WEB SİTESİ

Wix vs WordPress: Hangi Platform Web Sitesi Kurmak İçin Daha İyi?

Wix vs WordPress karşılaştırması.

Bir web site yaratmanız için kullanabileceğiniz birçok platform var. Bunları iki kategoriye ayırabiliriz: web site kurucular ve İçerik Yönetim Sistemleri (CMSler). Wix ilk kategorinin mükemmel örneklerinden biriyken, WordPress ikinci kategoriye aittir.

Eğer web sitesi kurmak konusunda yeniyseniz, hangi platformu seçeceğiniz bir mecmua olabilir. Size yardım etmek için bu makalede Wix vs WordPress karşılaştırmasını birçok açıdan yapacağız:

 1. Kullanım kolaylığı
 2. Site yönetimi
 3. Performans
 4. Güvenlik
 5. Özelleştirilebilirlik

Daha sonra ise bilinçli bir karar verebilmeniz için iki platformu da kullanmanın avantajlarını özetleyeceğiz. Hadi WordPress vs Wix karşılaştırmasını başlatalım!

WordPress vs Wix Karşılaştırmasına Giriş 

İlerlemeden önce, Wix ve WordPress arasındaki temel farkları anlamak oldukça önemli. Daha önce de belirttiğimiz gibi, iki platform da web site yaratmanıza imkan sağlasa da, aynı türden değiller.

Wix, özünde bir web sitesi kurma aracıdır. Yani, size bir satır bile koda dokunmadan kolaylık web sitesi yapabilmenizi sağlayan araçlar sunar. Bunu istediğiniz zaman herhangi bir sayfaya ekleyebileceğiniz ve yeniden düzenleyebileceğiniz önceden oluşturulmuş öğeler veya ‘bloklar’a dayanan bir görsel kurucuyu kullanarak yapar:

Wix web sitesi.

Geçtiğimiz yıllarda, bu tür platformların popülerliği hızla arttı çünkü herhangi bir web geliştirme geçmişiniz olmadan web site kurabilmenizi sağlıyorlar. Fakat, web site kurucu kullanarak başarabileceğiniz şeylerin de bir sınırı var.

Öte yandan, WordPress ise bir İçerik Yönetim Sistemidir (CMS). Bu, geniş içerik kütüphaneleri yaratma ve yönetmenizi sağlayan ve web sitenizin geri kalanını yaratmanız için ihtiyacınız olan bütün araçları sunan platformlar için ihtişamlı bir kavramdır:

WordPress web sitesi.

WordPress, bir zamanlar öncelikli olarak blog platformu olsa da bu sınıflamayı uzun bir zaman önce geçti. Bugünlerde, WordPress internetteki %30’dan fazla web sitesinde kullanılmakta olup, neredeyse herhangi türde bir web site yaratmak için kullanılabilmektedir. Önümüzdeki birkaç sekmede, WordPress’in neden bu kadar popüler olduğunu ayrıntılandıracak ve WordPress vs Wix karşılaştırmasından hangisini seçeceğinize karar vermenize yardımcı olacağız.

Ancak, daha ileri gitmeden önce bu ikisi arasındaki çok önemli bir ayırt edici özelliği anlamanız gerekmekte. Bir web site kurucusu ile bir CMS (İçerik Yönetme Sistemi) arasındaki en büyük fark, ikincisi için hosting’e ihtiyaç duyulmasıdır. Bu da demek oluyor ki, Wix ile web siteniz otomatik olarak Wix’in kendi sunucuları tarafından depolanacak ve gösterilecektir.

Öte yandan, WordPress ile sitenizin online olabilmesi için kendi web host’unuzu bulup, bir plan satın almanız gerekmektedir. Bu biraz daha uğraştırır ama sitenizin performansı, güvenliği ve optimizasyonuna dair çok daha fazla yönetme şansı verir. Buna ek olarak, aylık çok uygun bir fiyata WordPress hosting planları bulabilirsiniz.

Bu platformun WordPress.com (WordPress.org’a karşılık) isimli, sizin için barındırılan bir versiyonu da bulunmaktadır. Wix’e oldukça benzerdir ve aynı türden sınırlamalara sahiptir. Bu incelemede ise, hosting’e ihtiyaç duyan WordPress.org versiyonuna odaklanacağız.

İki rakibi ve aralarındaki büyük farkları tanıttığımıza göre, direkt bir Wix vs WordPress karşılaştırmasında tarafların nasıl bir performans göstereceğine geçebiliriz.

Wix vs WordPress: Kullanım Kolaylığı

İlk olarak, kullanım kolaylığı hakkında konuşalım. Bu karşılaştırmada kriterimiz platformların tamamiyle yeni olanlara erişilebilir olup olmadığı. İdeal olarak, Wix veya WordPress’ten birini seçebilip, haftalar veya aylarca öğrenmeye çalışmadan, direkt olarak kullanabilmelisiniz.

Size kolaylıkla söyleyebiliriz ki, Wix kullanım kolaylığına gelince muhteşemdir. Hesabınızı yarattığınız andan itibaren istediğinizi bulabilmeyi kolaylaştıran temiz bir kontrol paneline erişeceksiniz:

Wix kontrol paneli.

Web geliştirmeye yeni olan biri için biraz gelişmiş gelecek birkaç özellik de var. Örnek olarak, Müşteri İlişkileri Yönetim’ini (Customer Relationship Management – CRM) ve bununla birlikte pazarlama araçlarını da kullanmak isterseniz Wix’in dökümanlarına bir göz atmanız gerekecek.

Fakat, Wix editor’ü açtığınız andan itibaren, bu platformun neden bu kadar popüler olduğunu hemen göreceksiniz. Wix Editor’ü kullanması çok kolaydır. Metin ve resim gibi unsurları saniyeler içinde soldaki menüyü kullanarak ekleyebilir, yeni sayfalar yaratabilir ve hatta uygulama entegrasyonlarını bile yönetebilirsiniz:

Wix entegrasyonlarınızı yönetme.

Sağ tarafta ise bir fotoğraf editörünü anımsatan, sayfanızın ve unsurların stillerini editlemek için kullanabileceğiniz yığınla araç var. Wix, dakikalar içinde modern gözüken sayfalar yaratmanız için şablonlar kullanmanızı bile mümkün kılıyor. Eğer bir şablonu seçerseniz, şablona özgü kısımları her zaman düzenleyebilir ve dizaynı özgün yapabilirsiniz:

Wix şablonunuzu düzenleme.

Nihai olarak, Wix platformu, yeni kullanmaya başlayabileceğiniz ve birkaç saatte (veya daha da kısa sürede) web siteniz için harika gözüken bir ana sayfa yaratabileceğiniz türden bir deneyim sunuyor. Özellikle daha önce hiç web site yaratmadıysanız, bu çok işe yarar bir özellik.

Görüşüne bakılırsa, kullanım kolaylığına gelince WordPress de hiç aşağıda kalmıyor. Tercih ettiğiniz host’a platformu yükledikten sonra, o meşhur WordPress kontrol paneline (ing) erişeceksiniz. Birçok seçenek içermekte, ama elbette her birinin ne işe yaradığını anlamak ufak bir göz atmayla mümkün:

WordPress kontrol paneli.

Web sitenizi özelleştirmek için birçok seçeneğe sahip olmak da tabii ki kötü bir şey değil. Ancak bu, WordPress’in Wix’e kıyasla daha dik bir öğrenme eğrisine sahip olduğu anlamına geliyor.

Aynı şey, sayfa ve yazı yaratmaya gelince bariz oluyor. Bu öğelerin ikisini de yaratmak oldukça kolay ve bunu sadece birkaç tıklamayla yapabilirsiniz:

WordPress'de yeni sayfa ekleme.

Ancak bu sayfaları düzenlemek ve onların tam olarak istediğiniz gibi görünmesini sağlamak biraz daha zor. Bunu yapmak için, size uyan bir WordPress teması bulmanız ve de onu nasıl özelleştirebileceğinizi öğrenmeniz gerek.

Bugünlerde birçok WordPress teması kendi sayfa-yaratıcı araçlarını bulundurmakta ve ayrıca bu özelliği ekleyebilen birçok eklenti de bulunmaktadır. Bir başka deyişle, WordPress kullanırken Wix gibi bir deneyim istiyorsanız, bunu kolaylıkla elde etmek gayet mümkündür.

Sonuç olarak, salt olarak Wix, WordPress’e göre kullanması daha kolaydır. Ancak gerekli kısımları öğrendikten sonra, WordPress’le Wix’e göre çok daha fazlasını yapabileceğinizi akılda bulundurmakta fayda var. Buna rağmen, WordPress vs Wix karşılaştırmasında ilk turun galibi Wix oluyor.

Wix vs WordPress: Site Yönetimi

Sıradaki sekmemizde, iki platformun da web sitenizi yönetmenize yardımcı olmak için sunduğu seçenekleri mercek altına alacağız. “Yönetim”’den kastımız, güncellemek, sorun gidermek, eski yazıları temizlemek ve daha da fazlasını içeren farklı ama önemli eylemler.

İlk olarak, hadi Wix ile başlayalım. Konu site yönetimine geldiğinde, Wix’in özelliği her şeyi basit tutması, böylece ufak detaylar hakkında hiç endişelenmeniz gerekmediği. Mesela, platformu güncellemek hakkında telaş etmenize gerek yok çünkü arka planda, WordPress bunu kendi kendine yapmaktadır.

Aynı şekilde, Wix web sitenizi çoğaltmayı, silmeyi ve hatta transfer etmeyi de kolaylaştırıyor:

Wix web sitelerinizi yönetme.

Ancak, daha derin detaylara girdiğiniz zaman, Wix’in gelecekte erişmek isteyeceğiniz bazı fonksiyonlarda eksik kaldığını fark edeceksiniz. Örnek olarak, Wix’in Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) seçenekleri oldukça zayıf kalıyor:

Wix'in SEO seçenekleri.

Aynı şekilde, eğer analitik verilere (sitenizi geliştirmek için oldukça mühimdir) ulaşmak isterseniz, Wix’in Premium planlarından birine geçmeniz gerekmekte. Eğer Wix’e bağlı kalmayı tercih ediyorsanız, bu ille de kötü bir şey değil ama uzun vadede WordPress kullanmaktan daha pahalıya gelecektir.

Öbür tarafta WordPress, en baştan pek çok site yönetim seçenekleri sunmakta. Mesela, URL yapınızı özelleştirmenizi sağlaması, bu da Wix ile yapamayacağınız bir şey:

WordPress kalıcı bağlantı yapınızı özelleştirme.

Daha gelişmiş özellikler için, genellikle ücretsiz olan eklentileri daima bulabilirsiniz. Örnek olarak, Yoast SEO eklentisi, arama motorlarında daha üst sıralamalarda olmanızı (ing) ve içeriğinizin okunabilirliğini arttırmanızı sağlıyor:

Yoast SEO eklentisi.

 

Sonuçta, web sitenizi yönetmeye gelince, Wix size daha kolay bir deneyim sağlıyor. Ancak, WordPress, başarıyla bir web site yönetmek için kritik olan çok daha fazla derinlik ve seçenek sunuyor. WordPress vs Wix karşılaştırmamızın bu turunda kazanan ise WordPress oluyor.

Wix vs WordPress: Performans

Performansa gelince WordPress vs Wix karşılaştırması yapmak biraz zor, çünkü iki platformun da barındırılma yolları farklı. Buna rağmen, hadi önemli farklara bakalım.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Wix kendiliğinden barındırılan bir platform. Bu esasen tek bir pakette, hem web site kurucusuna erişime, hem de hosting’e para verdiğiniz anlamına geliyor. Wix, web sitenizin temel performansını değiştirebilecek özelleştirmeler yapmanıza izin vermiyor.

Bunun yerine, Wix’in ekibi, bütün web sitelerin mümkün olduğunca hızlı yüklendiğinden emin oluyorlar, en azından kağıt üzerinde böyle. Testlerimiz sırasında, Wix sayfalarının oldukça hızlı yüklenmekte olduklarını gördük. Wix size mükemmel yüklenme süreleri sunuyor, bu da kısmen otomatik resim optimizasyonu ve İçerik Dağıtım Ağı (CDN) sayesinde.

Başka bir deyişle, eğer sitenizin performansı için ince ayar yapmak zorunda olmaktan endişelenmek istemeyen türde biriyseniz, Wix iyi bir seçenek olabilir. Bu durumun dezavantajı ise sitenizin ne kadar iyi çalıştığına dair hiçbir kontrolünüz olmaz ve daha iyi bir seçenek aradığınızda seçenekleriniz oldukça kısıtlıdır.

WordPress ile istediğiniz hosting planını (ing) kullanabilirsiniz. Bu da en iyi tercih için piyasayı araştırmanıza, tam olarak ne çeşit bir performansta karar kılmanıza ve sitenizin ne kadar kaynağa ihtiyaç duyduğuna karar vermenizi sağlar. Örnek olarak, Hostinger’da hem muhteşem bir performans sunuyoruz, hem de paylaşımlı hosting paketlerimiz, Wix’in Premium planlarından daha erişilebilirler.

Buna ek olarak, WordPress web sitenizden daha da iyi performans almak için birçok yöntem var. WordPress, kendiliğinden fotoğraf optimizasyonu ve CDN (İçerik Dağıtım Ağı) entegrasyonu (ing) gibi seçenekleri içermez. Ancak, bunları WP Smush gibi eklentileri kullanarak kolaylıkla ekleyebilirsiniz:

WP Smush.

Gördüğünüz gibi, bu Wix vs WordPress karşılaştırmasında yinelenen bir nokta var. Eğer biraz daha fazla emek harcamaya gönüllüyseniz, WordPress çoğu zaman Wix’ten önde geliyor. Konu performansa gelince, WordPress, size web sitenizi daima en üst seviyede çalıştırma olanağı sağlıyor.

Wix vs WordPress: Güvenlik

İdeal olarak, hangi platformu seçerseniz seçin, seçtiğiniz platformun güvenliği aşılamaz olmalıdır. İzniniz olmadan kimse hesaplarınıza erişememeli veya hassas verinize ulaşamamalıdır. Ancak, acı gerçek şu ki, %100 güvenli platform diye bir şey yoktur.

Yapabileceğiniz en iyi şey güvenlik konusunda güçlü bir itibarı olan bir platform seçerek risklerinizi mümkün olduğunca sınırlamaktır. Buna ek olarak, web sitenizin güvenliğini elle arttırabileceğiniz başka yollar da var (hangi yazılımı kullandığınıza bağlı olarak).

Wix gibi siteyleri kendi barındıran platformlar büyük oranda bu iki faktör yüzünden kendiliğinden daha güvenlidir:

 1. Kullanıcılar temel yazılımı düzenlemeyez, bu yüzden de daha az zayıf nokta vardır.
 2. Bu platformlar kendi kendini günceller, bu yüzden güncel olmayan yazılım bir sorun değildir.

Ancak, bu Wix’in güvenlik açısından kusursuz olduğu anlamına gelmez. Wix, geçmişte bazı büyük güvenlik sızıntıları yaşadı. Ama bu pek de sık olan bir şey değil ve Wix kesinlikle bu konuda iyi bir puan elde ediyor.

WordPress ile durum biraz daha karışık. WordPress, internetin büyük bir oranına güç verdiği için online saldırganların en büyük hedeflerinden biridir. Ne de olsa, tek bir ufak zayıf nokta (ing) bulmak milyonlarca web sitesini hedef almak için yeterli olmakta ve bu da saldırganlar için güçlü bir teşvik edicidir.

Bununla birlikte, WordPress kendiliğinden çok güvenlidir. Eğer sitenizi (ing), eklentilerinizi ve temalarınızı mümkün olduğunca güncellemek gibi birkaç akıllıca uygulamayı takip ederseniz, öne geçmiş olursunuz. WordPress ve toplulukları sık sık sitenizi en son tehlikelerden korumak için dizayn edilmiş yamalar çıkarmaktadır.

Artı olarak, WordPress ile gelişmiş güvenlik eklentileri ve ayarları üzerinde oynama da yapabiliyorsunuz. Bu yöntemler, web sitenizi daha da güvenli hale getirme imkanı sağlıyor. Bir başka deyişle, tıpkı performansla olduğu gibi, sitenizi hackerlara, spamcilere ve benzerlerine karşı mümkün olduğunca dostça olmayan bir hale getirmek için özelleştirebilirsiniz.

Güvenlik konusunda, Wix vs WordPress karşılaşmasının bu turunda beraberlik çıkıyor. İkisi de kendiliğinden güvenli deneyim sunuyor ve üstelik, eğer güvenlik konusunda kendiniz uğraşmak istemiyorsanız, Wix bu konuda bir adım önde. Ancak, biraz araştırma yapmayı ve efor sarfetmeyi göze alıyorsanız, WordPress web sitelerinin çok daha fazla güvenli olma potansiyeli var.

Wix vs WordPress: Özelleştirilebilirlik

Son olarak, hangi platformu seçerseniz seçin, seçtiğiniz platform size istediğiniz türde web sitesi kurmanız için yeterince seçenek sunmalı. Ne kadar sitenizi özelleştirebilirseniz, o kadar fazla projenin üstesinden gelebilirsiniz, ki bu bir zorunluluktur.

Sadece basit bir web site yapmayı planlıyorsanız bile seçeneklerinizi açık tutmanızı öneririz. İlerleyen zamanlarda, web siteniz daha fazla gelişmiş özelliklere erişmeniz gerekeceği kadar büyüyebilir. Sitenizin yaptığı şeyi genişletmek isteyebilirsiniz: mesela blogunuza bir mağaza önü veya işletme sitenize bir portföy eklemek gibi.

Özelleştirmeye gelince Wix de altta kalmıyor. Yorum kısımları, canlı sohbet, ve hatta online mağazalar gibi birçok kullanışlı fonksiyonelliği web sitenize eklemenizi sağlıyor:

Sitenize Wix uygulamaları ekleme.

Aynı şekilde, Wix, temaları ve sitenizin görünüşünü ve düzenini düzenlemek için ihtiyaç duyacağınız araçları içeren stilize etme seçenekleri sağlıyor.

Peki ya WordPress? Bekletmeden, size söyleyebiliriz ki: WordPress, konu özelleştirilebilirliğe gelince adeta türünün tek örneğidir. Bu platformu kullandığınız zaman, binlerce eklenti ve temaya erişebiliyorsunuz. Bunlar sitenizin görünüşünü ve fonksiyonelliğini önemli ölçüde değiştirebilir, bu da hayal edebildiğiniz her özelliği bulunduran eşsiz web siteler yaratmanıza olanak sağlayabilir:

WordPress eklenti dizini.

Bu durumun en güzel yanı ise en iyi WordPress eklentilerinin çoğunun ücretsiz olması, yani bütçenizi zorlamadan gelişmiş fonksiyonelliği elde edebilirsiniz. Bu durumla ilgili oldukça yaygın bir atasözü vardır: sitenize ne eklemek istiyorsanız, bunu mümkün kılacak bir eklenti vardır.

Son olarak, ayrıca hatırlamakta fayda var ki WordPress açık kaynaklı bir platformdur. Bu demek oluyor ki eğer teknik olarak eğilimli iseniz, kodunun her açısını düzenleyebilir, fonksiyonelliğini değiştirebilir ve kendi elinizle bakabilirsiniz. Eğer web geliştirmede biraz tecrübeliyseniz veya online rehberleri takip etmekten korkmuyorsanız, WordPress ile Wix’in yanından bile geçemeyeceği özellikleri olan web siteler yaratabilirsiniz.

Bu sebeplerden dolayı, konu özelleştirilebilirliğe geldiğinde WordPress çok açık bir biçimde kazanan oluyor. Bitirmeden önce, şu ana dek WordPress vs Wix karşılaştırmamızda öğrendiklerimizi bir özetleyelim.

Wix’in Avantajları

Birçok kişi Wix’in sadece acemiler için olduğunu düşünüyor. Ancak bugünlerde, Wix birçok önemli avantaj sunuyor:

 • Kullanması inanılmaz biçimde kolaydır.
 • Sezgisel bir görsel kurucuyla ilgi çekici web siteler yaratmanız için tasarlanmıştır.
 • Direkt olarak düzgün güvenlik ve performans sağlar.
 • Birçok özelleştirme seçeneği ve üçüncü taraf hizmet entegrasyonları sunar.

Konu WordPress vs Wix’e gelince, modernleştirilmiş bir web site yaratım ve yönetim süreci istiyorsanız, ikincisini kullanmanızı tavsiye ederiz. Eğer web site yapmaya yeniyseniz ve aklınızda basit bir proje varsa, Wix güçlü bir seçenek olabilir.

WordPress’in Avantajları

WordPress’in İçerik Yönetim Sistemi (CMS) platformları arasında marketin çok büyük bir payına hakim olmasının bir, hatta birçok sebebi var:

 • Bir acemi için öğrenmesi oldukça kolaydır, fakat deneyimli geliştiricilerin de işe girişmesi için yeterli seçenekler de vardır.
 • WordPress, açık kaynaklı doğası, geniş eklenti ve tema koleksiyonu sayesinde neredeyse benzersiz bir özelleştirilebilirliğe sahiptir.
 • Büyük içerik kütüphaneleri yönetmenize yardımcı olacak birçok seçenek bulabilirsiniz.
 • Sitenizin güvenliği, performansı ve hosting’i üzerinde neredeyse tam kontrole sahip olursunuz.

WordPress vs Wix karşılaştırmasını yapmak çok da kolay değil çünkü iki platform da temellerinde farklıdır. Ancak şu ana kadar, iyi bir seçim yapmak için ihtiyacınız olan bütün bilgiyi edinmiş olmanız lazım.

WordPress ile başlangıcın biraz daha uzun sürebileceği bir sır değil. Ancak, acemi dostu olmasına rağmen çok daha fazla detaylı bir deneyim sunuyor. Eğer biraz araştırma yapmayı ve kendiniz öğrenmeyi dert edinmezseniz, çoğu zaman WordPress’i seçmek daha iyi olacaktır çünkü neredeyse istediğiniz her siteyi kurabilmenize olanak sağlayacaktır.

Sonuç

Bir web site yaratmak kolay değildir ancak doğru platformu kullanırsanız, bu süreç tahmin edeceğinizden daha kolay bir hale gelir. Misal olarak, Wix, sezgisel sayfa kurucusu sayesinde basit web siteler yaratmanıza olanak sağlar. Ancak konu daha gelişmiş projelere gelince Wix pek de uygun değildir, bu yüzden de WordPress’i tavsiye etmeye daha meyilliyiz.

Wix vs WordPress çekişmesinde sizin düşünceleriniz neler? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum sekmesinde bizle paylaşın!

Yazar hakkında

Gökhan O.

Gökhan Hostinger'da Pazarlama Asistanı olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Çeviri yapmak, içerik yönetmek ve de SEO optimizasyonu yapmaktan büyük keyif alır. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.

1 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • wix blog’uma wordpress olarak devam etmek istiyorum. kurulum ve ücretlendirme için iletişim kanallarınız ı rica ederim

Dünya çapında binlerce aboneye katılın

ve mükemmel fırsatlarla en yeni rehberler e-posta adresinize gelsin

Please wait...

Abone olduğunuz için teşekkürler!

Şimdi kazanmaya başlayın!

Hepsi bir arada web hosting & alan adı yalnızca

9
39 TL
/ay