Docker Container (Konteyner) Nasıl Oluşturulur?

Tıpkı Linus Torvalds’ın ürünü olan Linux’un tesadüf eseri ortalığı kasıp kavurduğu gibi Solomon Hykes’ın üretimi olan Docker da aynı şekilde popüler olmuştur. Solomon’un programcılar için hem üretim ortamında, hem de geliştirmelerinde aynı şekilde çalışan bir kod bulmak için çözüm arayışı Docker Container (Konteyner) ile sonuçlanmıştır. Bu rehberimizde size VPS‘nizde bir Docker Container nasıl oluşturulur gösterecek ve bununla birlikte ekstra ipuçları ve komutlar vereceğiz.

Hadi başlayalım!

Docker Nedir

Basitçe, Docker bir uygulamanın belirli bir platformda çalışıp diğerlerinde çalışmaması sorunu çözer. Bütün yazılım geliştirme yaşam döngüsünde mevcut olsa da Docker Container’larının ana kullanışı dağıtımdır.

Docker Container Nedir

Docker Container’lar Docker imajlarının çalışan örnekleridir. Bir imajı çalıştırmak bir Docker konteyner oluşturur. İmajlar container oluşturmakta kullanılabilecek bir şablon sağlar. Container oluşturmak için neyin gerektiğinin bilgisini içerirler. İmajlar yerel olarak veya uzakta depolanabilir. Eğer Docker’ı yüklemekte yardıma ihtiyacınız varsa CentOS 7 veya Ubuntu 18.04 için olan rehberlerimize göz atın.

Docker Container Nasıl Oluşturulur?

Unutmayın, başlamadan önce VPS sunucunuza SSH ile erişmeniz gerekir. Eğer sorun yaşıyorsanız PuTTY rehberimizi okuyabilirsiniz.

Sisteminizdeki bütün Docker imajlarını listelemek için bu komutu kullanabilirsiniz:

sudo docker images

Eğer ilave bilgi görüntülemek istiyorsanız komut satırına aşağıdaki komutu girin:

sudo docker images --help

Sistemimizde herhangi bir Docker imajı yok. Hadi ilk önce bir imaj indirelim. Bunu yapmak için Docker dağıtıcısına gidin. Burada yüzlerce Docker imajı bulabilirsiniz. Bir Ubuntu imajı indireceğiz. Herhangi bir imaj hakkında daha fazla bilgi almak için imajın sayfasına bakabilirsiniz:

Docker dağıtıcısının imaj sayfası

İmajı aşağıdaki komutla indirebilirsiniz:

docker pull <imaj adi>

<imaj adi> kısmını CentOS, MySQL, mariaDB, Python vb. gibi dağıtıcılarda bulunabilecek yüzlerce imajla değiştirebilirsiniz.

-q seçeneğini kullanmak sadece sisteminizdeki mevcut imajların sayısal ID’lerini listeleyecektir.

sudo docker images -q

-f ise filtre bayrağıdır. Eğer bir container tarafından etiketlenmeyen veya belirtilmeyen bütün imajları listelemek isterseniz bu komutu kullanabilirsiniz:

sudo docker images -f “dangling=false”

Artık bir Docker container oluşturmak için bir imaj nasıl indirilir ve bulunur bildiğinize göre çalışmaya geçebilirsiniz.

Şimdiyse bir imaj nasıl çalıştırılır onu öğrenmek var. Aslında bir imaj çalıştırarak o imajdan bir container oluşturmuş olursunuz. Hadi ubuntu imajını çalıştıralım. Bir docker container oluşturmak için aşağıdaki komutu kullanın:

docker run <imaj_adi>

Biz Ubuntu imajını çalıştıracağız. Bunun için gereken komut böyle olacaktır:

docker run ubuntu

Container oluştu ancak henüz başlatılmadı.

Container’ı başlatmak için bu komutu kullanabilirsiniz:

docker run --name Containerim -it ubuntu bash

Burada –name Containerim çalıştırma işlemine vereceğiniz adı belirlerken -it ubuntu bash ise hangi container’ı başlatacağınızı belirler.

Şimdiyse başka bir terminal penceresi açabilir, sunucuya SSH ile erişebilir ve aşağıdaki komutu çalıştırabilirsiniz:

sudo docker ps -a

Başka bir terminal açın ve komutu çalıştırın.

Şimdiyse Containerim adlı container’ın çalıştığını görebilirsiniz.

Container’ı durdurmak için aşağıdaki komutu kullanın:

sudo docker stop Containerim

Eğer bir container’ın en üstü işlemini görmek isterseniz aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz:

docker top <container ID'si veya adı>

Komut böyle olacaktır:

sudo docker top Containerim

Bir container’ın CPU ve hafıza kullanımı gibi istatistiklerini görmek içinse:

docker stats

Son olarak eğer bir Docker container’ı sonlandırmak istiyorsanız:

sudo docker kill Containerim

İşte bu kadar! Artık bir Docker container oluşturmaya ve kullanmaya başlamaya hazırsınız!

Sonuç

Docker herhangi bir geliştirici için inanılmaz derecede kullanışlı bir araçtır. Sorunsuz bir şekilde test & dağıtım yapabilmek ve uygulama geliştirebilmek iş akışını son derece hızlandırabilir. Bu rehberde Docker container nasıl oluşturulur öğrenmiş oldunuz. Buna ek olarak, Docker container konusunda size yardımcı olabilecek bazı komutları da sizinle paylaştık.

Bu konuda daha fazla öğrenmek istiyorsanız diğer rehberlerimizi veya Docker’ın resmi kılavuzunu okumanızı tavsiye ederiz.

Author
Yazar

Gökhan O.

Gökhan Hostinger'da Pazarlama Asistanı olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Çeviri yapmak, içerik yönetmek ve de SEO optimizasyonu yapmaktan büyük keyif alır. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.