Veritabanı Yedeğinden WordPress Kurulumu
access_time
hourglass_empty
person_outline

Veritabanı Yedeğinden WordPress Kurulumu

Giriş

Web sitenizin dosyalarını ve veri tabanlarını yedeklemek her zaman iyi bir fikirdir. Ne kadar sık yedeklerseniz, beklenmeyen bir durum olduğunda o kadar az başınız ağrır. WordPress dosyalarını yanlışlıkla silmiş olsanız da, dosyalarınıza virüs bulaşmış olsa da: WordPress’i geri yüklemek mümkün olabilir. Bu rehberde, sadece MySQL veri tabanı yedeğiniz olsa bile WordPress’i nasıl geri yükleneceğini öğreneceksiniz.

Bu kurtarma yöntemi yalnızca kısmidir ve her şeyi kurtaramayabilir, ancak WordPress çoğu ayar ve veriyi veri tabanında saklar. Böylece, WordPress web sitenizin çoğunu yalnızca veri tabanınızdan kurtarabilirsiniz.

Nelere ihtiyacınız olacak?

Bu rehbere başlamadan önce aşağıdakilere ihtiyacınız var:

 • Hosting kontrol panelinize erişim
 • MySQL veri tabanı yedeği

Adım 1 — WordPress veri tabanı yedeğini içe aktarmak

Öncelikle, boş bir MySQL veri tabanı oluşturmamız gerekiyor. MySQL veri tabanı yedeklerimizi buraya içe aktaracağız.

 1. Hosting kontrol paneline erişin ve MySQL Veritabanları yönetim menüsünü bulun.Hostinger MySQL Veritabanları
 2. Bir veritabanı oluşturun ve ona bir kullanıcı atayın. Hostinger kontrol paneli, kullanıcılara çok hızlı bir şekilde MySQL veritabanları oluşturma olanağı sunar; yalnızca gerekli bilgileri doldurmamız yeterlidir.Hostinger Yeni MySQL Veritabanı
 3. Yeni oluşturulan veritabanınıza phpMyAdmin ile erişin.Hostinger phpMyAdmin
 4. Önceki WordPress kurulumunuzdan yedeklediğiniz veri tabanını içe aktarın. Bunu İçe Aktar bölümünde yapabilirsiniz. SQL dosyasını seçin, formatı SQL olarak ayarlayın ve Git butonuna tıklayın. İçe aktarma hakkında detaylı bir rehber burada bulunabilir.Hostinger phpMyAdmin İçe Akter

ÖNEMLİ: Bir sonraki adımda ihtiyaç duyacağınız MySQL veritabanı ayrıntılarını not alın: veritabanı adı, kullanıcı adı ve parola. Ayrıca, Tablo Önekini de not alın. Tablo Önekinizi phpMyAdmin’in sol tarafında tablo isimlerinin başında görebilirsiniz.

Adım 2 — WordPress’i geri getirmek

Şimdilik yalnızca MySQL veritabanına sahip olduğunuzdan, sonraki adım yeni bir WordPress yüklemek olmalıdır:

 1. WordPress kurulum dosyalarını buradan indirin.
 2. WordPress dosyalarını hosting hesabınıza yükleyin.
 3. WordPress kurulumunuza erişin (web sitenizi tarayıcınızda açarak) ve WordPress kurulumu için bir dil seçin. Sitenizin dilini seçtikten sonra, Başlayalım! Butonuna basın ve veritabanı yapılandırma adımını göreceksiniz. Daha önce oluşturduğunuz veritabanının bilgilerini kullanın.
 4. Doğru yaptıysanız, kurulumun sonunda, WordPress’in zaten yüklü olduğuna dair bir mesaj göreceksiniz.

ÖNEMLİ: Bu bildirimi almadıysanız, tüm işlemi tekrar yapmanız gerekebilir. Ön ek ayarınızı tekrar kontrol edin.

Adım 3 — Tema ve eklentilerinizi tekrar yüklemek

Bu noktada, web siteniz eski yazılarınıza, sayfalarınıza, ayarlarınıza, özel CSS dosyalarınıza ve kullanıcılarınıza sahip olmalıdır. Fakat, önceki temalarınız ve eklentileriniz olmadan, bunların hepsi eskisi gibi görünmeyecektir:

 • Yapmanız gereken ilk şey temanızı yeniden yüklemektir. Daha önce kullandığınız temayı yine yükleyin. WordPress temalarının kurulumu hakkında bu rehberi de inceleyebilirsiniz.
 • Şimdi, önceden kurulmuş eklentilerinizi yeniden yükleyin. Neyse ki, veritabanınızda önceden kurulmuş ve etkinleştirilen eklentilerin bir listesi vardı; bu nedenle, eklentiler menüsüne eriştiğinizde şu an eksik olan eklentilerin listesini göreceksiniz.WordPress Eklentiler

Adım 4 — Kalıcı bağlantıları düzeltmek

Web sitenizin çoğunu tekrar kazanmış olsanız da, bağlantılarınızla ilgili sorun yaşamaya devam edebilirsiniz. Büyük olasılıkla, kalıcı bağlantılarınız olduğu gibi çalışmaz ve web sitenizde gezindiğinizde, 404 Sayfa Bulunamadı hatası ortaya çıkar.

Yönetici panelinizdeki Ayarlar‘a tıklayıp ve Kalıcı Bağlantılar bölümüne erişerek kalıcı bağlantılarınızı hızla düzeltebilirsiniz. Aslında herhangi bir değişiklik yapmadan en alttaki Değişiklikleri Kaydet‘e tıklayın. Kalıcı bağlantılarınız yenilemiş ve düzeltmiş olmalıdır.

WordPress Kalıcı Bağlantılar

Adım 5 — Eksik resimleri düzeltmek

Şimdi zor kısım geliyor. Ne yazık ki, veritabanınız önceki web sitenizdeki reimleri içermiyor. Bu sorunu çözmenin kolay bir yolu yoktur. Eksik olan her görüntüyü yeniden yüklemeniz gerekecek.

Hangi görüntülerin eksik olduğunu bulmak için Broken Link Checker eklentisini kullanacağız.

 1. WordPress’deki çoğu eklentide olduğu gibi, bu eklentiyi WordPress yönetici paneliniz aracılığıyla resmi eklenti deposu üzerinden yükleyebilirsiniz. Yönetici panelinizdeki Eklentiler‘i tıklamanız ve Yeni Ekle‘yi seçmeniz yeterlidir. Broken Link Checker’ı arama çubuğuna girin ve eklentiyi kurun. Yeni yüklenen eklentiyi etkinleştirdiğinizden emin olun.WordPress Eksik Resim Eklenti
 2. Yeni kurduğunuz eklentiye yönetici panelinizde Araçlar > Bağlantı Bildirici’ye tıklayarak erişin. Bozuk / eksik olan bağlantıların bir listesini göreceksiniz, bu liste hangi resimlerin eksik olduğunu ve önceki konumlarının ne olduğunu belirlemenize yardımcı olacaktır.WordPress Eksik Resimler
 3. Şimdi eksik resimleri yeniden yükleyin ve gerekirse bağlantılarını güncelleyin.
 4. En talihsiz durum artık bu resimlere sahip olmamanızdır. Bu durumda, en iyi çözüm, web sitenizin arşivlenmiş bir sürümünü kontrol etmektir. Archive.org, bu gibi durumlar için harika bir araçtır ve web sitenizin önceki, tam olarak çalışan bir sürümüne sahip olabilir. Kayıp resimleri buradan indirebileceksiniz:
  Archive.org‘a erişin. Sayfanın üst kısmında “Waybackmachine” mesajını göreceksiniz. Web sitenizin URL’sini girin ve ENTER tuşuna basın.WayBackMachine
 5. Web sitenizin arşivlenmiş bir sürümü varsa, bu mavi daireli tarihleri göreceksiniz. Web sitenizin önceki bir sürümüne erişmek için bu tarihlere tıklayın.WayBackMachine
 6. Daha sonra, eksik olan görüntüleri arayın ve bunları arşivlenmiş sürümünden indirin.

Sonuç

Şimdi, WordPress kurulumunun büyük kısmını yalnızca bir yedek ile kolayca geri yükleyebileceğinizi biliyorsunuzdur. Ayrıca kırık bağlantıları veya eksik resimleri nasıl tespit edebileceğinizi ve bu resimlere sahip değilseniz onları kurtarmak için ne yapabileceğinizi biliyorsunuz. Web siteniz kaybolur veya kaldırılırsa, herhangi bir sorun yaşamamak için web sitenizin yedeklerini sık sık almayı unutmayın.

Yazar

Author

Egehan D. / @egehandulger

Egehan Hostinger'da ML ve NN ile denetimsiz öğrenme üzerinde çalışıyor. Veri analizi hakkında büyük bir tutkuya sahiptir. İşi her ne kadar hobi gibi olsa da, çeşitli aktivitelerde gönüllü olmaktan ve ormanda kamp yapmaktan da büyük oranda zevk alıyor.

İlgili Rehberler

Author

erkut o Yanıt

Ağustos 31 2017

Merhaba, benzer şeyleri yaptım. Hatta "Zaten yüklenmiş Görünün o ki WordPress’i çoktan yüklemişsiniz. Tekrar yüklemek için lütfen ilk önce eski veritabanı tablolarınızı temizleyin." Mesajı var. ve sitemi göremiyorum. Ne yapmalıyım bundan sonra

  Author

  Egehan D.

  Yanıt tarihi Eylül 01 2017

  Merhaba, Başarılı bir şekilde yedekten tekrar kurmuşsunuz ancak acaba yeni site adresinizle veri tabanındaki site adresi farklı olabilir mi? Lütfen bunu kontrol ediniz ve farklıysa düzeltiniz.

Author

Kadir Yanıt

Temmuz 08 2019

Kalıcı bağlantılar problemini sayenizde uğraştırmadan çözmüş oldum. Teşekkür ederim.

Author

Yunus Yanıt

Kasım 21 2019

Merhaba, benim hostingime bağlı ana kişisel web sitemin dosyaları direk public_html ye kurulu. siteyi public_html/siteismi.com a nasıl taşıyabilirim sorunsuz ? teşekkürler.

Bir yanıt bırakın

Yorum*

İsim*

Eposta*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Şimdi Hostinger'ın bir parçası olun!