WordPress Video Ekleme Nasıl Yapılır?

WordPress Video Ekleme Nasıl Yapılır?

Görsellerin dışında videolar da web sitenize ziyaretçi çekmek, onların harekete geçmesini ve daha sonra ise geri gelmelerini sağlamak için harikadır. Sayfanıza video yerleştirmek Google aramalarında daha iyi sıralamalar elde etmenize yardımcı olabilir. Bu yüzden WordPress video ekleme nasıl yapılır gösterecek ve bu konuda size yardımcı olacak birkaç eklenti WordPress eklentisi önereceğiz. Hadi başlayalım!

Yazılarda veya Sayfalarda WordPress Video Ekleme Nasıl Yapılır?

Bu kısımda YouTube videolarını nasıl yerleştireceğinizi göstereceğiz ancak bu yöntemi diğer popüler video paylaşma platformlarında da kullanabilirsiniz.

oEmbed Yöntemi

oEmbed, A sitesinden B sitesine kaynak URL’sini girerek metin, görsel ve videolar eklemenizi sağlayan bir protokoldür.

Bu, WordPress video ekleme için en kolay yoldur. Bunu yapmanız için kodlama bilmeniz gerekmez. İşte WordPress video ekleme adımları:

 1. YouTube’a gidin
 2. Yerleştirmek istediğiniz videoyu bulun.
 3. Fare imlecinizi URL barı üzerine götürün ve video URL’sini kopyalayın.
 4. Şimdiyse WordPress görsel editörünüze gidin.
 5. Video’nun URL’sini yapıştırın ve WordPress video’yu otomatik olarak yerleştirecektir.

Örnek:

WordPress Yazı Editöründe Video Ekleme

Nihai sonuç:

iFrame yöntemi

İkinci yöntem ise videonuzun yazınızda veya sayfanızda nasıl görüneceğini özelleştirmenize izin verir. Bunu aşağıdaki adımları takip ederek yapabilirsiniz:

 1. Abone ol tuşunun üstündeki Paylaş tuşuna tıklayın.
 2. Yerleştir‘e basın.
 3. iFrame kodu ve bazı seçenek kutuları göreceksiniz. İlk kutu belirli bir zamanda başlayan YouTube videosu yerleştirmenize izin verecektir. Zamanı ayarlamak için ilk önce videoyu izlemeniz ve istediğiniz saniyede durmanız gerekir. Ayrıca oynat/durdur, ses ve ileri alma tuşları gibi oynatıcı kontrollerini ikinci kutulara tıklayarak gösterebilirsiniz.YouTube Yerleştirme Kodu
 4. iFrame kodunu kopyalayın ve WordPress görsel editöre geri dönün.
 5. Görsel modu metin moduna değiştirin ve yerleştirme kodunu yapıştırın.

Kenar çubuğunuza video yerleştirme

Bazen yazınıza video ekleme yerine kenar çubuğa video eklemeyi tercih edebilirsiniz. WordPress kenar çubuğunda video yerleştirmek için:

 1. Yönetici panelinizden Görünüm -> Özelleştir‘e gidin ve Bileşenler‘e tıklayın.
 2. Video eklemek istediğiniz birden çok kenar çubuğu bölgesi olabilir. Kenar çubuğunu seçin ve Bir Bileşen Ekle tuşuna basın.
 3. Şimdiyse arama kutunuza ‘video’ yazın.
 4. Şimdi sol kenarda video bileşeniniz olacaktır. Video Ekle tuşuna basın ve Adresten ekle‘ye tıklayın.
 5. Kutuya YouTube’dan URL’yi kopyalayıp yapıştırın.
 6. Videonun önizlemesi gözüktükten sonra onaylamak için Bileşene ekle tuşuna basın.WordPress bileşenine YouTube video yerleştirme
 7. Videonun başlığını sol tarafa ekleyebilirsiniz.
 8. Son olarak Kaydet & Yayınla tuşuna tıklayarak işlemi sonlandırın.

WordPress otomatik yerleştirmeyi sadece YouTube için değil birçok platform için destekler. Facebook yazılarınızı ve Twitter tweetlerinizi WordPress’inize yerleştirebilirsiniz. İşte WordPress’in otomatik yerleştirme özelliğini destekleyen platformların listesi:

 • Vimeo
 • Flickr
 • DailyMotion
 • Hulu
 • Instagram
 • Photobucket
 • Reddit
 • Scribd
 • SlideShare
 • SoundCloud
 • Spotify
 • TED
 • Tumblr
 • WordPress eklenti dizini
 • WordPress.tv

Videolarınızı Neden Hosting’inize Yüklememelisiniz

Videolarınızı web sitenize yüklemek yerine neden yerleştirmeyi tercih etmeniz gerektiğini düşünüyor olmalısınız. Bunun için aslında birçok sebep bulunmaktadır.

Sunucu kaynaklarından tasarruf

Videolarınızı yüklemek sunucunuzun kaynaklarından götürecektir. Üstelik eğer paylaşımlı hosting kullanıyorsanız sizinle aynı kaynaklarını paylaşan diğer web sitelerini de etkilemiş olursunuz. Videoları yönetmek eklenti kullanmayı gerektirebilir. Eklentiler de sunucunuzun yükünü artıracaktır. Sonuç olarak sitenizin performansı azalabilir. Video yerleştirmek, özellikle de web sitenize içerik ekleyerek değer kazandırmak istiyorsanız ve performans kaybı yaşamak istemiyorsanız harika bir seçenektir.

Daha iyi kullanıcı deneyimi

YouTube gibi video bazlı platformlardan videolarınızı yerleştirdiğinizde web sitenize fazlasıyla çekici olarak YouTube kullanıcı deneyimini de yerleştirmiş olursunuz. Video bazlı bir platform her cihazın kalitesini ve internet bağlantısını tanımlayarak akıllıca video çözünürlüğünü seçebilir. Üstelik, izleyiciler de kendi tercih ettikleri çözünürlüğü seçebilirler. Oynat/durdur, ses ve ileri al butonları gibi video kontrolleri de sağlanmaktadır. Bunların aksine WordPress videoları farklı bir biçimde işler. Eğer videoları web sitenize yüklemeyi tercih ederseniz etkileşim kazandıracak bu kullanıcı deneyimi özelliklerini kaybetmiş olursunuz.

Daha fazla trafik, görünebilirlik ve paylaşım

YouTube dünyadaki en çok ziyaret edilen üçüncü web sitedir. Bu yüzden videonuzu kendi sitenizi yüklemek yerine YouTube’a yüklemek size daha fazla ziyaretçi ve trafik kazandıracaktır. Üstelik videolarınızı yönetmek YouTube aracılığıyla daha da kolaydır.

WordPress Video Ekleme Eklentileri

WordPress video ekleme işleminin fazlasıyla kolay olduğunu öğrendiniz. Ancak, aşağıdaki WordPress video ekleme eklentileri ile video yerleştirmek ve videolarınızı yönetmek daha da kolay olacaktır.

1. Video Embed & Thumbnail Generator

Bu ücretsiz WordPress video ekleme eklentisi eğer web sitenizi YouTube gibi bir video bazlı platforma dönüştürmek isterseniz harika bir seçenektir. Bu eklentiyi kullanarak Video.js, Mediaelement.js, JW Player 6 veya Adobe Strobe Media Playback Flash Player gibi farklı video oynatıcılardan seçme şansınız da olacaktır. Bu eklentinin en iyi yanıysa videoların yeniden boyutlandırılacak ve hangi oynatıcıyı seçerseniz seçin her yere sığacak olmasıdır. Bu eklenti ayrıca video küçük resmini de üretecektir.

2. ARVE Advanced Responsive Video Embedder

Bu eklenti WordPress’de video yerleştirmek için en kapsamlı eklenti olabilir. SEO dostu bu eklenti başlık, açıklama ve yüklenme tarihini belirterek daha iyi bir indexing’e sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Adından da anlayabileceğiniz gibi mobil duyarlı yerleştirme de desteklenmektedir. Üstelik, bu özellikleri karışık ayarlar olmadan elde edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken oEmbed yöntemindeki gibi URL’yi yapıştırmaktır.

3. YouTube Embed

Bu WordPress video ekleme eklentisi özellikle YouTube’dan video yerleştirmeyi sevenler için üretilmiştir. YouTube Embed bazı ilginç anahtar özelliklere sahiptir. Oynatma listeleri oluşturabilir ve arama veya kullanıcı adına dayalı olarak onlara öneriler verebilirsiniz. Üstelik bu eklenti mobil duyarlı temalarınız için kusursuz bir şekilde olacak dinamik video boyutlamayı destekler.

Sonuç

Videolar içeriğinizi zenginleştirir ve web sitenize değer kazandırır. Videolarınızı sitenize yükleyebilir olsanız da yerleştirmeniz kesinlikle daha fazla önerilmektedir. Web sitenize video yerleştirmenin bazı yollarını öğrendiğinize ve onları yönetmek için bir eklenti listesini de okuduğunuza göre neden denemiyorsunuz? Sizin WordPress video ekleme ve yerleştirme konusunda herhangi bir deneyiminiz var mı? Aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz!

Author
Yazar

Gökhan O.

Gökhan Hostinger’da YouTube Takım Lideri olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Hostinger’ın adını YouTube içeriği üzerinden duyurmayı kendine görev edinmiştir. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.