WHOIS Sorgulama nedir?

WHOIS sorgulama bir alan adı hakkında önemli bilgileri verir. Bir arama yaparak alan adının sahibinin kim olduğunu, sahibin iletişim bilgilerini, adresini, telefon numarasını ve e-posta adresi gibi bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Nasıl çalışır?

Her alan adı kaydedildiğinde, alan adının sahibi kişisel bilgilerini İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu'na (ICANN) vermiş olur. Örnek olarak evinizi devlete kaydetmeyi düşünün.

WHOIS Sorgulama ve Gizlilik: Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

WHOIS sorgulama hakkında bazı sıkça sorulan sorulara cevaplar bulun

WHOIS veritabanı İnternet'te kayıtlı bütün alan adlarının listesini içerir. Kayıt tarihi, süre dolum tarihi, alan adı ID'si, kaydedenin adı, iletişim bilgileri, sunucu adı vb. bilgileri öğrenmek için WHOIS sorgulama yapabilirsiniz. WHOIS veritabanı herkese açıktır ve herhangi biri kayıtlı bir alan adının bilgilerine erişebilir. Veritabanı İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu'na (ICANN) tarafından yönetilmektedir ve sıkça güncellenir. Eğer bir web site oluşturursanız ayrıca kendinizi ICANN'e kayıt etmeniz gerekecektir.

Bir alan adı kaydettiğinizde adınız, adresiniz, telefon numaranız ve e-posta adresiniz gibi kişisel bilgilerinizi vermeniz gerekmektedir. Bilgileriniz WHOIS veritabanında depolanır ve WHOIS sorgulama aracını kullanan herkes tarafından bulunabilir.

WHOIS Gizliliği, Hostinger tarafından sunulan alan adı sahiplerinin bilgilerini koruyan bir gizlilik hizmetidir. WHOIS gizliliği aldığınızda gizliliğinizin korunması için kişisel bilgileriniz saklanır veya bir vekil sunucu (proxy) bilgileriyle değiştirilir.

WHOIS sorgulaması yapmak oldukça kolay ve hızlıdır. Tek yapmanız gereken arama kutusuna alan adını veya IP adresini girip "Whois Sorgula"ya basmaktır. WHOIS sorgulama aracımız WHOIS veritabanını arayacak ve alan adı kayıt bilgileri dahil bütün bilgileri saniyeler içinde size sağlayacaktır.

Elde ettiğiniz bilgileri pazarlama veya spam için kullanmak ICANN tarafından yasaklanmıştır.

WHOIS bilgilerinizin daima ICANN kurallarına uyduğuna emin olun. Bu, alan adı sağlayıcınızın sizle iletişime geçebilmesi için doğru bilgi vermeniz gerektiği anlamına gelir.

Hostinger kontrol panelinizden WHOIS bilgilerinizi kolaylıkla güncelleyebilirsiniz. Sadece birkaç adımda bütün bilgilerinizi değiştirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken Hostinger hesabınıza giriş yapmak ve daha sonra ise domain WHOIS bilgilerinizi güncellemek için kontrol paneline erişmektir.

WHOIS Gizlilik özelliğini hatırladınız mı? İşte bu yüzden domain WHOIS sorgulama aracındaki bazı girdileri görememektesiniz. Bu alan adlarının sahipleri WHOIS Gizliliği aldıklarından sonra sağlayıcıları onların bilgilerini saklamıştır.

Bazı bilgiler alan adı sağlayıcıları tarafından yerel bilgi koruması ve GDPR gibi gizlilik kanunlarından dolayı saklanabilir.

WHOIS Gizliliği WHOIS veritabanındaki bilgilerinizi saklamak için kullanabilirsiniz. Böylelikle kimse iletişim bilgilerinizi göremeyecektir.
WHOIS bilgilerinizi saklamak için Hostinger'a giriş yapın ve Üye Bölgenize gidin. Ekranınızın üstündeki Alan Adı yazısına tıklayın ve Sipariş Ver tuşlarından birini seçin. Daha sonra ise WHOIS Gizliliği için ödeme yönteminizi seçebileceğiniz ödeme sayfasına yönlendirileceksiniz.

Bazı WHOIS domain kayıtlarının değişmesinin zaman alabileceğini unutmayın. Yani bilgileriniz gizli olmadan önce başkaları görebilir.