access_time
hourglass_empty
person_outline

WordPress İle Açık Artırma Sitesi Nasıl Yapılır?

Açık artırmalar online teklif vermeyi kolaylaştırır. Tek yapmanız gereken bir açık artırma başlatmak, teklif verme sürecinin bitmesini beklemek ve en yüksek teklifi vereni seçmektir. Eğer bu size cazip geliyorsa doğru sayfaya geldiniz! Seçtiğimiz 4 adet WordPress açık artırma eklentisiyle kolaylıkla bir açık artırma sitesi kurabileceksiniz.

Açık Artırma Sitesi – Neden Yapılmalı?

Her şeyden önce bir açık artırma sitesi oldukça ümit vericidir.

Eticaretin artan popülerliğiyle açık artırma sitesi fikrinin modası geçmiş gibi gelebilir. eBay’i göz önüne alırsak bu kesinlikle doğru değil. En büyük eticaret projelerinden biri basitçe bir açık artırma sitesidir.

Açık artırma sitesi örneği: eBay

İnsanlar açık artırmalara satılan ürünlerin özel ve sınırlı sayıda olmasından dolayı katılır. Bu yüzden Amazon’dan alabileceğiniz sıradan ürünler çok da işe yaramayacaktır. Antikaları, eşsiz ürünleri hatta arsa veya gayrimenkul satmayı deneyin. Kısa sürede sonuç elde etme şansınız oldukça yüksek olacaktır.

Açık Artırma Sitesi Oluşturmak İçin En İyi WordPress Eklentileri

Kulağa karışık gelebilir ama bir WordPress açık artırma eklentisi, birkaç özelleştirme ile kısa sürede bir açık artırma sitesine sahip olabileceksiniz. O halde, hazırsanız, hadi başlayalım!

1. Ultimate WordPress Auction Plugin

Bir açık artırma sitesi eklentisi: Ultimate Auction

Öne çıkan özelliği: Kullanması kolaydır ve plan ücretlendirmesi uygundur
Planları: Ücretsiz, Personal (346 TL), Business (404.7 TL), Developer (522 TL). (Fiyatlar güncel kurlarla hesaplanmıştır)

Bu eklenti geniş kapsamlı bir açık artırma sitesi kurmanıza izin verir. Üstelik bunun için hiçbir teknik bilgiye ihtiyacınız yoktur. Kurumu oldukça kolaydır ve yardıma ihtiyacınız olursa destek mevcuttur. Ücretsiz planı tam işlevsel bir açık artırma sitesi kurmanıza izin verir. Siz ve kayıtlı kullanıcılarınız teklif verebilir, başlangıç ve rezerv fiyatını ayarlayabilirsiniz. Her yeni bir teklif olduğunda ürünü takip eden veya teklif verenlere bir eposta bildirimi yollanır. Her ne kadar Türkiye’de çalışmasa da PayPal veya kredi/hesap kartı ile ödeme yapılabilir. Arayüzü AJAX ile güçlendirilmiştir, yani yapılan değişiklikler için sayfayı yenilemek zorunda kalmazsınız. Premium planı ise teklif verme kriterleriniz için daha fazla seçenekler sunar. Kullanıcılarınızı herhangi bir listeleme, teklif verme veya gönderim fiyatları için ücretlendirebilirsiniz. Aktif açık artırmalar için kategorilendirme ve arama da mümkündür. Eğer başka platformdan açık artırmalar eklemek isterseniz teker teker yapmak zorunda kalmazsınız. Çoklu içeri aktarmayla bir kerede yapabilirsiniz. Bu eklentinin geliştiricileri ayrıca kullanıcı deneyimini arttıran bir tema sunar. Temanın ücreti seçeceğiniz özelliklere göre 521.9 TL‘den 1167 TL‘ye kadar çıkabilir. Bu eklenti için önerimiz daha sonra gelişmiş özelliklere ihtiyacınız olup olmadığını öğrenmek için ilk önce ücretsiz versiyonunu denemenizdir.

2. YITH WooCommerce Auction

Açık artırma sitesi eklentisi YITH WooCommerce Auction eklentisi

Öne çıkan özelliği: WooCommerce entegrasyonu
Planları: 1 site için (592 TL), 6 site için (986.7 TL), 30 site için (1184 TL). (Fiyatlar güncel kurlarla hesaplanmıştır)

Bu eklenti WooCommerce ailesinin bir parçasıdır. İlk olarak bu eklentiden tipik açık artırma eklentisi özelliklerini elde edersiniz. Bu özelliklerse açık artırma ayarları, eposta bildirimleri ve bir ödeme noktasıdır. Sadece başlangıç ve rezerv fiyatını belirleyebilmekle kalmaz ayrıca daha yüksek bir teklif verildiğinde fiyatı otomatik olarak yükseltebilirsiniz. Açık artırma süresi eğer bitimine birkaç dakika kala yeni bir teklif gelirse uzatılacaktır. Eğer bir kullanıcı bir ürünü sabit fiyattan almak isterse “Şimdi Satın Al” tuşuna tıklayabilir. Kullanıcılar ayrıca bir teklif verdiklerinde isimlerini saklayabilir, bu özellik bu eklentiye özel bir özelliktir. Üstelik bu eklentiyi YITH WooCommerce Multi-Vendor ile birlikte kullanabilirsiniz. Böylece üçüncü şahıslar sitenizde açık artırma başlatmalarına izin verebilir ve yaptıkları her satış için komisyon alabilirsiniz. CSS‘i düzenleyerek sitenizin düzenini değiştirebilirsiniz. Eğer daha fazla kodlama esnekliği isterseniz WordPress WooCommerce Marketplace Auction‘ı seçmelisiniz.

3. WP Auctions

WP Auctions açık artırma sitesi eklentisi

Öne çıkan özelliği: Kişisel kullanım için güvenli ve özelleştirilebilir olması
Planları: Hemen indirme (228.4 TL), Yıllık abonelik (521 TL/yıllık). (Fiyatlar güncel kurlarla hesaplanmıştır)

Eğer kendi ürünlerinizi satmak için bir açık artırma sitesi istiyorsanız WP Auctions tam sizin içindir! Bu eklenti yakın zamanda kullanıcıların ürün satmalarına izin veren bir beta özelliği eklemiş olsa da rollerini sadece teklif verme yetkisiyle sınırlayabilirsiniz. Hem kullanması kolaydır, hem de mobil duyarlıdır. Yani bu açık artırma sitenizin en az bilgisayarlardaki kadar mobil cihazlarda da iyi görünecek olması anlamına gelir. Üstelik bu eklentiyi sitenize yüklemek 5 dakikadan kısa sürer. Bu eklentinin kendine has bir özelliğiyse ikinci şans tekliflerine sahip olmasıdır. Eklenti satılmayan ürünleri en yüksek teklif verene veya rezerv fiyatına en yakın olan teklife satar. Eposta bildirimleri ve ödeme noktası gibi temel özellikler de bulunmaktadır. Hatta kullanıcılar otomatikleştirilmiş güncellemeler için bir RSS feed‘ine bile abone olabilir. Daha da önemlisiyse eklenti teklif verme bölgenize üç aşamalı güvenlik önlemleri almıştır. Böylece botların girmesi engellenmiş olur. Eğer bu özellikler hakkında emin değilseniz resmi sayfalarına gidebilir ve demo versiyonu deneyebilirsiniz. Online topluluk desteği de ayrıca yıllık plana abone olanlar için mevcuttur.

4. Auction Nudge

eBay ürünlerini sitenizde görüntülemeniz için eklenti

Öne çıkan özelliği: eBay entegrasyonu
Planları: Ücretsiz.

Sürekli satış yaptığınız iyi ve olumlu bir biçimde tanınan bir eBay hesabınız var ama ürünleri farklı bir web sitede görüntülemek mi istiyorsunuz? Öyleyse bu eklenti sizin için biçilmiş kaftandır. Kurulumu kod parçacıkları ve eklentilerle neredeyse hiç efor sarfetmenizi gerektirmez. eBay profilinizi ve hesabınıza yapılan yorumları göstermek de en az bu kadar kolaydır. Ücretsiz olmasına rağmen birçok özelliği bulunmaktadır! Düzeninizi değiştirmek için CSS’de oynamalar yapabilirsiniz. JavaScript ile daha ileri değişiklikler de yapabilirsiniz. Üstüne üstlük bu eklentiyle kurduğunuz siteye hangi cihazdan girerseniz girin duyarlı arayüzü mevcut olacaktır. Profesyonel versiyonu ise şu anda geliştirilmektedir ve reklam engelleyicisi, arama motoru okunabilirliği iyileştirmeleri ve daha fazla ürün detayları gibi özellikler vaat etmektedir. Güncellemelerinden haberdar olmak için posta listelerine katılabilirsiniz.

Sonuç

WordPress ile bir açık artırma sitesi kurmak oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken WordPress bazlı bir siteye sahip olmak ve bu eklentilerden birini kullanmaktır. İşte sizin için eklentilerin sizin için neler yapabileceğine dair kısa bir özet:

  • Uygun maliyetli ve tam işlevsel bir açık artırma sitesi kurabilir – Ultimate WordPress Auction.
  • Özelleştirilebilir hepsi bir arada açık artırma sitesi kurmak için – YITH WooCommerce Auction veya WordPress WooCommerce Marketplace eklentisi.
  • Kendi ürünleriniz için bir açık artırma sitesi kurmak için – WP Auctions
  • eBay hesabınızı kendi kişisel web sitenize entegre etmek için – Auction Nudge

Online açık artırma sitesi konsepti eBay’i geçmişte tüm dünyaya başarıyla tanıttı. 177 milyon kullanıcıyla hala oldukça güçlü bir konumdadır.

Listemizdeki eklentilerden birini seçin, kendinize bir niche bulun ve hemen açık artırma sitenizi kurun!

Yorumlarınız ve düşünceleriniz için aşağıdaki yorumlar kısmını kullanabilirsiniz!

Yazar

Author

Gökhan O. / @gokhanordu

Gökhan Hostinger'da Pazarlama Asistanı olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Çeviri yapmak, içerik yönetmek ve de SEO optimizasyonu yapmaktan büyük keyif alır. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.

İlgili Rehberler

Bir yanıt bırakın

Yorum*

İsim*

Eposta*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Şimdi Hostinger'ın bir parçası olun!