En İyi 10 Ücretli ve Ücretsiz WordPress Rezervasyon Eklentisi

Eğer rezervasyonlar işletmenizin önemli bir kısmıysa sadece güçlü SEO eklentileri ve güzel bir tema işinizi tam olarak yapmanıza yardımcı olmayacaktır. Sitenizde bir WordPress rezervasyon eklentisi kullanmanız gerekmektedir. Uygunluk, rezervasyon yapmaktan online ödeme yapmaya kadar bütün işlemleri en iyi 10 WordPress rezervasyon eklentisi listemizden bazılarını kullanarak kolaylıkla yapabileceksiniz.

Bir WordPress rezervasyon eklentisine ihtiyacınız var mı?

Herkesin bir WordPress rezervasyon eklentisi kullanmaya ihtiyacı yoktur. Ancak aşağıdakilerden birine sahipseniz bu eklentiler sizin için fazlasıyla kullanışlı olacaktır:

 • bir kiralama hizmeti (oda kahvaltı, araba kiralama vb.). Bu durumda online rezervasyon sistemi geleneksel yönteminize harika bir ek olacaktır.
 • bir biletleme hizmeti (uçak, tren vb.). Ziyaretçileriniz müsait olan tarihlere bakabilir, bilet rezervasyonu yapabilir ve sitenizden direkt olarak ödeme yapabilir.
 • profesyonel bir hizmet (doktor, avukat vb.). Randevularınızı siteniz üzerinden yaptırabilirsiniz ve böylece elemanlarınızın da işi kolaylaşır.
 • bir freelance hizmeti (grafik tasarım, fotoğrafçılık vb.) Meşgul bir freelancer olabilirsiniz. Bu yüzden müsait olduğunuz zamanları siteniz üzerinden paylaşabilir ve böylece potansiyel müşterilerinizin hizmetinizden yararlanmak için rezervasyon yapmasını sağlayabilirsiniz.

Eğer sitenize fonksiyonel olarak değer katacağını düşünüyorsanız istediğiniz zaman bir WordPress rezervasyon eklentisi kullanabilirsiniz. Eğer gerçekten ihtiyacınız yoksa eklemenize gerek yoktur. Sitenize eklediğiniz her şey kullanıcı deneyimini geliştirmelidir. Aksi takdirde siteniz yavaşlayabilir.

Ücretsiz WordPress Rezervasyon Eklentisi Listesi

Eğer ücretsiz harika özellikler elde edebiliyorsanız neden bu eklentileri kullanmayasınız? Hadi ücretsiz ve oldukça fonksiyonel olan bu eklentilere göz atalım.

1. Booking Calendar

Booking Calendar WordPress rezervasyon eklentisi

Booking Calendar bu alanın öncülerinden biridir. 2009’dan beri 1 milyondan fazla indirilmiştir. Özellikle temiz arayüzü ve çok dil desteğiyle tanınmaktadır. Diğer anahtar özellikleriyse:

 • Esneklik. Müşterileriniz sitenizde kolaylıkla dolaşabilir ve hizmetinizi direkt olarak rezerve edebilir. Sahip olarak randevu formunuzu özelleştirebilir, çift randevuyu engelleyebilir ve zaman çizelgesini istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.
 • Yönetici paneli. Randevuları onaylayabilir veya reddedebilir, eylemler hakkında eposta bildirileri alabilir ve randevuları farklı parametreler kullanarak arayabilir veya sıralayabilirsiniz.
 • Randevu senkronizasyonu. Bu özellik Airbnb, booking.com, TripAdvisor veya .ics uzantısını kullanan herhangi bir takvimden bülten içeriye aktarabilirsiniz. Ayrıca Google Calendar’ı yönetici panelinize entegre etmek fazlasıyla kolaydır.

Eklenti konaklama hizmeti, araba kiralama ve diğer planlama (buluşma, etkinlik, doktor randevusu vb.) yapan bütün işletmeleri destekler.

2. Appointment Calendar

Appointment Calendar WordPress rezervasyon eklentisi

Eğer basit ve açık bir randevu aracı istiyorsanız aradığınız eklenti bu olabilir. Tek yapmanız gereken dosyayı arşivden çıkarmak ve WordPress’in eklenti dizinine yüklemektir. Bu WordPress rezervasyon eklentisi özellikle avukatlar, doktorlar, kuaförler veya çevrimdışı hizmetlerini online bir randevu aracıyla desteklemek isteyen herkes için kullanışlı olabilir. Bu eklentiyle:

 • Admin arayüzünden bir randevu hizmeti yaratabilir ve yönetebilirsiniz
 • herhangi bir sayfa/yazıya randevu takvimi yerleştirebilirsiniz
 • öğle yemeği, tatil, buluşma vb. gibi özel etkinlikler için saatleri ayarlayarak o saatlerde randevu alınmasını engelleyebilirsiniz
 • randevulara dair eposta bildirimleri alabilirsiniz
 • randevuların listesini bir .csv dosyası olarak dışarı aktarabilirsiniz

Bu eklentinin ayrıca bir premium versiyonu bulunmaktadır. Kontrol Paneli Yönetimi, Google Calendar senkronizasyonu ve bir PayPal ödeme kapısı gibi ek özelliklere sahiptir.

3. WP Simple Booking Calendar

WP Simple Booking Calendar WordPress rezervasyon eklentisi

Bu WordPress rezervasyon eklentisi hizmetini tek bir fonksiyonellik üzerine kurmuştur. Ziyaretçileriniz müsait olup olmadığınızı kontrol edebilir ve basit anayüzünden direkt olarak randevu alabilirler. Ancak, ücretsiz versiyonu oldukça basittir. Eğer aşağıdakiler gibi daha fazla özelliğe ihtiyaç duyarsınız premium versiyonuna yükseltebilirsiniz:

 • Basit düzenleme. Birden çok tarihi birkaç tıklamayla seçebilirsiniz.
 • Kolay senkronizasyon. Bu özellik sayesinde kendi takviminizi diğer platformlara (Google Calendar, Airbnb vb.) bağlayabilirsiniz.
 • Çoklu genel bakış seçeneği. Birden fazla takvimi tek bir temiz genel bakışta birleştirebilir ve takviminizi belirli bir sayfaya bağlayabilirsiniz.
 • Özelleştirilebilir gösterge. Göstergenizin fiziksel özellikleri kolaylıkla düzenlenebilirsiniz. Bütün takvimler kendine ait göstergeye sahip olabilir.

4. Pinpoint Booking System

Pinpoint Booking System WordPress rezervasyon eklentisi

Genellikle bir eklentinin ücretsiz versiyonu premium olanından oldukça farklıdır. Ancak Pinpoint Booking System bu konuda daha farklıdır. Neredeyse bütün harika özelliklerini ücretsiz versiyonunda bulabilirsiniz. Meşhur kullanımı kolay kullanıcı arayüzü her şeyi basitleştirir. Müsaitlik takvimini ayarlamak ve randevu formunu özelleştirmekten ödeme yöntemlerini entegre etmekte bu WordPress rezervasyon eklentisi sizi yüzüstü bırakmayacak. Anahtar özellikleriyse:

 • AJAX bazlı takvim. Değişiklikleri uygularken sayfayı yenilemeniz gerekmez. Bu takvim ayrıca çok aylı görünüşü ve zaman dilimi ayarlarını destekler.
 • WooCommerce entegrasyonu. Eğer online bir mağazaya sahipseniz veya bir online mağaza kurmayı planlıyorsanız bu eklentiyi WooCommerce ile entegre edebilir.
 • Özelleştirilebilir teklifler. Kupon oluşturmak oldukça kolaydır.

Ek olarak, konu dil desteği, para birimi tercihi ve takvim senkronizasyonuna gelince birçok seçeneğe sahiptir.

5. Bookly

Bookly WordPress rezervasyon eklentisi

Bu eklentinin de tıpkı bir önceki eklenti gibi premium özelliklere sahip olan ücretsiz versiyonu vardır. Adından da anlayacağınız gibi bu WordPress rezervasyon eklentisi rezervasyon için harikadır. İster bu işlemi laptop’ınızdan yapıyor olun, ister telefonunuzdan, mobil duyarlı kullanıcı arayüzü ile her zaman en iyi görünümü elde edeceksiniz. Bookly ayrıca aşağıdakiler için de tanınmaktadır:

 • Gereksiz veri girişi yoktur. Rezervasyon süreci oldukça hızlıdır.
 • Özelleştirilebilir rezervasyon formu. Randevularınızı daha verimli biçimde yönetmenize izin verir. Onları farklı kategorilere koyabilir ve farklı elemanları farklı kategorilere atayabilirsiniz.
 • WPML eklenti desteği. Kullanıcı arayüzünüzü ve bildirimlerinizi 40’dan fazla dile çevirebilirsiniz.

Fazlasıyla özelleştirilebilir doğası göz önüne alındığında, Bookly birçok türden işletme için uygundur: konaklama hizmetleri, sağlık desteği ve danışmanlık. Ödeme yöntemleri, sınırsız sayıda eleman ve daha fazla uzantı yükleyebilme esnekliği gibi ek özelliklere sahip olan premium versiyonuna yükseltebilirsiniz.

Ücretli WordPress Rezervasyon Eklentisi Listesi

Eğer daha fazla fonksiyon veya güç istiyorsanız bir premium WordPress rezervasyon eklentisi satın almayı düşünebilirsiniz. İşte bunların en iyilerinden bazıları:

1. Amelia

Amelia WordPress rezervasyon eklentisi

Amelia özellikle de içgüdüsel kullanıcı arayüzüyle tanınan güçlü bir WordPress rezervasyon eklentisidir. En çok da poliklinikler, güzellik salonları, fitness merkezleri ve hukuk büroları gibi müşteri odaklı hizmetler için faydalıdır. Özelleştirilebilir takvim görünüşünün dışında Amelia’yı öne çıkaran özelliklerden bazılarıysa:

 • Birden çok hizmet. Diyelim ki çok sayıda ders veren bir fitness salonuna sahipsiniz ancak onları web sitenizde organize etmekte zorlanıyorsunuz. Amelia ile hizmetlerinizi yerleşik bir arayüzünde sınıflandırabilirsiniz. Her kategori için ayrı bir sayfa oluşturmanıza gerek yoktur.
 • Birden çok eleman. Kendi başınıza bir işletme işletmeniz veya elemanlarınızın olması fark etmez. Amelia ile her kullanıcının kendi takvimi olur.
 • Birden çok konum. Eğer işletmenizin birden çok konumu varsa, her birini veritabanına ekleyebilirsiniz.
 • Bilgilendirici arka yüz kontrol paneli. Amelia size satış sayıları ve işletme ölçüleri konusunda öngörü sağlamak için tek sayfalık sezgisel panele sahiptir.

Bütün bu harika özellikleri sadece $59‘a alabilirsiniz. 6 aylık müşteri desteğini ise ekstra $20.25 ödeyerek 12 aya çıkarabilirsiniz.

2. MotoPress Hotel Booking

MotoPress Hotel Booking WordPress rezervasyon eklentisi

Adından da anlayabileceğiniz gibi bu eklenti belli bir niche’e hizmet etmektedir. Bu niche is oda kiralamadır. İster lüks bir hotel işletiyor olun, ister mütevazı bir oda kahvaltısı, bu WordPress rezervasyon eklentisi işletmenizi öne çıkarabilecek eklenti olabilir. $49 etiket fiyatı ise paranıza değecektir. Anahtar özellikleriyse:

 • Her konaklama türüne belirli spesifik açıklama ekleyebilir ve onlara öne çıkarılmış görseller ekleyerek daha çekici hale getirebilirsiniz.
 • Bir rezervasyon yapmak üç adım uzaklıkta: (1) Otele girişle çıkış tarihlerini girin, (2) araştırma listesinden arzu edilen seçenekleri seçin ve (3) kişisel bilgileri doldurun. Müşterileriniz takvim görünüşünden kayıtlı bütün rezervasyonları kontrol edebilirsiniz.
 • Özelleştirme bilgileri hiç bu kadar kolay olmamıştı! İndirim kuponları, ek rezervasyon şartları veya ekstra hizmet için seçenekler farketmeksizin eklentinin sezgisel arayüzü müşterilerin bütün detayların farkında olduklarından emin olur.
 • İlave destek özellikleri. iCal senkronizasyonu, eposta bildirimleri, çok dilli çeviri, geniş çeşitlilikte ödeme yöntemleri, bileşende kullanmaya hazır kısa kodlar dahil her şey kullanıma hazırdır.

Bu eklenti geliştiricilerin gelişmiş özelleştirmeler yapmalarına izin verir. Eğer birden çok rezervasyon hizmetine sahipseniz premium versiyonu ($199) sınırsız sayıda web sitede birden çok yüklenime izin verdiği için ihtiyaçlarınıza daha iyi uyabilir.

3. Booked

Booked WordPress rezervasyon eklentisi

Booked makul bir fiyata sahip olan $49 bir randevu eklentisidir. Ancak eğer hizmetinizi 12 aya uzatmak istiyorsanız $65.5 ödemelisiniz. Ücret bir defalık ödemedir ancak bu eklentiyi sadece CodeCanyon aracılığıyla satın alabilirsiniz. Anahtar özelliklerse:

 • Misafir randevusu. Müşterileriniz sitenize kayıt olmadan randevu alabilir.
 • Kullanıcı arayüzü açık ve zariftir.
 • Eklenti birden çok takvimi destekler. Eğer birden çok elemanınız varsa her biri kendi takviminde müsait olup olmadıklarını belirtebilirsiniz.
 • WooCommerce ile iyi entegre olur.
 • Front-End Agents adlı ücretsiz bir eklentiye sahiptir. Çalışanlarınız ön yüzde rezervasyonlarını yönetmek için bir profil ekranına sahiptir.
 • Tatiller ve izinli günler gibi özel durumları özel zaman tuşuyla belirtebilirsiniz.

4. WooCommerce Bookings & Appointments

WooCommerce Bookings & Appointments WordPress rezervasyon eklentisi

Bu WordPress randevu eklentisi özellikle WooCommerce ile tasarlanmıştır. Diyelim ki bir WooCommerce bazlı destek ürünü mağazasına sahipsiniz. Satışlarınız gayet iyi ancak kişisel antrenör hizmeti sağlayarak işletmenizi genişletmek istiyorsunuz. Bu eklentiyi bütün planlama ve rezervasyon ihtiyaçlarınızı karşılamak için ekleyebilirsiniz. $99-$259 fiyat etiketi bazılarına fazla gelebilir ancak premium özelliklerini göz önüne alınca bu fiyata değeceğine inanıyoruz. Anahtar özelliklerse:

 • A’dan Z’ye rezervasyon fonksiyonelliği. Buna müsait takvimi, fiyatlandırma özelleştirme, kolay senkronizasyonu ve benzer platformlarla esneklik uyumluluğu dahildir ancak bunlarla sınırlı değildir.
 • Eleman yönetimi. İşçi istihdamı planı yaratmak ve masrafları yönetmek oldukça kolaydır.
 • Kolay senkronizasyon. Birçok farklı ürün arasında birden çok rezervasyon takvimini isterseniz farklı zaman dilimlerine göre senkronize edebilirsiniz.

5. Event Booking Pro

Event Booking Pro WordPress rezervasyon eklentisi

Event Booking Pro, eylem yönetimi için bize göre “her şey dahil” bir tercihtir. $33’dan başlayan uygun fiyatlı bu eklentiyle neredeyse ihtiyacınız olan her şeyi yapabilirsiniz. Eğer 12 aylık uzatılmış destek isterseniz $43.5 ödemeniz gerekmektedir.

 • Hepsi bir arada etkinlik yönetim özellikleri. Etkinlik oluşturmak ve yönetmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Etkinlikleri analiz edebilir ve bilgisayarınıza direkt olarak rapor yollayabilirsiniz.
 • 3 farklı tam takvim. Haftalık ve günlük takvimler ayarlarınıza eklenebilir.
 • Bütün biletleme seçenekleri. Her türden biletleme sistemi oluşturabilir ve yönetebilirsiniz. Buna bir kota belirlemek veya çocuklar, yetişkinler ve engelliler için alt bilet oluşturmak da dahildir. Kuponlar için geniş kapsamlı seçenekler ve hediye kartları da ayrıca bulunmaktadır.

Bu WordPress rezervasyon eklentisi ayrıca birden çok ödeme yöntemlerini, çoklu para birimi seçeneklerini, Google Calendar’a ve Google Maps’e kolay senkronizasyon, entegre edilmiş QR kodlarını ve eposta bildirimlerini destekler.

Sonuç

İlk olarak “Bir WordPress rezervasyon eklentisi kullanmaya ihtiyacım var mı?” sorusuyla başlayın. Eğer cevap evetse acele etmeyin. Ücretsiz olanlar ihtiyaçlarınıza uyabilir. Eğer kuvvetli ve büyüyen bir işletmeye sahipseniz ve premium bir rezervasyon desteğine ihtiyacınız varsa bir miktar para harcamak akıllıca bir yatırım olacaktır. İşte fonksiyonelliklerine göre en iyi WordPress rezervasyon eklentisi listemizin özeti:

Ücretsiz

 • Genel rezervasyon yönetimi aracı: Booking Calendar
 • Rezervasyon aracı: Appointment Calendar
 • Konaklama hizmetleri için rezervasyon yönetimi aracı: WP Simple Booking Calendar
 • Özellik konusunda zengin ücretsiz ve güçlü bir araç: Pinpoint Booking System and Bookly

Ücretli

 • Hepsi bir arada rezervasyon aracı: Amelia
 • Amelia’ya benzer ancak daha makuldür: Booked
 • Konaklama hizmetleri için hepsi bir arada randevu sistemi: MotoPress Hotel Booking Plugin for WordPress
 • WooCommerce bazlı işletmeler için rezervasyon yönetim aracı: WooCommerce Bookings & Appointments.
 • Kapsamlı etkinlik yönetim aracı: Event Booking Pro

İşte bu kadar! Eğer herhangi bir sorunuz veya öneriniz varsa aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın! İyi şanslar!

Author
Yazar

Gökhan O.

Gökhan Hostinger’da YouTube Takım Lideri olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Hostinger’ın adını YouTube içeriği üzerinden duyurmayı kendine görev edinmiştir. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.