WordPress’de Slug Nedir?
access_time
hourglass_empty
person_outline

WordPress’de Slug Nedir?

Hiç Türkçe’de karşılığı Yazı Kısa İsmi olan WordPress slug’ının ne olduğunu merak ettiniz mi? Bu makalede WordPress’de slug nedir sorusuna yanıt bulacak ve slugların WordPress’de nasıl ayarlandığını öğreneceksiniz. Ayrıca, kullanıcı dostu ve SEO optimizasyonlu sluglar kurmanız için öneriler vereceğiz.

Slug Nedir ve WordPress’de Nasıldır?

Slug domain adınızdan sonra gelerek kalıcı bağlantınızın bir parçası olan ve içeriğinize yönlendiren bir metindir. Genellikle, slug otomatik olarak oluşturulur. Bir blog yazısının başlığı slug olarak kullanılabilir. Örnek olarak ise aşağıda da gördüğünüz gibi /wordpressde-slug-nedir/ bir slugdır.

WordPress'de slug örneği.

Yeni bir yazı eklediğinizde, WordPress, permalink ayarlarınıza dayanarak otomatik olarak bir slug oluşturur. Ayarlar –> Kalıcı Bağlantılar kısmına gidip, slugların nasıl oluşturulduğunu değiştirebilirsiniz.

WordPress otomatik olarak slugları oluştursa da onları her zaman öyle bırakmak tavsiye edilmez. Varsayılan slug arama motorları ve insanlar için pek de dostça olmayabilir.

WordPress’de Sluglar Nasıl Ayarlanır?

Sluglarınızı ayarlamadan önce iki basit kuralı bilmeniz gerek:

  • Boşlukları tirelerle değiştirin;
  • Sadece küçük harfler kullanabilirsiniz.

WordPress otomatik olarak bu kuralları sizin için düzeltecektir. Fakat, daha ileri gitmeden önce bunları anlamanız daha iyi olacaktır.

WordPress Yazı Slug’ı

Yazınızın slug’ını yazınızı yazarken veya düzenlerken ayarlayabilirsiniz. Yazınızın Başlık kutusunun altına doğru gidin ve Kalıcı bağlantı URL’sini bulun. Eğer kalıcı bağlantıyı orada bulamazsanız, ilk önce başlığınızı girmeniz gerekmektedir. Kalıcı bağlantı belirdikten sonra slugınızı Düzenle tuşuna basarak düzenleyebilirsiniz. İşiniz bittiğinde, Tamam’a tıklayın.

WordPress'de yazı slugı ayarlamak.

WordPress Sayfa Slug’ı

Tıpkı yazı slugı gibi, sayfa slugını ayarlamak da oldukça kolaydır. Sayfanın kalıcı bağlantı URL’si de ayrıca sayfa adı kutusunun altında bulunmaktadır. Düzenle’ye tıklayın, sayfa slugınızı girin ve Tamam’a basın.

WordPress'de sayfa slugı ayarlama.

Kategori ve Etiket Slug’ı

WordPress yarattığınız yeni bir kategori veya etiket için otomatik olarak bir slug atar. Buna rağmen, slugınızı kendiniz ayarlamak isterseniz, önce bir kategori yaratıp ve sonra geri dönmeniz gerekir.

Kategori sluglarını ayarlamak için Yazılar’a gidin ve Kategoriler’i seçin. Düzenlemek istediğiniz kategoriyi bulun ve Düzenle tuşuna tıklayın. Slugınızı slug kutusuna girin ve Güncelle’ye tıklayarak değişikliği kaydedin.

Etiket sluglarını değiştirmek de oldukça benzerdir. Yazılar kısmına gidin ve Etiketler’i seçin. Düzenlemek istediğiniz etiketleri bulun ve Düzenle tuşuna basın. Etiket slugınızı girdikten sonra Güncelle’ye tıklayarak değişikliği kaydettiğinizden emin olun.

Yazar Slug’ı

Eğer haber web siteniz veya birçok katkıda bulunanların olduğu bir web siteniz varsa, ayrıca her bir yazar için slug yaratabilirsiniz. Ne yazık ki, varsayılan olarak WordPress yazar slugı düzenlemeye izin vermiyor. Bu yüzden Edit Author Slug (Author Slug’ı Düzenleme) eklentisine ihtiyacınız  olacak. Eklenti aktif olduğunda Kullanıcılar -> Tüm Kullanıcılar kısmına gidin. Kullanıcıyı seçin ve Düzenle’ye basın, Edit Author Slug (Yazar Slug’ı Düzenle) seçeneklerine gelene kadar aşağıya kaydırın. İstediğiniz slugı girin ve Kullanıcı Bilgisini Güncelle tuşuna tıklayarak değişiklikleri kaydedin.

WordPress'de yazar slugı ayarlamak.

WordPress Sluglarınızı Ayarlamanız İçin Öneriler

SEO Anahtar Kelimelerinizi Hedefleyin

Birçok SEO eğer sıralamasına girmek istediğiniz anahtar kelimeleri kullanırsanız arama motorlarında daha iyi sonuçlar elde edebileceğinize inanıyor. Bu yüzden, slugınızda anahtar kelimelerinizi içermeniz daha iyi olacaktır. Hedeflediğiniz anahtar kelimeleri slugınız olarak bile kullanabilirsiniz.

Basit ama tanımlayıcı olsun

Kısa sluglar hem Google’da sıralamaya daha kolay girebilir hem de kullanıcı dostudurlar. Bu yüzden, sluglarınızı kısa ve hedeflediğiniz anahtar kelimelere odaklı tutmanız daha iyi olacaktır.

Etkisiz kelimelere hayır

Sluglarınızdan gereksiz kelimeleri çıkarıp atmanızı tavsiye ediyoruz – bu “bir,” “ile,” “ve,” “bu” “şu” v.s. gibi etkisiz kelimeleri de içermekte. Eğer Yoast SEO eklentisinizi kullanırsanız, bu kelimeleri kalıcı bağlantınızdan çıkarmanızda yardımcı olacaktır.

Yönlendirme kullanın

WordPress slugını değiştirdiğinizde bütün URL değişir. Bu da kullanıcıların ve arama motorlarının içeriğinizi eski URL ile bulamayacağı anlamına gelir. Eğer olur da, var olan slugı değiştirmeniz gerekirse, eski slugdan yenisine 301 yönlendirmesini kurmanızı tavsiye ederiz. Bunu SEO Yoast ve Yönlendirme eklentilerinden birini kullanarak kolaylıkla yapabilirsiniz.

Ayrıca Hostinger’ın ne çeşit WordPress hosting planları sunduğuna bakmak isteyebilirsiniz. Bütün planlarda güçlü bir Kontrol Paneli ve sürükle-bırak fonksiyonlu kolay web site kurma aracı bulunmakta. Hızlı, güvenli ve ölçeklenebilir WordPress Hosting’den bir tık uzaktasınız!

Sonuç

Artık WordPress slugının domaininizden sonra gelen ve kalıcı bağlantınızın bir parçası olan bir metin olduğunu biliyorsunuz. Her yazı, sayfa, kategori ve etiketteki slugı kurmak ve optimize etmek insanlar için de, arama motorları için de daha dostça bir site demektir. Umarız bu makale en iyi slug yöntemlerini uygulamanıza yardımcı olmuştur.

Yazar

Author

Gökhan O. / @gokhanordu

Gökhan Hostinger'da Pazarlama Asistanı olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Çeviri yapmak, içerik yönetmek ve de SEO optimizasyonu yapmaktan büyük keyif alır. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.

İlgili Rehberler

Bir yanıt bırakın

Yorum*

İsim*

Eposta*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Şimdi Hostinger'ın bir parçası olun!