WordPress Spam Yorum Engelleme Nasıl Yapılır
access_time
hourglass_empty
person_outline

WordPress Spam Yorum Engelleme Nasıl Yapılır

Giriş

WordPress varsayılan olarak okuyuculara yazılar altında yorum yazabilmelerine izin verir. Yorumlar okuyucularınızla etkileşime geçmek ve onlardan geribildirim almanın harika bir yoludur. Ancak ne yazık ki WordPress yorumları sürekli olarak spam mesajlara maruz kalır. Spam yorumlar otomatik yazılımlarla gönderilir ve kendi sayfalarına yönlendiren bağlantılar barındırır. Popüler olmayan WordPress blogları bile binlerce spam yorum alabilir. Bu yorumlar, trafiği arttırarak kaynak kullanımını arttırdığından WordPress bloğunuza zarar verebilir ve hatta arama motoru sıralamanızı olumsuz şekilde etkileyebilir. Bu rehberde WordPress spam yorum engelleme için neler yapabileceğiniz üzerinde duracağız.

Nelere ihtiyacınız olacak

Başlamadan önce aşağıdakilere sahip olmalısınız:

 • WordPress Admin Paneline Erişim

Adım 1 – Akismet Eklentisi Kurulumu

Akismet nedir? WordPress spam yorumları engellemek için en popüler yöntem Akismet eklentisidir. Bu eklenti tüm yorumları Akismet sunucularına göndererek burada kompleks algoritmalar tarafından kontrol edilmesini sağlar. Eğer yorumlar spam olarak nitelendirilirse, Akismet bunları engeller.

Akismet o kadar etkilidir ki WordPress’de kurulu halde gelir. Akismet eklentisini yapılandırmak için aşağıdaki adımları takip edin:

 1. WordPress admin paneline giriş yapın.
 2. Yüklü Eklentiler bölümünü açın ve Akismet eklentisi altındaki Etkinleştir butonuna tıklayın.

  WordPress Akismet eklentisini etkinleştirme

 3. Büyük yeşil renkli bir başarı mesajı göreceksiniz. Activate your Akismet account butonuna basın.

  WordPress Akismet Başarıyla Etkinleştirildi

 4. Akismet’in çalışabilmesi için API key gereklidir. İlerlemek için API anahtarını alın butonuna tıklayın. Alternatif olarak, hali hazırda bir API anahtarınız varsa, aşağıdaki alana girin ve Connect with API key butonuna basın.

  WordPress Akismet API Anahtarı Edinme

 5. Resmi Akismet sayfasına yönlendirileceksiniz. Activate Akismet butonuna tıklayın.

  Akismet API anahtarı alma butonu

 6. İlerlemek için bir Akismet hesabı oluşturmalısınız. Bilgilerinizi girin ve Continue butonuna tıklayın.

  WordPress Akismet Kayıt Formu

 7. Gelişmiş spam koruma ihtiyacınız yoksa, Get Personal planını seçin ve ilerleyin.

  Akismet Başlangıç Planı

 8. Sol tarafta bulunan arayüzü kullanarak ücreti $0/year olarak belirleyin ve iletişim bilgilerinizi girdikten sonra Continue butonuna basın.

  Akismet İletişim Bilgisi

 9. Akismet Hesap sayfasına yönlendirileceksiniz. API anahtarı sayfanın en üstünde görülebilir. Göz ikonuna basın ve API anahtarınızı kopyalayın.

  Akismet API anahtarı

 10. WordPress admin paneline geri dönün, Akismet ayarlar sayfasını açın ve API anahtarınızı girin.

  Akismet API anahtarı ayarları sayfası

 11. Sayfanın en üstünde yeşil bir mesaj göreceksiniz.

  Akismet Onay Mesajı

Tebrikler, Akismet eklentisini başarıyla yüklediniz. Artık tüm spam yorumlar otomatik olarak Spam Klasöründe toplanacak ve 15 gün sonunda silinecek.

Adım 2 – WordPress Spam Yorum Engelleme İçin Google ReCaptcha Kullanma

WordPress spam yorum engelleme için kullanılabilecek bir diğer yöntem ise ReCaptcha’dır. Sistem, otomatik olarak karakterlerden oluşan bir görsel oluşturur ve ziyaretçileriniz bu karakterleri ilgili alana girerek insan olduklarını kanıtlar. Spam yorumlar yazılımlar tarafından oluşturuluyorsa, ReCaptcha bu yorumları engellemenin harika bir yoludur. Ne yazık ki manuel olarak gönderilen spam yorumlar karşısında etkili değildir ve gerçek kullanıcılar için yorum yazmayı karmaşık bir hale getirebilir. WordPress’de ReCaptcha kullanabilmek için oldukça fazla sayıda eklenti bulunsa da biz WordPress ReCaptcha Integration by Jörn Lund kullanılmasını tavsiye ediyoruz çünkü kullanımı kolay ve kullanıcı dostu. İlgili eklentiyi kurmak ve ayarlamak için aşağıdaki adımları takip edin.

 1. WordPress admin panelini açın ve Eklentiler bölümüne ulaşın.
 2. WordPress ReCaptcha Integration eklentisini yükleyin. WordPress eklentileri nasıl kurulur detaylı şekilde öğrenmek için bu rehberimize göz atabilirsiniz.

  WordPress recaptcha eklentisi kurulumu

 3. Yükleme tamamlandığında, eklentinin Ayarlar sayfasını açın.

  WordPress Recaptcha eklentisi ayarları

 4. ReCaptcha kurulumu yapabilmek için Google’dan Site key ve Secret key Google reCAPTCHA admin page sayfasına tıklayarak Google ReCaptcha admin sayfasına yönlendirme sağlayın. Unutmayın, bu sayfaya girebilmek için bir Google Hesabına ihtiyacınız var. Yeni bir hesap oluşturmak için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

  WordPress recaptcha API anahtarı

 5. Herşeyden önce blog sitenizi kaydetmelisiniz. Alan adınızı Label ve Domains alanlarına girin ve ardından Register butonuna tıklayın.

  WordPress recaptcha API anahtarı kaydı

 6. Bloğunuz için yeni Site ve Secret anahtarları oluşturulacak.

  WordPress Recaptcha API anahtarları

 7. İki anahtarı da kopyalayın ve ReCaptcha eklentisinin ayarlar bölümüne dönün.
 8. Anahtarları ilgili alanlara yapıştırın ve Save Changes butonuna tıklayın.

  WordPress ReCaptcha Değişikliklerini Kaydetme

 9. Artık daha fazla ayarlar görebiliyor olmalısınız. Comment Form butonuna tıklayarak yorumlar için ReCaptcha’yı etkinleştirin.

  WordPress ReCaptcha Yorum Aktivasyonu

 10. Sayfanın en altında Save Settings butonunu göreceksiniz.

  WordPress Recaptcha Değişikliklerini Kaydet
  Hepsi bu kadar! Google ReCaptcha etkinleştirmesini başarıyla gerçekleştirdiniz. Artık kullanıcılarınız yorumlarını göndermeden önce ReCaptcha uygulamasını tamamlamak durumunda.

  WordPress ReCaptcha Görünümü

Sonuç

Spam yorumlar WordPress blog sitenize ve hatta hosting hesabınıza zarar verebilir. Trafiği yükselterek diğer kaynakların kullanımını arttırır ve arama motoru sıralamanızı kötü yönde etkiler. Bu rehberi tamamlayarak WordPress blog sitenizi spam yorumlara karşı nasıl koruyabileceğinizi öğrendiniz.

Yazar

Author

Gürkan M. / @gurkanhostinger

Gürkan, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve Hostinger’da pazarlama asistanı olarak içerik yönetimi, dijital pazarlama ve çevirilerden sorumlu. Küçük yaşta tanışıp o günden bu yana hayatının büyük bir parçası olan internette web geliştirme ve özel olarak WordPress konularıyla yakından ilgileniyor. Ayrıca, pervasız bir gamer.

İlgili Rehberler

Author

ömer faruk Yanıt

Şubat 20 2019

teşekkür ediyorum işime yaradı

Bir yanıt bırakın

Yorum*

İsim*

Eposta*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Şimdi Hostinger'ın bir parçası olun!