WordPress’de JavaScript’in Ayrıştırılması Nasıl Ertelenir? (Defer parsing of JavaScript)

WordPress’de JavaScript’in Ayrıştırılması Nasıl Ertelenir? (Defer parsing of JavaScript)

Web sitenizin yükleme süresini iyileştirmek istiyorsanız, JavaScript‘in ayrıştırılmasını ertelemeyi (Defer parsing of JavaScript) deneyebilirsiniz. Tarayıcının JavaScript’i yalnızca bir sitenin ana içeriğini yüklemeyi bitirdikten sonra oluşturmasına izin verir. Bu rehber size WordPress’te JavaScript’in ayrıştırılmasını ertelemenin birkaç yolunu ele alacağız.

Neden JavaScript’in WordPress’de ayrıştırılmasını ertelemelisiniz?

Bir web sitesini açtığınızda, tarayıcınız sitenin içeriğini sunucudan alır ve kodu yukarıdan aşağıya yükler. Ne var ki JavaScript bulursa, tüm JavaScript’i indirmeyi bitirene kadar yükleme işlemi kesintiye uğrar.

Bu sorunu çözmek için JavaScript’in ayrıştırılmak, yani Defer parsing of JavaScript uygulamak gerekir. Bu, tarayıcının komut dosyalarının yüklenmesini beklemeden tüm içeriği yüklemesine olanak tanır. JavaScript ayrıştırma, web sitenizin yükleme süresini olumsuz etkilemez.

Çok sayıda JavaScript’in sitenizi kötü etkileyeceğini de size hatırlatmak isteriz Nihayetinde sitenizin işlevselliğini genişletmenize (İng.) izin veren temel web bileşenlerinden (İng.) biridir.

İki faydası bulunur:

  • Daha iyi kullanıcı deneyimi: Ziyaretçilerin web sitenizin içeriğini görüntülemek için uzun süre beklemesi gerekmeyecek.
  • İyileştirilmiş SEO sıralaması: Google botları sitenizi daha hızlı tarayabilir.

WordPress’te JavaScript Ayrıştırma Nasıl Ertelenir?

Bu bölümde JavaScript’in ayrıştırılmasını nasıl erteleyeceğinizi size adım adım anlattık. Üstüne üstlük, sorunu nasıl analiz edeceğinizi ve işlemi uyguladıktan sonra değişiklikleri nasıl sınayacağınızı da göstereceğiz.

1. Sitenizi Analiz Edin

WordPress web sitenizde JavaScript ayrıştırmayı ertelemeniz gerekip gerekmediğini öğrenmek için GTMetrix gibi site hız testi araçlarını kullanarak analiz edin. Örnek olarak, bir web sitesinin yöntemi uygulamadan önceki performans sonucu şöyledir:

GTMetrix ile Defer Parsing of JavaScript

GTMetriz, sitenizde Defer parsing of JavaScript olup olmadığını gösterir. Bu da web sitesi sitesinin bunu ertelemesi gerektiği anlamına gelir.

2. WordPress’te Defer Parsing of JavaScript

Şimdi sıra JavaScript’in ayrıştırılmasını erteleme adımlarında. Bunu yapmanın iki yolu mevcut: bir eklenti yükleyebilir veya kendiniz kod ekleyebilirsiniz.

WordPress Eklentileri Kullanmak

Speed Booster Pack Afişi

JavaScript ayrıştırmayı ertelemenin en kolay yollarından biri bir eklenti kullanmaktır. Speed ​​​​Booster Pack, bu görev için en popüler eklentilerden biridir. Çalıştımak için kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir. Ardından şu adımları izleyin:

  1. WordPress Kontrol Panelinize gidin
  2. Sol kenar çubuğunda Speed Booster’a gidin.
  3. Gelişmiş (Advanced) sekmesine tıklayın ve Defer parsing of JS files‘ı etkinleştirin.
  4. İşiniz bittiğinde Kaydet (Save) butonuna basın.
Defer parsing of JS - WordPress Eklentisi ile

functions.php ile Defer Parsing of JavaScript

Ayrıca bu işlemi WordPress çekirdek dosyalarını kendiniz düzenleyerek yapabilirsiniz. Ancak herhangi bir değişiklik yapmadan önce sitenizin yedeğini aldığınızdan (İng.) emin olun. Adımları ise şöyle:

  1. WordPress yönetici alanınıza gidin. Görünüm -> Tema Düzenleyici’yi seçin.
  2. Tema Dosyalarında functions.php’yi seçin

Tema Düzenleyici WordPRess
  1. Bu kodu dosyanın en sonuna girin.
function defer_parsing_of_js ( $url ) {
if ( FALSE === strpos( $url, '.js' ) ) return $url;
if ( strpos( $url, 'jquery.js' ) ) return $url;
return "$url' defer ";
}
add_filter( 'clean_url', 'defer_parsing_of_js', 11, 1 );
  1. Güncelle’ye tıklayın.

3. Değişiklikleri Test Edin

Gtmetrix defer parsing JS

Yukarıdaki seçeneklerden birisini uyguladıktan sonra, GTMetrix ile sitenizi tekrar test edin.

Kapanış

Bu rehberde, JavaScript’in ayrıştırılmasını erteleyerek site performansınızı nasıl iyileştireceğinizi size açıkladık. Bunu bir eklenti kullanarak veya temanın function.php dosyasına bir kod ekleyerek yapabilirsiniz.

Web sitenizin yükleme süresini iyileştirmenin daha iyi kullanıcı deneyimine ve daha iyi SEO sıralamasına yol açacağını unutmayın.

deferring parsing of JavaScript ilgili herhangi bir sorunuz var mı? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşın!

Author
Yazar

Merve O.

Merve, Hostinger'da SEO - Pazarlama Asistanı olarak çalıştı. Günümüzde çevirmen olarak yolcuğuna devam etmekte. Birkaç site kurma deneyiminin ardından acemi yolculuğunu profesyonelliğe taşımaktan ve Hostinger'ın bir parçası olmaktan mutlu.