Yılın En İyi 15+ WordPress Instagram Eklentisi

Yılın En İyi 15+ WordPress Instagram Eklentisi

Instagram dünyadaki en popüler sosyal medya platformlarından biridir. Kitlenizle fotoğraf ve hikayeler paylaşmanın harika bir yoludur. Ancak, Instagram içeriğinizi WordPress üzerinden paylaşmak WordPress’in kendiliğinden herhangi bir entegrasyon seçeneği sunmadığı için zor olabilir.

Şanslısınız ki doğru WordPress Instagram eklentisiyle çözemeyeceğiniz hiçbir şey yok. Bu makalede size 15’den fazla harika araç sunacağız. Her birini aşağıdaki noktalar üzerinden anlatacağız:

 1. Nasıl çalışır.
 2. Ne tür özellikler sağlar.
 3. Ek fonksiyonellikli premium sürüm sunup sunmadığı.

Bahsedeceğimiz çok şey var, o yüzden bir an önce listemizdeki ilk WordPress Instagram eklentisi ile başlayalım!

En İyi 15+ WordPress Instagram Eklentisi

1. AccessPress Instagram Feed

AccessPress WordPress Instagram eklentisi

Konu WordPress’e Instagram’ı entegre etmeye gelince çoğu kişinin yapmak istediği yayınlarını web sitelerinde görüntülemektir. AccessPress Instagram Feed Instagram hesabınızla bağlanır ve yayınınızı herhangi bir sayfada veya yazıda kısa kod veya bileşen kullanarak yerleştirmenize izin verir.

Bu listeye devam ettikçe çoğu WordPress Instagram eklentisinin benzer özellikler sağladığını fark edeceksiniz. Ancak bu araç özellikle yayınınızı görüntülemeniz için birçok düzen sağladığı için öne çıkmaktadır. Üstelik, fotoğraflarınız için ışık kutusu efekti bulunmaktadır ve tam olarak mobil duyarlıdır.

Anahtar Özellikler:

 • Kısa kod ve bileşenler kullanarak Instagram yayınınızı WordPress’de görüntüleme.
 • Yayınınız için birçok düzen arasından seçebilme.
 • Ek yapılandırmaya ihtiyaç duymadan tam mobil duyarlı bir yayın oluşturabilme.

Ücretlendirme:

Eğer biraz daha güç isterseniz bu eklenti premium bir sunum sunmaktadır. Tek bir pro lisansı size daha fazla düzene bile erişim sağlar. Buna ek olarak ayrıca fotoğraflarınızın beğenme ve yorum sayısını görüntüleme seçeneğine de sahiptir.

2. Instagram Feed

Instagram yayın eklentisi.

Pek yaratıcı bir isme sahip olmasa da Instagram Feed birçok ilginç özelliğe sahiptir. Ana fonksiyonelliği Instagram içeriğinizi WordPress’de kısa kod kullanarak görüntülemenize izin vermektir. Ancak, eğlenceli kısmıysa tek bir yayın (eğer isterseniz) olarak birden çok hesaptan fotoğraf görüntülemenize olanak sağlamasıdır.

Üstelik, bu eklenti size Instagram içeriğinizin bütün düzenini ve fotoğraflarınız için çözünürlük özelleştirme seçenekleri sağlar. Bunlara ek olarak ziyaretçilerinizin Instagram hesabınızdan ek içerik görüntülemeleri için kullanabilecekleri Daha Fazla Yükle butonu sunar ve işe girişmek isterseniz CSS’i de destekler.

Anahtar Özellikler:

 • Instagram içeriğinizi kısa kod kullanarak WordPress’de görüntüleme.
 • Tek bir yayında birden fazla Instagram hesabından fotoğraflar görüntüleyebilme.
 • Yayınlarınız görünüşünü birçok yerleşik seçenek ve özel CSS kullanarak özelleştirebilme.
 • Kullanıcılarınızın istediği kadar fotoğraf görüntüleyebilmesine izin verme.

Ücretlendirme:

Bu eklenti WordPress.org Eklenti Dizininde ücretsiz olarak mevcuttur.

3. WD Instagram Feed

WD Instagram Feed eklentisi

Şu ana kadarki incelediğimiz eklentiler gibi WD Instagram Feed de WordPress için bir Instagram bileşeni oluşturmanıza izin verir. Ayrıca klasik kısa kodları destekler.

Üstelik bu eklenti yayınınız için modern bir metro tasarımı da dahil seçebileceğiniz birçok düzen sağlar. Ancak favori özelliğimizse Instagram yayınınızdan belirli fotoğrafları görüntülememeyi seçebiliyor olmanız. Böylece, WordPress sitenizde yayınlanacak içerik üzerinde tam kontrole sahip olursunuz.

Anahtar Özellikler:

 • WordPress’e bileşenler ve kısa kodlar kullanarak bir Instagram yayını ekleyebilme.
 • Metro tasarımı da dahil birçok düzenden seçebilme.
 • Instagram yayınınızdan belirli fotoğrafları atlayabilme.
 • Sayfa numaralandırma ve kaydırma özellikleri arasından seçebilme.

Ücretlendirme:

WD Instagram Feed eklentisinin ilave düzenlere, çeşitli Instagram yayın desteği, ve galerileri görüntülemek için gelişmiş geçiş efektlerine sahip olan bir premium versiyonu da bulunmaktadır.

4. WP Instagram Widget

WP Instagram Widget eklentisi

Eğer web sitenize Instagram içeriğinizi eklemenin en hızlı yolunu arıyorsanız bu WordPress Instagram eklentisi tam size göredir. WP Instagram Widget yayınınızı basit bir bileşen kullanarak görüntülemenize izin verir ve Instagram hesabınıza erişim sağlamanıza ihtiyaç duymaz. Tek yapmanız gereken görüntülemek istediğiniz hesabın adını girmektir. Ancak hesabın herkese açık olması gerekmektedir.

Bu eklentinin tek dezavantajıysa fazla özelleştirebilme seçeneği olmamasıdır. Bu demektir ki eğer yayınınızın görünüşü üzerinde tam kontrole sahip olmak isterseniz başka bir eklentiye göz atmak isteyebilirsiniz.

Anahtar Özellikler:

 • Bir bileşen kullanarak herkese açık herhangi bir Instagram yayınını görüntüleyebilme.
 • Bileşeninizin fotoğraflarını otomatik olarak önbelleğe alabilme.

Ücretlendirme:

Bu eklenti ücretsiz ve açık kaynaklı bir seçenektir.

5. Feed them Social

Feed them Social eklentisi.

Şu ana kadar sadece Instagram odaklı eklentilere odaklandık. Şimdiyse daha kapsamlı bir eklentiye göz atma vakti. Feed them Social eklentisi birçok sosyal medya platformundan içeriğinizi görüntülemenize izin verir. Facebook, Twitter, Pinterest, YouTube ve tabii ki de Instagram’ı destekler.

Bu eklenti yukarıda da belirttiğimiz sosyal medya platformlarının herhangi birinden istediğiniz kadar yayın eklemenize izin verir ve hepsi için takip et ve beğen tuşlarına da sahip olabilirsiniz. Üstelik, oluşturduğu bütün galeriler tam mobil duyarlıdır ve ek fonksiyonellik için kullanabileceğiniz birçok uzantı vardır.

Anahtar Özellikler:

 • Kısa kod ve bileşen kullanımıyla Facebook, Twitter, Pinterest, YouTube ve Instagram’dan içerik ekleyebilme.
 • Bütün yayınlarınız için takip et ve beğen butonları görüntüleyebilme.
 • Tam mobil dostu galeriler oluşturabilme.

Ücretlendirme:

Farklı fiyat aralıklarında çeşitli uzantılarla sunulan bir premium versiyonu da mevcuttur.

Photonic Gallery WordPress Instagram eklentisi

Photonic Gallery eklentisi çok sayıda platformdan WordPress’e yayın ekleyebilmenize izin veren bir başka araçtır. Bu durumda, bu eklentinin odak noktası sosyal medya yerine daha çok fotoğrafçılık web siteleridir. Flickr, Picasa, SmugMug, Zenfolio ve Instagram’dan yayınları destekler.

Photonic Gallery web sitenize yayınlar ekleyebilmeniz için kısa kod sistemini kullanır. Kullanımını kolaylaştırmak için bu eklenti yayınlarınızı özelleştirmenize ve onlar için eşsiz kısa kodlar üretmenize izin veren ayrıca bir kısa kod editörüne sahiptir.

Anahtar Özellikler:

 • Flickr, Picasa, SmugMug, Zenfolio ve Instagram yayınlarını WordPress’de görüntüleyebilme.
 • Yayınlarınızı istediğiniz yere ekleyebilmek için özelleştirilebilir kısa kodlar kullanabilme.

Ücretlendirme:

Bu eklenti premium versiyonu olmayan ücretsiz bir eklentidir.

Instagram Gallery eklentisi.

Instagram Gallery “kullanımı en kolay WordPress Instagram eklentisi” için en güçlü adaylardan biridir. Bu kolay araç Instagram yayınlarını web sitenize galeri veya karusel olarak eklemenize izin verir.

Bu eklentinin sunduğu birkaç özelleştirebilme seçeneği mevcuttur, bu yüzden de yayınınızı birkaç dakikada WordPress sitenize ekleyebilirsiniz. Üstelik, yayınlar neredeyse bütün web sitelerde harika gözüken temiz ve modern tasarımlara sahiptir.

Anahtar Özellikler:

 • Bileşenler kullanarak Instagram galerileri ve karuselleri ekleyebilme.
 • Instagram yayınınızı hızlı ve kolayca kurabilme.

Ücretlendirme:

Bu eklenti WordPress Eklenti dizininde ücretsizdir.

8. WP Instagram Post and Widget

WP Instagram Post and Widget eklentisi

Bu WordPress Instagram eklentisi şu ana kadar bahsettiğimiz eklentilerden oldukça farklıdır. Instagram içeriğinizi WordPress’de yayınlamak yerine tam tersini yapar. WP Instagram Post and Widget ile WordPress yazılarınızı (veya herhangi bir özel yazı türü) Instagram’a tek tek yayımlayabilirsiniz.

Örneğin, eğer normal bir yazı oluşturursanız Instagram yazının öne çıkan görselini alır ve yayınızda yayınlar. Ayrıca yazının meta açıklamasını kullanacak ve kaynağa giden bir bağlantı ekleyecektir. Bu yüzden, bu eklenti WordPress’ten Instagram’a trafik çekmek için harika bir yoldur.

Anahtar Özellikler:

 • Herhangi bir türden WordPress yazı tipini Instagram’da yayınlayabilme.
 • Yazıların öne çıkan görsellerini ve meta açıklamalarını ekleyebilme.
 • WordPress içeriğinize Instagram’dan bağlantı ekleyebilme.

Ücretlendirme:

Şu ana kadar belirttiğimiz özellikler dışında WP Instagram Post and Widget’in daha da fazla özellik sunan bir premium sürümü vardır. Bir lisansın ücreti $29‘dir ve birçok Instagram hesabında birden içerik yayınlamanıza ve WordPress görsellerinizi paylaşmanıza izin verir.

9. Instagram Widget by WPZOOM

Instagram Widget by WPZOOM eklentisi

Eklentinin adından da anlayabileceğiniz gibi WordPress’de bir Instagram bileşeni kurmanıza izin verir. Instagram Widget by WPZOOM‘un kullanımı oldukça basittir ve eğer fazla uğraşmadan sitenizde tek bir yayını öne çıkarmak isterseniz harika bir seçenektir.

Ne yazık ki bu eklenti fazla özelleştirme seçeneği sunmaz. İki ve üç sütunlu düzenleri destekler ve bu düzenlerin ikisi de harika gözükmektedir.

Anahtar Özellikler:

 • Yayınınızı WordPress görüntülemek için bir Instagram bileşeni kullanabilme.
 • Birden çok çekici düzen arasından seçebilme.

Ücretlendirme:

Bu eklentinin bütün özellikleri ücretsiz sürümüne dahildir.

10. Custom Instagram Feed

Custom Instagram Feed eklentisi.

Custom Instagram Feed fazlasıyla detaylı bir eklentidir. Temel fonksiyonelliği Instagram içeriğinizi WordPress’de görüntülemektir. Yayınınızın nasıl görüneceğine dair geniş kapsamlı özelleştirme seçenekleri de elde edersiniz. Bu seçeneklere yayınınızın genişliğini, boyunu ve arkaplan rengini değiştirmek gibi seçenekler dahildir.

Üstelik, çeşitli düzen seçeneklerine erişim ve fotoğrafların hangi sırada görüntüleneceğini seçebilme şansına da sahip olursunuz. Galerinizin objelerine dolgu ve isterseniz Fazlasını Yükle tuşu da ekleyebilirsiniz. Son olarak, eklenti tam olarak mobil duyarlıdır, bu yüzden mobil kullanıcılar hakkında endişelenmenize gerek kalmaz.

Anahtar Özellikler:

 • Kısa kod kullanarak Instagram yayınınızı WordPress’e ekleyebilme.
 • Yayınınızın stilini önceden yapılmış düzenler ve diğer seçenekler ile her açıdan özelleştirebilme.
 • WordPress’deki Instagram galerinize Fazlasını Yükle ekleyebilme.

Ücretlendirme:

Bu WordPress Instagram eklentisi ayrıca yüksek fonksiyonellikli bir premium sürümüne sahiptir. Instagram videolarını WordPress’de görüntülemenize ve hashtag’ler kullanarak yayınınızı filtrelemenize izin verir. Ek olarak gelişmiş ışık kutusu ayarlarını destekler.

11. Blog2Social

Blog2Social eklentisi.

Bu eklenti şu ana kadar tamamıyla web sitenizin içeriğini sosyal medyada yayınlamak üzerine olan ikinci WordPress Instagram eklentisidir. Ancak Blog2Social sadece Instagram’ı desteklemekle kalmaz. Hatta, WordPress içeriğinizi hayal edebileceğiniz bütün sosyal medya platformlarında paylaşmanıza izin verir. Buna, Facebook, Twitter, LinkedIn, Reddit, Pinterest, Flickr ve daha da fazlası dahildir.

WordPress’e hangi platformları bağlayabileceğinizi seçebilir ve bu platformlarda hangi içeriklerin paylaşacağını ayarlayabilirsiniz. Yeni yazılarınızı sosyal medyada paylaşmakla birlikte yeniden paylaşımları veya istediğiniz herhangi bir türden yayını planlayabilirsiniz. Blog2Social’ın sunduğu favorimiz olan özelliğiyse hashtag’leri yazınızın etikelerini kullanarak otomatik olarak üretebilmektir.

Anahtar Özellikler:

 • WordPress içeriğinizi ondan fazla sosyal medya platformunda yayınlayabilme.
 • Yeni yazıları paylaşabilme ve yeniden paylaşımları veya herhangi bir türden içeriği zamanlayabilme.
 • Yazılarınızın etiketlerinden otomatik olarak sosyal medya hashtag’leri üretebilme.

Ücretlendime:

Tahmin edebileceğiniz gibi bu WordPress Instagram eklentisi ayrıca bir premium versiyonu sunmaktadır. Premium sürümünün fiyatı aylık €5’dur. Üç sosyal medya hesabı ve iki adet kullanıcıyı destekler.

12. Super Socializer

Super Socializer eklentisi

Super Socializer şu ana kadar listemizdeki diğer hiçbir WordPress Instagram eklentisi tarafından sunulmayan bir özellik sunmaktadır. WordPress sitenize Instagram dahil olmak üzere çeşitli sosyal medya ağlarını kullanarak giriş yapabilmenize olanak sağlamaktadır. Bu özellik genel olarak “sosyal giriş” olarak bilinmektedir ve her site için yeni hesap oluşturmak istemiyorsanız adeta bir lütuf olarak görülebilir.

Üstelik, bu eklenti WordPress içeriğinize sosyal paylaşım butonları eklemenize izin verir. Üstelik bu butonların görünüşünü de özelleştirebilirsiniz.

Anahtar Özellikler:

 • Kullanıcıların web sitenize sosyal medya hesaplarını kullanarak giriş yapabilmesi.
 • WordPress içeriğinize Instagram da dahil birçok sosyal medya platformuna ait paylaşma butonları ekleyebilme.

Ücretlendirme:

Birkaç adet ücretli uzantı sunsa da bu eklenti ücretsiz bir eklentidir.

Featured Image from URL eklentisi.

Bu WordPress Instagram eklentisi diğer hiçbir eklentinin sunmadığı bir özellik sunmaktadır. Featured Image from URL eklentisi harici görselleri yazılarınızın öne çıkan görselleri olarak kullanmanıza izin verir. Tek yapmanız gereken kullanmak istediğiniz görselin URL’sini bulmak ve gerekli alana eklemektir.

Tahmin edebileceğiniz gibi eklenti Instagram fotoğraflarını desteklemektedir. Bu demektir ki eğer bir başkasının yayınından fotoğraflar kullanıyorsanız onları indirmeniz gerekmeyecektir. Üstelik Featured Image from URL özel yazı tiplerini de desteklemektedir.

Anahtar Özellikler:

 • Harici görselleri içeriğinizin öne çıkan görselleri olarak kullanabilme.
 • Instagram’dan fotoğrafları sitenizde direkt olarak kullanabilme.

Ücretlendirme:

Eklentinin ücretsiz versiyonu olsa da yapacağınız 50$’lık bir bağış veya fazlası karşılığında premium versiyonunu elde edebilirsiniz.

14. Social Media Share Buttons & Social Sharing Icons

Social Media Share Buttons eklentisi

Bu eklentinin adından da anlayabileceğiniz gibi ana odağı WordPress sayfalarınıza sosyal medya paylaşma butonları eklemenize izin vermesidir. Social Media Share Buttons & Social Sharing Icons geniş kapsamlı bir tuş stili ve özelleştirme seçenekleri sunar ve Instagram’ı destekler.

Konu eşsiz özelliklere gelince bu eklenti sadece buton tipleri sunmakla kalmaz, kendi ikonlarınızı da yüklemenize izin verir. Üstelik, her ikonun altında yazılarınızın kaç kez paylaşıldığını görüntüleyebilir ve ziyaretçilerinizin içeriklerinizin ne kadar popüler olduğunu görmesini sağlayabilirsiniz.

Anahtar Özellikler:

 • WordPress içeriğinizi sosyal medya paylaşma butonlarıyla pazarlayabilme.
 • 200’den fazla sosyal medya platformu için buton ekleyebilme.
 • Geniş kapsamlı tuş stillerinden seçebilme ve hatta kendi ikonlarınızı karşıya yükleyebilme.
 • İçeriğiniz için paylaşma sayısı görüntüleyebilme.

Ücretlendirme:

Eğer ek özellikler isterseniz, bu WordPress Instagram eklentisinin daha fazla stile sahip olan ve ziyaretçilerin tuşlarınızdan birine tıkladıklarında ne olacağını ayarlayabilmenizi sağlayan premium versiyonu mevcuttur.

15. Ultimate Member

Ultimate Member eklentisi

Listemizdeki ikinci sosyal medya girişine sahip olan eklenti ise Ultimate Member‘dır. Bu WordPress Instagram eklentisi kullanıcıların WordPress’e Instagram ve diğer platformları kullanarak giriş yapabilmelerini sağlar ancak özelliklerinin hepsi bunla sınırlı değildir.

Ultimate Member’ın hedefi gelişmiş kullanıcı profillerine sahip üyelik web siteleri yaratmanıza olanak sağlamaktır. Bu eklentiyle kayıt olma deneyiminizi tam olarak özelleştirebilecek ve kullanıcıların profillerine ne türden bilgileri ekleyebileceğini belirleyebileceksiniz.

Örneğin, kullanıcıların Instagram fotoğraflarını profillerinde görüntülemelerine imkan sağlayan özellikler bulunmaktadır. Kullanıcılar birbirleriyle sosyal medya duvarlarını kullanarak etkileşime geçebilecek ve özel mesajlar yollayabilecektir.

Anahtar Özellikler:

 • WordPress kayıt olma işlemini ve kullanıcı profil sayfalarını özelleştirebilme.
 • Web sitenize duvar ve özel mesaj gibi basit sosyal medya özellikleri ekleyebilme.
 • Kullanıcıların Instagram içeriklerini profillerine ekleyebilmesi.

Ücretlendirme:

Ultimate Member eklentisi ücretsizdir ancak üyelik web sitenize daha fazla fonksiyonellik ekleyebilmek için satın alabileceğiniz birçok premium uzantı mevcuttur.

Daha Fazla Bilgi

WordPress sitenizi ekstra özelliklerle güçlendirmek mi istiyorsunuz? İşte size yardımcı olabilecek birkaç kaynak:

30 WordPress SEO Tekniğiyle Arama Motoru Derecesini Arttırma

WordPress AMP Kurulumu – Detaylı Anlatım

WordPress Schema Markup Nedir ve Nasıl Faydalanılır

En İyi WordPress Eklentileri

Sonuç

WordPress hakkındaki en iyi şeylerden biri hiç kuşkusuz ki neredeyse hayal edebileceğiniz her fonksiyonellik için eklentiler bulunmasıdır. Eğer WordPress’e Instagram’ı entegre etmek istiyorsanız bunun için birçok WordPress Instagram eklentisi bulunmaktadır. Ancak seçiminize göre farklı yollar da mevcuttur. Örneğin, AccessPress Instagram Feed ile Instagram içeriğinizi sitenizin sayfalarına ekleyebilir veya Featured Image from URL ile Instagram fotoğraflarınızı öne çıkan görseller olarak kullanabilirsiniz.

Sizce en iyi WordPress Instagram eklentisi hangisi? Cevabınızı aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşın!

Author
Yazar

Gökhan O.

Gökhan Hostinger’da YouTube Takım Lideri olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Hostinger’ın adını YouTube içeriği üzerinden duyurmayı kendine görev edinmiştir. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.