En İyi 8 WordPress Site Taşıma Eklentisi

Taşınmak yorucudur. İster yeni bir ofise, eve veya okula taşınıyor olun, taşınmak daima fazlaca zaman ve efor gerektirir.

Şanslısınız ki aynı şey WordPress sitenizi taşırken geçerli değildir. Doğru WordPress site taşıma eklentisi seçimiyle web sitenizi taşımak birkaç tuşa tıklamak kadar kolaydır.

Şu anda birçok site taşıma eklentisi mevcuttur. Bu rehberde, bu eklentilerden vaktinize değecek en iyi 8 eklentiyi göstereceğiz.

WordPress Site Taşıma Neden Gerekir?

WordPress’i ilk defa kullanan çoğu kullanıcı sitelerini oluştururken en düşük özelliklere sahip olan hosting hizmetlerini seçerler. Ancak siteleri ve trafikleri büyüdükçe farklı bir hosting planı veya hosting sağlayıcısı seçmeleri gerekir.

WordPress sitenizi taşımanız için bir başka sebepse web site geliştirmek için kullandığınız yerel sunucudan sitenizin çevrimiçi olması için canlı bir sunucuya geçmeniz gerekir.

Son olarak eğer bir web site geliştiricisiyseniz ve sunucunuzda müşterileriniz için site yapıyorsanız işiniz bittikten sonra WordPress sitesini müşterinizin sunucusuna taşımanız gerekir.

Sitenizi daima elle de taşıyabilirsiniz ancak bazı ağ yapılandırmalarıyla pek aşina değilseniz sorun yaşayabilirsiniz.

Sizi bu sorundan kurtarmak ve WordPress sitenizi en kısa sürede taşımanıza yardımcı olmak için en iyi 8 WordPress site taşıma eklentisi listemizi paylaşacağız.

Ayrıca Hostinger’ın ücretsiz site taşıma hizmetini de inceleyebilirsiniz.

En İyi 8 WordPress Site Taşıma Eklentisi

Sizin için hem iyi, hem de kötü haberlerimiz var. İyi haber şu ki birçok WordPress eklentisi mevcuttur. Kötü haberse hepsinin ücretsiz olmayışı ve seçim yapmanın biraz zor olması.

Bu yüzden size yardımcı olmak için bu listemizde en iyi 8 WordPress site taşıma eklentisini paylaşacağız.

1. Duplicator

Duplicator WordPress site taşıma eklentisi

Duplicator, internetteki en popüler WordPress eklentilerinden biridir. WordPress yedeklemeleri ve taşımaları için hepsi bir arada bir çözüm sağlar.

Bu eklenti bir WordPress web sitesini başka bir hosting sağlayıcısına taşımanıza yardımcı olur.

Taşıma süreci basit, güvenli ve hızlıdır. Duplicator ayrıca alan adları ve hostlar arasında taşımanın herhangi bir aksama süresi olmadan olduğunu garanti eder.

Üstelik ücretsiz versiyonu oldukça yeterliyken isterseniz ücretsiz sürümünü de yıllık $49‘a (273.5 TL) deneyebilirsiniz.

Premium planı cPanel‘e kurucudan direkt olarak erişmenize, yedekleme yapmanıza ve Dropbox, Amazon S3, Google Drive vb. gibi bulut depolamalarına erişmenizi sağlar.

2. All-In-One WordPress Migration

All-In-One WordPress Migraton WordPress eklentisi

Bu WordPress site taşıma eklentisi oldukça basit dosya çıkarma ve içeri aktarma seçenekleri sunar. Sitenizi taşırken hangi verileri geride bırakacağınızı seçebilirsiniz. Verilere eklentiler, temalar, yorumlar veya ortam kütüphanenizdeki resimler de dahildir.

All in One WP Migration’ın en iyi özelliklerinden biriyse sisteme “bypass” yaparak yeni hostunuza taşınan dosyaların boyutlarını ayarlayabilmektir.

Bu özellik, özellikle paylaşımlı hosting kullanıcıları için fazlaca kullanışlıdır çünkü paylaşımlı hosting planı WordPress’in varsayılan ayarlarını ne kadar düzenleyebileceğinizi kısıtlar.

All in One Migration WordPress eklentisi ücretsiz olarak indirilebilir. Ancak, fiyatları $59 ile $179 arasında değişen premium uzantılarını satın alabilirsiniz.

Premium paket size Dropbox, OneDrive ve Google Bulut Depolama gibi bulut depolama yöntemleri gibi ek özellikler de sağlar.

3. BackupBuddy

Backup Buddy WordPress site taşıma eklentisi

BackupBuddy, WordPress için harika bir yedekleme eklentisidir. İhtiyaçlarınıza göre günlük, haftalık veya aylık otomatik planlı yedekleme yapmanıza izin verir. BackupBuddy yedekleri sitenizi taşımayı kolaylaştırır.

Bu eklenti ayrıca yedek verileri depolamak için FTP, Dropbox ve Rackspace Cloud gibi muhteşem bulut depolama araçları sunar. Ek olarak yedek verileriniz epostanıza direkt olarak yollanır.

Ancak, bu eklenti ücretsiz değildir. Şanslısınız ki fiyatı $80 ile $199 arasında değişen ömür boyu lisansı almak için sadece bir kere ödeme yapmanız gerekir.

BackupBuddy ile web sitenizi taşımak dışında ayrıca kopyalayabilir veya geri yükleyebilirsiniz. Üstelik, eklenti size premium destek forumları, yeni güncellemeler ve verileriniz için 1 GB depo alanı verir.

4. WP Migrate DB

WP Migrate DB WordPress site taşıma eklentisi

WP Migrate DB üstte bahsettiğimiz diğer eklentilere kıyasla sitenizi taşımak için farklı bir yaklaşıma sahiptir.

Dosyaları dışarı çıkartmak yerine bu eklenti web sitenizin SQL dosyası şeklinde bir veritabanını çıkarır. Bu uzantı ise daha sonra dosyaları yeni bir alan adına veya hosta aktarmak için kullanılır.

WP Migrate DB URL’leri sitenizin veritabanında otomatik olarak değiştirebilir. Ayrıca ziyaretçi yorumları, spam ve eski içerikler gibi gereksiz verileri silmenize izin verir.

Üstelik, bu eklenti önbellek verisini kapsamlı biçimde depolamanıza izin verir. Böylece işlemi farklı alan adları ve hostlarla istediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz.

Eklentiyi ücretsiz olarak kullanabilir veya premium versiyonunu $90 satın alabilirsiniz. Premium versiyonu ayrıca sitenizi WordPress kontrol panelinden tek bir tıklamayla taşımanıza izin verir.

5. UpdraftPlus

UdraftPlus WordPress site taşıma eklentisi

UdraftPlus, WordPress dosyalarını ve veritabanlarını otomatik olarak yedeklemenize yardımcı olacaktır.

Veritabanınızı Dropbox, Google Drive, FTP, SFTP ve SCP gibi bulut depolama hizmetleriyle senkronize edecektir. Hatta web site yedeğinizi eğer posta kutusu kapasiteniz yeterliyse eposta adresinize yollatabilirsiniz.

Bütün yedek dosyalarınız ZIP formatında sıkıştırılacak ve farklı dosya türleriyle kategorilendirilecektir. Böylece, temalar, eklentiler, veritabanları, resimler vb. gibi geri yüklemek istediğiniz varolan verileri seçebilirsiniz.

UpdraftPlus ücretsizdir ancak premium versiyonu da bulunmaktadır. Premium planının ücreti yıllık $70 ile $195 arasında değişir. Size ücretsiz güncellemeler, destek ve bir yıllığına 1 GB’lık ücretsiz depolama verir.

6. Migrate Guru

Migrate Guru WordPress site taşıma eklentisi

Migrate Guru varsayılan WordPress site taşımalarını basitleştirmek için geliştirilmiştir. Sitenizin veritabanını kendi sunucusunda işleyerek sitenizi taşımanıza yardımcı olur. Bu yöntem WordPress site taşıma işlemi sırasında veri kaybı riskini oldukça azaltır.

Bu WordPress site taşıma eklentisi 1 GB veriyi 30 dakikadan az bir sürede taşıyabilir. Bu eklenti büyük veritabanları web siteleri taşımak için tasarlanmıştır (200 GB’a kadar!).

Site taşıma sırasında eposta aracılığıyla sıklıkla haber alırsınız. Böylece işlemi her yerden takip edebilirsiniz.

Migrate Guru ücretsizdir ve bütün fonksiyonları herhangi bir ücretli ek uzantı olmadan kullanılabilir.

7. VaultPress

VaultPress WordPress site taşıma eklentisi

VaultPress aylık $4.95 civarı bir ücretle kullanılabilen premium bir WordPress site taşıma eklentisidir. Bu akıllı araç WordPress’in kurucu ortağı olan Matt Mullenweg tarafından oluşturulmuş ve geliştirilmiştir.

VaultPress, yedekleme sürecini desteklemek için birçok kullanışlı özelliğe sahiptir. Bunlara taşıma işleminin sorunsuz olması için ek yedekleme güvenlik sistemleri dahildir.

Ne yazık ki VaultPress sadece JetPack ile kullanabilmektedir. JetPack web sitenizi sinir bozucu spam ve kötü niyetli yazılım saldırılarına karşı koruyan bir premium eklentidir. Böylece eğer spam karşıtı başka bir eklenti kullanıyorsanız VaultPress’i kullanmak için JetPack ile değiştirmeniz gerekir.

8. Super Backup and Clone

Super Backup WordPress site taşıma eklentisi

Super Backup and Clone otomatik yedekleme hizmeti sunan premium bir WordPress site taşıma eklentisidir. Yedekleme aralığını ihtiyacınıza göre ayarlayabilir, sitenizi taşıyabilir, geri yükleyebilir veya sitenize hızlı ve güvenli bir bulut bağlantısı kullanarak yeni bir veritabanı ekleyebilirsiniz.

Bu türden bir premium hizmet kullanıldığından eklentiyi kullanmak için bir miktar para harcamanız gerekebilir.

Normal planın fiyatı $35‘dır ve size ücretsiz güncelleme ve 6 aylık destek verir (desteği ekstra $11 ödeyerek 12 aya çıkarabilirsiniz).

Üstelik $190‘a daha gelişmiş bir plan alabilirsiniz. Bu plan size premium e-posta hizmeti ve daha uzun geliştirici desteği (12 aya kadar) gibi birçok ekstra özellik verir.

Sonuç

Web sitesi taşıma işlemi özellikle de binlerce girdili büyük veritabanlarına sahip olan web siteler için uzun sürer.

Bu yüzden sakin olmalı ve her şeyi dikkatlice yapmalısınız. Web sitenizi taşımaya başlamadan önce bir veri yedeği oluşturmayı unutmayın!

Bu görevi kolaylaştırmak için aşağıdaki WordPress site taşıma eklentisi listemizden birini kullanabilirsiniz:

  • Duplicator – WordPress yedeklemeleri ve taşımaları için hepsi bir arada çözüm.
  • All-in-one WordPress Migration – bu eklenti sistemi bypass ederek yeni hosta transfer edilen dosyaların boyutunu otomatik olarak ayarlayabilir.
  • BackupBuddy – birden çok web sitesi ve güvenilebilir bulut depolama yöntemleri için muhteşem planlı yedeklemeler sunan premium bir eklentidir.
  • WP Migrate DB – taşınan web sitenin bilgisayarınıza SQL olarak bir veritabanını çıkarır.
  • UpdraftPlus – WordPress dosyalarınızı ve veritabanlarınızı otomatik olarak yedekleyecektir.
  • Migrate Guru – büyük veritabanlı web siteleri taşımak için tasarlanmış ücretsiz bir eklentidir.
  • VaultPress – yedekleme işlemini desteklemek için gelişmiş bir yedekleme güvenlik sistemi de dahil gerekli bütün fonksiyonları sunar.
  • Super Backup and Clone – hızlı ve güvenli bir bulut bağlantısıyla harika bir otomatik yedekleme ve taşıma hizmeti sunar.

Son olarak umuyoruz ki bu makale hangi WordPress site taşıma aracının ihtiyaçlarınıza uyduğuna karar vermenize yardımcı olmuştur. Site taşırken verinizi korumak en önemlisi olduğundan otomatik yedekleme işlemi sağlayan bir eklenti tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Ayrıca Hostinger’a domain transfer yapmak da mümkün.

Düşüncelerinizi ve yorumlarınızı aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşmanızı bekliyoruz! İyi şanslar!

Author
Yazar

Gökhan O.

Gökhan Hostinger’da YouTube Takım Lideri olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Hostinger’ın adını YouTube içeriği üzerinden duyurmayı kendine görev edinmiştir. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.