WordPress’de JavaScript ve CSS’den query string kaldırma
access_time
hourglass_empty
person_outline

WordPress’de JavaScript ve CSS’den query string kaldırma

Giriş

Querystring’ler ? veya & karakterleri içeren URL’lerdir. Statik kaynaklar (JavaScript ve CSS gibi) genellikle proxy’ler veya CDN’ler tarafından önbelleğe alınır. Geliştiriciler bir değişiklik yaptığında, önbellek efekti yüzünden anında görüntülenemez ve bu noktada querystring’ler devreye girer. Bu string’ler önbellekte değildir ve bu sayede güncellemelerin anında görüntülenmesini sağlar. Ancak diğer yandan internet sitelerinin yüklenme sürelerini arttırır. İnternet sitesi optimizasyon araçları site hızını arttırmak için querystring’leri statik kaynaklardan kaldırmayı tavsiye eder. Bu pek çok fayda sağladığından özellikle de WordPress siteleri için kullanışlıdır.

Statik kaynaklardan querystring’leri kaldırmak proxy sunucularda önbelleklemeye imkan sağlar ve böylelikle WordPress site hızını arttırır. Bu aynı zamanda WordPress sitenize SEO konusunda katkı sağlar çünkü iyi optimize edilmiş WordPress siteleri genel olarak Google’da daha yukarılarda gösterilir.

Querystring’leri kaldırmanın dezavantajın nasıl ortadan kaldırabileceğinizi, WordPress optimizasyon rehberi olan bu yazımızın ileri bölümlerinde görebilirsiniz.

İhtiyacınız Olacaklar

Bu rehbere başlamadan önce aşağıdakilere sahip olmalısınız:

  • FTP erişimi
  • WordPress Yönetici Paneline erişim

Adım 1 – Site analizi

Bu adım için GTMetrix kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Test sitemizin analizi sonundaki sonuç aşağıda yer almaktadır:querystring analizi

WordPress temasına, site boyutuna ve diğer faktörlere bağlı olarak CSS miktarı ve JavaScript dosyaları değişkenlik gösterebilir. Bir ziyaretçi sitenizi her açtığında tarayıcı CSS, JavaScript ve diğer statik içeriği edinmek üzere talep oluşturur. Bu sayede sunucunuza daha fazla talep gelir ve yüklenme süresi artabilir. Eğer İçerik Dağıtım Ağı (CDN) kullanıyorsanız, tarayıcı önbellekleme veya WordPress önbellek eklentileri dosyalarınızın önbelleğe düzgün şekilde alınamamasına sebep olarak dosya aktarımını yavaşlatır. Bu sebeple query string’leri kaldırma WordPress site önbelleğinizi iyileştirerek kaynak kullanımını azaltır.

Adım 2 – WordPress’de querystring’leri kaldırma

WordPress’de statik kaynaklardan querystringleri kaldırmanın birkaç efektif yöntemi bulunuyor.

Seçenek 1 – WordPress eklentileri kullanarak statik kaynaklardan (CSS, JavaScript) querystring’leri kaldırma

WordPress’de en kullanışlı querystring kaldırma eklentisi Speed Booster Pack‘dir.

WordPress’de Speed Booster Pack kurulumu yaptıktan sonra eklentinin Ayarlar bölümünü açın.Speed Booster Pack Eklenti Ayarları

Remove query strings kutusunu işaretleyin ve Değişiklikleri Kaydet butonuna tıklayın.Speed Booster Pack Eklentisiyle Querystring Kaldır

Remove Query Strings From Static Resources veya Query Strings Remover gibi eklentiler kullanarak da aynı sonucu almak mümkün.

Seçenek 2 – WordPress functions.php aracılığıyla statik kaynaklardan (CSS, JavaScript) querystring’leri kaldırma

ÖNEMLİ! Herhangi bir değişiklik yapmadan önce functions.php dosyasının yedeğini aldığınıza emin olun.


Aşağıdaki kodu, wp-includes dizinindeki functions.php dosyasının en alt kısmına ekleyerek WordPress’den query string’leri kaldırabilirsiniz.

// Remove query string from static files
function remove_cssjs_ver( $src ) {
if( strpos( $src, '?ver=' ) )
$src = remove_query_arg( 'ver', $src );
return $src;
}
add_filter( 'style_loader_src', 'remove_cssjs_ver', 10, 2 );
add_filter( 'script_loader_src', 'remove_cssjs_ver', 10, 2 );

Bu kod, bazı durumlarda (WordPress kurulumunuza bağlı olarak) 500 Internal Server Error hatasına sebep olabilir. Bu noktada Adım 1’deki eklentiler işinizi görecektir.

WordPress’de query string’leri kaldırmanın dezavantajını ortadan kaldırma

Uygun WordPress önbellek yönetimi sayesinde en güncel içeriği tüm ziyaretçilerinize sorunsuz şekilde ulaştırabilirsiniz. Eğer WordPress önbellek eklentileri kullanıyorsanız, tüm yapmanız gereken değişikliklerden sonra WordPress önbelleğini temizlemek. Eğer WordPress siteniz için tarayıcı önbellekleme uyguluyorsanız da aynı şey geçerli, tarayıcı önbelleğini temizlemek en son değişiklikleri görebilmenizi sağlar. Bu ipuçları sayesinde WordPress’de querystring’leri kaldırmanın küçük dezavantajını ortadan kaldırabilirsiniz.

Adım 3 – Değişiklikleri test etme

Karşılaştırma için, querystring’ler kaldırıldıktan sonraki GTMetrix analizin sonucu şöyledir:Querystring kaldırma sonrası site analizi

Sonuç

Bu kısa rehberde, JavaScript veya CSS gibi statik kaynaklardan query string’leri kaldırarak WordPress sitenizin performansını nasıl arttırabileceğinizi öğrendik.

Yazar

Author

Gürkan M. / @gurkanhostinger

Gürkan, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve Hostinger’da pazarlama asistanı olarak içerik yönetimi, dijital pazarlama ve çevirilerden sorumlu. Küçük yaşta tanışıp o günden bu yana hayatının büyük bir parçası olan internette web geliştirme ve özel olarak WordPress konularıyla yakından ilgileniyor. Ayrıca, pervasız bir gamer.

İlgili Rehberler

Bir yanıt bırakın

Yorum*

İsim*

Eposta*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Şimdi Hostinger'ın bir parçası olun!