access_time
hourglass_empty
person_outline

Windows’da Zip Dosyası Açma ve Oluşturma

Giriş

Bu rehberde Windows’da zip dosyası açmayı ve zip dosyası oluşturmayı göstereceğiz. Windows, masaüstü bilgisayarlarda kullanılan en popüler işletim sistemidir. Zip yazılımı zaten Windows’a dahil edilmiştir, böylece dosyaların zip/unzip (sıkıştırma/açma) yapmak için hiçbir şey indirmeniz veya yüklemeniz gerekmez. Bir kerede çok sayıda dosya aktarmak isterseniz, önce bunları ziplemeniz önerilir. Çünkü böylece aktarım daha kolay, daha hızlı ve daha güvenli hale gelir.

Kendi web sitenizi açmak ister misiniz?

Hemen deneyin

Windows’da zip dosyası açma için:

  1. Arşiv dosyasını seçin
  2. Dosyayı seçtikten sonra sağ tıklayın ve Tümünü Ayıkla’ya tıklayın

Nelere ihtiyacınız olacak?

Bu rehbere başlamadan önce aşağıdakilere ihtiyacınız var:

  • Windows İşletim Sistemi

Adım 1 — Dosya veya klasörleri sıkıştırmak

  1. Yapmanız gereken ilk şey sıkıştırmak istediğiniz klasör veya dosyaları bulup onları seçmektir. Bir klasördeki tüm dosyaları seçmek için CTRL+A tuşlarına basabilirsiniz. Eğer bir klasördeki farklı dosyaları seçmek istiyorsanız, CTRL tuşuna basılı tutarak istediğiniz dosyalara birer birer tıklayın.Windows Dosya Seçimi
  2. Arşivlemek istediğiniz tüm klasör veya dosyaları seçtiğinizde sağ mouse tuşuna basın ve Gönder’i seçin. Ardından Sıkıştırılmış klasör’e tıklayın. Yeni arşiv bulunduğunuz dizinde oluşturulacaktır.Windows Zip Dosyası Oluşturma
  3. Yeni arşivinizin adını değiştirmek isteyebilirsiniz. Oluşturulan dosyayı tekrar adlandırmak için, zip (arşiv) dosyasına sağ tıklayın ve Yeniden adlandır butonuna tıklayıp yeni adını yazın.

Adım 2 — Zip dosyası açma veya sıkıştırılmış klasörleri açmak

Tümünü ayıkla seçeneği ile

  1. Arşiv dosyasını açmak için üzerine sağ tıklayın ve Tümünü Ayıkla’ya tıklayın.

Windows Zip Dosyası Açma

Windows Explorer ile dosyaları çıkarmak

  1. Arşiv dosyasını açmak için üzerine sağ tıklayın, Gönder’i ve ardından Windows Explorer’ı seçin.

Windows Explorer ile Zip Dosyası Açma

  1. Yeni bir Windows Explorer penceresi açılacak. Çıkarmak istediğiniz dosyaları seçin ve onları başka bir klasöre sürükleyin.

Windows Explorer Açık Zip Dosyası

Sonuç

Bu rehberi tamamlayarak Windows’daki dosyaları nasıl sıkıştırıp açabileceğinizi öğrendiniz. Yüklemeyi daha hızlı hale getirdiği için bir kerede çok sayıda dosya yüklemeniz gerekiyorsa sıkıştırmak kullanışlıdır. Örneğin, FTP istemcisi aracılığıyla ayrı ayrı dosyalar yüklemek yerine, tek bir zip arşivi yüklemek daha kısa sürecektir.

Yazar

Author

Egehan D. / @egehandulger

Egehan Hostinger'da ML ve NN ile denetimsiz öğrenme üzerinde çalışıyor. Veri analizi hakkında büyük bir tutkuya sahiptir. İşi her ne kadar hobi gibi olsa da, çeşitli aktivitelerde gönüllü olmaktan ve ormanda kamp yapmaktan da büyük oranda zevk alıyor.

Author

Bora Yanıt

Kasım 14 2019

Birden fazla RAR yada ZİP klasörü içindeki dosyaları aynı anda tek seferde çıkarmanın yöntemi var mıdır?

Bir yanıt bırakın

Yorum*

İsim*

E-posta*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Şimdi Hostinger'ın bir parçası olun!