araçları sağlar. Bu da onları sınırlı teknik becerilere sahip, hevesli girişimciler için ideal kılar.

Geriye kalan tek şey, işletmenizi hangi ürünleri satacağınıza ve pazarlayacağınıza karar vermektir.

Zyro - E-ticaret Sitesi Kurma

Bir perakendeci olmak istiyorsanız, şu ipuçlarını aklınızda bulundurun:

 • Belirli ve net bir niş bulun. Örneğin bloglar. Böylece ürün satmak ve pazarlamak kolaylaşır. Ayrıca bu yöntemle satışlarınızı artırmanız da kolaylaşır.
 • E-ticaret platformlarını araştırın. Bunun nedeni, her platformun farklı özellikler, iş araçları ve ödeme ağ geçitleriyle birlikte gelmesidir.
 • Çevrimiçi pazarlamayı benimseyin. E-posta ve sosyal medya pazarlaması gibi çeşitli e-ticaret pazarlama stratejilerini keşfetmekten korkmayın.

2. Blog Siteleri

Bloglar en popüler web sitesi türlerinden biri ve kişisel bir marka oluşturmak için çok faydalı. Blog yazmak sadece kendini ifade etmek için harika bir başlangıç noktası olmakla kalmaz, aynı zamanda bir gelir kaynağı da olabilir.

Blogunuzdan reklamlar, sponsorlu gönderiler veya ücretli bir abonelik sistemi ile para kazanabilirsiniz. Blog yazarak para kazanmanın bir başka mükemmel stratejisi de affiliate marketing sistemidir.

Satış ortaklığında bir satış ortağı, bir tüccarın ürün ve hizmetlerinin reklamını yaparak kar elde eder. Ayrıca satış ortağı, içerik bağlantıları aracılığı ile hedeflenen içeriğe trafik kazandırır.

Kazandığınız para miktarı, sitenizden gelen satın alma sayısına ve trafiğe bağlıdır.

En popüler ortaklık programlarından bazıları  Fiverr AffiliatesNordVPN Affiliate Program, ve  eBay Partner Network‘tür. Ayrıca, bağımsız satış ortaklarını  ShareASaleCJ Affiliate, ve FlexOffers gibi reklamcılara bağlamak için çok sayıda affiliate marketing platformu da mevcuttur.

Satış ortaklığı blogu iş akışı, bir blog açmak ile çok benzerdir. Tamamen yeni başlayanlar için bile basit ve kolaydır. İlk olarak, hedeflenen ürün ve hizmetleri iyi bir şekilde aydınlatan blog gönderileri oluşturun ve satış ortaklığı bağlantısının erişilebilir olduğundan emin olun.

Bağlı kuruluş blogunuzun büyümesini hızlandırmak için şu ipuçlarından faydalanabilirsiniz:

 • Belirli bir nişe bağlı kalın. Kitlenizi ilgilendiren konuların tanıtımını yapmak, daha fazla satış ve trafik çekmenize yardımcı olur.
 • İyi SEO uygulamalarını kullanın. Web sayfanızın arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) üst sıralarda yer almasını sağlamak, marka görünürlüğünüzü artıracak ve potansiyel olarak daha fazla satışa yol açacaktır.
 • Bir blog programı oluşturun. Sürekli olarak blog gönderileri üretmek ve yayınlamak, bir kitle oluşturmaya yardımcı olur.
 • Satış ortaklığı programlarını araştırın. Seçiminizi yapmadan önce nişleri, komisyon oranlarını ve kullanılabilirliği göz önünde bulundurun. Bazı platformlar ve ağlar üyelik ücreti alır ve yeni başlayanlar için ideal olmayan bir minimum satış hedefi uygular.

3. Portfolyo Sitesi

Görsel çalışmaları derlemek çok zaman ve çaba gerektirir. Bir portfolyo web sitesine sahip olmak bu sorunları çözecek ve size iş fırsatlarını yakalamanız konusunda yardım edecektir. Dahası, bir portfolyo web sitesinin tasarımı ve içeriğinin değiştirilmesi kolaydır.

Çok sayıda web sitesi oluşturucu, uygun bir fiyata çevrimiçi bir portfolyo sitesi oluşturmak için gereken araçları sunar. WordPress ayrıca, çalışmanızı kolaylaştırmak için çeşitli sayfa oluşturucu eklentileri ve portfolyo temaları sunar.

Aşağıda kalıcı ve çarpıcı bir izlenim bırakmanız için uygulayabileceğiniz birkaç ipucu bulunuyor.

 • Web sitesi fikirleri düşünün. İlham almak için Slava Kirilenko’s ve Laura Bize‘nin yaratıcı web portföylerine göz atın.
 • Domain olarak kendi adınızı kullanın. Bunu yapmak, markanızın görünürlüğünü ve akılda kalıcılığını artırmaya yardımcı olur. Alan adı kullanılabilirliği ile ilgili sorun yaşıyorsanız, alan adı sorgulama aracını kullanabilirsiniz.
 • Bir iletişim formu ekleyin. İnsanların size olabildiğince kolay ulaşmasına izin verin. Portfolyo sitenize sosyal medya simgeleri ve bir kurumsal e-posta adresi eklemeyi unutmayın.

4. Üyelik Sitesi

Üyelik siteleri, daha yüksek kaliteli gönderiler, indirim kodları ve video eğitimleri gibi özel içeriğe olan erişimi kısıtlayarak kar elde eder. Birçok blog ve forum, marka değerlerini geliştirmek için bu web sitesi fikrini bir pazarlama stratejisi olarak seçmektedir.

Kodsuz bir üyelik web sitesi oluşturmanıza yardımcı olacak çok sayıda WordPress üyelik eklentisi vardır. En popüler seçeneklerden ikisi Paid Memberships Pro ve Restrict Content.

Restrict Content. Eklentisi

Web siteniz için en iyi üyelik eklentisini ararken şunları unutmayın:

 • İhtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun eklentiyi seçin. Premium üyelik eklentileri daha fazla özellik ve daha iyi araçlar sağlarken, ücretsiz olanlar başlamanıza yardım etmek için daha düşük riskli yatırımlar sunar.
 • Desteklenen ödeme seçeneklerini araştırın. Üyelerin sitenizde kolayca ödeme yapabilmelerini sağlamak, daha fazla aboneliği teşvik eder.
 • Sağladıkları destekleri değerlendirin. İçerik ekleme özellikleri, güvenilir destek ve popüler araçlar gibi entegrasyonlar sunan bir üyelik eklentisi seçin.

5. Dropshipping Sitesi

Dropshipping, envanter yönetimi ve nakliye ile uğraşmak istemeyenler için en iyi web sitesi fikirleri arasında. Ürünlerinizi tanıtmak için bir web sitesi oluşturun ve ardından stoksuz satış ortağınızın gerisini halletmesine izin verin.

Standart bir sanal mağazadan daha az gelir elde eder ama stoksuz satış web sitesini düşük yatırımla açabilirsiniz.

Bu web sitesi fikri ilginizi çekiyorsa, WordPress’te WooCommerce ile bir dropshipping sitesi oluşturmayı düşünebilirsiniz. Bu açık kaynaklı eklenti yüksek düzeyde ölçeklenebilirdir ve web sitenizin işlevselliğini genişletmek için çok sayıda ücretsiz ve ücretli uzantı sunar.

Dropshipping yolculuğunuza hızlı bir başlangıç yapmadan önce şu ipuçlarını değerlendirin.

 • Güvenilir stoksuz satış ortaklarıyla işbirliği yapın. Partnerinizin iş ahlakı markanıza yansıyacaktır.
 • En çok satılan ürünler ile yola devam edin. Niş alanınızla ilgili trend ürünlerdeki mevcut artışa göz atın.

6. Ürün İnceleme Web Sitesi

Bu web sitesi fikri, eklentilerle uğraşmayı veya yeni ürünler denemeyi seven insanlar için karlı bir ek işe dönüşebilir. Amaç, sizi ilgilendiren veya şu anda piyasada popüler olan ürünlerin kalitesi hakkında insanları bilgilendirmektir.

Birçok blogcu, satış ortaklığı bağlantılarını tanıtmak için bu web sitesi fikrini kullanır. Tek yapmanız gereken bir inceleme sitesi kurmak, bir niş seçmek ve ardından hakkında yazacak ürünler bulmaktır.

Web siteniz ünlendiğinde, markanızı daha büyük bir şeye dönüştürmek, hatta niş bir endüstride trend belirleyici olmanız işten bile değildir.

İlerleyen zamanlarda müşterilerin, G2 gibi, sitenizde incelemelerini yayınlamasına ve reklam verenlerden gelir elde etmesine izin verebilirsiniz.

7. Web Hosting Reseller

Web hosting reseller, sunucu alanı ile kaynaklarının bir kısmını diğer kullanıcılara kiralama ve yeniden satma uygulamasıdır. Webmaster’lar için kârlı bir ek iş olabilir.

Bu iş fikri, web geliştirme projenizle özel bir web hosting planını bir araya getirmenize olanak tanır. Başka bir deyişle, müşterilerinize aynı anda ek hizmetler sunarken ekstra para kazanırsınız.

Birçok web hosting şirketi uygun fiyatlarla reseller hosting hizmeti sunar. Örneğin, Hosting24 hosting planları, ayda 27,95 ABD doları karşılığında sınırsız bant genişliği ve disk alanı, 150 tane cPanel hesabı verir.

Domain Sorgulama

Bir web sitesinin en önemli unsurlarından birisi domaindir. Aşağıdaki domain sorgulama aracıyla vakit kaybetmeden domain alınmış mı öğrenebilirsiniz.

Domain Sorgulama

Domain kullanılabilirliğini anında kontrol edin.

Diğer Web Sitesi Fikirleri

Çok fazla fikir diye bir şey bizce yok. Ek web sitesi içerik fikirleri aradığınızı da düşünerek sizlere 14 adet web sitesi fikri sunuyoruz.

1. Restoran Sitesi

Bir web sitesi kurarak restoranınızı tanıtabilir, müşteri deneyimini ve dönüşüm oranlarını artırabilirsiniz. Web sitesinin, marka imajınızı ve yerel SEO’nuzu artıran uygun maliyetli bir pazarlama aracı sağladığını da eklemek isteriz.

Menülerin ve müşteri referanslarının internette bulunması, paket servis ve teslimat hizmeti sunan restoranların gelirini de artırır.

2. Müzik Sitesi

Bir müzik sitesine sahip olmak, sanatçıların ve şarkı yazarlarının marka imajını güçlendirecektir. Çoğu müzik hizmetinin doymuş bir pazarı olduğundan, bu site fikri size müziğinizi istediğiniz gibi tanıtma, para kazanma ve müzikten yararlanma özgürlüğü sunar.

3. İstatistik Sitesi

Diğer işletmeler için değerli bilgiler sağlamak, ek gelir elde etmek için kullanılabilecek en iyi web sitesi fikirlerinden biridir. Odaklanacağınız bir pazar seçin, ardından satış artışı ve trendler gibi hayati konuları araştırmaya başlayın. Güven oluşturmak ve güveni korumak için her şeyi kontrol ettiğinizden emin olun.

4. Kitap Sitesi

Kitap okumayı seviyor ve kitaplar hakkında çok şey biliyorsunuz, bir kitap blogu veya sitesi oluşturarak edebiyat meraklıları için erişilebilir hale getirin. Özellikle bir yazarsanız bu sayede kendinizi tanıtabilir, kitap satışlarınızı artırabilir ve yayınevlerinin dikkatini çekebilirsiniz.

5. Eğlence Sitesi

Bir komedi yazarı olarak becerilerinizi geliştirin ve bir mizah sitesi açın. İçerik biçimleri, capsler, sosyal medya gönderi ve görsel medyaya olabilir. Site yüksek trafik almaya başladığındaysa Google AdSense reklamlarını yayınlayarak gelir elde etmeye başlayın.

6. Çevrimiçi Evcil Hayvan Mağazası

Bir e-ticaret mağazası açarak evcil hayvan tedarik işinizi büyütün. Arama motorlarındaki sıralamasını iyileştirmek için sitenizde evcil hayvan bakımına odaklanan bir blog yayınlayabilirsiniz. Bugün pek çok insan evcil hayvan sahibi olduğu için bu web sitesi fikri ciddi para kazandırabilir.

7. Hayran Kulübü Sitesi

Hayranların en sevdiği ünlü, müzisyen veya spor takımı hakkındaki haberleri paylaşmak için bir web sitesi oluşturmak halihazırdaki bir kitleyi çekmenizi sağlar. Bir hayran kulübü veya ünlü sitesi, dünyanın dört bir yanındaki hayranları birbirine bağlayan bir forumdur. Trafikten para kazanmak için Google AdSense’e başvurun.

8. Meditasyon Web Sitesi

Bir meditasyon sitesi kurmak, sağlığı teşvik ederek para kazanmanızı sağladığı için en iyi web sitesi fikirlerinden biridir. Verimliliği ve odaklanmayı nasıl artıracağınıza dair ipuçları ve püf noktaları sunabilir, meditasyon seansları satabilirsiniz. Ayrıca üyelik sistemiyle özel dersler de satabilirsiniz.

9. Video Oyunu Sitesi

Her yıl piyasaya sürülen tonlarca video oyunu sayesinde bireysel olarak oyun endüstrisinden para kazanma ihtimaliniz çok yüksek. Bir oyun web sitesi açın ve video oyunu incelemeleri, viki’ler ve hatta ipuçları ve püf noktaları yayınlayın.

Video oyunu yorumları yayınlamak, çevrimiçi para kazanmanın başka bir yaygın yoludur. Kamera önünde olmayı seven oyuncular için mükemmel bir fikirdir.

10. Haber Sitesi

Bu, gazeteci olmak istiyorsanız üzerinde çalışabileceğiniz harika bir web sitesi fikri. Dünya çapındaki önemli olayları yayınlayan ve insanlara taleplerini dile getirmeleri için bir platform sunan bir web sitesi oluşturun. Güvenilir bir haber sitesinin önyargı ve fikir içermediğini unutmayın.

11. Film İnceleme Sitesi

Bir film inceleme sitesi ile insanların hangi filmleri izleyeceklerine karar vermelerine yardımcı olabilirsiniz. Filmlerin konularını, derecelendirmelerini ve oyuncularını tartışın. İzlenecek filmleri türlerine göre ayırmak daha da fazla trafik çekmenize yardım eder.

Yeni filmlerin her zaman daha çok ilgi çektiğini de aklınızda bulundurun.

12. Moda Sitesi

Moda blogunuza eşlik edecek güzellik ipuçlarına ve ürünlere odaklanan bir web sitesi kurun. Pek çok güzellik uzmanı da trafiği ve sponsorları çekmek için makyaj eğitimleri hazırlamakta.

Her makaleyi arama motorları için optimize etmek ve en son güzellik trendlerini takip etmek, rakiplerin arasından sıyrılmanızı sağlar.

13. Spor Sitesi

Spor etkinliklerini izleyen, yerel turnuvaları tanıtan veya spor haberlerini kapsayan bir web sitesi oluşturun. Reklam alanı kiralayarak, ürün satarak ve satış ortaklığı bağlantıları ile gelir elde edin. Bu web sitesi türü genellikle belirli etkinlikleri veya spor takımlarını tanıtan sponsorlu içerik üretir.

14. Finans Web Sitesi

Finans dünyası önemlidir, özellikle de ekonomisi çalkantılı olan ülkeler için. Ne var ki bu konu herhangi bir rehberlik olmadan keşfedilmesi zordur. Finansal terminolojiler ve temel kişisel finans ipuçları hakkında açıklamalar sunan bir web sitesi oluşturun. Borsa ve kripto para birimi haberleri hakkında makaleler yayınlayarak bir sonraki seviyeye taşıyın.

Kapanış

Başarılı web sitesi fikirleri üretmek zaman ve çaba gerektirir. Ancak uzun vadede karlı bir ek iş olma potansiyeline sahiptir.

Size birçok fikir sunduk ama sabit bir gelir kaynağı olabilecek önemli 5 fikir şöyle:

 • Sanal Mağaza açmak
 • Blog açmak
 • Üyelik sitesi oluşturmak
 • Dropshipping sitesi açmak
 • Portfolyo sitesi açmak

Keşfedilecek birçok web sitesi fikri olsa da, birini seçerken ilgi alanlarınızı göz önünde bulundurmanızda büyük fayda vardır. Farklı şeyler denemekten çekinmeyin. Web sitelerini başarılı bir işletmeye dönüştüren insanları takip etmekten de.

Umarız bu Rehber yazımız, en iyi web sitesi fikirlerini değerlendirmenize ve size yeni bir site fikri bulmanıza yardımcı olmuştur. Artık fikir sahibi olduğunuza göre, web tasarımı örnekleri inceleyebilirsiniz. Daha fazla sorunuz veya öneriniz varsa yorum yazmaktan çekinmeyin.

Author
Yazar

Merve O.

Merve, Hostinger'da SEO - Pazarlama Asistanı olarak çalıştı. Günümüzde çevirmen olarak yolcuğuna devam etmekte. Birkaç site kurma deneyiminin ardından acemi yolculuğunu profesyonelliğe taşımaktan ve Hostinger'ın bir parçası olmaktan mutlu.