access_time
hourglass_empty
person_outline

2020’de Kullanmak İçin En İyi 20 HTML Yazı Tipleri

Bu makalede web siteniz için kullanmanız için aralarından birini seçebileceğiniz en iyi 20 HTML yazı tipleri listemizi sizinle paylaşacağız.

İyi bir font web tasarımınızı geliştirecek ve içeriğiniz daha okunabilir olacaktır.

Ancak doğru olanı seçmek zor olabilir çünkü çok fazla seçenek mevcuttur ve bazı yazı tipleri birbirlerine oldukça benzerdir.

HTML Yazı Tipleri Neden Önemlidir?

Farkında olmasanız da HTML yazı tipleri web sitenizde çok önemli bir rol oynar. Sitenizin genel görünüşüne katkıda bulunurken ziyaretçilerinizin içeriklerinizi daha kolay okumasına izin verir.

Harf tipinizi dikkatli seçmelisiniz. Çok ufak veya tam tersi olarak çok büyük bir yazı tipi sitenizin görüntüsünü kötü olarak etkileyebilir.

Daha da ötesiyse bazı yazı tipleri bazı web siteleri için güvenliyken, bazıları içinse değildir. Bunun hakkında sonradan daha fazla bilgi vereceğiz.

HTML’de Bir Metnin Yazı Tipi Nasıl Değiştirilir?

HTML’de yazı tipini değiştirmek için <p> paragraf etiketi içindeki stil özniteliğini kullanabilirsiniz. İşte bir örnek:

<p style = "font-family:courier,arial,helvetica;">
Buraya metninizi yazın
</p>

Bu örnekte üç adet yazı tipi örneği bulunmaktadır. İkinci ve üçüncü yazı tipleri ilki bulunamadığı veya düzgün yüklenmediği takdirde kullananılacak yedek yazı tipleridir.

“Web Güvenli Yazı Tipi” Nedir?

Özetle, bu terim bütün bilgisayarlarda kurulu olan bir yazı tipini tanımlamak için kullanılır. Web siteniz bir web güvenli yazı tipini kullandığınızda bu web güvenli yazı tipi bilgisayarda mevcut olduğundan daha hızlı yüklenecektir.

Bu da nihai olarak SEO sıralamalarınızı etkileyecektir çünkü arama motorları yüklenme hızını sıramalarda bir belirleyici olarak kullanır.

Bu yüzden bir web güvenli yazı tipi kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Böylece okuyucularınızın web sitenizi kolaylıkla görüntülemesini sağlayabilecek ve sitenizin genel performansını sabit tutabileceksiniz.

Unutmayın ki web güvenli yazı tiplerinin alternatifleri bulunmakta ve genellikle HelveticaFutura vb. gibi popüler yazı tipleriyle aynı özellikleri paylaşmaktadırlar. Örneğin, Sans Serif benzeri Futura gibi yazı tiplerinin alternatifleri Noir Pro ve Lorin‘dir.

Web güvenli karşıtlarından farklı olarak alternatif yazı tiplerin çoğu bütün işletim sistemlerinde önceden yüklenmiş halde bulunmamaktadır. Ancak, bunlardan birini popüler olanlar fazlasıyla kullanıldığından dolayı kullanmak isteyebilirsiniz. Bunun için de web sitenizin hızından vazgeçmek zorunda kalabilirsiniz.

Beş Yazı Tipi Aileleri Nelerdir?

Tipografi’de her bir yazı tipi tasarımdaki benzerliklerine bağlı olarak bu beş yazı tipi ailesinden birine üyedir. Bu aileler:

El yazısı (ör: Zapf-Chancery)

El yazısı ailesindeki yazı tipleri insanların el yazısını taklit eder. Bu yüzden harfler akıcı bir biçimde birbirine bağlıdır.

Fantezi (ör: Star Wars)

Fantezi yazı tipi ailesi genellikle her bir harfte dekoratif elementlere sahiptir ancak buna rağmen harfleri temsil ederler. Çoğu kurgusal kitap veya filmler bu yazı tipini başlıkları olarak kullanırlar.

Serif (ör: Times New Roman)

Bu yazı tipi ailesinin en önemli özelliği bir harf veya sembolün içindeki işaretin sonunda ufak bir çizgi bulundurmasıdır. Birçok web sitesi Serif’i genel olarak gövde metni için kullanır.

Sans-serif (ör: Helvetica)

Serif’in aksine Sans-serif her harfte ufak bir çizgi bulundurmaz. Ayrıca yazı tipleri genellikle benzer genişliğe sahiptir, bu da onlara modern ve minimalistik bir görünüş verir.

Sabit genişlikli (ör: Courier)

Bu yazı tipi ailesindeki yazı tiplerinde bütün harfler ve semboller yatay olarak aynı boşluğa sahiptirler. Genellikle daktilo veya bilgisayar terminallerinden kullanılırlar.

Web Sitem İçin Hangi Yazı Tipini Kullanmalıyım?

Listemizdeki bütün HTML yazı tipleri  “web güvenli“dir, yani çeşitli birçok cihazla uyumludur.

Her birinin kendine ait farklı özellikleri vardır. Bu yüzden, bir yazı tipi seçmeden önce web sitenizin stilini ve yazı tonunuzu göz önüne almanız gerekmektedir.

En İyi Web Güvenli Yazı Tipleri

1. Arial

Arial genellikle sans-serif ailesine aittir ve en yaygın biçimde kullanılan yazı tiplerinden biridir. Birçok eleştirmen bu yazı tipinin en güvenli yazı tiplerinden biri olduğunu iddia eder. Hem çevrimiçi makaleler, hem de yazılı medya bu yazı tipini kullanmaktadır.

2. Times New Roman

Bu HTML yazı tipi Serif grubundaki eski Times yazı tipinin bir çeşididir. Times New Roman yazılı ve kitapla alakalı içerikler için en popüler tercihdir. Daha da ötesiyse Times New Roman APA (American Psychological Association – Amerikan Psikoloji Derneği) tarafından tavsiye edilmiştir.

3. Helvetica

Tasarımcılar genellikle Helvetica’yı tercih ederler çünkü yapılabilecek en doğru seçimlerden biridir. JeepKawasakiMotorola, and BMW gibi marka işaretlerinde bu yazı tipi kullanmaktadır.

4. Times

Aslen Times birçok eski gazetede kullanılmıştır. Eğer web sitenize geleneksel veya resmi bir hava vermek istiyorsanız bu yazı tipi harika bir seçimdir.

5. Courier New

Ekranda daha ince ve görsel olarak hoş gözüken bu yazı tipi Courier alternatiflerinden biridir. Bu yüzden elektronik cihazlar öncelikle Courier New’i kullanırlar.

6. Verdana

Bu yazı tipi düşük çözünürlüklü ekranlarda bile ufak boyutlarda okunabilirdir. Çoğu kişi Verdana’yı – doğru olmasa da – ekran yazı tipi olarak tanımlar. Örneğin, IKEA bu yazı tipini hem sitelerinde, hem de kataloglarında kullanır.

7. Courier

Courier’in sabit genişlikli yazı tipi ailesinin en popüler üyesi olduğunu söyleyebiliriz. Bu yazı tipi bütün işletim sistemlerinde önceden yüklü olarak gelir. Bu HTML yazı tipi ayrıca film senaryolarında daktilo karakterlerine benzediğinden dolayı sıkça kullanılmaktadır.

8. Arial Narrow

Bu yazı tipi Arial’ın orijinalinden daha şık duran versiyonlarından biridir. Bir alternatif olsa da kullanıcılar birçok işletim sisteminde bu yazı tipini önceden yüklü olarak bulabilir.

9. Candara

Microsoft Vista Candara’yı hayat veren ilk işletim sistemidir. Calibri ve Cambria ile beraber bu yazı tiplerindeki C harfi Windows’un ClearType yazı görselleştirme sistemiyle iyi entegre olur.

10. Geneva

İsmi tasarımcılarından birinin memleketinden gelen bu yazipi Sans-serif grubuna aittir.

11. Calibri

Microsoft Ofis’deki varsayılan yazı tipidir. Windows’un en çok kullanılan işletim sistemlerinden biri olmasıyla beraber bu yazı tipinin çoğu web sitesine uyacağından eminiz.

12. Optima

Optima ilhamını klasik Roman büyük harflerinden alır ve trafik işaretinden bir ürün logosuna kadar her türden metinde kullanılır. Erik Spiekermann (ünlü bir Alman matbaacı) bile herkesin bu yazı tipini “Amerika’daki her kapalı otoparkta ve hastanede” bulabileceğini söylemiştir.

13. Cambria

Calibri ve Candara ile birlikte, Cambria Microsoft’un yaptığı ClearType yazı tiplerinden biridir.

14. Garamond

Garamond birçok yazılı kitap için klasik bir yazı tipidir. Bu stille bir web siteye antik bir hava vermek mümkündür.

15. Perpetua

Bu yazı tipi orijinal bir yazı biçimi yapmak isteyen İngiliz bir heykeltıraş’ın fikrinden gelmektedir. Penguin Classics veya Pensilvanya Üniversitesi‘ndeki sanatsal veya akademik metinler sıkça Perpetua’yı kullanır.

16. Monaco

Sabit genişlikli yazı tipi ailesine ait olan Monaco MacOS X’in varsayılan yazı tipidir. İçlerinde köşegen bir çizgi olan fark edilebilir O harfi ve 0 rakamına sahiptir. MacOS bu yazı tipini 2009’a kadar Terminal’inde ve Xcode’unda kullanmıştır.

17. Didot

Didot bir serif fontudur ve çoğu eleştirmen tarafından neoklasik olarak tanımlanmıştır. Amerikan haber kanalı CBS News‘de ve The Late Show of Stephen Colbert‘da kullanılmaktadır.

18. Brush Script MT

Bu yazı tipi el yazısı tekniğine dayalı olarak kaligrafi stiline sahiptir. Bu şekilde, Brush Script MT hem güzel gözüken, hem de okunabilir HTML yazı tipleri listemizde yerini almıştır.

19. Lucida Bright

Lucida yazı tipi ailesinden olan Lucida Bright’ın bölü işaretleri diğerlerinden daha fazla kontrasta sahiptir. Bu yazı tipinin popüler kullanıcılarından biri Scientific American Dergisi‘dir.

20. Copperplate

Copperplate’ın tasarımcıları yazı tiplerinin sadece headerlar veya başlıklar için kullanılmasını istemişlerdir, bu yüzden de bu yazı tipinde sadece büyük harfler mevcuttur. Bu yazı tipi Türkiye’de de mevcut olan “Kim Milyoner Olmak İster” yarışmasının tescilli markası olduğunda ünlü olmuştur.

Utanç Köşesi

Comic Sans'ı kullanmayın

Neredeyse bütün İnternet kullanıcılarının ortak bir görüşü vardır: Comic Sans yazı tipinden nefret ederler. Kişiler bu yazı tipini çocukça, ciddiyetsiz ve hatta saçma bulurlar.

Bu yazı tipiyle sıkça dalga geçilmektedir bu yüzden kullanmanızı önermiyoruz. Üstelik sitenizi çok daha iyi gösterecek birçok HTML yazı tipleri bulunmaktayken.

Sonuç

En iyi 20 HTML yazı tipleri listemizi okuduğunuza göre artık hangi yazı tipinin web siteninizin stiline ve tonuna en iyi uyduğuna dair karar verebilirsiniz. Seçtiğiniz yazı tipi türünün nasıl kullanıdığını araştırın ve ihtiyacınıza uyuyor mu öğrenin.

Hangi yazı tipini kullanacağınızı aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşın! İyi şanslar ve Comic Sans’ı kullanmamayı unutmayın!

Yazar

Author

Gökhan O. / @gokhanordu

Gökhan Hostinger'da Pazarlama Asistanı olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Çeviri yapmak, içerik yönetmek ve de SEO optimizasyonu yapmaktan büyük keyif alır. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.

İlgili Rehberler

Bir yanıt bırakın

Yorum*

İsim*

Eposta*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Şimdi Hostinger'ın bir parçası olun!