access_time
hourglass_empty
person_outline

WordPress’de Sidebar Nedir?

Eğer bir web site ya da blog açıyorsanız, WordPress’de sidebar nedir merak ediyor olabilirsiniz. Artık merak etmenize gerek kalmayacak çünkü biz bu soruyu açıklamak için buradayız. Genel olarak, sidebar, bileşenleri yerleştirebileceğiniz bölgedir. Bu yüzdendir ki sidebar’a ayrıca bileşen-hazır bölge de denir.

Blogunuzun ortasında gösterilen ana içeriği tamamlar. Bununla beraber, sidebar’ı özelleştirmek zorunlu değildir. Ancak sayfanıza ekstra bilgi koymak isterseniz, o zaman zorunlu hale gelir.

Unutmayın ki bu tanım WordPress de dahil herhangi bir web site platformu için geçerlidir. Aşağıdaki kırmızı kutulara bir göz atın:

Sidebar nedir Hostinger örneği
Blogumuzda kullandığımız sidebar
Referral Candy web sitesindeki sosyal medya kanalları
Referral Candy web sitesinde sol tarafta bulunan sidebar
Serious Eats web sitesi Sidebarları
Serious Eats web sitesindeki çeşitli sidebarlar

İşte bu kadar! Web sitenizi, gereken bileşenlere sahip olduğunuz sürece istediğinizi koyabilirsiniz. Sidebar’ın illa da kenarda olması gerekmediğini aklınızda bulundurun. Altbilginizin veya sayfanızdaki herhangi bir bileşen bölgesinin yakınında olabilir.

Ancak sidebar’a rastgele her şeyi koymanızı tavsiye etmiyoruz. Sidebar’ı web sitenize değer katan şeylerle doldurun yoksa kullanıcı deneyimizini kötü bir şekilde etkileyebilirsiniz.

Sidebar Bölgesinin En İyi 5 Pratik Kullanımı

Sidebar nedir bildiğinize göre artık işe başlamaya hazırsınız. Sidebar bölgenizi özelleştirmek için Görünüm > Bileşenler‘e gidin ve tercih ettiğiniz bileşenleri sürükleyip bırakın.

Eğer daha fazla bölge yaratmak istiyorsanız Custom Sidebars adlı eklentiyi kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu eklenti kodlama ihtiyacını ortadan kaldırır ancak sonuç en az kodlamayla olacak kadar iyidir.

Yeterince alana sahip olduğunuza göre konu sidebar’a ne koyacağınıza geliyor. Reklamların dışında, işte bizim önerilerimiz:

 1. Okuma Tavsiyesi
  Ziyaretçilerin sadece tek bir yazıyı okuduktan sonra ayrılmalarına izin vermeyin. İlgilerini popüler ve alakalı yazılarınıza çekin. Bu sadece trafiğinizi arttırmakla kalmayacak (ing), ayrıca SEO performansınızı da arttıracaktır. Sitenizde ne kadar uzun kalırlarsa arama motorlarında o kadar yüksek sıralamaya sahip olursunuz.
  Tavsiye ettiğimiz eklentiler: WordPress Popular Posts and Jetpack
 2. Eposta Aboneliği
  Eğer ziyaretçileriniz içeriğinizi beğeniyorsa muhtelemen sizden daha çok haber almak isteyeceklerdir. Bu yüzden sidebar’a bir eposta aboneliği yerleştirmeyi denemelisiniz. Daha kolay güncellemeler için abone olabilirler.
  Tavsiye ettiğimiz eklentiler: OptinMonster, MailChimp
 3. Sosyal Medya Özelliği
  Harika yazılar paylaşılmak içindir. Sidebar’ınıza sosyal medyada paylaşma butonları yerleştirin ve ziyaretçilerinizin içeriğinizi yaymasını sağlayın. Eğer sosyal medya kanallarınız varsa, ziyaretçilerinizi ayrı ayrı her hesabınızı yönlendiren ekstra bileşenler ekleyebilirsiniz.
  Tavsiye ettiğimiz eklentiler: Simple Social Icons, Easy Social Share
 4. Sosyal Medya Kanıtları
  Şöhretinizi göstermekten çekinmeyin. İster takipçi sayıları olsun, ister paylaşılma sayıları olsun göstermekte işinize yarayacaktır. Sosyal medya kanıtları ziyaretçilerinizin – özellikle web sitenize yenilerse – güvenini kazanmanıza yardımcı olur.
  Tavsiye ettiğimiz eklentiler: Social Count Plus, Testimonials Widgets

  Etramping'de sosyal medya kanıtlarına dair sidebar
  Popülerliğin kanıtı olarak Sosyal Medya’da paylaşım sayıları
 5. Yapışkan Sidebar
  Uzun yazılarınızı düşünün. Ziyaretçiler okumak için aşağıya kaydırdıklarında sidebar’ınız üstte kalır. Bu özellik sidebar’ınızı sayfanıza yapıştırmanıza ve bu da ziyaretçilerin içeriğinizi daima görmesine sebep olur.
  Tavsiye ettiğimiz eklentiler: Q2W3 Fixed Widget, Sticky Menu (Or Anything) on Scroll

  Psych2go'daki sosyal medya yapışkan sidebarı
  Sayfayla beraber yapışkan sidebar da aşağıya inmiş durumda

Sonuç

Sidebarlar çoğu zaman hafife alınır. Eğer doğru şekilde kullanırsanız web sitenizin gelişimine yardımcı olabilirler. Bu makalede sidebar nedir sorusunu yanıtladık. Umuyoruz ki size yardımcı olmuşuzdur.

Siz sidebar’ınızı nasıl kullanıyorsunuz? Yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşın!

 

Yazar

Author

Gökhan O. / @gokhanordu

Gökhan Hostinger'da Pazarlama Asistanı olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Çeviri yapmak, içerik yönetmek ve de SEO optimizasyonu yapmaktan büyük keyif alır. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.

İlgili Rehberler

Bir yanıt bırakın

Yorum*

İsim*

Eposta*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Şimdi Hostinger'ın bir parçası olun!