WordPress’de JavaScript’in Ayrıştırılması Nasıl Ertelenir? (Defer parsing of JavaScript)

WordPress’de JavaScript’in Ayrıştırılması Nasıl Ertelenir? (Defer parsing of JavaScript)

JavaScript’in WordPress’de ayrıştırılmasını ertelemenin (defer parsing of javascript) birkaç sebebi vardır. En önemlisi web sitesinin hızı ve performansıdır. Bu rehberde, WordPress’de JavaScript ayrıştırılmasını nasıl erteleyebileceğinizi gösteren iki yöntem göstereceğiz.

Bu işlem, tarayıcının JavaScript’i yalnızca bir sitenin ana içeriğini yüklemeyi bitirdikten sonra oluşturmasını sağlar. Bu eğitimde, WordPress’te JavaScript’in ayrıştırılmasını ertelemenin birkaç yolunu ele alacağız.

Neden JavaScript’in WordPress’de ayrıştırılmasını ertelemelisiniz?

Genellikle J

Bir web sitesini açtığınızda, tarayıcınız sitenin içeriğini sunucudan alır ve kodu yukarıdan aşağıya yükler. Ancak JavaScript bulursa, tüm JavaScript’i indirmeyi bitirene kadar yükleme işlemi sürer ve yüklenme süresi uzar.

Bu sorunu çözmek için JavaScript’in ayrıştırılmasını erteleyebilirsiniz; bu, tarayıcının komut dosyalarının yüklenmesini beklemeden tüm içeriği yüklemesine olanak tanır. Bu görevi uygulayarak JavaScript ayrıştırma (JavaScript parsing), web sitenizin yükleme süresini olumsuz etkilemez.

Çok sayıda JavaScript’e sahip olmanın kötü olmadığını unutmayın. Sonuçta, sitenizin işlevselliğini artırmanızı sağlayan temel web bileşenlerinden biridir.

Bu işlem size şöyle iki temel fayda sağlar:

  • Daha iyi kullanıcı deneyimi – ziyaretçilerin web sitenizin içeriğini görüntülemek için uzun süre beklemesi gerekmeyecek.
  • Daha yüksek SEO sıralaması Google botları sitenizi daha hızlı tarayabilir.

WordPress’te JavaScript ayrıştırılması nasıl ertelenir?

Bu bölüm size “Defer parsing of JavaScript”i uygulamayı adım adım göstereceğiz. Üstüne üstlük, sorunu nasıl analiz edeceğinizi ve görevi uyguladıktan sonra değişiklikleri nasıl test edeceğinizi de anlatacağız.

1. Siteyi analiz edin

Bu tür bir işlemin gerekip gerekmediği konusunda GTMetrix aracını kullanarak WordPress sitenizi analiz edebilirsiniz.

GTMetrix’deki bu değer için ortalama uygun görülen %71’dir. Analiz ettiğinizde WordPress sitenizin değerini görebilirsiniz.

Defer Parsing of JavaScript - WordPress Analizi

Bu kısım size JavaScript ayrıştırması ile ilgili bir sorun olduğunu gösterir. Yani web sitesi sitesinin ayrıştırmayı ertelemesi gerektiği anlamına gelir.

2. WordPress’te Defer Parsing of JavaScript Uygulama

Hadi JavaScript’in ayrıştırılmasını erteleme adımlarına geçelim! Bunu yapmanın iki yolu vardır – bir eklenti yüklemek veya manuel olarak bir kod parçacığı eklemek.

WordPress eklentisi kullanarak Defer Parsing of JavaScript

Speed Booster Afişi

JavaScript ayrıştırmasını ertelemenin en kolay yollarından biri Speed Booster Pack eklentisini kullanmaktır. Speed Booster Pack, bu görev için en popüler eklentilerden biridir. Eklentiyi kurun ve etkinleştirin, ardından şu adımları izleyin:

  • WordPress Kontrol Panelinize gidin
  • Sol kenar çubuğunda, Hız Yükseltici’ye gidin
  • Gelişmiş sekmesine tıklayın ve JS dosyalarının ayrıştırılmasını ertelemeyi etkinleştirin
Speed Booster Pack Eklentisi ile Defer Parsing of WordPress Javascript

functions.php ile JavaScript Ayrıştırma erteleme

Alternatif olarak, WordPress çekirdek dosyalarından birini düzenleyerek görevi manuel olarak gerçekleştirebilirsiniz. Devam etmeden önce web sitenizi yedeklediğinizden emin olun. İşte adımlar:

  1. WordPress yönetici alanınızdan Görünüm -> (Tema İşlevleri) Tema Düzenleyici‘ye gidin
  2. Tema Dosyalarında functions.php‘yi seçin
WordPress Tema İşlevleri
  1. Bu kodu dosyanın altına ekleyin.
function defer_parsing_of_js ( $url ) {
if ( FALSE === strpos( $url, '.js' ) ) return $url;
if ( strpos( $url, 'jquery.js' ) ) return $url;
return "$url' defer ";
}
add_filter( 'clean_url', 'defer_parsing_of_js', 11, 1 );
  1. Dosyayı güncelle‘ye tıklayın.

3. Değişiklikleri Test Edin

Yukarıdaki seçeneklerden birini kullandıktan sonra sitenizi GTMetrix ile yeniden analiz edin:

Başarılı defer parsing of JavaScript

Conclusion

Bu rehberde , Defer parsing of JavaScript sorununun çözümünü öğrendik ve site performansınız artık daha iyi. Bunu bir eklenti kullanarak veya temanın function.php dosyasına bir kod parçacığı ekleyerek yapabilirsiniz.

Web sitenizin yükleme süresini iyileştirmenin daha iyi kullanıcı deneyimine ve daha iyi SEO sıralamasına yol açacağını unutmayın.

Konuyla ilgili bir sorunuz veya yorumunuz varsa aşağıda bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Author
Yazar

Egehan D.

Egehan Hostinger'da ML ve NN ile denetimsiz öğrenme üzerinde çalışıyor. Veri analizi hakkında büyük bir tutkuya sahiptir. İşi her ne kadar hobi gibi olsa da, çeşitli aktivitelerde gönüllü olmaktan ve ormanda kamp yapmaktan da büyük oranda zevk alıyor.