WHOIS Sorgulama nedir?

WHOIS, bir alan adı hakkında önemli bilgiler verir. Bir arama yaparak alan adının sahibinin kim olduğunu, sahibin iletişim bilgilerini, adresini, telefon numarasını ve e-posta adresi gibi bilgilerini öğrenebilirsiniz.

WHOIS domain sorgulama nasıl çalışır?

Her alan adı kaydedildiğinde, alan adı sahibi kişisel bilgilerini İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu'na (ICANN) verir. Aynı evinizi devlete kaydetmek gibidir. Domain sorgulama işte bu konuda size yardımcı olur.

WHOIS Sorgulama ve Domain WHOIS Gizlilik SSS

WHOIS domain sorgulama hakkında sıkça sorulan soruların yanıtları aşağıdaki gibi

WHOIS veritabanı İnternet'te kayıtlı bütün alan adlarının listesini içerir. Kayıt tarihi, süre dolum tarihi, alan adı ID'si, kaydedenin adı, iletişim bilgileri, sunucu adı, domain yaşı vb. bilgileri öğrenmek için WHOIS sorgulama yapabilirsiniz. WHOIS veritabanı herkese açıktır ve herhangi biri kayıtlı bir alan adının bilgilerine erişebilir. Veritabanı İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu'na (ICANN) tarafından yönetilmektedir ve sıkça güncellenir. Eğer bir web site oluşturursanız ayrıca kendinizi ICANN'e kayıt etmeniz gerekecektir.

Bir alan adı kaydettiğinizde adınız, adresiniz, telefon numaranız ve e-posta adresiniz gibi kişisel bilgilerinizi vermeniz gerekmektedir. Bilgileriniz WHOIS veritabanında depolanır ve WHOIS sorgulama aracını kullanan herkes tarafından bulunabilir.

WHOIS Gizliliği, Hostinger tarafından sunulan alan adı sahiplerinin bilgilerini koruyan bir gizlilik hizmetidir. WHOIS gizliliği aldığınızda gizliliğinizin korunması için kişisel bilgileriniz saklanır veya bir vekil sunucu (proxy) bilgileriyle değiştirilir.

WHOIS bilgileri sorgulamak oldukça kolay ve hızlıdır. Domain süresi sorgulama gibi işlemler için tek yapmanız gereken arama kutusuna alan adını veya IP adresini girip "WHOIS Sorgulama"ya basmaktır. WHOIS sorgulama aracımız WHOIS veritabanını arayacak ve alan adı kayıt bilgileri dahil bütün site sorgulama bilgilerini saniyeler içinde size sağlayacaktır.

Elde ettiğiniz bilgileri pazarlama veya spam için kullanmak ICANN tarafından yasaklanmıştır.

WHOIS bilgilerinizin daima ICANN kurallarına uyduğuna emin olun. Bu, alan adı sağlayıcınızın sizle iletişime geçebilmesi için doğru bilgi vermeniz gerektiği anlamına gelir.

Hostinger kontrol panelinizden WHOIS bilgilerinizi kolaylıkla güncelleyebilirsiniz. Sadece birkaç adımda bütün bilgilerinizi değiştirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken Hostinger hesabınıza giriş yapmak ve daha sonra ise domain WHOIS bilgilerinizi güncellemek için kontrol paneline erişmektir.

WHOIS Gizlilik özelliğini hatırladınız mı? İşte bu yüzden WHOIS domain sorgulama aracındaki bazı bilgileri görememektesiniz. Bu alan adlarının sahipleri WHOIS Gizliliği aldıklarından sonra sağlayıcıları onların bilgilerini saklamıştır.

Bazı domain whois bilgileri, alan adı sağlayıcıları tarafından yerel bilgi koruması ve GDPR gibi gizlilik kanunlarından dolayı saklanabilir.

WHOIS Gizliliği WHOIS veritabanındaki bilgilerinizi saklamak için kullanabilirsiniz. Böylelikle kimse iletişim bilgilerinizi göremeyecektir.
WHOIS bilgilerinizi saklamak için Hostinger'a giriş yapın ve Üye Bölgenize gidin. Ekranınızın üstündeki Alan Adı yazısına tıklayın ve Sipariş Ver tuşlarından birini seçin. Daha sonra ise WHOIS Gizliliği için ödeme yönteminizi seçebileceğiniz ödeme sayfasına yönlendirileceksiniz.

Bazı WHOIS domain kayıtlarının değişmesi zaman alır. Alan adı alma sonrasında bilgileriniz gizlenmeden önce başkaları görebilir.