WordPress Admin Paneline (Dashboard) Nasıl Girilir
access_time
hourglass_empty
person_outline

WordPress Admin Paneline (Dashboard) Nasıl Girilir

WordPress’de blog yazmaya veya internet sitesi geliştirmeye başlamak için öncelikle dashboard’a yani yönetim panelimize giriş yapmamız gerekiyor. Bu rehberde WordPress yönetici bölümüne nasıl girebileceğinizi öğreneceksiniz.

ÖNEMLİ: WordPress yönetici paneline giriş bilgileri WordPress kurulumu esnasında belirlenir. Hosting kontrol paneli ile aynı değil, farklılardır.

İhtiyacınız olacaklar

Rehbere başlamadan önce aşağıdakilere ihtiyacınız var:

  • WordPress CMS (İçerik Yönetim Sistemi) yüklü olmalıdır
  • WordPress Admin (Yönetici) giriş bilgileri

Adım 1 – WordPress Yönetici Panelini Bulmak

Eğer WordPress’i domaininizin root bölümüne kurduysanız (hosting hesabınızda public_html klasörü) WordPress Yönetici Bölümüne aşağıdaki bağlantıyı kullanarak erişebilirsiniz:

siteismi.com/wp-admin

ÖNEMLİ: Eğer WordPress CMSdomainde wp isimli bir klasörde kuruluysa, siteismi.com/wp/wp-admin adresine gitmeniz gerekiyor.

WordPress Yönetici Panelini bulduğunuzda aşağıdaki gibi bir ekran göreceksiniz:

Adım 2 – WordPress Yönetici Paneline Erişim

Şimdi WordPress yönetici bölümüne girebilmek için giriş bilgilerinizi girmelisiniz:

  • WordPress Kullanıcı Adı – WordPress yüklerken oluşturduğunuz kullanıcı adıdır.
  • WordPress Şifresi – WordPress yüklerken oluşturduğunuz şifreniz.

ÖNEMLİ: Eğer WordPress kurulumu esnasında “Kurulum talimatlarını e-posta olarak gönder” kutusunu işaretlediyseniz, şifrenizi gönderilen e-posta içinde bulmanız mümkün.

Gerekli bilgileri girdikten sonra Giriş butonuna tıklayın.

Başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra WordPress panelinizi göreceksiniz:

Adım 3 – Giriş Problemlerini Tanımlama

Bazen yöneticiler WordPress admin paneline erişim sağlamakta çeşitli sorunlar yaşayabiliyor. Aşağıda sık yaşanan sorunlara ve bunların çözümlerini bulabilirsiniz:

Yanlış Şifre Kullanımı

Eğer WordPress kurulumu esnasında doğru bir e-posta adresi kullandıysanız, sadece Parolanızı mı unuttunuz? bağlantısına tıklayın, kullanıcı adı veya e-posta adresinizi girdikten sonra size yeni bir şifre gönderilecektir.

Eğer WordPress şifrenizi e-posta yönetimiyle geri alamıyorsanız endişelenmeyin. Şifrenizi resetlemek için bir diğer yol ise phpMyAdmin’i kullanarak user_pass alanını manuel olarak, yani elle değiştirmektir. Nasıl yapılacağını öğrenmek için bu rehberimize göz atabilirsiniz.

Yanlış Kullanıcı Adı Kullanımı

Tıpkı şifre gibi, yönetici kullanıcı adı da user_login alanını düzenleyerek kolayca değiştirilebilir. Nasıl yapılacağını adım adım öğrenmek için bu rehberimize göz atabilirsiniz.

Sonuç

Tebrikler, artık WordPress giriş nasıl yapılır ve internet sitenizi, eklentilerinizi nasıl oluşturup, geliştirerek düzenleyebileceğinizi biliyorsunuz.

Yazar

Author

Gürkan M. / @gurkanhostinger

Gürkan, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve Hostinger’da pazarlama asistanı olarak içerik yönetimi, dijital pazarlama ve çevirilerden sorumlu. Küçük yaşta tanışıp o günden bu yana hayatının büyük bir parçası olan internette web geliştirme ve özel olarak WordPress konularıyla yakından ilgileniyor. Ayrıca, pervasız bir gamer.

İlgili Rehberler

Author

harun arakız Yanıt

Mayıs 10 2019

merhaba ben soldaki menüyü göremiyorum yani kayboldu sadece başlangıç ve profil menüleri kaldı ne yapabilirim?

Bir yanıt bırakın

Yorum*

İsim*

Eposta*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Şimdi Hostinger'ın bir parçası olun!