DİĞER

Windows’da Zip Dosyası Açma ve Oluşturma

Giriş

Bu rehberde Windows’da zip dosyası açmayı ve zip dosyası oluşturmayı göstereceğiz. Windows, masaüstü bilgisayarlarda kullanılan en popüler işletim sistemidir. Zip yazılımı zaten Windows’a dahil edilmiştir, böylece dosyaların zip / unzip (sıkıştırma / açma) yapmak için hiçbir şey indirmeniz veya yüklemeniz gerekmez. Bir kerede çok sayıda dosya aktarmak isterseniz, önce bunları ziplemeniz önerilir. Çünkü böylece aktarım daha kolay, daha hızlı ve daha güvenli hale gelir.

Nelere ihtiyacınız olacak?

Bu rehbere başlamadan önce aşağıdakilere ihtiyacınız var:

  • Windows İşletim Sistemi

Adım 1 — Dosya veya klasörleri sıkıştırmak

  1. Yapmanız gereken ilk şey sıkıştırmak istediğiniz klasör veya dosyaları bulup onları seçmektir. Bir klasördeki tüm dosyaları seçmek için CTRL+A tuşlarına basabilirsiniz. Eğer bir klasördeki farklı dosyaları seçmek istiyorsanız, CTRL tuşuna basılı tutarak istediğiniz dosyalara birer birer tıklayın.Windows Dosya Seçimi
  2. Arşivlemek istediğiniz tüm klasör veya dosyaları seçtiğinizde sağ mouse tuşuna basın ve Gönder’i seçin. Ardından Sıkıştırılmış klasör’e tıklayın. Yeni arşiv bulunduğunuz dizinde oluşturulacaktır.Windows Zip Dosyası Oluşturma
  3. Yeni arşivinizin adını değiştirmek isteyebilirsiniz. Oluşturulan dosyayı tekrar adlandırmak için, zip (arşiv) dosyasına sağ tıklayın ve Yeniden adlandır butonuna tıklayıp yeni adını yazın.

Adım 2 — Sıkıştırılmış dosya veya klasörleri açmak

Tümünü ayıkla seçeneği ile

Arşiv dosyasını açmak için üzerine sağ tıklayın ve Tümünü Ayıkla’ya tıklayın.

Windows Zip Dosyası Açma

Windows Explorer ile dosyaları çıkartmak

Arşiv dosyasını açmak için üzerine sağ tıklayın, Gönder’i ve ardından Windows Explorer’ı seçin.

Windows Explorer ile Zip Dosyası Açma

Yeni bir Windows Explorer penceresi açılacak. Çıkartmak istediğiniz dosyaları seçin ve onları başka bir klasöre sürükleyin.

Windows Explorer Açık Zip Dosyası

Sonuç

Bu rehberi tamamlayarak Windows’daki dosyaları nasıl sıkıştırıp açabileceğinizi öğrendiniz. Yüklemeyi daha hızlı hale getirdiği için bir kerede çok sayıda dosya yüklemeniz gerekiyorsa sıkıştırmak kullanışlıdır. Örneğin, FTP istemcisi aracılığıyla ayrı ayrı dosyalar yüklemek yerine, tek bir zip arşivi yüklemek daha kısa sürecektir.

Yazar hakkında

Egehan D.

Egehan Hostinger'da ML ve NN ile denetimsiz öğrenme üzerinde çalışıyor. Veri analizi hakkında büyük bir tutkuya sahiptir. İşi her ne kadar hobi gibi olsa da, çeşitli aktivitelerde gönüllü olmaktan ve ormanda kamp yapmaktan da büyük oranda zevk alıyor.

Yorum Ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Dünya çapında binlerce aboneye katılın

ve mükemmel fırsatlarla en yeni rehberler e-posta adresinize gelsin

Please wait...

Abone olduğunuz için teşekkürler!

Şimdi kazanmaya başlayın!

Hepsi bir arada web hosting & alan adı yalnızca

9
39 TL
/ay