access_time
hourglass_empty
person_outline

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatası nasıl çözülür?

İnternette gezinirken, bazen internet bağlantısında sorun olmamasına ve URL’nin doğru olmasına rağmen yüklenmek istemeyen web sayfalarına denk gelirsiniz. Yaygın biçimde kullanılan bir web tarayıcısı olan Google Chrome’da kullanıcılar bir yüklenme sorunu oluştuğunda DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatasını görürler.

Bu hataya ne sebep olur?

Bazı kullanıcıların DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN yazısını ekranlarında görünce kafası karışabilir. Ancak, bu sıklıkla görülen bir sorundur. Hata kodunda da görebileceğiniz gibi bu DNS ile alakalı bir sorundur. Domain Name System – Alan Adı Sistemi, ya da kısaltılmış olarak DNS, web sitelerini ziyaret etmenizi sağlayan şeyin ta kendisidir. Bir URL’yi bir web tarayıcısında adres çubuğuna girdiğinizde, DNS, URL’nin IP adresini aramak için kendi online veritabanına bir istek yollar. Eğer DNS herhangi uyan bir sonuç bulamazsa, Google Chrome bununla alakalı hata mesajını gösterir.

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatasının başka sebepleri de vardır ve bu makalede bu sebeplerin hepsinden bahsedeceğiz.

VPN ve Antivirüs’ü Devre Dışı Bırakmak

VPN (Sanal Özel Ağ) ve antivirüs, internette çok vakit harcayanlar için muhteşem güvenlik çözümleri sunar. Ne yazık ki, VPN ve antivirüslerin özellikleri bazen kullanıcıları bazı sitelere erişmekten alıkoyabilir. PC ve laptop’unuzda internet bağlantı ayarlarını değiştirmeden önce, herhangi bir aktif VPN veya antivirüsü devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz.

Antivirüsünüzü devre dışı bırakmak oldukça kolaydır – tek yapmanız gereken kontrol panelini açıp, gerekli seçeneği bulmaktır. Öbür taraftan ise, Windows’da VPN’i devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Kontrol Paneli menüsünde, “Ağ Bağlantıları” seçeneğini bulun ve çift tıklayın. Bu size sahip olduğunuz bağlantıların bir listesini gösterecektir.
 2. Devre dışı bırakmak istediğiniz VPN’in üzerine gelin. Windows versiyonuna bağlı olarak pencerenin ya sol tarafında ya da üstünde içeriksel bir menü gözükecektir. “Bu bağlantının ayarlarını değiştir” seçeneğini seçin.
 3. Pencerenizin üst kısmındaki “Ağ Oluşturma” sekmesini seçin ve “Kaldır” yazısına tıklayın. Hepsi bu kadar ancak VPN’i başarıyla devre dışı bıraktığınızdan emin olmak için bilgisayarınızı hemen yeniden başlatmalısınız.

DNS Önbelleğini Temizlemek ve Google DNS’i Kullanmak

DNS önbelleği ziyaret ettiğiniz web sitelerin IP adreslerini tutar. Eski IP adresleri bu soruna da sebep olabileceğininden Önbelleği temizlemek DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatasını çözmeye yardımcı olabilir. Önbelleği temizlemek için Windows’da komut istemini yönetici olarak çalıştırmanız gerekir. Bundan sonra ise “ipconfig/flushdns” yazın ve enter’a basın.

Farklı bir işletim sistemi mi kullanıyorsunuz? Bütün işletim sistemlerinde nasıl DNS’i temizleyeceğinizi buradan (ing) öğrenebilirsiniz. 

Eğer önbelleği temizlemek işe yaramadıysa DNS sunucunuzu değiştirebilirsiniz. Varsayılan olarak bilgisayarınız internet sağlayıcınızdan veya modeminizden gelen sunucuyu kullanır. Ancak, bu sunucu adresi DNS sorunları yaratabilir. Bu sorunu yaşamamak, daha iyi bağlantı hızı ve güvenilebilirlik için çoğu kişi OpenDNS veya Google DNS kullanmayı tercih eder. Aşağıdaki aşamalar DNS sunucunuzu değiştirmenize yardımcı olacaktır:

 1. Kontrol Paneli menüsünü açın ve “Ağ ve Paylaşım Merkezi”ni bulun.
 2. Pencerenin sol kenarında “Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin”i görebilirsiniz. Ona tıklamak bağlantı listenizi gösteren yeni bir pencere açacaktır.
 3. Kullandığınız bağlantıya sağ tıklayın ve  “Özellikler”i seçin.
 4. “İnternet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4)”ü bulun ve seçin, daha sonra ise “Özellikler”e tıklayın.
 5. Pencerenin alt kısmında iki adet boşluk göreceksiniz. Buradan PC’nizin hem tercih edilen, hem de alternatif sunucu adreslerini değiştirebilirsiniz. Google’un adresleri 8.8.8.8 ve 8.8.4.4’dür; OpenDNS’in ise 208.67.222.220 ve 208.67.220.222.
 6. Hem tercih edilen, hem de alternatif adreslerini girdikten sonra, Tamam’a tıklayın.

IP Adresini Komut Satırı Üzerinden Ayarlama

Bu çözüm DNS önbelleğini temizlemenin daha kapsamlı bir versiyonudur. Adımlar bir öncekine benzerdir. Eğer Windows kullanıyorsanız Komut Satırı’nı yönetici olarak çalıştırın ve aşağıdaki komutları girin:

ipconfig/release
ipconfig/all
ipconfig/flushdns
ipconfig/renew
netsh int ip set dns
netsh winsock reset

Bu komutları teker teker girmeniz ve her birini yazdıktan sonra enter’a bastığınızdan emin olmanız gerekir. Kullanıcılar bu işlemi IP adreslerini yenilemek ve bilgisayarlarındaki Winsock programını yeniden başlatmak için kullanırlar. Winsock’u yeniden başlatmak yararlıdır çünkü Winsock internet uygulamalarından gelen istekleri kontrol etmek için sorumludur ve bu işlemi arada bir yapmanız iyi olacaktır.

Chrome Flags’i Sıfırlamak

Google Chrome, kullanıcılarına resmi olarak yayınlanmamış özellikleri denemelerine izin veren tarayıcılardan biridir. Özellikler hala yapım aşamasında olduklarından, bazı cihazlarda düzgün çalışmazlar. Bazen bu özellikler bağlantıyı bozabilir.

Eğer DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hata mesajıyla karşılaşırsanız, bu özellikler için olan ayarı sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken adres çubuğuna “chrome://flags/” yazmaktır. Bilgisayarınız için mevcut olan bütün deneysel Chrome özellikleri olan bir sayfa önünüze gelecek. Sağ üste köşedeki “Hepsini varsayılana sıfırlayın” tuşuna tıklayın. Ondan sonra, Chrome’u kapatın ve yeniden açın.

Sonuç

Google Chrome kullanıcıları için DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN yaygın ve karmaşık bir hatadır. Bu makalede sadece bu hatanın bazı nedenleri ve çözümlerinden bahsettik. Eğer bu hatayla alakalı başka sorunlar ve çözümler biliyorsanız lütfen aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşın!

Yazar

Author

Gökhan O. / @gokhanordu

Gökhan Hostinger'da Pazarlama Asistanı olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Çeviri yapmak, içerik yönetmek ve de SEO optimizasyonu yapmaktan büyük keyif alır. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.

İlgili Rehberler

Author

IIII-IIII Yanıt

Eylül 16 2019

şu 208.67.220.222 ve 208.67.220.220 nereye yazıyoruz cevap verirsen sevinirim

  Author

  engin rençber

  Yanıt tarihi Ekim 14 2019

  hiç bir işe yaramadı yine aynı sorun devam ediyor

Author

GIZLI Yanıt

Eylül 28 2019

teşekkür ederim çok işime yaradı elinize sağlık

Bir yanıt bırakın

Yorum*

İsim*

Eposta*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Şimdi Hostinger'ın bir parçası olun!