WordPress Nedir? Dünyanın En Popüler CMS Sisteminin Tanıtımı

WordPress Nedir? Dünyanın En Popüler CMS Sisteminin Tanıtımı

Bu rehber yazısında WordPress nedir açıklayacak ve dünyanın en popüler içerik yönetim sistemi olan WordPress’i sizlere tanıtacağız.

WordPress Nedir?

WordPress şu an dünyadaki en popüler content management system (CMS) yani Türkçe karşılığıyla içerik yönetimi sistemidir. Tüm internet sitelerinin %35’den fazlası gücünü WordPress’den alır ve bu rakam hızlı şekilde büyümektedir.

Kısaca, bir içerik yönetimi sistemi internet sitesi sahiplerine, editörlerine ve yazarlarına herhangi kodlama bilgisine ihtiyaçları olmadan içerik yayınlama imkanı tanıyan bir web uygulamasıdır.

WordPress, hemen hemen tüm web host hizmetleri tarafından desteklenen PHP ve MySQL kullanır. Ancak özel bir WordPress hosting planı hız, performans ve güvenilirlik açısından sizlere avantaj sağlayabilir.

CMS’ler genellikle bloglar için kullanılır ancak bir WordPress sitesi kolaylıkla portföy, haber veya e-ticaret sitesine dönüştürülebilir.

WordPress’in en iyi yanlarından birisi kullanımı kolay ve sezgisel bir arayüzle birlikte gelmesidir. Eğer Microsoft Word kullanmayı biliyorsanız, WordPress’i nasıl kullanmanız gerektiği konusunda endişelenmenize gerek yoktur; aynı kolaylıkta içerik oluşturarak yayınlayabilirsiniz!

WordPress Nedir - CMS görseli
WordPress Nedir – CMS görseli

WordPress’in en güzel yanı ise, herkesin kullanabilmesi için açık kaynaklı ve ücretsiz olmasıdır. Tüm dünyadan milyonlarca insanın yüksek kaliteli, modern bir web sitesi kurabilmesini sağlıyor, yeni başlayanlar da dahil.

WordPress nedir öğrendiğimize göre sırada internetteki iki farklı WordPress resmi sitesinin farklarına göz atmak var.

Neden WordPress?

Piyasadaki en popüler CMS olmasının yanı sıra WordPress web sitelerinin %65,2‘sine güç verir. Bu, tüm web sitelerinin %42,4‘ü, yani internetin neredeyse yarısı anlamına gelir.

WordPress’in bu kadar popüler olmasının dört ana nedenini kısaca gözden geçirelim:

 • Ücretsizdir. Kullanıcıların kullanmaya başlamadan önce web hosting ve bir alan adını güvenceye almaları gerekse de, WordPress platformunu indirmek ve kullanmak tamamen ücretsizdir.
 • Son derece esnek ve özelleştirilebilir. WordPress’in birçok uygulaması vardır: blog yazmaktan ve çevrimiçi bir portföy oluşturmaktan bir e-ticaret mağazası oluşturmak gibi. WordPress ayrıca topluluk geliştiricilerini de memnuniyetle karşılar. Sonuç olarak, resmi WordPress kütüphanesinde ve üçüncü taraf depolarında birçok tema ve eklenti seçeneği mevcuttur.
 • Ölçeklenebilir bir platformdur. WordPress, web hosting planı gerekli kaynaklara sahip olduğu sürece her boyuttaki web sitesini işleyebilir. Web sitesi yayına girdikten sonra farklı bir platforma geçmeye gerek yoktur.
 • Kullanımı nispeten kolaydır. Bir web sitesini sıfırdan elle kodlamaya kıyasla, WordPress önemli ölçüde daha az teknik bilgi gerektirir. Kodla ince ayar yapmak hala bir seçenek, ancak sadece grafiksel kullanıcı arayüzü ile güzel, tamamen işlevsel web siteleri oluşturmak mümkündür.

Bu rehberde, WordPress’e derinlemesine bir genel bakış içerecektir. WordPress.org ve WordPress.com arasındaki farkları, WordPress’in tam olarak neler sunabileceğini ve platformla oluşturabileceğiniz web sitesi türlerini tartışacağız.

WordPress.org ve WordPress.com arasındaki farklar

Google veya bir başka arama motorunda WordPress’i arattığınızda iki ilgili internet sitesi bulunur: WordPress.com ve WordPress.org. İlk başta bu durum kafa karıştırabilir ancak iki sitesinde kendine özgü amacı ve kullanıcı tabanı bulunuyor.

WordPress.org

WordPress.org, WordPress’in kendi kendine host edilen bir sürümünü çalıştırmak için kullanılan ücretsiz içerik yönetim sistemi yazılımını barındırır.

Ücretli hostingli bir web sitesi oluşturmak için önce alan adınızı kaydettirmeli ve bir web hosting planı satın almalısınız. Seçtiğiniz web hosting planının türü ve kalitesi, web sitenizin performansını belirleyecektir.

Ek olarak, kullanıcılar web hosting sağlayıcısından kiraladıkları web sunucusu alanı üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabilirler.

Bu sürüm, WordPress’in tam potansiyelini kullanmanıza izin verir. Kullanıcılar, istedikleri herhangi bir WordPress temasını veya eklentisini arayabilir ve yükleyebilirler, hatta kendileri yapmış olsalar bile.

Ayrıca WordPress.org sürümü yüksek esnekliğe, özelleştirmeye değer veren ve web sitelerini gelecekte ölçeklendirmeyi planlayan kullanıcılar için mükemmeldir.

WordPress.com

WordPress.com, barındırdığı tüm web siteleri için WordPress içerik yönetim sistemine dayalı bir web sitesi oluşturucu kullanan bir hosting şirketidir. Ücretsiz hosting sunan meslektaşının aksine, WordPress.com hosting için ücret alır ve bu da kullanıcılarının web sitelerini depolayan web sunucularını yönettiği anlamına gelir.

Hizmete ücretsiz olarak kaydolan kullanıcıların, web siteniz.wordpress.com gibi markalı bir alan adı kullanmaları gerekir. Özel bir alan adı kullanmak için ücretli bir plana yükseltilmelidir.

Ücretsiz sürümün başka sınırlamaları da vardır. Örneğin, kullanıcılar herhangi bir WordPress teması veya eklentisi yükleyemez.

Genel olarak, ücretsiz hostingli WordPress.com, hızlı bir şekilde bir web sitesi oluşturmak isteyen ve sınırlı esneklik ve özelleştirmeyi umursamayan kullanıcılar için daha uygundur.

WordPress Özellikleri

WordPress, birbirinden çeşitli özelliklerle dolu bir içerik yönetim sistemidir. İlerleyen bölümlerde en önemlilerini inceleyeceğiz.

Yönetici Kontrol Paneli ve Ayarlar

WordPress Yönetici Paneli

WordPress kontrol paneli, yöneticilerin ve yetkili katkıda bulunanların WordPress web sitesini değiştirmesine ve bakım yapmasına olanak tanır.

WordPress kontrol paneline erişmenin varsayılan yolu, alanadiniz.com/wp-admin adresine gitmek ve WordPress kurulum işlemi sırasında belirlenen kullanıcı adı ve şifreyi yazarak oturum açmaktır.

Kontrol Paneli, içerik düzenleyici, tema özelleştirici, eklentiler ve bileşenler gibi tüm web sitesi yönetim özelliklerini içerir. Aşağıdaki bölümlerde her birinin üzerinden geçeceğiz.

Kullanıcıların WordPress web sitelerini yapılandırmalarına izin veren ayarlar menüsüne de kontrol panelinden erişilebilir. Değiştirilebilecek seçenekler arasında bağlantı değiştirilmesi ve yorumların devre dışı bırakılması yer alır.

Önemli! WordPress Kontrol Paneline erişmek için şifreyi unuttuysanız ve kurtarma özelliği çalışmıyorsa, phpMyAdmin’i kullanarak sitenin Veritabanında şifreyi değiştirebilirsiniz.

Yazılar

WordPress Yeni Yazı

İçerik veya yazı düzenleyici, kullanıcıların WordPress gönderilerini ve sayfalarını ekleyebildiği, düzenleyebildiği ve yayınlayabildiği yerdir. Microsoft Word gibi kelime işlemcilere zaten aşina iseniz, WordPress’in içerik düzenleyicisini kullanmayı öğrenmek çok kolay olacaktır.

Editörün daha yeni sürümü Gutenberg, WordPress’te içerik oluşturmayı daha da basitleştiriyor.

Gutenberg editörü, kullanıcıların çeşitli metin ve medya formatlarını ve tasarım öğelerini içeren içerik bileşenleri olan bloklar eklemesine olanak tanır. Örneğin kullanıcılar, uygun bloğu kullanarak bir gönderiye kolayca bir resim galerisi ekleyebilir.

İçeriği oluşturduktan sonra, kullanıcılar ayarlar kenar çubuğunu kullanarak gönderiye veya sayfaya etiketler, öne çıkan bir resim ve bir meta açıklama atayabilir. Bu kenar çubuğu ayarlarının çoğu, arama motoru optimizasyonunu (SEO) olumlu yönde etkileyebilir.

Temalar – Özelleştir

WordPress Site Özelleştirme

Tema düzenleyici veya özelleştirici, kullanıcıların mevcut temalarını veya özel temalarını özelleştirmelerine olanak tanır. Kullanıcılar logo yüklemek, gezinme menüsünü özelleştirmek ve özel bir ana sayfa ayarlamak gibi çeşitli değişiklikler yapabilir.

Her temanın farklı özelleştirme dereceleri vardır. Ücretsiz bir tema yüklerseniz özelleştirme seçeneklerinin büyük olasılıkla sınırlı olacağını unutmayın. Premium WordPress temaları genellikle güçlü özelleştirme, işlevsellik ve destek sunar.

Daha sorunsuz ve sezgisel bir tasarım süreci için bir sayfa oluşturucu eklentisi kurmayı düşünün. Sayfa oluşturucular, yeni başlayanlar için harika olan tema düzenleyiciye sürükle ve bırak işlevi ekler. Sayfa oluşturucu eklentilerine bazı örnekler Elementor ve Beaver Builder’dır.

İsterseniz en iyi temaları listelediğimiz yazılarımıza göz atabilirsiniz:

Eklentiler ve Bileşenler

WordPress Eklentiler

Eklentiler, bir WordPress web sitesinin işlevselliğini artırır. Eklentileri yükleyerek kullanıcılar, temel WordPress yazılımında bulunmayan özellikler ekleyebilir (benzer yazılar, bültenler gibi). Eklentilerin çoğu, WordPress topluluğu içindeki geliştiriciler tarafından oluşturulur.

Resmi dizin şu anda 58.000‘den fazla eklenti mevcut: WordPress’in hemen hemen her durum için bir eklentisi vardır. Web sitesi güvenliğini güçlendirmek, bir web sitesini hızlandırmak, arama motoru optimizasyonunu artırmak, form eklemek gibi birçok özellik sunuyor bu eklentiler.

Fiyatlandırma söz konusu olduğunda, aralarından seçim yapabileceğiniz ücretsiz ve premium WordPress eklentiler mevcut. Ücretsiz eklentiler genellikle temel işlevler sunarken, ücretli eklentiler daha fazla özelliğe sahiptir ve müşteri desteği içerebilir.

WordPress web sitenize yükleyebileceğiniz en iyi WordPress eklentileri şunlardır:

 • WooCommerce. E-Ticaret işlevselliği ekleyen açık kaynaklı bir WordPress eklentisi.
 • Visual Composer. Bir WordPress sitesi tasarlama sürecini basitleştiren, önceden hazırlanmış tasarım öğeleri sunan bir sürükle bırak sayfa oluşturucu eklentisi.
 • Yoast SEO. WordPress metin düzenleyicisine SEO göstergeleri ekleyen ve makalelerin arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olan bir SEO eklentisi.
 • Wordfence Security. Bir WordPress sitesini kötü amaçlı yazılım, spam ve diğer kötü niyetli saldırılardan koruyan bir güvenlik duvarı ve güvenlik eklentisi.

Öte yandan, Bileşenler bir web sitesine fazladan içerik ve yapı ekler. WordPress’in arşivler, galeri ve son gönderiler gibi birkaç varsayılan bileşeni vardır ve kullanıcılar eklentiler yükleyerek daha fazlasını ekleyebilir.

WordPress ile Ne Tür Web Siteleri Oluşturabilirim?

WordPress nedir açıkladık. Ancak şunu da bilmenizde fayda var. WordPress çeşitli farklı türlerde internet siteleri oluşturmak için kullanabileceğiniz oldukça çok yönlü bir araçtır. Açıkçası olasılıklar sınırsızdır ancak daha iyi fikir sahibi olabilmeniz için en yaygın kullanım alanlarından bazılarını bir araya getirdik.

Bloglar

WordPress ilk olarak bir blog aracı olarak başlatıldı ve platformun hala en yaygın kullanım alanlarından biri olmaya devam ediyor.

Örneğin Hostinger’ın Başlangıç Planında olduğu gibi çok ufak maliyetlerle başlangıç yaparsınız. Blogunuz büyüyüp, daha fazla ziyaretçi almaya başladığında daha gelişmiş çözümlere yükseltme yapabilirsiniz.

Portföyler

Freelancerlar, sanatçılar, fotoğrafçılar, müzisyenler, yazarlar ve diğer yaratıcı profesyoneller online portfolyolarını oluşturmak için sıklıkla WordPress kullanırlar.

WordPress.org ile diğer bazı yerlerde resim galerileri, ışık kutuları ve portföy kılavuzu gibi ihtiyacınız olabilecek tüm özelliklere sahip çeşitli portfolyo temaları bulunuyor.

İşletme Siteleri

Eğer küçük bir işletme sahibiyseniz, internet siteniz için WordPress iyi bir çözüm olabilir. WordPress küçük çaplı işletmeler arasında fazlasıyla popüler olsa da, büyük şirketler tarafından da gün geçtikçe daha fazla kullanılıyor. Elbette web hosting satın almanız gerekir.

Hayır/Yardım Siteleri

WordPress oldukça düşük bir bakım ücretine sahip olmasının yanında öğrenmesi kolay olduğundan hayır kurumlarının favori platformu olması bir sürpriz değildir. WordPress sayesinde kar amacı gütmeyen kurumları online varlıklarını güçlendirebiliyor.

Sanal Mağazalar

WordPress ile aynı zamanda herhangi kodlama bilginiz olmaksızın bir sanal mağaza oluşturabilirsiniz. WordPress’in en popüler eklentilerinden biri olan WooCommerce eklentisi sayesinde alışveriş sepeti, sipariş yönetim sistemi, ödeme sayfaları, tek tık iade ve diğer önemli özellikleri sitenize ekleyebilirsiniz. E-ticarete atılmak için iyi yöntemdir.

WordPress Kullanan Popüler Siteler

WordPress çoğunlukla bloglar ve küçük çaplı işletmeler tarafından kullanılan bir platform olarak bilinse de aynı zamanda birçok ünlü web sitesi tarafından kullanılmaktadır.

The New Yorker

Popüler The New Yorker gazetesinin tüm ekosistemi gücünü WordPress’den almaktadır.

New Yorker Gazetesi WordPress Kullanımı Görünümü

TechCrunch

TechCrunch, teknolojideki en son yenilikleri ve girişimciler için haberleri takip edenlerin ilk adreslerinden birisidir. Belki de platform olarak WordPress’i seçmeleri bu yüzden tesadüf değildir.

Tech Crunch WordPress Kullanımı Görünümü

Sony Music

Sony Music sitesi başarılı kurumsal markaların WordPress’den yararlandığını gösteren güzel bir örnektir.

Sony Music WordPress Kullanımı Görünümü

Beyaz Saray

Meşhur Beyaz Saray‘ın resmi .gov sitesi de WordPress üzerinde çalışmaktadır. Kimin aklına gelirdi ki?

Beyaz Saray Sitesi Görünümü

Beyoncé

WordPress sanatçılar, müzisyenler ve diğer yaratıcı kişiler arasında muazzam derecede popülerdir, bunlara en ünlü olanları da dahil. Beyoncé da bunlardan birisi; WordPress sayesinde hayranlarına hoş bir kullanıcı deneyimi sunabiliyor.

Müzik sanatçısı Beyonce sitesi görünümü

WordPress Artıları ve Eksileri

WordPress’in bazı avantajları mevcut ve bu platform herhangi bir programlama bilgisi olmadan web sitesi açmak isteyenler için en iyi seçenek. Ayrıca oldukça özelleştirilebilir bir araç olması sebebiyle yazılımcılar için de iyi bir seçim. Ancak yine de aklınızda olması gereken bazı güçlükler bulunuyor.

WordPress’in Artıları

 1. Düşük Maliyet – Sadece alan adı ve web hosting için ödeme yapmanız gerekir. WordPress yazılımı ve eklenti ile eklentilerin çoğu ücretsizdir.
 2. Kolay kurulum ve güncelleme süreci – Diğer çoğu içerik yönetimi sistemlerinin aksine WordPress yapılandırma gerektirmez ve tek bir tıklamayla güncelleyebilirsiniz.
 3. Sade yönetim – Yazı yazma ve düzenleme, görsel düzenleme ve ekleme, kullanıcıların yönetimi, menü ekleme ve eklenti ile tema kurulumu gibi günlük işleri gerçekleştirmek için herhangi programlama bilgisine sahip olmanız gerekmez.
 4. Özel tasarım – Binlerce kullanıma hazır WordPress temasıyla kolaylıkla ilgi alanınıza uygun özel bir tasarım oluşturabilirsiniz. Örneğin restoranlar, tıp doktorları, küçük işletmeler, yemek blogları için özel temalar bulunuyor.
 5. Özel işlevsellik – WordPress’in varsayılan işlevlerini genişletmek için eklentileri kullanabilirsiniz. Özetle, arama motoru optimizasyonundan (SEO) etkinlik rezervasyonlarına kadar her özel görev için bir eklenti bulabilirsiniz.
 6. Yardımsever topluluk – WordPress’in evrensel bir topluluğu ve müthiş yardımcı destek forumu bulunuyor. Eğer bir şeyi bilmiyorsanız veya bir sorunla karşılaştıysanız, hızlı şekilde yardım alabilirsiniz.
 7. Açık kaynaklılık – Alternatif içerik yönetim sistemlerinin aksine WordPress için tek bir kuruş ödemek zorunda değilsiniz.

WordPress’in Eksileri

 1. Güvenlik endişeleri – WordPress internetin %35’den fazlasını oluşturduğundan, hacker’ların sıklıkla hedefi olabiliyor. Ancak bir güvenlik eklentisi yüklerseniz riski büyük ölçüde azaltabilirsiniz.
 2. Üçüncü parti içerik – Çoğu WordPress eklenti ve temaları üçüncü parti geliştiriciler tarafından hazırlandığından, bazen sorun yaratabiliyorlar. Bir eklenti veya temayı yüklemeden önce her zaman açıklamayı ve incelemeleri okuyun. Eğer hala emin değilseniz, topluluktan yardım isteyin.
 3. Sayfa yüklenme süresi – Eğer çok fazla eklentiniz varsa, siteniz yavaşlayabilir. Bir önbellek eklentisi yüklemek genellikle bu sorunu çözmektedir.

WordPress hosting paketleri için %82’ye varan indirim alın.

Şimdi Başla

WordPress Nedir? Geçmişi Üzerine

WordPress’in macerası, 2003 yılında iki geliştirici olan Matt Mullenweg ve Mike Little, b2/cafeblog adındaki sonlanmış bir yazılımın üzerine yeni bir blog platformu inşa etmeye başlamasıyla start aldı. Projenin terk edilmesinden kısa süre sonra bu yazılımı fork’layarak kendi kurallarıyla geliştirmeye devam etmeye karar verdiler.

WordPress’in ilk sürümünü (WordPress 1.0) 2004 Ocak ayında yayınladılar. Bugün WordPress olarak tanıdığımız zengin özelliklere sahip olan içerik yönetimi sisteminden oldukça farklı bir görünüme sahipti. Ancak bugünde kullandığımız, WordPress editörü, basit kurulum süreci, hoş kalıcı bağlantılar, kullanıcı yönetim sistemi, yorum yönetimi ve diğerleri gibi çoğu çekirdek özelliğine sahipti.

2004’ten bu yana WordPress muazzam bir değişime uğradı. Bugünlerde WordPress projesi, tüm dünyadan binlerce üyenin oluşturduğu, özel açık kaynak topluluğu tarafından geliştiriliyor, yönetiliyor ve bakımı yapılıyor. Çoğu gönüllü olmak üzere, uzaktan çalışıyorlar ve WordCamp adındaki konferansta yüz yüze tanışma şansı yakalıyorlar. WordPress hala hızlıca büyümektedir ve her 2 veya 3 ayda bir yeni bir sürüm yayınlanır. Her sürüm beraberinde yeni özellikler ve güvenlik güncellemeleri getirir.

WordPress Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin

WordPress nedir öğrendiniz ve daha fazla bilgi mi arıyorsunuz? Eğer WordPress ile bir site oluşturmak hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, aşağıdakilere göz atmak isteyebilirsiniz:

WordPress Nedir? Dünyanın En Popüler CMS Platformu!

WordPress oldukça çok amaçlı bir platformdur. Hemen hemen her türde web sitesi oluşturabilmenizi sağlar. Eğer bir blog açmak, bir online portföy ile yeni müşteriler çekmek veya online video rehberler yayınlamak istiyorsanız cevap WordPress’tir. Seçenekleriniz sınırsız, risk düşük ve farklı kaynaklardan kolaylıkla yardım alabilirsiniz.

Bu yazımızda WordPress nedir öğrenmiş oldunuz. WordPress’i kullanmayı düşünüyor musunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın!

Author
Yazar

Gürkan M.

Gürkan, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve Hostinger’da pazarlama asistanı olarak içerik yönetimi, dijital pazarlama ve çevirilerden sorumlu. Küçük yaşta tanışıp o günden bu yana hayatının büyük bir parçası olan internette web geliştirme ve özel olarak WordPress konularıyla yakından ilgileniyor. Ayrıca, pervasız bir gamer.