WordPress CloudFlare Kurulumu Nasıl Yapılır?
access_time
hourglass_empty
person_outline

WordPress CloudFlare Kurulumu Nasıl Yapılır?

Web sitenizi kurmanın en önemli kısımlarından biri sitenizin hızlı yüklenmesinden emin olmaktır. Bugünlerde arama motoru sıralamaları için web sayfası yüklenme hızının önemli bir faktör olduğu bilinmektedir. WordPress web sitelerinizi hızlandırmanın birçok yolu vardır. Örneğin, WP Super Cache gibi bir eklenti kullanmak, resimleri optimize etmek veya bir İçerik Dağıtım Ağı (CDN) kullanmaktır. En iyi sonuçlar bütün yöntemleri birlikte kullanarak elde edilebilir.

Bu rehberde Hostinger WordPress hosting‘de barındırılan WordPress web siteniz için CloudFlare kurulumu nasıl yapılır öğreneceksiniz.

CloudFlare Nedir?

CloudFlare web site ve ziyaretçi arasında bir vekil sunucu görevi göreven içerik dağıtım ağıdır. En yakın bölgeden (CloudFlare’in tüm dünyada birçok sunucusu mevcuttur) önbelleğe alınmış statik içerik sunarak web site yüklenme hızını daha hızlı kılar. Üstelik, CloudFlare bir web siteye gelen bütün istekleri karşılar ve geleneksel CDN’lere kıyasla daha farklı ve kullanışlı hizmetler sunabilir:

 • DDoS saldırı azaltma
 • Bir web siteye yapılan bütün istekler üzerine analitikler
 • Kolay SSL sertifikası kurulumu
 • Protokoller arasında ağ geçidi

CloudFlare kurulumu için ihtiyacınız olanlar

Bu rehbere başlamadan önce aşağıdakilere ihtiyacınız olacak:

 • Alan adı kaydedicinizin kontrol paneline erişim
 • WordPress yönetici bölgenize erişim

Adım 1 — Bir CloudFlare hesabı oluşturun

CloudFlare kurulumu yapmaya başlayabiliriz.

Resmi CloudFlare web sitesine gidin ve bir CloudFlare hesabı oluşturmak için Sign Up (Kaydol) tuşuna basın. Gereken bütün bilgileri girin ve bir hesap oluşturun.

CloudFlare kaydolma butonu

Eğer bir hesabınız varsa bu adımı atlayabilirsiniz.

Adım 2 — Alan Adını CloudFlare’e ekleyin

CloudFlare’e üye olduktan sonra önünüze sitenizi ekleme penceresi gelecektir. Web sitenizin alan adını girin ve devam etmek için Scan DNS Records tuşuna basın.

CloudFlare site ekleme butonu

Unutmayın ki taramanın tamamlanması birkaç dakika sürecektir.

Adım 3 — CloudFlare’de alan adınız için DNS kayıtlarını kontrol etme

Tarama tamamlandıktan sonra alan adınızın DNS bilgilerini göreceksiniz. Bu aşamada CloudFlare’i belirli alt alan adları için etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Seçtiğiniz DNS kaydı için Turuncu Bulut CloudFlare’i etkinleştirir, Gri Bulut ise CloudFlare’i devre dışı bırakır.

CloudFlare etkinleştirme/devre dışı bırakma

CloudFlare’i çıplak alan adınız ve www alt alan adınız için etkinleştirmeniz tavsiye edilir. Bu şekilde CloudFlare sitenizin hem www, hem de www olmayan versiyonlarında çalışacaktır. İşiniz bittikten sonra Continue tuşuna basarak bir dahaki adıma geçin.

ÖNEMLİ: CloudFlare’i cpanelmailftp veya sistem tarafından ayrılan diğer alt alan adlarını etkinleştirmeniz çeşitli DNS sorunlarına yol açabileceğinden tavsiye edilmez.

Adım 4 — Alan adınızı CloudFlare nameserverlarına yönlendirme

CloudFlare kurulumu işlemindeki bu aşamada, CloudFlare planınızı seçmeniz istenecek. Ücretsiz planı seçin ve yine Continue tuşuna basın.

Bu aşamada size CloudFlare nameserverları verilecektir. Alan adı sağlayıcınızın kontrol paneline giriş yapın ve alan adı nameserverlarınızı CloudFlare nameserverlarıyla değiştirin. Eğer nameserverlarınızı nasıl değiştireceğinizden emin değilseniz bu rehberi okuyabilirsiniz.

Cloudflare nameserverları

Unutmayın ki DNS’lerin dünya çapında dağıtılması 72 saate kadar sürebilir. Nameserverlarınızın güncellenmesi tamamlandıktan sonra CloudFlare’den bir eposta onayı alırsınız. Ayrıca durumu CloudFlare web sitesinde kontrol edebilirsiniz. Web siteniz bu süreçte herhangi bir aksama süresi yaşamayacaktır.

Adım 5 – WordPress’de CloudFlare Eklentisinin Kurulumu ve Yapılandırması

CloudFlare WordPress için harika seçeneğe sahiptir ve bazı kullanışlı özelliklere sahiptir:

 • Tek tık WordPress optimizasyonu
 • Web uygulama güvenlik duvarı (WAF) kuralları
 • Otomatik önbellek temizlemesi
 • İstatistikler
 • Cloudflare ayarlarını cloudflare.com kontrol panelini açmadan değiştirebilme

WordPress yönetici panelinize girin ve CloudFlare WordPress eklentisini yükleyin. Eğer eklenti nasıl yüklenir bilmiyorsanız bu rehbere göz atabilirsiniz.

Kurulum tamamlandıktan sonra CloudFlare eklentisini yapılandırmaya başlayın. Eklentiler kısmına gidin Yüklü Eklentiler tuşuna tıklayın. CloudFlare eklentisini bulun ve Ayarlar tuşuna basın.

WordPress CloudFlare eklentisi

CloudFlare giriş sayfası önünüze çıkacak ve eposta adresi ile API anahtarını girmeniz gerekecektir. Get your API Key from here tuşuna tıklayın. Bu tuşa tıkladıktan sonra CloudFlare hesabınız açılacak ve daha sonra ise API Key kısmı altından API anahtarınızı bulabileceksiniz.

CloudFlare API anahtarı

API anahtarınızı aldıktan sonra WordPress web sitenizde eposta adresini ve API anahtarını girin ve SAVE API Credentials tuşuna basın.

CloudFlare ayarları sayfanıza transfer edildikten sonra Apply Default Settings kısmında Apply tuşuna tıklayın. WordPress web siteleri için varsayılan CloudFlare ayarlarını kullanabilirsiniz.

CloudFlare WordPress eklentisinin ayarları

Automatic Cache kısmında Apply tuşuna tıklayarak Automatic Cache’i etkinleştirmeniz şiddetle önerilir. Automatic Cache purge’i etkinleştirmek web site tasarımınız güncellendiğinde bütün CloudFlare önbelleğini temizleyecektir.

WordPress Automatic Cache'i etkinleştirmek

Sonuç

Tebrikler, blogunuz için CloudFlare kurulumu nasıl yapılır ve CloudFlare WordPress eklentisi nasıl yapılandırılır öğrendiniz. Bu, web sitenizi hızlandırmak ve DDoS saldırılarına karşı korumak için harika bir yoldur.

Her zamanki gibi yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın! İyi şanslar!

Yazar

Author

Gökhan O. / @gokhanordu

Gökhan Hostinger'da Pazarlama Asistanı olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Çeviri yapmak, içerik yönetmek ve de SEO optimizasyonu yapmaktan büyük keyif alır. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.

İlgili Rehberler

Bir yanıt bırakın

Yorum*

İsim*

Eposta*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Şimdi Hostinger'ın bir parçası olun!