WORDPRESS

WordPress Google Analytics Kodu Ekleme

WordPress Google Analytics Kodu Ekleme

Giriş

Başarılı bir web sitesi işletmek istiyorsanız, ziyaretçi kitlenizi ve sitenizden ne beklediklerini bilmek çok önemlidir. Bunu başarmanın en iyi yolu trafiğinizi analiz etmektir. İşte tam olarak Google Analytics budur. Google’ın sunduğu bu ücretsiz yazılım, web sitenizin ziyaretçilerini izlemenize, alışkanlıklarını, trafik kaynaklarını, sosyal ölçümlerini ve daha birçok farklı istatistiği analiz etmenize olanak tanır. İstatistikleri analiz ederek, okuyucularınız için daha iyi içerik planlayabilir ve yaratabilirsiniz. Bu rehber size WordPress Google Analytics eklemeyi gösterecektir.

Neden WordPress Google Analytics’e ihtiyacınız var?

Kullanıcılarınızın sizden, web sitenizden ve hizmetlerinizden ne istediklerini bildiğiniz zaman işler oldukça kolaydır, değil mi? Ziyaretçilerinizin web sitenize sadık kalmasını sağlamanın tek yolu onlara ihtiyaç duydukları şeyleri sunmaktır. İşte tam da Google Analytics’in ücretsiz yaptığı şey! WordPress’e Google Analytics’i eklemenizin ve her WordPress blogunun buna sahip olması gerektiğini düşünmemizin birkaç nedeni vardır:

 1. Kullanıcılarınızın davranışlarını belirlemenize yardımcı olur.
  Evet, ziyaretçilerin davranışlarını Google Analytics ile takip edebilirsiniz. En çok görüntülenen sayfaları, her bir kullanıcının belirli bir sayfada geçirdiği ortalama süreyi ve en başarılı sayfaları kontrol etmenin yanı sıra ziyaretçilerinizin web sitenizden çıkmalarına neden olan sayfayı ve daha bir çok şeyi kontrol edebilirsiniz. Bu tür bilgilere hızlı bir şekilde bakmanın, web sitenizi daha iyi optimize etmenize yardımcı olacağını söylemeye gerek yok. Eğer belirli bir blog yazısı en çok trafiği çekiyorsa, ilgili konularda daha fazla blog yazısı yazabilir ve daha fazla trafik çekebilirsiniz.
 2. En aktif zamanı analiz etmenize yardımcı olur.
  En çok trafiği nereden bulacağınızı kolayca belirleyebilirsiniz. Kullanıcıların birçoğu geceleri etkinse, daha fazla görüş elde etmek için yayınlarınızı saat geç saatlerde canlı olarak yayınlamaları planladığınız açıktır.
 3. Önemli detayları keşfetmenize yardımcı olur.
  Google Analytics, herhangi bir kullanıcının coğrafi konumuna, konuştuğu dile, kullandığı tarayıcıya, ekran çözünürlüğüne ve benzerlerine kadar en küçük ayrıntıları sağlayabilir. Böylece, kitlenizi daha iyi anlamanıza yardımcı olur.

Kullanabileceğiniz epeyce web analitiği hizmeti olmasına rağmen, Google Analytics çok çeşitli özellikleri sunar. Hepsine hızlıca göz atalım:

 1. Kolayca Özel Raporlar oluşturun.
  Kullanıcılarınızın davranışlarını analiz etmenin en iyi yolu, gerçekleri ve rakamları kullanmaktır. Bu, anlaşılması kolay bir arayüzle özel raporlar üreterek kolaylıkla yapılabilir. Anlayışsız bir rapor oluşturmak için çeşitli parametreleri ve metrikleri ekleyebilirsiniz.
 2. Özel Uyarılar oluşturun.
  Bu, Google Analytics’in harika bir parçası olup, trafikte ani bir düşüş veya çıkış olduğunda kısa mesaj veya e-posta ile özel bir uyarı gönderebilirsiniz. Böylece önemli güncellemeleri yakalamak için gözlerinizi kontrol panelinden ayırmamanız gerekmez.
 3. Search Console’u entegre edin.
  SEO ile ilgili istatistikler ve rakamlar üzerinde keskin bir göz tutmak önemlidir. Search Console, size arama motoru optimizasyonu ile ilgili bilgi sağlayacak bir araçtır. Search Console’u Google Analytics ile entegre etmek, hızlı analiz için bilgilerin tek bir çatı altında kolayca erişilebilir olmasını sağlar.

Bunlar, bir WordPress web sitesinin tüm işleme sürecini kolay hale getiren bir çok Google Analytics özelliğinden sadece birkaçıdır!

Google Analytics nasıl çalışır?

Google Analytics’in şimdiden mükemmel olduğunu düşünebilirsiniz. Ama bunların hepsini nasıl yapıyor? Yazılımın nasıl işlediğine ilişkin temel bilgiye sahip olmanın yazılımdan en iyi şekilde yararlanılmasına yardımcı olduğunu düşünüyoruz. Genel olarak, Google Analytics şunlardan oluşur:

 1. JavaScript kodu
  Bir kullanıcı web sitenize girdiğinde JavaScript kodu, web sitesinin ziyaretçiniz hakkındaki tüm önemli bilgileri web sitenizi bulmak için kullanılan tarayıcı, işletim sistemi, ekran çözünürlüğü vb. gibi bilgilerini toplamak için yürütülür.
 2. Veri toplama servisi
  Tüm bu bilgiler JavaScript kodu tarafından toplandıktan sonra, hit adı verilen küçük paketler şeklinde işleme tabi tutulmaları için Google sunucularına gönderilir. Bu hit’ler, bir ziyaretçi web sitenizi her açtığında gönderilir.
 3. Veri işleme
  Veri işleme sırasında, Google Analytics sunucuları, ham verileri yararlı bilgilere dönüştürür. Örneğin, ziyaretçilerinizi konumlarına, dillerine, ekran çözünürlüğüne, cihaz türüne vb. göre kategorize edebilirsiniz.

Google Analytics böyle çalışır. İlk başta kolay bir süreç gibi gözükebilir, ancak bir sürü işlevsellik ve işlem sahnenin arkasında devam eder.

Bunların mutlaka WordPress web sitenize Google Analytics ekleme kararınızı güçlendirdiğini umuyoruz. Daha fazla zaman kaybetmeden, size nasıl kaydolacağınızı ve WordPress web sitenize Google Analytics’i nasıl ekleyeceğinizi gösterecek hızlı rehbere geçelim.

Nelere ihtiyacınız olacak?

Bu rehbere başlamadan önce aşağıdakilere ihtiyacınız var:

 • WordPress Yönetici panelinize erişim

Adım 1 – Google Analytics hesabı oluşturmak

Yapmanız gereken ilk şey bir Google Analytics hesabı oluşturmak ve izleme kodunu almaktır. Aşağıdaki adımlar, Google Analytics’e nasıl kaydolacağınızı gösterir:

 1. Google Analytics ana sayfasına giderek başlayın. Sayfanın üst kısmında bulunan Oturum Aç butonuna tıklayın ve Google Analytics‘i seçin.
 2. Oturum açma sayfasına yönlendirileceksiniz. Google e-posta adresinizi girin ve İleri butonuna tıklayın. Henüz bir Google hesabınız yoksa, Hesap Oluştur butonuna tıklayarak hesap oluşturun.Google Giriş
 3. Sonraki ekranda şifrenizi girin ve tekrar İleri butonuna tıklayın.Google Giriş
 4. Devam etmek için Kaydolun butonuna tıklayın.Google Analytics Kayıt
 5. Yeni bir hesap oluşturmak için aşağıdaki bilgileri girmeniz gerekecek:Google Analytics Site Ekleme

Gerekli alanları doldurun ve İzleme Kimliği edinin butonuna tıklayın. Sonraki sayfada, Hizmet Şartları’nı kabul etmeniz istenecektir, bu nedenle Kabul Ediyorum butonuna tıklayın.

Bu kadar! Başarılı bir şekilde bir Google Analytics hesabı oluşturdunuz. Bir sonraki sayfada, Google Analytics Universal izleme kodunu göreceksiniz:

<script>
 (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){
 (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),
 m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)
 })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga');
 
 ga('create', 'UA-00000000-1', 'auto');
 ga('send', 'pageview');
 
</script>

Bu JavaScript kodu tüm web siteleri için özdeştir. Yalnızca google analytics mülk takibi kimliği (UA-00000000-1) benzersizdir. Kendinizinkini aynı sayfada görmelisiniz. Google analytics mülk takibi kimliği, Universal Analytics’i belirten UA ile başlar, ilk sayı grubu hesap numarasını (00000000) temsil eder ve son sayı Google Analytics mülk takibi kimliğini (1) temsil eder.

Adım 2 – WordPress Google Analytics Ekleme

Google Analytics izleme kodunu WordPress’e eklemek için birden fazla yol vardır: Bir eklenti kullanarak, izleme komut kodunu doğrudan header.php dosyasına ekleyerek veya functions.php dosyasında yeni bir eylem oluşturarak.

Seçenek 1 – Eklenti kullanmak

WordPress dosya yapısına ve PHP’ye aşina değilseniz, eklenti yöntemini kullanmanız önerilir. Bunun için en iyi eklentilerden biri Analytics Code Integration‘dır. Bu eklenti, Universal Analytics izleme kodunu otomatik olarak ekleyecektir – yalnızca izleme kimliğinizi girmeniz gerekir.

Aşağıdaki adımlar, eklentinin nasıl kurulacağını ve Google Analytics izleme kimliğini nasıl ekleyeceğinizi göstermektedir:

 1. WordPress yönetici panelinizde oturum açın ve Google Analytics eklentisini yükleyin. WordPress’e nasıl yeni eklentiler yükleyeceğinizden emin değilseniz bu rehberi izleyin.
 2. Kurulum tamamlandıktan sonra, Ayarlar bölümüne gidin ve Google Analytics Code‘un üzerine tıklayın.
 3. Google analytics mülk takibi kimliği kodunuzu alana yapıştırın ve Save‘e tıklayın.WordPress Google Analytics Eklentisi
 4. İşte bu kadar, izleme kodu başarıyla WordPress blogunuza eklendi.

Google Analytics’in güncellenmesi ve ilk sonuçları göstermeye başlaması 12-24 saat sürebileceğini unutmayın. Ardından, ziyaretçilerinizle ilgili istatistikler Google Analytics Raporlama sekmesinde yer alacaktır.

Google Analytics Raporlama

Seçenek 2 – Kodu header.php dosyasına eklemek

Dediğimiz gibi, bir WordPress bloguna Google Analytics kodunu eklemek için birkaç yol vardır. Kod temanızın header.php dosyasına da eklenebilir:

 1. WordPress yönetici alanınıza giriş yapın ve Görünüm > Düzenleyici‘ye girin.
 2. Düzenlemek için header.php‘yi açın.
 3. </head> kapanış etiketinden önce 1. adımda edindiğiniz izleme kodunu ekleyin ve dosyayı kaydedin.WordPress header.php Google Analytics Kodu Ekleme

Not: Analytics kodu sadece etkin temanıza eklenmiş olur. Temayı değiştirirseniz tekrar eklemeniz gerekir.

Seçenek 3 – function.php dosyasında yeni fonksiyon oluşturmak

Bu yöntem, bazı temel kodlama bilgisi gerektirir ve bunu, yalnızca ne yaptığınızdan emin olduğunuzda takip etmenizi öneririz. Ayrıca, devam etmeden önce functions.php dosyasının veya tüm WordPress kurulumunuzun yedeğini oluşturmanızı şiddetle tavsiye ederiz:

 1. WordPress yönetici alanınıza giriş yapın ve Görünüm > Düzenleyici‘ye girin.
 2. Soldaki dosyaların listesinden functions.php‘yi seçin.
 3. Aşağıdaki kod parçasında yeni bir fonksiyon oluşturuluyorve Analytics izleme kodu WordPress sitenizdeki </head> etiketinin hemen önüne eklenmesi sağlanıyor. Bu kodu functions.php dosyasının sonuna yapıştırın, ancak izleme kimliğinizi değiştirdiğinizden emin olun.
  add_action('wp_head','my_analytics', 20);
  
  function my_analytics() {
  ?>
  <script>
  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){
  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),
  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)
  })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga');
  
  ga('create', 'UA-00000000-1', 'auto');
  ga('send', 'pageview');
  
  </script>
  
  <?php
  }
 4. Değişiklikleri tamamladığınızda dosyayı kaydedin.Google Analytics Kodunu WordPress Fonksiyon Dosyasına Eklemek

Not: Kod yalnızca aktif temanıza eklenecektir. Temanızı değiştirirseniz, kodu tekrar eklemeniz gerekecektir.

Sonuç

Google Analytics’in WordPress sitenizin ziyaretçilerini daha iyi anlamak için gerekli olduğunu söylemeye gerek bile yoktur. Bu rehberi tamamlayarak, bir Google Analytics hesabı oluşturmayı ve WordPress Google Analytics kodunu eklemek için üç farklı yol öğrendiniz.

Yazar hakkında

Egehan D.

Egehan Hostinger'da ML ve NN ile denetimsiz öğrenme üzerinde çalışıyor. Veri analizi hakkında büyük bir tutkuya sahiptir. İşi her ne kadar hobi gibi olsa da, çeşitli aktivitelerde gönüllü olmaktan ve ormanda kamp yapmaktan da büyük oranda zevk alıyor.

Yorum Ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Dünya çapında binlerce aboneye katılın

ve mükemmel fırsatlarla en yeni rehberler e-posta adresinize gelsin

Please wait...

Abone olduğunuz için teşekkürler!

Şimdi kazanmaya başlayın!

Hepsi bir arada web hosting & alan adı yalnızca

6
25 TL
/ay