WordPress Shortcode Kullanımı

WordPress Shortcode Kullanımı

Giriş

WordPress shortcode ekstra işlevsellik sağlar ve içerikleri sayfalara, yayınlara ve kenar çubuklarına gömmenize izin verir. Pek çok eklenti ve temalar, shortcode kullanır ve kullanıcıları bloglarına dinamik olarak içerik ekleme yetkisi verir. Shortcode’ların nasıl çalıştığını daha iyi göstermek için,Contact Form 7 kısa kodunu örnek olarak ele alalım:

[contact-form-7 id="12" title="hostinger-tutorials.com Contact Form"]

Gördüğünüz gibi oldukça basittir. Contact Form 7 makrosunu köşeli parantez içinde kullandık. Makro, Contact Form 7 eklentisi tarafından üretildi. WordPress makroyu bir PHP işlevi tarafından üretilen içerikle değiştirir. Bu kısa kodu gönderi, sayfa veya kenar çubuğuna eklersek, WordPress iletişim formumuzu gösterecekti.

Ancak tema dosyalarında WordPress shortcode kullanmak istiyorsanız ne yapacaksınız? Bu durumda, WordPress do_shortcode fonksiyonu kullanılabilir.

Daha derine inelim ve WordPress do_shortcode fonksiyonunun nasıl kullanıldığını inceleyelim.

Nelere ihtiyacınız olacak?

Bu rehbere başlamadan önce aşağıdakilere ihtiyacınız vardır:

 • WordPress yönetici alanınıza erişim

do_shortcode ile WordPress Shortcode Kullanımı

Şimdi, WordPress shortcode hakkında temel bir fikriniz olduğuna göre, web sitenizin işlevselliğini artırmak için WordPress shortcode kodlarını nasıl kullanabileceğinizi öğrenin.

Örneğin, tema başlığınızın bir yerinde Contact Form 7 WordPress eklentisini eklemek istediğinizi varsayalım. Ancak, orada herhangi bir widget’ınız olmadığı için sorun yaşıyorsunuz.

Her şeyden önce, kullanmak istediğiniz eklentinin shortcode’unu edinmeniz gerekir. Örnek olarak, aynı Contact Form 7 kısa kodunu kullanacağız:

 1. WordPress yönetici panelinize erişin ve Contact -> Contact Forms kısmına girin.
 2. Form başlığının yanında formunuz için WordPress shortcode metnini bulacaksınız.
  [contact-form-7 id="12" title="hostinger-tutorials.com Contact Form"]

  Contact Form WordPress Shortcode

 3. Shortcode’un üzerine çift tıklayın ve kopyalayın.

Temanızın header’ında widget’lar olmadığı için shortcode’u kopyalayıp yapıştırmak için WordPress do_shortcode fonksiyonunu kullanmamız gerekecek. Şöyle görünüyor:

<?php echo do_shortcode( '[your shortcode goes here]' ); ?>

Şimdi Contact Form 7’ı başlığa eklemek için header.php dosyasını düzenlemeliyiz. Daha önce de belirtildiği gibi, herhangi bir WordPress dosyasını değiştirmeden önce WordPress’i yedeklemeniz veya WordPress alt temasını kullanmanız şiddetle önerilir.

Aşağıdaki adımlar, Hostinger Dosya yöneticisi ile WordPress dosyalarını nasıl düzenleyeceğinizi gösterir; ancak, FTP istemcisi (rehberi görmek için tıklayın) kullanılarak da aynı sonuç elde edilebilir:

 1. Hostinger kontrol paneline giriş yapın ve Dosya Yöneticisi‘ne erişin.
 2. Genellikle public_html olan WordPress kurulumunun dizinini bulun ve wp-content -> themes klasörüne girin.
 3. Şu anda aktif olan temanızın klasörünü bulun ve açın.
 4. Header’a iletişim formunu eklemek istediğimizden header.php dosyasını açın.
 5. Sayfada iletişim formunu eklemek istediğiniz tam konumu, div’i seçin. Bizim do_shortcode ile WordPress shortcode fonksiyonumuz şöyle görünüyor:
  <?php echo do_shortcode(“[contact-form-7 id="12" title="hostinger-tutorials.com Contact Form"]”); ?>
 6. Dosyayı kaydedin ve web sitenizin nasıl göründüğünü kontrol edin.Hostinger Dosya Yöneticisi

Not: Çoğu durumda, temanın çekirdek dosyalarını düzenlemek, WordPress şablonunuzu bozacaktır. Büyük olasılıkla, WordPress’in iyi görünmesi için CSS’i de değiştirmek zorunda kalacaksınız.

Sonuç

Buraya kadar, WordPress shortcode kullanışlılığını ve web sitenizin görünümünü, işlevselliğini artırma becerisini anlamış olmalısınız. Umarız bu rehberin takip edilmesi kolaydır ve artık WordPress do_shortcode fonksiyonunu nasıl kullanacağınızı biliyorsunuzdur. Sorunuz varsa, aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin.

Author
Yazar

Egehan D.

Egehan Hostinger'da ML ve NN ile denetimsiz öğrenme üzerinde çalışıyor. Veri analizi hakkında büyük bir tutkuya sahiptir. İşi her ne kadar hobi gibi olsa da, çeşitli aktivitelerde gönüllü olmaktan ve ormanda kamp yapmaktan da büyük oranda zevk alıyor.