WHM Nedir? WHM Site Yönetmenize Nasıl Yardım Eder?

WHM (Web Host Manager) birden çok cPanel tabanlı siteyi yönetmenize izin veren bir kontrol panelidir.

Bu rehberde, neden WHM kullanmanız gerektiğini ve web sitelerin yönetiminde nasıl yardımcı olabileceğini öğreneceksiniz.

Neden WHM Kullanmalısınız?

İşte birden çok web sitesini yönetmek için whm kurulumu yapıp WHM kullanmanızı gerektiren önemli maddeler şöyle:

  1. Yüksek güvenlik. Her bir site için farklı cPanel demek herhangi birinin hacklenmesi durumunda diğerlerinin etkilenmeyeceği anlamına gelir. Böylelikle güvenlik artmış olur.
  2. Daha iyi yönetim. Bütün web sitelerinizdeki etkinliği takip edebilir ve cPanel’ler arasında kolaylıkla geçiş yapabilirsiniz. WHM ayrıca her bir hesaba ayrı trafik ve disk alanı sınırlaması yapmanıza da izin verir.
  3. Reselling hosting. Host hizmetinizden başkalarının alabileceği cPanel hosting hesapları oluşturarak para kazanabilirsiniz.
  4. Markanız için eşsiz cPanel’ler. Reselling hosting için WHM arayüzünü markanızı temsil etmesi için değiştirebilirsiniz.

WHM’nin işlevi nedir?

WHM ana sayfası

İşte WHM ile yapabileceğiniz bazı önemli işlemler:

Hesap Oluşturma, Silme veya Askıya Alma

WHM üzerinde yeni bir cPanel hesabı oluşturma

WHM birden çok cPanel hesabı eklemenize ve her biri için varsayılan sayfa belirlemenize izin verir.

Bunu yapmak için Account Functions’a (Hesap Fonksiyonları) gidin ve domain bilgileri, DNS ayarları ve posta iletimi seçenekleri dahil bütün bilgileri doldurun. Daha sonra Create‘e (Oluştur) basın.

Eğer müşterilerinizden biri anlaşmanızı ihlal ederse veya hesaplarının tarihi dolarsa hesabı List Accounts (Hesapları Listele) menüsüne giderek silebilir ve askıya alabilirsiniz.

Sunucuları İzlemek

Sunucunuzdaki bütün etkinlikler WHM üzerinden takip edilebilir. Örneğin, sunucudaki çalışan bütün işlemleri kaydeden Process Manager (İşlem Yöneticisi) bulunmaktadır.

İkinci olarak, Hizmet Yöneticisi ile hesap sahibi hizmetlerini ve arkaplan etkinliklerini yönetebilir.

Son olaraksa Current Disk Usage (Mevcut Disk Kullanımı) geriye kalan disk alanı ve ne için kullanıldığı hakkında bilgi verecektir.

Farklı Hosting Paketleri Kurmak

WHM hesap sahibi olarak disk alanını nasıl böleceğiniz konusunda özgürsünüz. Bu, farklı fiyatlarda çeşitli hosting paketleri sunmak istediğinizde kullanışlı olacaktır.

Üstelik mevcut bir alan adını dosyaları taşımadan kolaylıkla yükseltebilirsiniz.

Dosya Transfer Etme

Eğer yeni müşteriniz web sitenizi başka bir yerde oluşturduysa dosyaları uzak sunucudan hosting’inize taşımak mümkündür.

Reseller Markanızı Özelleştirin

WHM özelleştirme

Her ne kadar sunucunuzu ana hosting hesabınızdan satıyor olsanız da sunucunuzun size özel olmasını isteyebilirsiniz.

WHM ile kendi logonuza, belge bağlantılarınıza, cPanel stiline ve şirketinizin herkese açık profiline sahip olabilirsiniz.

Bu ayarların hepsini cPanel -> Customization (Özelleştirme) kısmında bulabilirsiniz.

Pazar Yöneticisi

Bu özellik müşterilerinizin cPanel’leri üzerinden alabilecekleri ürünleri yönetmenize ve görüntülemenize izin verir. Ör: 1-2 yıllık SSL kontratı veya paket yükseltimi gibi. E-ticaret için faydalıdır.

SSL Sertifika Yönetimi

Eğer bir reseller’sanız, müşteriler hosting’inizin SSL dahil ihtiyaçları olabilecek her şeye sahip olmasını bekler. SSL/TLS sekmesinde bu özelliği yükleme ve yönetme şansına sahipsiniz.

Gelişmiş Güvenlik için cPHulk’ı Etkinleştirme

Bütün cPanel'ler için cPHulk koruması

cPHulk‘ı etkinleştirmek cPanel’e zorla girmeye çalışan dış saldırılara karşı erişimi kısıtlayarak bütün domainleri koruyacaktır.

Dosya Yedekleme ve Geri Yükleme

Otomatik yedeklemenin sunucunuzdaki tek veya bütün hesaplarda çalışması için etkinleştirebilirsiniz. Daha sonra ise veriler Google DriveWebDAV vb. gibi uzak depolamalara yüklenecektir.

Yedekleme ayarları, geri yükleme özellikleriyle birlikte Backup (Yedek) kısmında bulunmaktadır.

cPanel Kullanıcıları için CMS Sunmak

Kullanıcılarınızın istediği içerik yönetim sistemini yükleyebilmesi için çok sayıda seçenek sunmanızı öneriyoruz. Bu özellik Manage cPAddons Site Software (cPUzantıları Site Yazılımlarını Yönet) kısmından etkinleştirebilir.

İyileştirme Yapma

Bu kısımda spam koruması, varsayılan giriş teması ve bildirim uyarıları da dahil olmak üzere sunucunuza birçok şey ekleyebilecek veya varolan şeyler üzerinde düzenleme yapabilecek birçok özellik bulunmaktadır.

cPanel Eklentileri

cPanel Munin (sunucu takibi), ClamAV (virüs koruması) ve Solr (metin endeksleme) gibi eklentilerle uyumludur. Eğer bunlardan bazılarını müşterileriniz için kullanışlı olacağını düşünürseniz Eklentileri Yönet menüsü üzerinden ekleyebilirsiniz.

Sonuç

WHM birden çok web sitesi yönetmek için güçlü bir araçtır. Üstelik, WHM reseller hosting’i mümkün kılmaktadır.

Reselling için birden çok web sitesi yönetimi üzerinde tam kontrole sahip olmanızı sağlayan birçok WHM fonksiyonelliği mevcuttur.

Umuyoruz ki rehberimizle WHM nedir ve siteniz için nasıl kullanılır gibi sorularınıza cevap vermiş olduk. Her zamanki gibi, düşüncelerinizi ve yorumlarınızı aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın!

Author
Yazar

Gökhan O.

Gökhan Hostinger’da YouTube Takım Lideri olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Hostinger’ın adını YouTube içeriği üzerinden duyurmayı kendine görev edinmiştir. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.