En İyi 7 WordPress Müzik Ekleme Eklentisi ile Siteniz Canlansın!

Eğer bir podcast yaratıcısı, müzisyen veya genel olarak müzik severseniz WordPress sitenize müzik eklemek isteyebilirsiniz. Bu rehberde sizle en iyi 7 WordPress müzik ekleme eklentisi adlı listemizi paylaşacağız.

WordPress’in Yerleşik Müzik Özelliği

WordPress’in web sitenizde ses dosyaları görüntülemenize ve oynatmanıza izin veren basit bir yerleşik ses oynatıcısı bulunmaktadır. Bu oynatıcıyı yazılarınızda içerebilir veya bileşene dönüştürebilir ve sitenizde her yere koyabilirsiniz.

Yazınıza bir ses oynatıcı eklemek için Yeni yazı ekle sayfanızın üst kısmındaki Ortam Ekle tuşuna tıklayın. Daha sonra ses dosyanızı yüklemek için Dosya Seçin‘e tıklayın. Dosya Ortam Kütüphanesi‘ne eklendikten sonra Eklenti Detayları‘nı istediğiniz gibi özelleştirin ve Yazıya ekle tuşuna basın.

WordPress ses oynatıcı

Eğer sesi bir bileşen olarak eklemek istiyorsanız Görünüm sekmesine gidebilir ve Bileşenler‘e tıklayabilirsiniz. Ses dosyası‘na tıklayın, bileşeni nereye yerleştirmek seçin ve Bileşen ekle‘ye tıklayın. Dosyanızı eklemek için Ses dosyası ekle‘ye tıklayın ve daha sonra ise Kaydet‘e tıklayarak işlemi bitirin.

WordPress müzik ekleme bileşeni

En İyi 7 WordPress Müzik Ekleme Eklentisi

Yerleşik ses oynatıcısını kullanıyor olsanız bile bu özellik oldukça sınırlıdır ve hiçbir özelleştirme sağlamaz.

Bu yüzden, podcast ve SoundCloud dosyaları yerleştirmek gibi daha fazla özellik ve seçenek için WordPress müzik eklentisi ihtiyacıyla karşılaşırsınız.

İşte siteye müzik ekleme için en iyi 7 WordPress müzik ekleme eklentisi:

1. Compact WP Audio Player – WordPress müzik eklentisi

Compact WP Audio Player WordPress eklentisi

Tıpkı adından da anlayabileceğiniz gibi bu WordPress müzik ekleme eklentisi kullanımı kolay ve kompakttır. Eklentinin kısa kodunu istediğiniz yere yerleştirebilirsiniz ve yerleştirdiğiniz yerde, yazı veya bir sayfa olsun, küçük bir oynatma tuşu belirecektir. Üstelik bu eklenti ücretsizdir.

Bu WordPress ses oynatıcı .mp3 ve .ogg dosyalarını destekler. Eklediğiniz bütün dosyalar bütün akıllı cihazlarda çalışacaktır. Ayrıca otomatik oynatma ve döngü seçenekleri de mevcuttur. Böylelikle sayfa yüklendiği anda müzik çalmaya başlayacak ve otomatik olarak yeniden oynanacaktır.

Eğer ses dosyalarını satmak istiyorsanız bu eklentiyi kullanarak kısa bir önizleme sunabilirsiniz.

Ayrıca kısa kodu ses seviyesini artırmak veya etrafına metin eklemek için düzenleyebilirsiniz. Geliştirici bu konuda resmi eklenti sayfasında özelleştirme rehberi sunmaktadır.

2. Audio Album – WordPress müzik eklentisi

Audio Album WordPress müzik ekleme eklentisi

Audio Album eklentisi birden fazla sayıdaki ses dosyalarını gruplandırmanıza ve bir albüm haline getirmenizi sağlar.

Eklenti ücretsizdir ve kullanımı oldukça kolaydır. WordPress’in çekirdek dosyalarını entegre olduğundan niteliklerinden bazıları varsayılan WordPress ses oynatıcısı ile aynıdır.

Bir sayfada birden çok albüm gösterebilir ve WordPress özelleştiricisi üzerinden oynatıcının renklerini değiştirebilirsiniz.

Varsayılan WordPress ses oynatıcısının aksine şarkılara başlıklar, detaylar ve tarih ekleyebilirsiniz. Üstelik oynatıcının genişliği ve yüksekliği ayarlanabilmektedir.

3. SoundCloud is Gold

Soundcloud is Gold WordPress eklentisi

UYARI: Bu eklentinin kullandığınız WordPress sürümünüzle uyumuna dikkat edin!

Eğer sıklıkla SoundCloud‘ı kullanıyorsanız bu eklenti hoşunuza gidecektir. Bu WordPress ses oynatıcı eklentisiyle şarkıları, oynatma listelerini ve favorileri yazılarınızda paylaşabilirsiniz.

Bu eklenti birden çok kullanıcıyı kaydedebilir. Müzisyenlerin veya podcast yapanların birlikte olduğu siteler için harikadır.

Bu WordPress müzik ekleme eklentisinin üç stil seçeneği mevcuttur: Standart, Sanat ve Görsel.

Bu eklenti WordPress kontrol panelinde şarkıların açıklamaları, kapakları ve URL’lerini içeren yeni bir sekme yaratır.

Tıpkı çoğu WordPress müzik ekleme eklentisi gibi SoundCloud is Gold bir kısa kod kullanır ancak bu eklenti siz özelliklerini özelleştirdikçe kısa kodu değiştirecektir.

Canlı önizleme özelliği sayesinde oynatıcıyı web sitenizin tasarımına uyması için düzenleyebilirsiniz.

4. Blubrry PowerPress

PowerPress Podcast WordPress eklentisi

Bu eklenti hem ücretsizdir ve hem amatör, hem de profesyonel podcast yayıncıları için birçok harika özelliğe sahiptir.

Üstelik bu eklenti Google ve Apple podcastlerini destekler. WordPress sitenize bir podcast bülteni ekler.

Sadece temellere sahip olan Simple modunu kullanarak kolayca bir podcast yapabilirsiniz. Bütün ayarları ve seçenekleri denemeye hazır olduğunuzda Advanced moduna geçebilirsiniz.

İçe aktarma ve taşıma araçları sayesinde podcast bölümlerinizi sitenizden başka platformlara taşıyabilirsiniz.

PowerPress ayrıca özel kısa kod ve kenar çubuğu bileşenleri sayesinde bir abonelik sayfası oluşturmanıza yardımcı olacak güçlü araçlara sahiptir. Bu WordPress müzik ekleme eklentisi SERP’lerin (Search Engine Results Page – Arama Motoru Sonuç Sayfaları) en tepesine çıkmanıza yardımcı olacak SEO özelliklerine sahiptir.

5. Music Player for WooCommerce

Music Player for WooCommerce WordPress eklentisi

Eğer WooCommerce eklentisini müzik satmak için yüklediyseniz bu eklenti sizin için kullanışlı bir uzantı olacaktır. Eklentinin kendisi ücretsizdir ve mağazanıza bir müzik oynatıcı eklemek için gerekli her şeye sahiptir.

Bu WordPress müzik oynatıcısı OGA, MP3, WAV ve WMA formatlarını destekler. Ayrıca çoğu popüler tarayıcı ve mobil cihazda çalışır.

Ancak oynatıcının tasarımına dair sadece üç adet dış görünüm seçeneğine sahipsiniz.

Oynatma ve ses düzeyi tuşları ve oynatıcıyı sepet sayfasında göstermek gibi bütün kontrolleri gösterip göstermemeyi seçebilirsiniz.

Bu eklenti ayrıca kısa kod ve kenar çubuğunda veya yazıları konumlandırılabilen bir oynatma listesi bileşeni kullanır.

6. Seriously Simple Podcasting

Seriously Simple Podcasting WordPress müzik ekleme eklentisi

Bu podcast eklentisini kullanmak fazlasıyla kolaydır. İlk olarak ücretsizdir. Bu WordPress müzik ekleme eklentisi oldukça az ayara sahiptir ve WordPress’in kendi arayüzünü kullanır. Podcast’inizi birkaç dakikada kurabilirsiniz.

Kısa kod ve bileşenleri kullanarak sitenizin herhangi bir yerinde tek bölüm veya podcast oynatma listeleri görüntüleyebilirsiniz. Üstelik birden çok podcast’e sahip olabilirsiniz. Her birinin kendine ait RSS feed‘i de olacaktır.

Buna ek olarak ses oynatıcısına kapak fotoğrafları, başlıklar, açıklamalar ve diğer elementler ekleyebilirsiniz.

Bu eklenti WordPress kontrol panelinizi terketmeden podcast ses dosyalarınızı barındırabileceğiniz Castos ile entegredir.

7. Audio Igniter

Audio Igniter WordPress müzik ekleme eklentisi

Audio Igniter sıradan bir müzik oynatıcı değildir. Müziğinizi paylaşmanız için ihtiyacınız olan her şeyi bulacaksınız. Ücretsizdir ve görsel açıdan estetiktir.

Eğer dijital müzik satıyorsanız bu eklentiyi WooCommerce ile şarkıları tek tek satmak için kullanabilirsiniz.

Üstelik yazılarınıza veya WordPress sayfalarınıza sınırsız oynatma listesi ve şarkı yerleştirebilirsiniz.

Buna ek olarak oynatıcı mobil duyarlıdır, esnek seçeneklere sahiptir ve ayrıca “Şarkı Satın Al” URL alanını özelleştirebilirsiniz.

Bir başka artısıysa bu ses oynatıcı üzerinden radyo yayınları yapabilirsiniz. Yalnızca bir tane radyo yayını veya yayın oynatma listesi gösterebilirsiniz.

Son olarak, bu eklentiyle şarkı listelerini, sanatçıların adlarını ve şarkı kapak fotoğraflarını gösterebilir ve saklayabilirsiniz.

Sonuç

WordPress’in kendine ait yerleşik bir ses oynatıcısı bulunmaktadır ve siteye müzik ekleme işlemleri için genel olarak bu oynatıcı kimseye yeterli gelmez. Özellikle de web siteniz müzik ve ses dosyalı içeriğe sahipse. Bu yüzden de hazırladığımız WordPress müzik eklentisi listesinin işinize yarayacağını umuyoruz.

İşte burada devreye eklentiler girer. Hadi listemize bir bakalım:

  • Compact WP Audio Player – kompakt, ücretsiz ve basittir.
  • Audio Album – kullanımı kolaydır, ücretsizdir ve ses dosyalarını albüm şeklinde gruplandırmanıza izin verir.
  • SoundCloud is Gold – eserlerini paylaşmak isteyen SoundCloud kullanıcıları için harika bir seçenektir.
  • Blubrry PowerPress – ücretsiz, kullanımı kolay ve özelleştirilebilirdir. Google ve Apple podcast entegrasyonuna sahiptir.
  • Music Player for WooCommerce – ücretsiz bir sürüme sahiptir, farklı cihazlarda çalışır ve ses dosyalarınızı satmanıza izin verir.
  • Seriously Simple Podcasting – kullanımı kolay, podcast entegrasyonlu harika ve ücretsiz bir eklentidir.
  • Audio Igniter – oldukça hoş bir tasarım sunar, oynatma listeleri oluşturmanıza izin verir ve bunlara ek olarak ticaret özelliklerine sahiptir.

Ee, ne duruyorsunuz? WordPress müzik eklentisi listemizden bir eklentiyi seçin, zevklerinizi ve eserlerinizi bütün Dünya ile paylaşın!

Author
Yazar

Gökhan O.

Gökhan Hostinger’da YouTube Takım Lideri olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Hostinger’ın adını YouTube içeriği üzerinden duyurmayı kendine görev edinmiştir. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.