WordPress Site Yapımı Nasıl Olur?

Web siteler her işletme, kurum ve hatta kişisel projeler için bile bir gereklilik haline gelmiş durumda. Bir web sitesi kurmak için WP en popüler platformlardan biridir. Ancak herkes WordPress site yapımı nasıl olur bilmez. Bu makalede size WordPress site yapımı nasıl olur göstereceğiz.

WordPress Yolculuğunuza Başlangıç

Peki WordPress site yapımı nasıl olur? Bu düşündüğünüz kadar zor değildir. Ne de olsa WP bir web sitesi kurmaya gelince insanlara yardım eden bir içerik yönetim sistemidir. Aşağıdaki rehberimizi takip ederek kısa sürede sorunsuz biçimde çalışan bir web site sahibi olacaksınız.

1. Web Sitesi Ana İçeriği Tanımlayın

Bir WordPress site yapımı öncesi bilmeniz gereken şey ne çeşit bir web sitesi kurmak istediğinizdir. Bu bir blog olabilir, bir e-ticaret sitesi veya bir şirket profili vb.

Eğer kişisel kullanımınız için bir blog oluşturuyorsanız sitenizin odaklanacağı bir konu seçin. Bir başka deyişle içeriğiniz için bir niche seçin.

Fotoğrafçılık, kitap, yemek blogundan, seyahat blogundan yemek yapmaya kadar her şey olabilir. İlgilendiğiniz bir konu seçin ki uzun vadede içerik yaratımı sizin için bir sorun olmasın.

Bir niche’e karar verdikten sonra web sitenizin nihai hedefi hakkında düşünmelisiniz. Web sitenizden para kazanmayı mı düşünüyorsunuz yoksa sadece boş vakitlerinizde bloglamayı mı düşünüyorsunuz? Hedefiniz ne olursa olsun tutarlı olduğunuzdan emin olun.

Ayrıca hedef kitleniz hakkında iyi düşünmelisiniz: yazılarınızdan kim fayda görecek? Bu içeriğinizin formatını, stilini ve tonunu etkileyecektir.

2. Bir Alan Adı Seçin – Domain Sorgulama

Düşünmeniz gereken çok önemli bir diğer adım ise alan adı seçmektir. Bu adımın öneminin sebebi ise domain adınızın markanızı temsil edecek olmasıdır. Bu yüzden iyi düşünmeniz gerekir.

WikipediaYouTube ve Netflix‘in ortak noktası nedir? Telaffuzu ve hatırlaması kolay kısa ve eşsiz bir isimdir. İşte alan adı da böyle olmalıdır. Ziyaretçileri hatırlaması veya telaffuzu zor bir isimle kaçırmak istemezsiniz.

Size bu işlemde yardımcı olması için domain ismi bulma araçlarını kullanabilirsiniz.

Seçtiğiniz alan adı size mutlu ettiyse sırada alan adının kullanıp kullanılmadığını görmek ve kayıt etmek var. Aşağıdaki butona tıklayarak alan adı sorgulama aracımıza gidebilirsiniz.

Aşağıdaki çubuğa istediğiniz domain adını yazarak alınabilir mi öğrenebilirsiniz!

Domain Sorgulama

Domain kullanılabilirliğini anında kontrol edin.

3. Bir Web Hosting Hizmeti Seçin

WordPress site yapımı içinse doğru Hostinger gibi bir hosting sağlayıcısı bulmanız gerekir. Birkaç önemli nokta bulunur:

 • İhtiyacınız ‒ web sitenizin ne kadar kaynağa ihtiyacı olacak, önünüzdeki 12 ay için planınız ne ve siteniz ne kadar büyüyecek.
 • Uptime ölçeği ‒ 7/24/365 çalışan ve stabil olan bir web host önemlidir.
 • Müşteri desteği ‒ Eğer web siteniz çalışmıyorsa veya herhangi bir sorunla karşılaşıyorsanız yardım almak için müşteri desteğiyle iletişime geçmek isteyebilirsiniz.
 • Kullanımı kolay ‒ çoğu web site sahibinin bir programcılık geçmişi yoktur. Kontrol panelinin genel kullanımı kolay olmalıdır.
 • Ekonomik ‒ bir web site sahibiyken bütçeleme ve masraflar uzun vadede önemlidir. İhtiyaçlarınızı tam olarak karşılamayan bir web host için daha fazla ödemek istemezsiniz.

Hostinger ile yukarıda belirttiğimiz noktalar hakkında endişelenmeniz gerekmez çünkü bizim hosting hizmetimiz hem ekonomik hem de çok kalitelidir. Ayrıca bir dakikadan kısa bir sürede sizi müşteri başarı temsilcilerimize bağlayabilecek canlı sohbet desteğimiz de bulunmaktadır.

4. WordPress Kurulumu

WordPress kurmak Hostinger’ın kontrol panelinden sadece birkaç tıklamayla yapılabilir. Çok kısa sürede WordPress site kurulumu yapabileceksiniz!

İşte WordPress site kurulumu:

 1. Hostinger kontrol panelinize (HPanel) girdikten sonra Otomatik Yükleyici ikonuna tıklayın.
Hpanel Otomatik Yükleyici
Hpanel Otomatik Yükleyici
 1. WordPress kısmını bulup Seç’e tıklayın.
En Popüler - WordPress Hosting - Hpanel
En Popüler – WordPress Hosting – Hpanel
 1. Gerekli bilgileri girin:
 • URL ‒ kayıtlı alan adınız veya WordPress web sitenizin adresi.
 • Dil ‒ WordPress web sitenizin dili.
 • Yönetici Kullanıcı Adı ‒ WordPress kontrol panelinize girmek için kullanacağınız kullanıcı adı.
 • Yönetici Şifresi ‒ WordPress yönetici bölgenize girmek için girmeniz gereken şifre.
 • Yönetici E-Postası ‒ bildirimler ve şifre sıfırlama için kullanılacak aktif bir eposta adresi girin.
 • Web Sitesi Başlığı‒ web sitenizin başlığı.
 • Web Sitesi Etiket Satırı ‒ sitenizin ne hakkında olduğuna dair bir slogan veya kısa bir açıklama.
 1. Yükle tuşuna basın

5. Bir Tema Seçin

WordPress site yapımı aşamasında sitenizin görünüşünü ve işleyişini de düşünmeniz gerekir.

Farklı türdeki blog veya web siteler farklı düzen veya temalara ihtiyaç duyabilirler. Bir eticaret sitesi bir blogdan daha karışık bir tasarıma ihtiyaç duyacaktır.

WordPress en iyi yanıysa aralarından seçebileceğiniz tonlarca tema bulunmasıdır.

Hem ücretsiz hem de premium temalar bulunmaktadır. Ücretsiz WordPress temalarından bazıları ZakraShapely ve Flash‘dır.

WordPress tema galerisini gezebilir ve ihtiyaçlarınıza uyan bir tane seçebilirsiniz. Eğer ücretsiz temalara dair daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa En İyi 60+ WordPress Teması yazımıza göz atabilirsiniz.

WordPress web site temaları

Bir tema yüklemek için WordPress kontrol panelinize giriş yapın ve Görünüş sekmesine geçin. Temalar‘ı seçin ve Yeni ekle‘ye tıklayın. İstediğiniz WP temasını arayın ve imlecinizi üzerine getirerek Yükle tuşuna basın.

Bu konuda detaylı bir rehber için WordPress tema kurulumu adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

6. Eklenti Yükleyin

Bir WordPress sitesi kurduğunuzda eklenti seçmeniz ve yüklemeniz gerekir. WP sitenize yönetici gelişmeleri, web site güvenliği vb. gibi konularda fonksiyonelliğini artırabilecek tonlarca eklenti bulunmaktadır.

Başlayabileceğiniz temel eklentiler bazılarıysa:

 • WooCommerce ‒ eğer online bir mağaza kurmak istiyorsanız kullanışlı bir eklentidir. WordPress siteleri üzerinden ürünlerini veya hizmetlerini satmak isteyen web site sahipleri için harikadır.
 • Yoast SEO ‒ en iyi Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) eklentilerinden biridir. Yüksek kaliteli, arama optimizasyonlu içerik yayınlamanıza yardımcı olur.
 • W3 Total Cache ‒ eklenti sonraki ziyaretlerinde okuyucularınızın bilgisayarında daha hızlı yüklenmesine yardımcı olur.
 • Keyy Two Factor Authentication ‒ bu güvenlik eklentisi web sitenizi yetkisiz erişimden korur. Kimliğinizi ikinci bir cihaz üzerinden onaylamanıza izin verir.

Eklentiler nasıl yüklenir:

 1. WordPress kontrol paneli üzerinden Eklentiler kısmına gidin.
 2. Sayfanızın üst kısmındaki Yeni ekle‘ye tıklayın.
 3. Arama alanına ihtiyacınız olan eklentiye dair anahtar kelimeyi girin ve eklentinin yanındaki Şimdi Yükle tuşuna tıklayın. Eğer eklentiyi önceden indirdiyseniz Eklenti yükle‘ye tıklayın. Daha sonra ise Choose file‘ı (Dosya seç) tıklayın, eklenti dosyasını seçin ve Şimdi yükle‘ye tıklayın.
 4. Kurulum sürecinden sonra eklentiyi etkinleştirmek için Eklentiyi etkinleştir‘e tıklayın.

İşiniz bittikten sonra artık WordPress site yapımı işlemini tamamlayıp sitenizi herkesin görmesi için yayınlayabilirsiniz.

WordPress ile Site Yapımı: Sırada Ne Var?

WordPress site yapımı ne kadar kolay artık biliyorsunuz!

Ancak bu online yolculuğunuzun sadece başlangıcıdır. Sırada yapmanız gereken ise kitlenizi büyütmektir. Bir başka deyişle trafiği artırmanız gerekmektedir. Bunu yapmak içinse sosyal medya platformlarında web sitenizin reklamını yaparak ve sürekli harika içerik yaparak başlayabilirsiniz.

Web sitenize trafik çekmeyi öğrenmek için bu makalemizi okuyun.

WordPress yolculuğunuza yardımcı etmesi için Google Analytics eklentisini yükleyebilirsiniz.

Web sitenizin istatistiklerine bakın ve okuyucularınızı tanıyın. Ziyaretçilerin web sitenizi nasıl bulduğunu ve kullandığını öğrendikten sonra trafiğinizi kısa sürede artırabilirsiniz.

WordPress güncellemeleri, bakımı, temaları ve eklentilerine dikkat edin. Bunların hepsi web sitenizin performansını hataları çözerek, yeni özellikler ekleyerek ve güvenliğini artırarak artırır.

Sonuç

Artık WordPress site yapımı nasıl olur biliyorsunuz! Hiç zor değildir ancak bu işlemi planlarken dikkat etmeniz gereken birçok şey vardır. Umuyoruz ki makalemiz size bu süreçte yardımcı olacaktır. Hadi WP site kurulumu adımlarına bir kez daha göz atalım:

 1. Sitenizin içeriğini tanımlayın ‒ bir niche seçin, hedeflerinizi ve hedef kitlenizi belirleyin.
 2. Bir alan adı seçin ‒ kısa, basit ve hatırlanabilir bir alan adı belirleyin.
 3. Bir web hosting seçin ‒ Hostinger makul fiyatlarda kaliteli web hosting sunar.
 4. WordPress yükleyin ‒ Hostinger’ın kontrol panelinde birkaç tıklamayla WordPress yüklenebilir.
 5. Bir tema seçin ‒ sitenizi WordPress temalarıyla istediğiniz gibi tasarlayın.
 6. Eklenti yükleyinWordPress eklentileriyle web sitenizin fonksiyonelliğini artırın.

Son olarak, WordPress sitenizi hayata geçirebilir ve online yolculuğunuza başlayabilirsiniz!

Author
Yazar

Gökhan O.

Gökhan Hostinger’da YouTube Takım Lideri olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Hostinger’ın adını YouTube içeriği üzerinden duyurmayı kendine görev edinmiştir. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.

Author
Ortak Yazar

Merve O.

Merve, Hostinger'da SEO - Pazarlama Asistanı olarak çalıştı. Günümüzde çevirmen olarak yolcuğuna devam etmekte. Birkaç site kurma deneyiminin ardından acemi yolculuğunu profesyonelliğe taşımaktan ve Hostinger'ın bir parçası olmaktan mutlu.