access_time
hourglass_empty
person_outline

WordPress Destek Nasıl Alınır?

Bir WordPress sitesi tasarlamak aslında o kadar da zor değildir. Ancak yanlış kod, fonksiyon hatası gibi hatalar almayacağınızın bir garantisi yoktur. Acemi olabilir ve bu platform hakkında sorulara sahip olabilirsiniz. Bir çözüm için bir uzmana danışmak yerine kendi cevaplarınızı bulmanıza gerek yoktur, değil mi? Bu makalede WordPress destek nasıl alınır ve sorularınıza cevap nasıl bulunur öğreneceksiniz.

WordPress Destek Doğru Şekilde Nasıl Alınır?

WordPress devamlı güncellemelerini ve desteğini tüm dünyadan katkıda bulunan kişilere borçludur. WordPress, şirket bazlı ticari bir platforma karşıt gönüllüler tarafından sürdürülen açık kaynaklı umumi bir projedir.

Hadi sorunlarınızın neden kaynaklandığını bulalım.

Örneğin bir WordPress web sitesi kurmayı yeni bitirdiniz ve bir tema kurmak istiyorsunuz. Diyelim ki karşıya yüklerken bir hatayla karşılaştınız; dosya boyutu limitin üzerinde veya tema istediğiniz gibi görünmüyor.

Bu durumda yardım isteyeceğiniz doğru kişiyi bilmeniz gerekiyor, yani temanın yaratıcısı veya temanın destek sayfası. Bu temanın ana sayfasına gidebilir ve yardım istemek için iletişim formlarını kullanabilirsiniz.

Aynı şeyi eklenti kaynaklı ve hatta WordPress’in kendisinden olan bir sorun için bile uygulayabilirsiniz. Eğer genel WordPress sorunlarından biriyle karşılaşırsanız WordPress forum sitesinde soru sormak iyi bir fikir olabilir.

Ancak unutmayın ki bir eklenti yaratıcısını soru sormak pek de uygun olmayacaktır çünkü eklentinin yaratıcısının işi eklentiyi çalıştıramayan müşterilere yardım etmektir, WordPress’de nasıl yazı yazılır öğretmek değil.

Son olarak destek forumunda yeni bir konu açmadan önce aynı sorunun daha önce sorulmadığından emin olun. SSS (Sıkça Sorulan Sorular) kısmını gözden geçirin veya ilk önce hosting sağlayıcınızın bilgi tabanını okuyun.

Daha önce sorulmuş ve cevaplanmış bir soruyu tekrar sormak çoğu forumda pek de hoş karşılanılan bir şey değildir.

Bunları bildiğinize göre sırada nasıl WordPress destek alınır öğrenmek var.

WordPress Destek Nasıl Alınır?

WordPress desteği sunan birçok site bulunmaktadır. Listedeki her birine yakından bir göz atın ve birini seçmekte kendinizi özgür hissedin:

1. WordPress Destek ve Forumu

WordPress desteğin ana sayfası.

Herhangi bir yardıma ihtiyacınız olduğunda neden WordPress destek için neden resmi destek sitesine başvurmuyorsunuz? Hem ücretsizdir, hem de tonlarca WordPress rehberi ve kılavuzuna sahiptir.

Konular WordPress kurulumu, temel kullanımı, özelleştirme gibi basit konular ve taksonomi, güvenlik, localhost üzerinden kurulum ve çok siteli ağ oluşturmak gibi daha gelişmiş konuları da içerir.

WordPress’in kendisinde WordPress platformu hakkında bilmeniz gereken her şeyi içeren, kolay takip edebilen ve detaylı açıklamalı makaleler bulunmaktadır.

Ancak bazı kullanıcılar sorun çözme konusunda daha kişisel bir yaklaşımı tercih edebilir, işte tam bu noktada da WordPress destek forumu devreye girer.

Kullanıcı dostu arayüzü sayesinde forum kategorilerini gezmek oldukça kolaydır. üstelik toplulukta birçok arkadaş canlısı kullanıcı bulunmaktadır.

Sorunuzu yanlış yerde sorsanız bile size yardım etmekle kalmayacaklar ayrıca konunuzu da doğru kategoriye taşıyacaklardır. Ayrıca her web sitenin farklı olduğunu anlarlar, bu yüzden benzer bir soru sorulmuş olsa bile yeni bir konu açmanızı teşvik ederler.

Ayrıca Almanca, Japonca, Flemenkçe, Rusça ve çok daha fazlasını içeren 30’dan fazla dil seçeneği de bulunmaktadır.

Pozitif insanlar, harika navigasyon ve dil desteğiyle WordPress desteği ve forumları kadar iyi bir seçenek bulamazsınız.

2. Stack Exchange

Stack Exchange'in ana sayfası

Stack Exchange yüzlerce konu barındıran Soru-Cevap tarzındaki bir WordPress destek topluluğudur. Toplamda 174 adet topluluk bulunmaktadır.

Forumda diğer üyelerle bir sorunu karşılıklı tartışabilirsiniz. Stack Exchange’in çalışma şekli biraz farklıdır, yani cevap olarak sadece çözüm alırsınız. En iyi cevaplar en üstte gösterilecektir.

“En İyi Cevap” (en çok oy alan cevap) dışında ayrıca “Kabul Edilmiş Cevap” varyasyonu da bulunmaktadır. Konuyu açan kişi tarafından seçilmiş cevaptır. Bu cevap vurgulanır çünkü ne de olsa konuyu açan kişinin sorununu çözmüştür ve muhtemelen sizin sorununuzu da çözecektir. Bu şekilde soruyu kendiniz sormadan güvenilir cevapları bulmak oldukça kolaydır.

Üstelik Stack Exchange’de (yardım istemek ve soru cevaplamak) ne kadar oy alırsanız o kadar imtiyaza sahip olursunuz.

Çok sürmeden başkalarının cevaplarını düzenlemeyebilecek ve hatta bir topluluk moderatörü bile olabileceksiniz!

3. AWP (Advanced WordPress) Facebook Grubu

AWP (Advanced WordPress) Facebook grubu

Eğer aktif bir Facebook kullanıcısıysanız bir Facebook grubuna katılmak iyi bir fikir olabilir. WordPress desteği aramanın iyi bir yoludur!

Sorunlarınızı çözüm bulmak dışında sizle aynı ilgilere sahip kişilerle arkadaş olma şansı da elde edersiniz.

WordPress desteği veren en iyi Facebook gruplarından biri AWP’dir (Advanced WordPress). Bu gruba WordPress blogları hakkında üç adet basit soruyu cevaplayarak girebilir ve bir yönetici isteğinizi onayladığında kendi sorularınızı sormaya başlayabilirsiniz.

Tıpkı adı gibi AWP gelişmiş WordPress özelliklerini tartışmak için varolan bir WordPress Facebook grubudur ancak açıklamalarında acemileri de kabul ettiklerini belirtirler.

Giriş onayınızı beklemenin dışında bir başka dezavantaj ise uymanız gereken sıkı kurallardır.

Bazıları spam yapmamak ve diğer üyelere saygılı olmak gibi basittir. Ancak hangi WordPress eklentisini kullanmalı gibi soruları sormama ve sormadan önce çözümü kendi başınıza bulmanız gerektiği gibi kurallar da mevcuttur.

WordPress uzmanlığınıza bağlı olarak bu grup size uymayabilir. Ancak, eğer paylaşmak istediğiniz projeleriniz varsa (ve hatta projeniz için birini işe almak istiyorsanız) bu grupta bunu yapabilirsiniz.

4. WPMU DEV

WPMU DEV'in ana sayfası

Eğer bir freelancer, web site sahibi veya geliştiriciyseniz WPMU DEV’i görmezden gelmemelisiniz.

WordPress gelişiminin güvenlik, performans, hız SEO (Search Engine Optimization – Arama Motoru Optimizasyonu), yedeklemeler, raporlar ve hasılat gibi açılarını geliştirmek için bir araç takımı sunar.

Ayda $49’a (274.6 TL) bunların hepsini ve ek olarak WordPress uzmanları tarafından sağlanan 7/24 desteği de satın alabilirsiniz. İlk ay ücretsizdir ve aboneliğinizi tek bir tıklamayla iptal edebilirsiniz.

Destek ekipleri size sadece araçlarıyla yardım etmekle kalmayacak, ayrıca WordPress desteği de sunacaktır.

Bunun dışında müşterilerinize gösterebileceğiniz beyaz etiketli videolarla birlikte iyi hazırlanmış rehber ve makalelerin de tadını çıkarabileceksiniz.

Eğer bir sorun yaşıyorsanız, sorununuzu direkt olarak çözmeleri için kontrol panelinize giriş yapmalarına izin verebilirsiniz.

5. WP Site Care

WP Site Care'in ana sayfası

WP Site Care hıza, günlük yedeklemelere, güncellemelere, performansa, güvenliğe ve trafiğe dair bütün sorunlarınızı ayda $79’a (443 TL) çözebilecek bir WordPress destek şirketidir. Eğer memnun değilseniz 30 günlük denemeleri kullanıcıların hizmeti ücretsiz denemelerine izin verir ve istediğiniz zaman iptal etmenize olanak sağlar.

Ayrıca WordPress için gerçek zamanlı etkinlik takibi (böylece WP Site Care problemlerinizi belirdikleri anda çözebilirler), çekirdek eklenti ve tema güncelleme yönetimi ve rakipsiz desteğe sahip olacaksınız.

Ancak, eğer online bir mağazanız varsa pro versiyonunu aylık $299 (1677 TL) karşılığında alabilirsiniz. Bu hizmet saatlik bulut yedekleme, uptime izleme ve öncelikli destekle birlikte eticaret desteğine de sahiptir.

Sonuç

Artık nasıl ve nereden yardım alacağınızı öğrendiğinize göre çözemeyeceğiniz hiçbir WordPress sorunu kalmamıştır.

Bitirmeden önce hadi WordPress desteği alabileceğiniz yerlere, en iyi özellikleriyle birlikte bir daha bakalım:

  • WordPress Destek ve Forumu. Ücretsiz, harika navigasyon, dostane bir topluluk tarafından sağlanan takibi kolay ve detaylı açıklamalar.
  • Stack Exchange. Ücretsiz, anında bulabileceğiniz çözümler ve iyi bir rütbe sistemi.
  • AWP (Advanced WordPress) Facebook Grubu. Ücretsiz, WordPress’in gelişmiş kullanıcılarına adanmış bir grup ancak sıkı kurallara sahip.
  • WPMU DEV. Ücretli üyelik, 30 günlük deneme, herhangi bir WordPress sorunu için 7/24 destek, kapsamlı rehberler ve videolar vb.
  • WP Site Care. Ücretli üyelik, 30 günlük deneme, 7/24 destek, gerçek zamanlı etkinlik takibi ve diğer özellikler.

Soru sorarken daima nazik olmayı unutmamalısınız. Kullandığınız platformun kurallarını takip edin, nazikçe sorunuzu sorun ve önce SSS’lara göz atın.

Hangi sorunla karşılaşırsanız karşılaşın, WordPress desteği sunacak platformlar daima bulunmaktadır! Ne düşünüyorsunuz? WordPress desteği almak için hangi platformu tercih edeceksiniz? Aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle düşüncelerinizi paylaşmayı unutmayın!

Yazar

Author

Gökhan O. / @gokhanordu

Gökhan Hostinger'da Pazarlama Asistanı olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Çeviri yapmak, içerik yönetmek ve de SEO optimizasyonu yapmaktan büyük keyif alır. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.

İlgili Rehberler

Bir yanıt bırakın

Yorum*

İsim*

Eposta*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Şimdi Hostinger'ın bir parçası olun!