WordPress Htaccess Dosyası
access_time
hourglass_empty
person_outline

WordPress Htaccess Dosyası

WordPress, blog sistemleri söz konusu olduğunda fiili liderdir. Daha genel bir deyimle içerik yönetim sistemi (CMS) olarak anılsa da, WordPress temelde blog yönetimidir. Ne kadar popüler olduğuna bakılırsa, çoğu web geliştiricisi henüz zaten rastlamadılarsa, WordPress ile kariyerinde en az bir kez karşılaşırlar. Ancak geliştiricilerin bir bölümünde ortak gözetim, WordPress ile birlikte verilen WordPress htaccess dosyasıdır. Bugünün rehberinde WordPress’ htaccess dosyasının ne olduğunu, ne yaptığını ve nasıl oluşturulacağını göstermeyi amaçlıyoruz.

Tecrübeli veya tecrübesiz fark etmez, WordPress Hosting ile kolayca site kurabilirsiniz.

Hemen incele

WordPress htaccess dosyası nedir?

.htaccess dosyasının tam olarak ne olduğunu bilmiyorsanız, onu ilk kez duymuş olabilirsiniz. Bunun için iyi bir neden .htaccess dosyasının varsayılan olarak projenizin kök dizininde gizli olmasıdır. Tabi eğer bu mevcut olduğundadır, her zaman böyle değildir.

.htaccess dosyası WordPress’e özgü bir şey değildir. Aslında, Apache Web Sunucusu kullanan herhangi bir site .htaccess dosyasını koyabilirsiniz. Htaccess, sunucu için bir yapılandırma dosyasıdır. Web sunucusu, web sitesi başlatıldığında her .htaccess dosyasını arar ve dosya proje kök dizininde bulunuyorsa çalıştırır.

.htaccess dosyasının amacı, Apache Web Sunucusunun belirli ayarlarını yeniden yapılandırmaktır. Bu nedenle, sunucunun belirli özelliklerini açıp kapatırken yararlı olacağı söylenebilir. Örneğin, .htaccess dosyasının tipik bir kullanım durumu, www olamayan URL’lerinden www URL’lerine veya tam tersi yönde yönlendirme oluşturmaktır. Diğer kullanımlarının arasında, belirli dosyalar için ayrıcalıkların belirlenmesi, botların engellenmesi veya MIME türleri eklenmesi sayılabilir. WordPress’in güvenlik ayarlarını yapılandırırken de faydalıdır. Bu özellikler WordPress gelişimi sırasında kullanışlıdır, çünkü bu ayarlardan bazılarını ihtiyaçlarınıza en uygun şekilde yapılandırmanız gerekir.

Varsayılan WordPress Htaccess Dosyasını Oluşturma

İndirdiğinizde ve Apache web sunucusuna WordPress’i kurduğunuzda, varsayılan olarak bir .htaccess dosyası gelmelidir. Bu dosya gizlidir, bu nedenle görmek için dosya sisteminizin ‘Gizli Dosyaları Göster’ seçeneğini etkinleştirmeniz gerekir. Farklı sistemlerde .htaccess dosyasının nasıl bulunacağını gösteren ayrıntılı bir rehberimiz vardır. Ancak, nadiren de olsa, WordPress kurulumunuz .htaccess dosyasını içermeyebilir veya istemeden silinmiş olabilir. Durum buysa, .htaccess dosyasını manuel olarak oluşturmanız önerilir.

Aşağıdaki talimatlar Hostinger Dosya yöneticisinde .htaccess dosyasının nasıl oluşturulacağını gösterir. Bununla birlikte, işlem cPanel’de benzer veya aynıdır. Bilgisayarınızda .htaccess dosyası oluşturabilir ve FTP istemcisini kullanarak web sunucusuna yükleyebilirsiniz.

.htaccess dosyasını Hostinger dosya yöneticisini kullanarak oluşturmak için, WordPress kurulumunuzun kök dizinine gidin. Genellikle, bu dizinin adı public_html’dir. İçeri girdikten sonra, yeni bir metin dosyası oluşturun ve .htaccess olarak adlandırın.

htaccess dosyası oluşturma

Dosyayı herhangi bir metin düzenleyicisinde açın. .htaccess dosyası, web sunucusunun varsayılan ayarlarını belirleyen birkaç kod satırı içerir. Varsayılan WordPress htaccess dosyası şu şekilde görünür:

# BEGIN WordPress
RewriteRule ^index\.php$ – [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
# END WordPress

Bu kodu kopyalayıp yeni oluşturulan .htaccess dosyasına yapıştırmanız yeterlidir. Dosyayı kaydedin ve çıkın.

wordpress htaccess dosyası kaydetme

Tebrik ederiz! Kendi .htaccess dosyanızı oluşturdunuz. Şimdi doğru bir şekilde çalışıp çalışmdığını kontrol etmek için sitenizi ziyaret edin. WordPress htaccess dosyasındaki yanlış kodlar genellikle 500 internal server hatasına neden olur.

Sonuç

WordPress’in düzgün çalışabilmesi için .htaccess dosyası zorunludur. Özellikle spam gönderimi önleme, kötü botları engelleme vb. gibi güvenlik ayarlarıyla ilgili olduğu için web sunucusunun ek özellikler katabilir.

Bu rehberde:

 • .htaccess yapılandırma dosyası ve kullanımları hakkında daha fazla bilgi edindiniz.
 • WordPress kurulumunda yoksa kendi .htaccess dosyanızı nasıl oluşturacağınızı öğrendiniz.
 • Dosyayı faal hale getirmek için ilgili kodu eklemeyi öğrendiniz.

WordPress htaccess dosyasına biraz aşina olduğunuza göre, WordPress projenizin iyileştirilmesi için onunla neyin mümkün olduğunu keşfetmeye devam edebilirsiniz.

 

Yazar

Author

Egehan D. / @egehandulger

Egehan Hostinger'da ML ve NN ile denetimsiz öğrenme üzerinde çalışıyor. Veri analizi hakkında büyük bir tutkuya sahiptir. İşi her ne kadar hobi gibi olsa da, çeşitli aktivitelerde gönüllü olmaktan ve ormanda kamp yapmaktan da büyük oranda zevk alıyor.

Author

berk Yanıt

Aralık 31 2017

Hocam selamlar bir sorum olacak, bir wordpress sitesini tasarladım ve yayımladım, ana sayfa üzerinde bir kaç değişiklik yapmak istiyorum fakat bunu wordpress ayarlarında ve kodlarında bulamıyorum, misal verecek olursak ana sayfa da sayfa kaynağını görüntüle dediğimde bir index.html sayfasına yönlendiriyor ve ben bu sayfada değişiklik yapmak istiyorum template içerisindeki editörden yahut ftp den bu index dosyasını bulamıyorum, nasıl bu dosyaya ulaşabilir ve değişiklik yapabilirim, cehaletimi mazur görünüz yardımlarınız için şimdiden teşekkürlerimle.

  Author

  Egehan D.

  Yanıt tarihi Ocak 02 2018

  WordPress yönetici panelinize girdiğinizde Görünüm > Düzenleyici kısmına devam edin. Burada sağdaki sütunda Ana İndeks Şablonu (index.php) üzerine tıklayın. Bu sizin ana sayfa dosyanızdır. Ana sayfa dosyanız header ve footer gibi kısımları başka bir dosyadan alıyor olabilir. Bunlar her sayfanın ortak kısımlarıdır. Bu dosyaları da yine sağdaki sütunda bulup düzenleyebilirsiniz.

Author

Hakan Yanıt

Ağustos 24 2018

S.a .htaccess dosyasından dolayı hit düşüşü yaşanır mı ? ben altaki gibi oluşturdum ve hitim baya düşmeye başladı birden bununla bir alakası var mı diye aklıma takıldı yardımcı olursanız sevinirim. RewriteEngine on RewriteRule ^([0-9a-zA-Z-_]+)_([0-9a-zA-Z-_]+).html$ m.php?id=$2 [L,QSA] ErrorDocument 401 /index.php ErrorDocument 403 /index.php ErrorDocument 404 /index.php ErrorDocument 500 /index.php # php -- BEGIN cPanel-generated handler, do not edit # NOTE this account's php is controller

Bir yanıt bırakın

Yorum*

İsim*

E-posta*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Şimdi Hostinger'ın bir parçası olun!