WordPress İçin Ücretsiz En İyi Blog Temaları

WordPress İçin Ücretsiz En İyi Blog Temaları

Blog yazmak, tüm dünyadaki işletmeler için dijital pazarlama stratejilerinde etkili bir çözüm haline geldiği için en iyi blog temaları da önem kazandı.

Blog platformları söz konusu olduğunda, WordPress mevcut en popüler seçeneklerden biri olmaya devam ediyor. Blogunuzu hızlı ve verimli bir şekilde oluşturmanıza yardımcı olmak için binlerce ücretsiz blog temasına ve eklentisine erişim sağlar.

Bununla birlikte, WordPress’te her ay yaklaşık 70 milyon gönderi yayınlandığından, bu kadar doymuş bir pazarda kendinizi farklı kılmak zor olabilir.

Doğru temayı seçmek, içeriğinizi öne çıkarmak ve web sitenize daha profesyonel bir görünüm kazandırmak için çok önemlidir. Bunalmış hissetmekten kaçınmak için ücretsiz WordPress blog temalarını keşfederek tasarım olanaklarını analiz etmeye başlayabilirsiniz.

Mükemmel WordPress Blog Temaları Hangi Özellikleri Taşımalı?

Bir WordPress teması, bir WordPress web sitesi oluşturmada önemli bir rol oynar. Sitenizin görünümünü ve kullanılabilirliğini tanımlar. Ancak, sayısız ücretsiz WordPress blog teması mevcut olduğundan, web siteniz için mükemmel olanı seçmek bunaltıcı olabilir.

Bu rehber yazımızda, başlamanıza yardımcı olacak ücretsiz WordPress blog temaları listesini sunar. Bunu incelemeden önce, harika bir blog temasının özelliklerini anlamak önemlidir.

 • Mobil dostuWeb sitesi trafiğinin %50’den fazlası mobil cihazlardan gelir. Bu nedenle, duyarlı, mobil uyumlu bir blog temasına sahip olmak çok önemlidir. Mobil uyumlu bir tema, web sitesi içeriğini yeniden boyutlandırarak farklı ekranlara uyacak şekilde otomatik olarak ölçeklenir. Ziyaretçilerin birden fazla cihazda en uygun kullanıcı deneyimine sahip olmalarını sağlar.
 • SEO-optimizasyonlu. Bir WordPress teması, web sitesi sıralaması söz konusu olduğunda önemli bir role sahiptir. Site hızınız, içerik yapınız ve kullanılabilirlik gibi çeşitli faktörleri etkileyebilir. Bununla birlikte, sitenizin SEO’sunu iyileştirmek için temanızın hızlı, tarayıcılar arası uyumlu olduğundan ve SEO eklentilerini desteklediğinden emin olun.
 • Esnek özelleştirme seçenekleri. İyi bir WordPress teması, sitenizi benzersiz kılmak için çeşitli özelleştirme seçenekleri sunar. Çoğu tema, herhangi bir kodlama bilgisi olmadan değişiklik yapmanıza ve işlevsellik eklemenize izin verir. Diğerleri, WordPress’e aktarabileceğiniz önceden oluşturulmuş demo siteleri bile sağlar.
 • Kullanımı ve gezinmesi kolay. WordPress temanız yalnızca ön uçtan gezinmek için basit olmamalı, aynı zamanda arka ucunun kullanımı da kolay olmalıdır. Başka bir deyişle, temayı kurmak ve ayarlamaktan öğeleri değiştirmek ve yapılandırmaya kadar her şey sorunsuz olmalıdır.

Hostinger’ın Paylaşımlı Web Hosting planlarıyla zahmetsizce WordPress sitesi kurabileceğinizi biliyor muydunuz? Paylaşımlı Hostingsayfasından hemen inceleyebilirsiniz!

WordPress İçin En İyi Blog Temaları (30 Adet)

Aşağıda bugün kullanmaya başlayabileceğiniz, özenle seçilmiş en iyi ücretsiz WordPress blog temaları.

1. Astra Blog Teması

Astra Blog teması

Tema İstatistikleri

 • İndirmeler: 1.000.000+
 • Değerlendirme: 5 / 5
 • Önemli Özellikler: Hafif, çeşitli sayfa oluşturucularla uyumlu, çeşitli başlangıç ​​siteleri sunar

Astra, Elementor ve Divi gibi popüler WordPress sayfa oluşturucularla uyumlu, son derece özelleştirilebilir bir WordPress temasıdır. Bunun yanında performans odaklı bir temadır.

Çoğu WordPress temasından önemli ölçüde daha az olan yalnızca 50 KB kaynak gerektirir ve yalnızca yarım saniye içinde yüklenmesine izin verir.

Astra, esnekliği sayesinde yaşam tarzı, iş dünyası veya kişisel blog gibi her tür web sitesine uygundur.

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli başlangıç ​​sitelerine sahiptir. Ayrıca, tercih ettiğiniz sayfa oluşturucu eklentisine göre başlangıç ​​sitelerini filtreleme seçeneği de sunar. Beğendiğiniz bir şablon bulduğunuzda, onu sitenize aktarmak yalnızca bir tık uzağınızda.

Bunun yanı sıra Astra, geliştiricilerin işlevselliğini genişletmesine olanak tanıyan hook’lar ve filtreler dahil olmak üzere geliştirici dostu özelliklere de sahiptir.

Ayrıca, sitenizi tamamen duyarlı bir sanal mağazaya dönüştürmek istiyorsanız, Astra, WooCommerce ile sorunsuz entegrasyonu mevcut. WooCommerce temaları için yazımızı inceleyebilirsiniz..

ÖNİZLE

2. Olsen Light

Olsen Light WordPress Teması
Olsen Light WordPress Teması

Tema İstatistikleri

 • İndirmeler: 9.000+
 • Değerlendirme: 4.9 / 5
 • Dikkate Değer Özellikler: Şık tasarım, sosyal medya entegrasyonu, çeviriye hazır.

Olsen Light, minimalist bir tasarıma ve ziyaretçilerin dikkatini hızla çeken tam genişlikte bir başlığa sahiptir. Bu tema, fotoğrafçılık blogu, yemek blogu, moda veya yaşam tarzı gibi belirli nişlere odaklanan siteler için harika bir seçenektir.

Bu WordPress blog teması, 15 sosyal ağ için paylaşım seçenekleri de dahil olmak üzere çeşitli sosyal medya özellikleri sunar. Instagram gönderilerinizi etkileşimli bir kaydırıcıda görüntüleyen bir Instagram entegrasyon özelliği de vardır.

Olsen Light, renk şemasını ve arka plan resmini seçmekten bir logo ve site favicon’u oluşturmaya kadar sitenin görünümünü kolayca değiştirmenize izin vermek için WordPress yerleşik özelleştiricisini kullanır.

Ayrıca yazar profilini, en son gönderileri ve sosyal medya simgelerini görüntülemek için üç özel pencere öğesi sağlayarak sitenizin genel tasarımını daha çekici hale getirir.

Ek olarak, bu tema çeviriye hazırdır ve sitenizin işlevselliğini geliştirmek için Yoast SEOWPML, ve WPForms  gibi WordPress’in en popüler eklentileriyle uyumludur.

ÖNİZLE

3. Hello Fashion

Hello Fashion WordPress Blog Temaları 3

Tema İstatistikleri

 • İndirmeler: 2.000+
 • Değerlendirme: 4 / 5
 • Önemli Özellikler: Bülten entegrasyonu, SEO dostu, canlı özelleştirici

Hello Fashion, markanızın kimliğini oluşturmaya yardımcı olmak için çeşitli özelleştirme seçenekleriyle birlikte gelen moda, güzellik ve yaşam tarzı blogları için bir WordPress blog temasıdır.

Tema tasarımı, ziyaretçilerin dikkatini çekmek için web sitenizin görsel öğelerini vurgulamaya odaklanır. Döngü, resim yazıları ve geçiş efektleri için kontroller içeren bir görüntü karuseli içerir.

Bu tema ile ayrıca bir başlık stili ve ana sayfa düzeni seçebilirsiniz. Bu özellikler, yaratıcı olmanızı ve içeriğinizi nasıl sergilemek istediğinize karar vermenizi sağlar.

Merhaba Moda teması, görsel olarak çekici tasarımına ek olarak, popüler gönderiler, e-posta haber bültenleri ve bir iletişim formu gibi özellikleri dahil etmek için eklenmesi kolay 22 özel bileşen sunar.

ÖNİZLE

4. OceanWP

Ocean WP - WordPress Blog Temaları
Ocean WP – WordPress Blog Temaları

Tema İstatistikleri

 • İndirmeler: 700.000+
 • Değerlendirme: 5 / 5
 • Dikkate Değer Özellikler: Duyarlı tasarım, derinlemesine özelleştirme seçenekleri, çok sayıda uzantı

OceanWP, bloglar, portföy siteleri ve sanal mağazalar için harika çalışan çok amaçlı bir WordPress temasıdır. Ana sayfada, öne çıkan bir hikayeyi görüntülemek veya bir ürünü vurgulamak için mükemmel olan tam genişlikte bir başlık resmi içerir.

WordPress Özelleştirici ile temayı kolayca değiştirebilirsiniz. Blogunuzun genel düzenini kontrol etmek ve başlık dolgusunu farklı ekran boyutlarına uyacak şekilde ayarlamak mümkündür. Buna ek olarak, bu tamamen duyarlı bir temadır.

Sitenizi tasarlamak için bir sayfa oluşturucu kullanmak istiyorsanız OceanWP, Brizy, Thrive Architect ve Divi ile iyi çalışır. Bu WordPress teması ayrıca sitenin işlevselliğini geliştirmek için çeşitli ücretsiz uzantılar sunar.

Ayrıca, blog sitenizde bir iş kurmak istiyorsanız, OceanWP yerleşik e-ticaret özellikleri sağlar. Artan satışların, çapraz satışların ve ödeme sayfasının sayısını özelleştirmek için seçenekler içerirler.

ÖNİZLE

5. Hueman

Hueman Blog Teması
Hueman Blog Teması

Tema İstatistikleri

 • İndirmeler: 50.000+
 • Değerlendirme: 4.5 / 5
 • Önemli Özellikler: Çoklu düzen seçenekleri, Retinaya hazır, duyarlı tasarım

Hueman, yalnızca modern bir tasarıma sahip olmakla kalmayıp aynı zamanda esnek ve kullanımı kolay olan ücretsiz bir WordPress blog ve dergi temasıdır. Bu tema, içerik açısından zengin bir web sitesi için iyi çalışan bir ızgara düzeniyle gelir.

Çoklu özelleştirme seçenekleri, içeriği web sitenizde nasıl görüntüleyeceğinizi seçmenize olanak tanır. Tam genişlikte bir düzen ayarlayabilir veya her iki tarafta en fazla iki kenar çubuğu kullanabilirsiniz.

Ayrıca Hueman, sitenizdeki bileşen kenar çubuklarının sayısını sınırlamaz. Bir reklam başlığını görüntülemek için harika çalışan tam genişlikte bir başlık dahil olmak üzere belirli bir sayfaya, gönderiye veya bölüme bir pencere öğesi alanı eklemekte özgürsünüz.

Bu tema aynı zamanda esnek tasarım ve renk seçenekleri sunarak birincil ve ikincil vurgu renklerini seçmenize ve ayrıca bir üst çubuk, alt bilgi ve başlık görüntüsü ayarlamanıza olanak tanır.

Retinaya hazır ve tamamen duyarlı olduğu garanti edilen Hueman, mobil ekranlara uygun şekilde sığdırmak için tam HD çözünürlükten kolayca küçültebilir. Bunun da ötesinde, bu blog teması, içeriği çeşitli şekillerde görüntülemenize olanak tanıyan 10 WordPress gönderi biçimini destekler.

6. Blocksy

Tema İstatistikleri

 • İndirmeler: 10.000+
 • Değerlendirme: 5 / 5
 • Önemli Özellikler: Üstbilgi ve altbilgi oluşturucu, Gutenberg WordPress düzenleyicisiyle uyumlu, tek tıklamayla demo içe aktarıcı

Adından da anlaşılacağı gibi Blocksy, WordPress blok editörü Gutenberg ile uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca Beaver Builder, Brizy ve Elementor gibi diğer sayfa oluşturucularla da iyi çalışır.

Ana cazibesi, bileşenleri basitçe sürükleyip bırakabileceğiniz üstbilgi ve altbilgi oluşturucudur. Mevcut dokuz başlık öğesi ile blog ihtiyaçlarınıza göre gezinme menüleri oluşturabilirsiniz.

Bu WordPress teması ayrıca, çeşitli cihazlarda daha iyi kullanılabilirlik sağlamak için yapışkan bir gezinme çubuğu ve bir mobil başlık ekleme seçeneği sunar. Ayrıca Blocksy, gönderileri, bileşenleri ve başlangıç ​​sitelerini tek bir tıklamayla içe aktarmanıza olanak tanır.

Şu anda Blocksy, bloglar, hayır kurumları ve işletmeler için altı farklı demo sürümü sunuyor. Bloglar için özel olarak hazırlanmış başlangıç ​​sitesi, temiz bir tasarıma ve okunabilirliği artırmak için beyaz alanın verimli kullanımına sahiptir.

ÖNİZLE

7. Zubin

Zubin WP Tema
Zubin WP Tema

Tema İstatistikleri

 • İndirmeler: 1.000+
 • Değerlendirme: 4.3 / 5
 • Önemli Özellikler: Öne çıkan içerik, mobil uyumlu tasarım, destek forumu

Zubin, sitenizin görsel öğelerini geliştiren başka bir ücretsiz WordPress blog temasıdır. Öne çıkan gönderilerin resimlerini görüntülemenize ve onlar için açıklamalar eklemenize izin veren bir slayt gösterisine sahiptir.

Çok yönlü tasarımı ve esnek özelleştirme seçenekleri nedeniyle bu ücretsiz blog teması iş, fotoğrafçılık ve düğün siteleri gibi çeşitli alanlara uygundur.

Ayrıca, duyarlı tasarımı farklı ekran boyutlarına otomatik olarak uyum sağlayarak sitenizin cihazlar arasında tutarlı görünmesini sağlar.

Zubin, ücretsiz olmasına rağmen, kullanıcıların teknik bir sorunla karşılaştıklarında basitçe bir soru gönderebilecekleri bir forum aracılığıyla güvenilir destek sağlar.

Ayrıca yardıma ihtiyacınız olursa Zubin’den sorumlu şirketin Codeable ile ortaklığı var. Web sitenizde gelişmiş özellikleri özelleştirmek veya uygulamak için hizmetlerini kiralayabilirsiniz.

ÖNİZLE

8. Catch Revolution

Catch Revolution WP Teması
Catch Revolution WP Teması

Tema İstatistikleri

 • İndirmeler: 1.000+
 • Değerlendirme: 4 / 5
 • Önemli Özellikler: Öne çıkan içerik, çoklu tema seçenekleri, referanslar

Catch Revolution, fotoğrafçılık ve seyahat bloglarına çok uygun görsel düzene sahip çarpıcı bir tasarımla karşımıza çıakr. Site başlığı, başlık ve içerik gövdesi gibi farklı site bölümlerinde uygulayabileceğiniz çeşitli yazı tipleri sunar.

Buna ek olarak, bu ücretsiz WordPress teması, tasarım kalitesini farklı cihazlarda koruyarak tamamen duyarlıdır. Ayrıca, en iyi veya en son gönderilerinizi, başlıkları ve meta açıklamalarıyla birlikte ana sayfada veya sitenin tamamında görüntüleyebileceğiniz özellikli bir içerik seçeneğine sahiptir.

Ayrıca, hedef kitlenizden veya müşterilerinizden gelen yorumları eklemek için kullanabileceğiniz bir referans bölümü sunar.

ÖNİZLE

9. Zita

Zita
Zita

Tema İstatistikleri

 • İndirmeler: 3.000+
 • Değerlendirme: 5 / 5
 • Önemli Özellikler: Gutenberg’e hazır, esnek tasarım seçenekleri, kullanımı kolay

Zita Storefront, bir iş web sitesi, e-ticaret veya blog sitesi gibi farklı amaçlara uyacak esnek seçenekler sunan başka bir ücretsiz WordPress temasıdır.

Bu tema, popüler sayfa oluşturucularla uyumlu olmasının yanı sıra, kodlama bilgisi gerektirmeyen canlı bir özelleştirici de sağlar. Gutenberg WordPress editörünü kullanmayı tercih ediyorsanız, Zita doğru seçimdir.

Blog ve Arşivler özelliği, blog sayfası düzenini değiştirmenize, sütunları değiştirmenize ve hangi öğelerin dahil edileceğini seçmenizi sağlar.

Zita ayrıca hem üst bilgi hem de alt bilgi için sekiz düzen seçeneği sunarak sitenizi tasarlarken size esneklik sunar. Üstelik tema, WordPress web sitenizi daha da hızlı oluşturabilmeniz için ücretsiz özelleştirilebilir demo siteleri sunar.

ÖNİZLE

10. Neve

Neve
Neve

Tema İstatistikleri

 • İndirmeler: 200.000+
 • Değerlendirme: 4.6 / 5
 • Önemli Özellikler: Hızlı yükleme süresi, 80’den fazla önceden oluşturulmuş web sitesi, sürükle ve bırak özelliği

Listedeki bir sonraki ücretsiz WordPress teması, e-ticaret ve kurumsal bloglar için ideal ve yeni başlayanlar için uygun bir çözüm olan Neve’dir.

Büyüyen içe aktarmaya hazır web siteleri koleksiyonunun yanı sıra Neve, sitenizi özelleştirmenize yardımcı olmak için Gutenberg editörü ve birkaç sayfa oluşturucu eklentisi ile uyumludur.

Öğeleri istediğiniz gibi sürükleyip bırakarak blogunuzu ve arşiv sayfalarınızı düzenleyebilirsiniz. Aynı şey üstbilginizi ve altbilginizi tasarlamak için de geçerlidir.

Ancak bu WordPress temasını öne çıkaran şey, hız ve verimliliğe odaklanmasıdır. Toplam yüklemesi yalnızca 28 KB’dir ve varsayılan yüklemede 0,6 saniye kadar hızlı yüklenebilir.

Buna ek olarak, bu tema, mobil cihazlarda kullanıcı deneyimini optimize etmek için Hızlandırılmış Mobil Sayfaları (AMP) destekler.

ÖNİZLE

11. Hemingway

Hemingway
Hemingway

Tema İstatistikleri

 • İndirmeler: 20.000+
 • Değerlendirme: 4.5 / 5
 • Önemli Özellikler: Temiz tasarım, kolay gezinme, paralaks kaydırma

Hemingway, tam genişlikte bir başlık görüntüsü ve temiz iki sütunlu bir düzenle gelir. Bu tema minimalist bir tasarım sunar ve içeriğinizi optimum okunabilirlik için merkeze koyduğu için metin ağırlıklı bloglar için iyi bir seçenektir.

Basit tema seçenekleri ve hızlı kurulumu ile Hemingway, yeni başlayanlar için kullanımı kolaydır. Ancak bu, ücretsiz WordPress blog temasının sınırlı özelleştirme sunduğu anlamına gelmez.

Bunun yerine Hemingway, vurgu renklerini değiştirmenize ve blog stilinize uyacak şekilde özel bir başlık resmi eklemenize olanak tanır. Bu blog teması, içeriğinizi görüntülemek için dört farklı gönderi biçimini de destekler.

Akılda tutulması gereken bir şey, Hemingway’in mevcut paralaks etkisinin mobil tarayıcılarda her zaman çalışmadığıdır. Blogunuzun mobil sürümünde devre dışı bırakmayı düşünmeniz gerekebilir.

ÖNİZLE

12. GuCherry Blog

GuCherry Blog
GuCherry Blog

Tema İstatistikleri

 • İndirmeler: 4,000+
 • Değerlendirme: 4.8 / 5
 • Önemli Özellikler: Optimize edilmiş yükleme süresi, canlı özelleştirici, çeviriye hazır

GuCherry Blog, yemek, seyahat, güzellik ve yaşam tarzı gibi blog nişlerine uygun başka bir ücretsiz blog temaları arasında yer alır.

Tema, göz alıcı bir resim kaydırıcı ile blogunuzun içeriğini geliştirmek için tasarlandı. Ayrıca imlecinizi üzerine getirdiğinizde yazı başlığını vurgulayan ve tasarımınıza bir etkileşim dokunuşu ekleyen bir gezinme efekti de vardır.

GuCherry Blog, WordPress Özelleştirici ve Gutenberg düzenleyicisi ile sitenizi özelleştirmenin kolay bir yolunu sunar. Logo, başlık resimleri yükleme ve yazı tipini markanıza uyacak şekilde değiştirme seçenekleri vardır.

ÖNİZLE

13. The Minimal

The Minimal
The Minimal

Tema İstatistikleri

 • İndirmeler: 1.000+
 • Değerlendirme: 4 / 5
 • Önemli Özellikler: Mobil uyumlu, hafif, görüntü karuseli

Adından da anlaşılacağı gibi, Minimal, temiz ve minimalist bir tasarımla kullanılabilirliği geliştirmeye odaklanan ücretsiz bir WordPress blog temasıdır. Bunu tamamlamak için bu tema, ziyaretçilerin içeriğinizi kolayca okumasını sağlayan hafif bir tipografi içerir.

Minimal ayrıca, öne çıkan bazı görsellerle birlikte en son gönderilerinizi sergilemek için etkileşimli bir kaydırıcı sağlar. Ayrıca WordPress teması, sanat, fotoğrafçılık, yemek veya güzellik dahil olmak üzere görsel içeriğe odaklanan her tür blogger için iyi bir seçimdir.

Bu blog temasıyla, görsel öğelerinizi geliştirmek için tam genişlikte bir sayfa düzeni veya daha kolay gezinme için bir kenar çubuğu düzeni seçebilirsiniz. Duyarlılığı sayesinde, tasarımınızın cihazlar arasında nasıl göründüğü konusunda endişelenmenize gerek yok.

ÖNİZLE

14. Bold Photography

Bold Photography
Bold Photography

Tema İstatistikleri

 • İndirmeler: 4,000+
 • Değerlendirme: 4.2 / 5
 • Önemli Özellikler: Duvar ızgara düzeni, özel başlık, hero içeriği

Bold Photography, tasarımında katı tipografi ile koyu bir renk şeması içeren ücretsiz bir WordPress blog temasıdır. Bu tasarım yalnızca sitenizi öne çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda ziyaretçileri siteyi keşfetmeye teşvik eder.

Özellikle yemek, fotoğrafçılık veya seyahatle ilgili olmak üzere görsel içerikli bloglar, sitenin genel görünümünü geliştirmek için tam genişlikteki başlığından yararlanabilir. Buna ek olarak, duvar düzeni, online portföyünüzü doğrudan ana sayfada görüntülemenize olanak tanır.

Ayrıca Bold Photography, içeriğinizi görüntülemek için renk değiştiren bir efekt sunar. Üzerine geldiğinizde tek renkli bir görüntüyü orijinal renklerine geri çevirir ve web sitesine hafif bir etkileşim duygusu getirir.

Bu tema ayrıca, öne çıkan içerik, hizmet ve referans bölümleri dahil olmak üzere benzersiz tasarımını tamamlamak için çeşitli seçenekler sunar. Ayrıca, sosyal medya kanallarınıza ait bağlantıları kolayca başlığa ekleyebilirsiniz.

ÖNİZLE

15. Tracks

Tracks
Tracks

Tema İstatistikleri

 • İndirmeler: 6,000+
 • Değerlendirme: 4.9 / 5
 • Önemli Özellikler: Mobil uyumlu, kolay özelleştirme, basit gezinme

Tracks, içeriğinizin dinamik bir yaklaşımla görüntülenmesini sağlar. Kısa alıntılar ve öne çıkan resimlerle birlikte son gönderileri sunar.

Çok yönlü tasarımı nedeniyle Tracks, fotoğrafçılık, kişisel ve yaşam tarzı blogları dahil olmak üzere her tür web sitesine sığabilir. Bu ücretsiz WordPress blog teması ayrıca tek sütunlu basit bir düzene sahiptir ve içeriği sayfanın merkezine yerleştirerek okuyucuların odağını yönlendirir.

Basit ön uç navigasyonuna ek olarak, Tracks ayrıca birkaç tema seçeneği sunar. Temalar temel öğelerin çoğunu içerdiğinden, bunları yalnızca blog stilinize uyacak şekilde uyarlamanız gerekir.

Diğer tasarım değişiklikleri arasında özel bir logonun yüklenmesi, gezinme menülerinin ayarlanması, site başlığı ve etiket satırı eklenmesi yer alır.

Bu temanın bir başka ilginç özelliği de altbilgi metnini özelleştirme olasılığıdır. Çeşitli öğeler eklemenize ve içerik oluşturucunun web sitesine giden bağlantıyı kaldırmanıza olanak tanır, böylece blogunuzun daha profesyonel ve özgün görünmesini sağlayabilirsiniz.

ÖNİZLE

16. ColorMag

Colormag

Tema İstatistikleri

 • İndirmeler: 100.000+
 • Değerlendirme: 5 / 5
 • Önemli Özellikler: Özel bileşen alanları, tek tıklamayla demo içe aktarıcı, WooCommerce ile uyumlu

ColorMag, farklı kategorilerden çeşitli gönderileri düzgün ve temiz bir tasarımda sunan dergi tarzı bir WordPress temasıdır. Farklı bileşen stillerini destekler ve size her gönderiyi görüntülemek istediğiniz yolu değiştirme şansı verir.

Ayrıca, web sitenizi iyi organize ederek farklı gönderi kategorilerine farklı renkler atamanıza olanak tanır. Bunun yanı sıra ColorMag, site logosu , yapışkan menü ve farklı düzen seçenekleri gibi çok çeşitli özelleştirme alternatifleri sunar.

Bu tema, dinamik ve esnek tasarımı nedeniyle dergi tarzı ve haber blogları için ideal bir çözümdür. Sitenizden para kazanmak ve ürün veya hizmet satmak istiyorsanız blogunuzda bir WooCommerce sayfası oluşturabilirsiniz.

ColorMag ayrıca 15’ten fazla seçenek içeren bir başlangıç ​​siteleri kütüphanesi sağlar. Blogunuz ister teknolojiden isterse iş haberlerinden bahsediyor olsun, uygun bir şablon bulabilir ve tek bir tıklamayla içe aktarabilirsiniz.

ÖNİZLE

17. Mission News

WordPress Temaları: Mission News
WordPress Temaları: Mission News

Tema İstatistikleri

 • İndirmeler: 4000+
 • Değerlendirme: 4.5 / 5
 • Önemli Özellikler: Gazete tasarımı, reklam için widget alanları, WooCommerce entegrasyonu

New York Times’ın web sitesinden ilham alan Mission News, klasik gazete tarzı bir web sitesini, kendisini tüm cihazlara uyacak şekilde uyarlayan akıcı bir tasarımla birleştiriyor. Çeşitli kategorilerdeki gönderileri görüntülemek için üç sütunlu bir düzene sahiptir.

Bu WordPress teması, yazı tipi boyutlandırma için modüler bir ölçek kullanır ve optimum okunabilirlik sağlamak için satır başına 75 karakter tutar. Üstelik bu tema, blogunuzdaki farklı sayfalara uygulayabileceğiniz birden çok düzen seçeneği sunar.

Mission News ayrıca, reklam yerleştirebileceğiniz ve blogunuzdan para kazanmanıza yardımcı olan kenar çubukları dahil yedi bileşen alanı içerir. Sitenize bir sanal mağaza eklemek istiyorsanız, bunu WooCommerce ile kolayca yapabilirsiniz.

İyi organize edilmiş, klasik tasarımı nedeniyle, Mission News teması, dergiler veya haber siteleri gibi içerik ağırlıklı bloglar için en uygunudur.

ÖNİZLE

18. Opus Blog

Opus Blog
Opus Blog

Tema İstatistikleri

 • İndirilenler: 1000+
 • Değerlendirme: 4 / 5
 • Önemli Özellikler: RTL’ye hazır, demo site içe aktarıcı, çeşitli düzen seçenekleri

Opus Blog, birçok yararlı özelliğe sahip Gutenberg’e hazır blog temalarından. Tam genişlikte bir başlık, duvar düzeni ve bir görüntü kaydırıcı dahil olmak üzere çeşitli düzen seçenekleriyle gelir.

Görsel öğeleri geliştirmek için pek çok olanak sunan bu WordPress teması, bir moda, güzellik veya seyahat blogu için idealdir.

Opus Blog ile üstbilginizi ve altbilginizi, gönderi alıntılarınızın uzunluğunu ve tipografiyi özelleştirebilirsiniz. Ayrıca ses ve videodan alıntılara ve Twitter durumuna kadar farklı gönderi stillerini keşfetmenize olanak tanır.

Beyaz alanın etkin kullanımı, okurların içeriğinizi kolayca taramasını sağlar. Ayrıca bu tema, blogunuzun cihazlarda iyi çalışmasını sağlar.

Opus Blog ayrıca RTL’ye hazırdır ve size Arapça veya İbranice dillerinde içerik üretme imkanı sunar.

ÖNİZLE

19. Lovecraft

Lovecraft
Lovecraft

Tema İstatistikleri

 • İndirmeler: 10.000+
 • Değerlendirme: 4.3 / 5
 • Önemli Özellikler: Jetpack desteği, iki sütunlu düzen, okunabilirliğe odaklanma

Lovecraft, kişisel, yaşam tarzı ve seyahat blogları için mükemmel bir seçenektir. Serif yazı tipleriyle nötr bir arka plan rengi birleştirerek sitenin okunabilirliğine çok dikkat eder.

Bu ücretsiz WordPress blog teması, bir açılır menü seçeneği ve tam genişlikte bir başlık görüntüsü de dahil olmak üzere temiz gezinme sunar.

Lovecraft, varsayılan iki sütunlu bir düzen ile gelse de, kenar çubuğunu kaldırmayı ve içeriğinizi tam genişlikte görüntülemeyi seçebilirsiniz. Bu tema, okurların odaklanmasını sağladığı için uzun biçimli makaleler için mükemmeldir.

Marka logonuzu yükleyerek ve vurgu rengini değiştirerek tasarımı kişiselleştirebilirsiniz. Ayrıca sitenize daha fazla işlevsellik eklemek için dört bileşen alanı ve üç özel bileşen vardır.

Ayrıca bu ücretsiz blog teması, Jetpack’in (Sonsuz Kaydırma) için yerleşik desteğe sahiptir ve okurlar sayfanızın en altına ulaşır ulaşmaz yeni gönderilerin yüklenmesine olanak tanır. Böylece okurlarınızın içeriğinizle daha fazla etkileşimde bulunmasını sağlarsınız.

ÖNİZLE

20. Ashe

Ashe
Ashe

Tema İstatistikleri

 • İndirmeler: 50.000+
 • Değerlendirme: 4.4 / 5
 • Önemli Özellikler: SEO, kaydırıcı sonrası, promosyon kutuları için optimize edilmiştir

Çok sayıda özellik ve özelleştirme seçeneği ile hafif, ücretsiz bir blog teması arıyorsanız, Ashe sizin için idealdir. Bu çok yazarlı WordPress teması, tam genişlikte bir başlık resmi görüntülemenize ve öne çıkan gönderileri görüntülemek için etkileşimli bir kaydırıcı eklemenize olanak tanır.

Tam ekran kaydırıcı, kutulu, sol kenar çubuğu ve liste düzeni dahil olmak üzere blogunuzun farklı bölümlerine uygulayabileceğiniz çeşitli düzen stilleri vardır. Bu tema, esnekliği nedeniyle moda, seyahat, yemek ve fotoğrafçılık gibi farklı blog nişlerine kolayca uyabilir.

Ashe, reklam yerleştirmek veya popüler gönderileri öne çıkarmak söz konusu olduğunda, “promosyon kutuları” özelliği ile bunu kolaylaştırır. WooCommerce entegrasyonu ile özelleştirebileceğiniz ve işlevsel bir sanal mağazaya dönüştürebileceğiniz varsayılan bir mağaza sayfası da vardır.

Ashe ayrıca birkaç WordPress SEO eklentisi ile uyumludur ve RTL desteği içerir.

ÖNİZLE

21. Minimal Blocks

Minimal Blocks Blog Temaları
Minimal Blocks

Tema İstatistikleri

İndirilenler: 600+
Değerlendirme: 4.2 / 5
Önemli Özellikler: Tuval dışı kenar çubuğu, logo ve başlık özelleştirmesi, özel destek

Minimal Blocks, içeriğinizi ana sayfada öne çıkan bir gönderi kaydırıcısıyla bir duvar düzeninde görüntüler. Alanı optimize ederken çok sayıda blog gönderisini görüntülemenize olanak tanır. Yani içerik ağırlıklı bloglar için iyi bir seçimdir.

Bu WordPress teması, geleneksel bir başlık menüsü kullanmak yerine, sayfanın sol üst tarafındaki “hamburger” düğmesine tıklayarak erişilebilen tuval dışı bir kenar çubuğu kullanır.

Farklı gönderi kategorileri, sayfalar ekleyebilir ve hatta sanal mağazanızı tanıtabilirsiniz. Bu özellik, ziyaretçilerinizi blogunuzun en kritik bölümlerine yönlendirmenize yardımcı olur.

Minimal Blocks arka plan rengini özelleştirmenize ve tasarımı benzersiz yapmanızı sağlar. Ayrıca birden fazla gönderi formatı ekleyebilir ve sayfalarınız için düzen seçeneklerini belirleyebilirsiniz.

WooCommerce uyumluluğu sayesinde blog sitenize e-ticaret özellikleri ekleyebilir ve kolayca işlevsel bir sanal mağaza oluşturabilirsiniz. Ayrıca bu tema, blogunuzu hazır ve çalışır hale getirmenize yardımcı olacak öğretici videolar ile birlikte ayrıntılı belgeler içerir.

ÖNİZLE

22. Poseidon

Poseidon
Poseidon

Tema İstatistikleri

 • İndirmeler: 20.000+
 • Değerlendirme: 4.5 / 5
 • Önemli Özellikler: Geniş düzen, temiz tipografi, resim slayt gösterisi

Poseidon, kişisel sitelerden seyahat sitelerine kadar farklı blog türlerine uyan başka bir temadır. Poseidon’da bulunan Dergi Yazıları bileşenleri, çeşitli yazı kategorilerini görüntüleyen dergi tarzı bir ana sayfa oluşturmanıza olanak tanır.

Bu ücretsiz tema aynı zamanda en önemli içeriğinizi vurgulamak için tam ekran bir slayt gösterisi ile birlikte gelir. Gönderi sayısını, hızı ve animasyon efektlerini ayarlayarak özelleştirebilirsiniz.

Ayrıca gönderileri görüntüleme şeklinizi ve yazarın açıklamasını değiştirmek ve ilgili gönderileri nasıl ekleyeceğinize karar vermek de mümkündür.

Düzen seçeneklerine gelince, tema, öne çıkan resim başlığı, tam genişlik ve farklı kenar çubuğu şablonları dahil olmak üzere beş farklı stil sunar.

ÖNİZLE

23. SiteOrigin Unwind

SiteOrigin Unwind
SiteOrigin Unwind

Tema İstatistikleri

 • İndirmeler: 5.000+
 • Değerlendirme: 4.2 / 5
 • Önemli Özellikler: WooCommerce entegrasyonu, CSS düzenleyici, özel bileşenler

Unwind, sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlamak ve arama motoru sonuçlarındaki sıralamanızı yükseltmek için kesinlikle gözden geçirilmiş, yüksek kaliteli bir kod kullanır.

Bu ücretsiz WordPress blog teması, Sayfa Oluşturucu eklentisiyle sorunsuz çalışacak şekilde tasarlanmıştır ve blog web sitesini tamamen özelleştirmenize olanak tanır. Ana Sayfa, İletişim ve Hakkımızda sayfalarınız için özel sayfa düzenleri oluşturmanıza olanak tanır.

Düzgün tipografi ve entegre bir gönderi kaydırıcısı ile Unwind, keyifli bir okuma deneyimi sunar ve ziyaretçilerin içeriğinize odaklanmasını sağlar. Bu tema ayrıca size dört başlık ve beş blog düzeni seçeneği sunarak benzersiz bir tasarım oluşturmanıza olanak tanır.

Ayrıca Unwind, becerilerinizi sergileyebilmeniz ve blogunuza projeler dahil edebilmeniz için Jetpack Portföyü desteği de sunar. Bu, seyahat, fotoğrafçılık ve yemek blogları için mükemmel bir özelliktir.

Blogunuzda hizmet veya ürün satmayı planlıyorsanız, bu tema sitenizi WooCommerce’e entegre etmek için çeşitli öğeler de sağlar.

ÖNİZLE

24. Zakra

Zakra

Tema İstatistikleri

 • İndirmeler: 50.000+
 • Değerlendirme: 5 / 5
 • Önemli Özellikler: Kolay özelleştirme, hafif, hızlı performans

Zakra, duyarlı tasarım, gelişmiş tipografi ve çok dilli destek dahil olmak üzere çok çeşitli özellikler sunan çok amaçlı bir WordPress temasıdır. Konunuz ne olursa olsun benzersiz web siteleri oluşturmanıza yardımcı olmak için önceden hazırlanmış 50’den fazla demo sitesi sağlar.

Bu temayı herhangi bir blog nişine uyacak şekilde de ayarlayabilirsiniz. İşinizi kolaylaştırmak için Zakra, Gutenberg editörü ve sayfa oluşturucu Elementor ile tamamen entegre olarak gelir.

Özelleştirme özelliklerinden bazıları, yazı tipi boyutunu ve satır yüksekliğini değiştirmeyi ve üç başlık stili ve düzen seçeneği arasından seçim yapmayı içerir. Blogunuzdaki bağlantıların, menülerin ve düğmelerin marka stilinizi yansıtması için bir ana renk de belirleyebilirsiniz.

Zakra ayrıca, çoklu hız testlerinde mükemmel sonuçlar veren hızlı yükleme sürelerine sahiptir. Ayrıca, Zakra en iyi SEO uygulamalarını takip eder ve sitenizin sıralamasını yükseltmek için popüler SEO eklentilerini destekler.

ÖNİZLE

25. Writee

Writee

Tema İstatistikleri

 • İndirmeler: 10.000+
 • Değerlendirme: 4.3 / 5
 • Önemli Özellikler: 600’den fazla Google yazı tipi, kırıntı gezintisi, özel site simgesi

Writee, blogcular ve yazarlar için tasarlanmış ücretsiz bir WordPress temasıdır. Tema, ziyaretçinin dikkatini içeriğinize yönlendirmek için beyaz alanı cesur tipografiyle birleştirir.

Renk ve arka plan seçiminden logo ve site simgesi dosyalarını yüklemeye kadar tema tasarımının çeşitli öğelerini özelleştirebilirsiniz. Ayrıca tek bir tıklamayla kutulu, kenar çubuğu olmayan ve ızgara düzeni gibi düzen şablonları koleksiyonunu içe aktarabilirsiniz.

Ayrıca galeriden videoya kadar çeşitli gönderi türlerini destekleyerek içeriğinizi çeşitlendirmenizi kolaylaştırır.

Bunun yanı sıra Writee, kullanıcılarının bloglarında WordPress kırıntılarını etkinleştirmesine izin verir. Ayrıca 600’den fazla Google Yazı Tipi kütüphanesinden seçim yapabilir, sosyal bileşenler ekleyebilir ve sayfalandırma seçeneklerini ayarlayabilirsiniz.

ÖNİZLE

26. Juliet

Juliet
Juliet

Tema İstatistikleri

 • İndirmeler: 2.000+
 • Değerlendirme: 4 / 5
 • Önemli Özellikler: İki dış görünüm, ön sayfa başlığı, WooCommerce entegrasyonu

Juliet, kişisel, güzellik, moda ve yemek blogları için harika çalışan zarif estetik sunar. Klasik ve Çağdaş olmak üzere iki yerleşik kaplama ile birlikte gelir. Bu WordPress teması, ilk bakışta okruların dikkatini çekmek için ayarlanmış bir ön sayfa başlığına sahiptir.

Varsayılan tema pastel pembe bir renk paletine sahip olsa da, seçenekler arasında arka plan rengini ve blog besleme düzeninizi değiştirme yer alır. Tasarımınızı benzersiz kılmak için varsayılan görüntüyle birlikte banner’ın kaplama rengini de değiştirebilirsiniz.

Seçtiğiniz stil ne olursa olsun, iyi organize edilmiş tasarımı, okurların içeriğinize odaklanmasını sağlar.

E-Ticaret özellikleri arıyorsanız, Juliet, WooCommerce ile tamamen entegredir ve yalnızca birkaç tıklamayla sanal mağazanızın hazır ve çalışır durumda olmasını sağlar.

ÖNİZLE

27. Spacious

Spacious
Spacious

Tema İstatistikleri

 • İndirmeler: 60.000+
 • Değerlendirme: 5 / 5
 • Önemli Özellikler: Modern tasarım, duyarlı, tek tıklamayla demo içe aktarma

Spacious, açık ve koyu olmak üzere iki renk ten seçeneğiyle sunulan modern ve temiz tasarımı sayesinde farklı nişlere uyan, blog yazmak için başka bir duyarlı WordPress temasıdır.

Tek tıklamayla içe aktarabileceğiniz 15’ten fazla başlangıç sitesi sağlar. Bölünmüş ekran düzeni, bir tarafta öne çıkan görselleri, diğer tarafta gönderinin başlığını ve alıntıyı göstererek tasarımın daha dinamik görünmesini sağlar.

WordPress Özelleştiriciyi kullanmayı seçerseniz, bu ücretsiz tema, kolayca ayarlayabileceğiniz esnek bir sayfa düzeni seçeneği sunar. Ayrıca marka logonuza uygun bir ana renk belirler ve içeriğinizi paylaşmak için sosyal bağlantılar eklersiniz.

Listedeki en iyi ücretsiz temaların çoğu gibi, Spacious da WooCommerce ve birçok popüler eklenti ile uyumludur. Üstelik başlamanıza yardımcı olacak kapsamlı belgeler sağlar.

ÖNİZLE

28. Verbosa

Verbosa
Verbosa

Tema İstatistikleri

 • İndirmeler: 3.000+
 • Değerlendirme: 4 / 5
 • Önemli Özellikler: Akışkan düzen, çokdilli, içeriğe odaklanma

Klasik ve vintage bir görünüm arayan bir blogcuysanız, Verbosa siteniz için en iyi temadır. Sitedeki her öğeyi çeşitli ekran boyutlarına uyacak şekilde ayarlayarak tasarımı tutarlı tutan akıcı bir düzeni vardır.

Beyaz boşluk, kontrast ve tipografinin verimli kullanımı, içeriğinizin iyi organize edilmesini ve okunması kolay olmasını sağlar. Fotoğraf, yazı veya kişisel blog işletenler için Verbosa mükemmel bir seçenektir.

Verbosa, bir eylem çağrısı düğmesi, bir bileşen alanı olarak hizmet veren yapışkan bir kenar çubuğu ile bir başlık resmi içerir ve uygun gezinme sağlar. Gönderinizi tam ekranda görüntülemeyi tercih ederseniz, Verbosa size tam da bunu yapma seçeneği sunar.

Ayrıca birden çok gönderi türünü destekleyerek içeriğinizi daha çeşitli hale getirir. Buna ek olarak Verbosa, çeviriye hazır bir temadır ve blogunuza 700’den fazla Google yazı tipi uygulamanıza olanak tanır.

ÖNİZLE

29. Block Lite

Block Lite
Block Lite

Tema İstatistikleri

 • İndirmeler: 1.000+
 • Değerlendirme: 4.5 / 5
 • Önemli Özellikler: Retina için optimize edilmiş, bileşene hazır, özel arka plan

Block Lite, ziyaretçilerin dikkatini sitenizdeki resimlere yönlendirdiği için fotoğraf blogları ve online portföyler için mükemmel bir seçenektir.

Başlık bölümünü kaplayan kapsamlı bir görüntü ile en son gönderileri bloklar halinde sunar. Tema ayrıca bloga dinamik bir dokunuş katan etkileşimli efektler içerir.

Block Lite’ın ana satış noktası, temanın görünümü söz konusu olduğunda kullanıcılarına daha fazla kontrol sağlamak için Gutenberg editörüyle uyumluluğudur. Benzer şekilde, tema seçeneklerine erişmek için WordPress Özelleştirici’yi kullanabilirsiniz.

Block Lite ayrıca birçok bileşen ile uyumludur ve sayfalarınız için çeşitli stiller oluşturmanıza ve blogunuzun daha profesyonel görünmesini sağlamanıza olanak tanır. İlginç olanlardan bazıları içerik slayt gösterisi, portföy ve referans bileşenleridir.

ÖNİZLE

30. BlogBell

BlogBell Wp Temaları

Tema İstatistikleri

 • İndirmeler: 1.000+
 • Değerlendirme: 4 / 5
 • Önemli Özellikler: Tarayıcılar arası uyumluluk, sayfa düzeni seçenekleri, öne çıkan kaydırıcı

BlogBell, içeriğinizi ön sayfada sunmanın temiz ve basit bir yoluna sahiptir. En üstte tam ekran bir kaydırıcı, ardından öne çıkan gönderiler için bir bölüm ve en son gönderiler için bir bölüm görüntüler.

Tema kişisel bloglara odaklansa da, kişiselleştirme seçenekleri onu seyahat, yaşam tarzı veya yemek siteleri gibi farklı nişlere uyacak şekilde değiştirmenize olanak tanır.

Zarif görünümlü bir tasarım oluşturmak için yumuşak tonlu bir renk düzenine sahip klasik bir el yazısı yazı tipini birleştirir. Bunun yanı sıra BlogBell, vurgu rengini değiştirmenize ve başlık için özel resimler yüklemenize olanak tanır.

Ayrıca, bir kenar çubuğu dahil veya tam ekrana genişleterek her sayfadaki ve gönderideki düzeni değiştirebilirsiniz. Ziyaretçileri blogunuzu keşfetmeye teşvik etmek için öne çıkan resimlerin altına kısa bir alıntı eklemek mümkündür.

BlogBell, çeşitli ekran boyutlarına uyacak şekilde otomatik olarak oluşturulur ve sitenizin tüm cihazlarda güzel görünmesini sağlar.

ÖNİZLE

Blogunuz İçin Harika Bir Temanın Faydaları

Blogunuzu güzel bir tasarımla öne çıkarmanın yanı sıra, seçtiğiniz ücretsiz blog temaları ile elde edebileceğiniz diğer avantajları şöyle sıralayabiliriz:

 • Hızlı yüklenirler. Kolay özelleştirmeler ve önceden hazırlanmış tasarımlar ile bir web sitesi kurma herhangi bir kodlama bilgisi gerektirmez ve dakikalar içinde işlevsel bir siteye sahip olabilirsiniz.
 • Genişletilmiş işlevsellik sunarlar. Kaliteli WordPress temaları, sitenizin kullanılabilirliğini artırmak ve kullanıcı deneyimini geliştirmek için çok sayıda özellik ve öğe eklemenize olanak tanır.
 • Arama motoru sonuçlarında görünürlüğü artırırlar. Tarayıcılar arası uyumluluk, yanıt verme, kolay gezinme ve hızlı yükleme süresi gibi özellikler sitenizin SEO’sunu geliştirmenize yardımcı olurlar.
 • Sitenin güvenliğini sağlarlar. Düzenli olarak güncellenen temalar sitenizi güvende tutar ve sizi siber tehditlerden korur. İndirmeden önce, son güncellemenin ne zaman olduğunu ve temanın en son WordPress sürümüyle uyumlu olup olmadığını kontrol edin.

Sonuç

Ücretsiz WordPress blog temaları, yeni blog açan ve bütçelerini düşük tutmak isteyenler için mükemmel bir alternatiftir.

Bunun yanı sıra, tüm WordPress dizin temaları, yönergeleri karşılamak ve kalitelerini garanti etmek için birden fazla incelemeden geçer.

Blogunuz için en iyi temayı seçmek için kullanım kolaylığı, SEO optimizasyonu ve mobil uyumluluk gibi temel özellikler önemlidir.

Artık en iyi 30 ücretsiz WordPress blog temaları listesine sahip olduğunuza göre, blogunuzu oluşturmaya başlamanın zamanı geldi.

Author
Yazar

Gökhan O.

Gökhan Hostinger’da YouTube Takım Lideri olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Hostinger’ın adını YouTube içeriği üzerinden duyurmayı kendine görev edinmiştir. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.