Para Kazandırabilecek Bir Yemek Blogu Nasıl Açılır? (5 Adımda)
access_time
hourglass_empty
person_outline

Para Kazandırabilecek Bir Yemek Blogu Nasıl Açılır? (5 Adımda)

Hepimizin iyi ve lezzetli yemekleri sevdiği bir gerçektir. Hatta, öylesine severiz ki bazen yemek yerine okumakla zaman harcarız. Bu yüzden yemek blogu nasıl açılır öğrenmek harika bir fikir olabilir. Eğer bir gurmeyseniz anlatacak çok şeyiniz olabilir.

Bu rehberde size bir yemek blogu beş adımda nasıl açılır öğreteceğiz:

 1. Blogunuz için en az yemekler kadar lezzetli bir isim seçin.
 2. Bir web hosting planı alın.
 3. Blogunuzun gelişimi için bir plan belirleyin.
 4. Blogunuz için bir platform seçin.
 5. Son dokunuşları ekleyin ve ilk tarifinizi yayınlayın.

Bahsedeceğimiz çokça konu ve denemek için birçok yemek bulunmaktadır. Bu yüzden de konuya geçmemiz iyi olacaktır. Hadi bir yemek blogu nasıl açılır öğrenelim!

Adım 1: Blogunuz İçin Bir Alan Adı Seçin

Bir yemek blogu nasıl açılır konuşmaya başlamadan önce herhangi bir türden site oluşturmak için gereken geçerli olan bir şey mevcuttur. Bu, sitenizin adının ne olacağıdır. Birçok durumda, insanlar bloglarında hayat boyu aynı ismi kullanmaktadır. Bazılarıysa site adını değiştirmeyi dener ancak bu işlem oldukça sancılı bir işlemdir. Bu yüzden, en baştan iyi bir isim bulmak ve bu isimle devam etmek en iyisi olacaktır.

Bir başka deyişle, bir isim seçmek ciddiye almanız gereken bir karardır. İşte doğru blog ve alan adını seçmek için bazı ipuçları:

 • Kısa tutun. Blogunuzun adı ne kadar kısa olursa hatırlaması da o kadar kolay olur. Doğal olarak, bu kural kanuni değildir ancak bir isim seçmekte zorlanıyorsanız en basit alternatifler daima en iyisi olacaktır.
 • .com ile alabileceğiniz alan adlarına göz atın. Konu üst düzey alan adlarına geldiğinde .com en çok bilinen ve kullanılandır. Bu yüzden de kullanılabilir bir  .com seçmek akıllıca olacaktır. Yüzlerce seçeneğiniz mevcuttur ancak denenmiş ve test edilmiş bir seçenek daima iyidir.
 • Blogunuzun ismi blogunuzun ne hakkında olduğunu belirtmeli. Örneğin yemek blogu adı olarak “Can’ın Günlüğü” veya “Kişisel Blogum” kullanamazsınız. Bu örneklerde insanlar blogunuzun reklamını yaptığınızda ne hakkında olduğunu anlayamazlar.

Yemek blogları isimleri genellikle yemekle alakalı ve paylaşmayı düşündüğünüz tarifler hakkında olmalıdır. Bu konuya örnek olarak How to Cake It ve Love & Lemons bloglarını verebiliriz.

Eğer yemek blogları için online kısa bir arama yaparsanız göreceksiniz ki kısa ve akılda kalıcı isimler zaten kullanılmaktadır. Tercihiniz hatırlanabilir ve insanların okuduklarında yemekle yemek yapmak hakkında düşünmelerini sağlayan bir isimden yana olmalıdır.

Bu noktada beğendiğiniz en azından 5-10 adet blog adı seçeneğinden oluşan bir liste oluşturmanızı tavsiye ederiz. Daha sonra ise bu alan adlarını favori web hosting hizmetiniz veya alan adı kaydedicinizle kontrol edin:

Domain kullanılabilirliğini kontrol etmek.

Kullanılabilir ve beğendiğiniz bir alan bulduktan sonra tek yapmanız gereken kayıt etmektir. Alan adını kaydetmeniz için en az bir senelik ödeme yapmanız ve bazı kişisel bilgiler vermeniz gerekmektedir. Bu süre bittikten sonra yenileme seçeneğiniz mevcuttur ancak henüz bunun hakkında endişelenmeniz gerekmez!

Adım 2: Bir Web Hosting Planı Alın

Yemek blogu siteniz için hem blog adınız, hem de bir alan adınız bulunmakta. Şimdiki aşamada ise bir hosting planı satın almak, yani web sitenizin ve içeriğinin depolanacağı bir sunucu alanı için ödeme yapmak var.

Eğer web hosting nedir bilmiyorsanız biraz korkutucu gelebilir. Ancak gerçek şu ki web hosting hayal ettiğiniz kadar zor değildir.

Yapmanız gereken ilk şey tanınır bir web host bulmaktır. Bulduktan sonra sundukları hosting planlarına bir göz atın. Örnek olarak işte en sık bulunan seçenekler:

 • Paylaşımlı hosting. Bu türden planla başkalarıyla bir sunucu paylaşırsınız. Bu neredeyse daima en ucuz seçenektir ancak yemek blogu başlangıcı için idealdir.
 • Cloud hosting (Bulut Sunucu). Buna, hosting dünyasının spor arabası denebilir. Cloud hosting mümkün olan en iyi performans ve özelleştirilebilirliği sağlar ancak aynı zamanda da en pahalı seçenektir.
 • Virtual Private Server – Sanal Özel Sunucu (VPS). VPS ile tamamen kendinize ait bir sanal sunucu elde edersiniz ancak bu sanal sunucu başka müşterilerin de kullandığı bir fiziksel sunucuda barındırılmaktadır. Fark şu ki tam kök erişimine ve özel kaynaklara sahip olursunuz. Ancak bu türden sunucuları yönetmek teknik uzmanlık gerektirir.

Eğer bu dünyaya yeniyseniz paylaşımlı hosting’i seçmeniz iyi olacaktır. Hatta, eğer aksini iddia edecek bir sebebiniz varsa bütün yeni bloglarınız için paylaşımlı planları kullanmanızı tavsiye ederiz. Üstelik son derece ucuz olduklarını söylerken şaka yapmıyorduk:

Hostinger'ın web hosting planları.

Hostinger ile harika paylaşımlı hosting planlarına erişim sağlarsınız ve bu planlar siz aylık binlerce ziyaret almaya başlayana kadar fazlasıyla yeterli olacaktır.

Üstelik, ek bir ücret ödemeden aralıksız destek ve seçtiğiniz blog platformu için tek tıklamalı yükleyici elde edersiniz. İleride daha iyi performans sunan bir plana sorunsuzca yükseltebilir ve uzun vadede tasarruf edebilirsiniz.

Adım 3: Yemek Blogunuzun Gelişimi için Bir Plan Yapın

Şu ana kadar blogunuzun kuruluşundan bahsettik. Artık tam olarak bir yemek blogu nasıl yapılır ondan bahsedeceğiz.

Ancak, blogunuzu yayımlamadan önce kendinize sormanız gereken aşağıdaki gibi bazı sorular bulunmaktadır:

 • Ne türden bir içerik yayınlamak istiyorsunuz?
 • Hangi sıklıkta yeni içerik yayınlayacaksınız?
 • İşin tamamını kendiniz mi yapacaksınız veya bir kısmını başkalarına mı yaptıracaksınız? Öyleyse bütçeniz nedir?
 • Kurduğunuz yemek blogu üzerinden para kazanmak istiyor musunuz? Öyleyse nasıl yapmalısınız?

İlk soruyla başlayalım. Örneğin, belki de restoranları incelemek istiyorsunuz veya yeni tarif bulma, her aşamanın fotoğrafını çekme ve başkalarına anlatma konusunda hünerlisiniz. Ayrıca yeni yiyecekleri test etmek ve incelemek konusuna da odaklanmak isteyebilirsiniz.

Hangisini seçerseniz seçin, yapmaktan keyif aldığınız bir şey olduğundan emin olmalısınız. Aksi takdirde kısa sürede yorulur ve kendinizde devam etmek için gereken motivasyonu bulamayabilirsiniz.

Bir fikir elde ettikten sonra en azından ilk birkaç ayda takip edebileceğiniz bir plan yaratmanız gerekmektedir. Birçok durumda, başlangıç için haftada bir ya da iki blog yazısı oluşturmanızı tavsiye ederiz.

Birçok kişi başlangıçta birçok yazı yazmaya çalışır. Eğer bunu yapabiliyorsanız, sizi tebrik ederiz. Ancak, yeni blogların bir ivme kazanması zaman almaktadır. Hedefiniz ilk günkü gibi azminizle ilk birkaç ayı atlatmaktır. Bu şekilde sitenize gerçek trafik gelmeye başladığında kurduğunuz yemek blogu sitesini ihtiyaca göre büyütebileceksiniz.

Bunu yapmak içinse işin birazını başkalarına yaptırmak isteyebilirsiniz. Örneğin, blogunuz için arada bir yazı yazmaları için bir freelancer işe alabilirsiniz.

Ancak, yemek blogu işletmek oldukça talepkar bir niche’dir. Çoğu zaman ilk elden tecrübeye ihtiyacınız olacaktır. Bu yüzden bu işin üstesinden gelebilecek freelancer bulmak imkansız olmasa da zor olacaktır.

Son olarak eğer blogunuzdan en baştan para kazanmak istiyorsanız bir plana ihtiyacınız var. Bir yemek blogcusu olarak birçok seçeneğiniz mevcuttur. Örneğin, mutfak ürünlerine ortaklık bağlantıları ekleyerek birileri ürünleri almak için bu bağlantıları kullandığında küçük miktarda komisyon elde edebilirsiniz.

Ayrıca yerel restoranlar için reklam yapabilir veya karşılığında para alabileceğiniz online yemek yapma dersleri verebilirsiniz. Bunların hepsi sağlam seçeneklerdir, bu yüzden her birinin nasıl işe yarayacağına ve hangisinin sizin için en iyi olacağına dair araştırma yapmanızı öneririz.

Adım 4: Yemek Blogu Platformunuzu Seçin

Bir yemek blogu kurmayı öğrenmek için en önemli adımlardan biri web sitenin kendisini nasıl kuracağınızdır. Bu adım için uygulayabileceğiniz birçok yaklaşım bulunmaktadır. Örneğin, bütçeniz el veriyorsa bunu yapmak için birini işe alabilirsiniz. Ancak, özellikle de web geliştirme tecrübeniz varsa bu işlemi kendiniz yapmak isteyebilirsiniz.

Kendiniz yapmasanız bile bu işlemi basitleştirecek bir İçerik Yönetimi Sistemi (CMS) kullanarak bir site oluşturabilirsiniz. CMS’ler adından da anlayabileceğiniz gibi farklı türden içerikleri yayınlamanıza ve yönetmenize yardımcı olacak platformlardır. Bloglar konusunda CMS’ler genellikle yazılarınızı organize etmek, ayrı sayfalar oluşturmak, kullanıcıları yönetmek ve daha da fazlasını yapabilmek için gereken fonksiyonelliğe sahiptir. Seçebileceğiniz birçok CMS seçeneği bulunsa da işte üç adet en iyi alternatif:

İlk olarak WordPress‘den bahsedelim. Bu CMS, internetteki en popüler blog platformudur. Kullanması eğer bir acemiyseniz kolaydır ancak daha gelişmiş siteler kurmak için de yeterince esnektir. Bu CMS’in oldukça canlı bir topluluğu bulunmaktadır ve temalarla eklentiler (binlercesi mevcuttur) kullanarak sitenizi özelleştirebilirsiniz.

WordPress ana sayfası.

Sırada ise Joomla! var. WordPress kadar acemi dostu olmasa da öğrenmesi oldukça kolaydır. Joomla! birçok türden içerik oluşturmak için harikadır. Tek istediğiniz blog değilse iyi bir seçenek olacaktır. Bu platform ayrıca WordPress kadar olmasa da fazlasıyla özelleştirilebilirdir.

Joomla ana sayfası.

Son olarak elimize Drupal var. CMS’ler arasında daha gelişmiş çözümlerden biri olan Drupal özellikle başlangıçta zor olmasıyla tanınır. Ancak öğrenme çabanız bu platformun ne kadar ölçeklenebilir ve esnek olduğu göze alındığında boşa gitmeyecektir. Küçük bir yemek blogu için fazla olabilir ancak siteniz fazlasıyla büyüdüğünde Drupal’ı (ayrıca en güvenli CMS’lerden biridir) tercih etmeyi düşünebilirsiniz.

Drupal ana sayfası.

Çoğu blogcunun WordPress’i tercihlerini WordPress’den yana yapmalarını önermekteyiz. Bu platform kullanıcı dostu ve zengin özellikler arasındaki kusursuz dengeye sahiptir.

Web hostunuzda WordPress’i yükleyin. Hazır olduğunuzda yemek blogu kurmanın son adımına geçin.

Adım 5: Son Dokunuşları Yapın ve İlk Tarifinizi Ekleyin

Bir yemek blogu nasıl kurulur öğrenmenin artık son adımındayız. Bu noktada kendi alan adıyla tam çalışan bir web siteye ve sitenizin nasıl ilerleyeceğine dair bir plana sahip olmanız gerekir.

Bu demektir ki vakit artık ister tarif, ister inceleme olsun ilk yazınızı oluşturma vaktidir. Ancak mutfağa koşmadan önce bloglama deneyiminizi iyileştirecek birkaç şey var. Örneğin, WordPress’in varsayılan teması kötü olmasa da daha hoş gözüken bir tema tercih edebilirsiniz:

Twenty Seventeen teması.

Şanslısınız ki yemekle alakalı birçok harika WordPress teması mevcuttur. Ücretsiz temalar için WordPress.org tema dizininde aramalısınız. Belirli türden temaları aramak için arama çubuğunu kullanabilirsiniz. Örneğin, işte yemek kelimesinin İngilizce karşılığı olan “food” kelimesini girdiğimizde elde ettiğimiz sonuç:

Bazı yemek blogu temaları.

Beğendiğiniz bir temayı yüklemeden önce kullanıcı incelemelerini okumayı unutmayın. Bir ölçüt olarak kullanıcı puanı 4 yıldızdan aşağı temaları kullanmamaya özen gösterin. Ayrıca temanın yakın zamanda güncellendiğinden ve böylece gelişimi bırakılmış bir tema kullanmadığınızdan emin olun.

Ücretsiz temaların aksine premium bir WordPress teması kullanmak isteyebilirsiniz. Ücretsizlerden kesinlikle iyi olduğunu söyleyemeyiz ancak kullanışlı bulabileceğiniz bazı ekstra özelliklere sahiptirler. Premium temaları bulabileceğiniz en iyi yerlerden biriyse ThemeForest dizinidir:

Premium WordPress teması dizini Themeforest.

Kurduğunuz yemek blogu için bir tema seçtikten sonra dikkatinizi vermeniz gereken sıradaki şey ise hem sitenizi iyileştirecek, hem de hayatınızı kolaylaştıracak olan eklentilerdir. Blogunuz yemek odaklı olduğu için WP Ultimate Recipe gibi tarif eklentilerine göz atabilirsiniz:

WP Ultimate Recipe eklentisi.

Bu türden eklentiler blog yemek tariflerinizi bir profesyonel gibi stillendirmenize olanak sağlar ve blogunuzu çok daha ciddi gösterir. Blogunuzdan ortaklık bağlantıları kullanarak para kazanmak istiyorsanız bir başka harika seçenek ise Amazon Product in a Post‘dur:

Amazon Product in a Post eklentisi.

Bu eklenti blogunuzda reklamını yapmak istediğiniz Amazon ürünlerine bağlantılar eklemenizi sağlar. Eğer sitenizi ziyaret edenler ürün almak için bu bağlantılardan birini kullanırsa Amazon ortağı olduğunuz için komisyon alırsınız.

Her halükarda biraz zaman harcamalı ve yemekle alakalı ilginizi çekebilecek diğer eklentilere de göz atmalısınız. Tıpkı temalar konusunda verdiğimiz tavsiyeleri, yani yüksek puan ve yakın zamanda güncelleme alıp almadığı konularını göz önüne alarak sitenize sadece yüksek kalitedeki eklentileri yüklediğinizden emin olun.

Blogunuzu tasarlamayı bitirdikten sonra ilk yemek tarifiniz veya incelemeniz üzerinde çalışmaya başlayın. İşte bu kadar, yemek blogu nasıl açılır öğrendiniz.

Sonuç

Yemek blogu nasıl açılır öğrenmek aslında düşündüğünüzden daha kolaydır. Elinizde bir alan adı ve hosting olduktan sonra geriye kalan tek şey bir bloglama platformu seçmek ve işe koyulmaktır. Biz, birçok türden site için çok yönlü ve özellikle yemek blogları için iyi bir seçenek olduğundan WordPress’in fazlasıyla beğenmekteyiz. Üstelik WordPress ile tarifler oluşturmanıza ve incelemeler yayınlamanıza yardımcı olacak birçok eklentiye ve temaya erişim sağlarsınız.

Yemek blogu nasıl açılır konusuna dair herhangi bir sorunuz var mı? Aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşın!

Yazar

Author

Gökhan O. / @gokhanordu

Gökhan Hostinger'da Pazarlama Asistanı olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Çeviri yapmak, içerik yönetmek ve de SEO optimizasyonu yapmaktan büyük keyif alır. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.

İlgili Rehberler

Bir yanıt bırakın

Yorum*

İsim*

Eposta*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Şimdi Hostinger'ın bir parçası olun!