Online İş Fikirleri ile Ek Gelir Kazanın (30 Adet)

Online İş Fikirleri ile Ek Gelir Kazanın (30 Adet)

2021 itibariyle 2,14 milyardan fazla insan (İng.) ihtiyaçlarını karşılamak için online alışverişe yöneldi. Bunun en önemli nedeni, COVID-19 salgınının müşterilerin %40,3’ünün fiziksel mağaza (İng.) ziyaretlerini azaltması.

Uzmanlar, e-ticaret gelirlerinin 2022’de 5,4 trilyon dolara (İng.) çıkacağı tahmin edildiğinden bu eğilimin devam edeceği düşünülüyor. Çevrimiçi küçük işletme kurmayı düşünüyorsanız, şimdi bunu yapmanın tam zamanı.

Online işinizi nasıl şekillendireceğinize karar vermek doğrudan şirketinizin başarısını belirler. Bu yüzden de işinizi pazarın taleplerine göre stratejik olarak planlamanız çok önemlidir. Bunun için önce ne yapacağınıza karar vermelisiniz.

Bu rehber yazısı 30 tane yüksek karlı online iş fikri ele alacak. Her biri için neyin gerekli olduğunu ve ne kadar kazanmayı bekleyebileceğinizi öğreneceksiniz. Ayrıca işinizi hızlı bir şekilde başlatmanız için gereken adımları ayrıntılı olarak açıklayan bir bölüm de ekleyeceğiz.

Neden Online İş Kurmalısınız?

İşletmenizi internete taşıma konusunda hâlâ şüpheleriniz mi var? Aşağıda insanların bunu yapmayı seçtiklerini listeledik. Hadi birlikte bakalım:

 • Esnek çalışma saatleri ve konum. Çevrimiçi bir işletme sahibi, herhangi bir zamanda herhangi bir yerden çalışır. Bu da kişisel ilgilerine ayırmaları için onlara daha fazla zaman bırakır.
 • Düşük başlangıç maliyetleri. Gerçek bir mağazanın aksine, online işletme, çalışmak için fiziksel bir mağazaya veya yardımcı programlara ihtiyaç duymaz. Bu sayede internetten para kazanma işini kolaylaştırır.
 • Geniş kitle erişimi. Online işletmeler dünyaya açıktır. İnternet, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi dünyanın her yerinden müşterilere çevrimiçi olarak satabileceğiniz uluslararası bir pazar yaratmayı mümkün kılar.
 • Pasif gelir akışları. Satış ortaklığı ve çevrimiçi reklam gösterimleri gibi para kazanma yöntemleri, çekici bir yan gelir kaynağı yaratır.

Acemiler İçin En İyi Online İş Fikirleri

Başarılı bir online iş kurmak çok fazla çaba ve zaman gerektirir. Becerilerinize ve ilgi alanlarınıza uygun bir fikir seçmek, başarı şansınızı artıracak ve yolculuğu değerli kılar.

Aşağıda kesinlikle incelemeniz gereken online iş fikirlerini bulabilirsiniz.

1. Serbest Çalışan Olmak

Gereksinimler: belirli bir alanda beceri ve deneyim

Sözleşmeli çalışma sisteminin yükselişiyle, serbest çalışmak, klasik dokuz-beş çalışma şeklinin işkinci plana düşmesini sağlamakta. Ayrıca serbest çalışanların %75‘i (İng.) bu kariyer değişimini, uyguladıktan sonra gelirlerinin arttığını bildirdi.

Daha önce iş tecrübesine sahip olanlar, profesyonel bir marka oluşturmak için uzmanlıklarından ve oluşturdukları tanıdık ağından yararlanabilirler. Web geliştirme, grafik tasarım ve yazarlık çevrimiçi olarak en çok talep edilen beceriler olsa da, herhangi bir iş kolu yeterli gelecektir.

Serbest çalışma piyasası daha rekabetçi hale geldiğinden, kendinizi farklı kılmak için benzersiz bir satış noktası geliştirmelisiniz. Bunu yapmanın bir yolu, serbest yazar Elise Dopson‘ın yaptığı gibi ideal müşterilerinizi tanımlamayı içerir. B2B ve SaaS şirketlerine odaklanır.

Serbest çalışanlar genellikle hizmetlerini internetten güç alarak insanlara tanıtmak için bir web sitesi oluşturur. Fiverr gibi iş pazarlarına kaydolmak ve bir LinkedIn profili oluşturmak da çevrimiçi varlığınızı iyileştirir.

2. Bir Blog Açmak

Gereksinimler: yazma becerisi, içerik pazarlama ve SEO

Bir blog açmak, en karlı online iş fikirlerinden biridir. Pat Flynn gibi birçok altı haneli girişimci, işe becerileri ve bilgileri hakkında küçük bir kitleye blog yazarak başladı.

Aslında başarılı bir blog, bir konu hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan daha fazlasıdır. Başlamadan önce aşağıdaki unsurlara odaklanmayı unutmayın:

 • Niş. Geniş bir konu yelpazesini kapsamak yerine belirli bir temaya odaklanarak web sitenizi büyütmek daha kolaydır. İlham almak için blog konuları yazımızı inceleyin.
 • İçerik kalitesi. İyi bir kullanıcı deneyimi sunan içerik üretmek, ziyaretçileri sadık okurlara dönüştürecek ve blogunuzu arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda tutacaktır.
 • Trafik boyutu. Yüksek ziyaretçi hacmine sahip blog yazarları, genellikle potansiyel iş ortaklarını çekme ve kendi ürün veya hizmetlerini satma konusunda daha fazla şansa sahiptir.
 • Para kazanma seçenekleri. Bir blog yazarak para kazanma süreci için kanallarınızı çeşitlendirmek, karı maksimize etmeyi kolaylaştırır. Popüler yöntemler arasında bağlı kuruluş pazarlaması, Google Ads ve sponsorlu içerik bulunur.

3. E-kitap Yayımlama

Gereksinimler: yaratıcı yazarlık ve içerik pazarlama becerileri

İnternet sayesinde yazar olmak artık bir yayınevine başvuru yapmayı gerektirmiyor. Artık herkes kişisel bir web sitesi veya Amazon KDP gibi bireysel yayıncılığı destekleyen siteler aracılığıyla e-kitap satabilir.

Bir blog yazarıysanız, e-kitaplar mevcut içeriği tek bir kapsamlı online noktada derlemek için harikadır. Elna Cain‘in uzun yazılarıyla yaptığı da budur. Ürüne daha fazla değer katmak için bazı indirilebilir çalışma sayfaları ekliyor.

Ayrıca size yazılarınızı yayınlama fırsatı veren siteler, mevcut bir kitle de sunduğundan sizi sıfırdan başlama zahmetinden kurtarır. Tek dezavantajı, e-kitabın brüt kazancını talep edememenizdir.

Bu nedenle birçok yazar gelirlerini en üst düzeye çıkarmak için ek bir para kazanma kanalı olarak bir web sitesi oluşturur.

Kitap üretim giderlerinin değiştiğini unutmayın. Bu çevrimiçi girişimi sürdürmek istiyorsanız, başlangıç maliyetlerini karşılamak için bir bütçe ayırdığınızdan emin olun.

4. Sanal Mağaza Açma

Gereksinimler: işletme yönetimi, dijital pazarlama ve site bakım becerileri

Kıyafet satmak için bir sanal mağaza oluşturmak, incelenmesi gereken en ödüllendirici çevrimiçi iş fikirlerinden biridir. Doğru strateji ile multimilyon dolarlık bir markayı piyasaya süren bir sonraki kişi siz olabilirsiniz.

Başarınızı garantilemek için hangi ürünlerin trend olduğunu kontrol edin. Alternatif olarak, tişört satmak gibi bir ufak bir nişten yararlanmayı düşünebilirsiniz. İlk başta düşük trafik alsa da nişinizi bölümlere ayırmak rekabeti azaltacak ve önemli bir büyüme potansiyeli sağlayacaktır.

Başarılı bir mikro niş işletmeye mükemmel bir örnek, kafeinli bir sakız ve nane şirketi olan Neuro‘dur. Kurucular, ürünü enerji içecekleri ve kahveye daha sağlıklı bir alternatif sağlamak için yarattı.

Ürünleri e-ticaret sitenizde sergilemenin yanı sıra, Facebook veya Instagram gibi sosyal medya platformlarında satış yapmayı düşünün. Satış kanallarını çeşitlendirmek, kitle erişimini genişletebilir ve geliri artırabilir.

5. Dropshipping İşletmesi Başlatma

Gereksinimler: işletme yönetimi, dijital pazarlama ve site bakım becerileri

Dropshipping (stoksuz satış) iş modeli, ürünlerini platformunuzda veya sitenizde satmak için bir tedarikçiyle ortaklık kurmayı içerir. Satıcı, ürünün depolanmasını ve nakliyesini gerçekleştirirken, satıcı da malları potansiyel müşterilere pazarlamaya odaklanır.

Envanter yönetimine gerek olmadığından başlangıç maliyetleri genellikle oldukça düşüktür. Dropshipping iş sitesi kurmanın ortalama maliyeti 150 dolardır. Bu rakam bir web hosting hizmetini, bir alan adını ve Spocket gibi bir tedarikçi dizinine üyeliği içerir.

Müşteriler ürünleri bizzat denetleyemediği için bu iş modelinin başarısı müşterilerin güvenine bağlıdır. Operasyon sırasında herhangi bir sorun yaşamamak için tedarikçileri onlarla işbirliği yapmadan önce iyice araştırın.

Mükemmel müşteri hizmetine yatırım yapmak, müşterileri elde tutmanın ve memnuniyetlerini sağlamanın başka bir yoludur.

6. İkinci El Ürünleri Tamir Edip Satmak

Gereksinimler: iş yönetimi ve müzakere becerileri

Uygun fiyatlı bir online iş fikri arıyorsanız, ikinci el ürünleri kar için satmak incelemeye değer. Evinizin çevresinde uygun kalitede kullanılmamış veya az kullanılmış ürünler arayın veya ikinci el pazaryerlerinden ikinci el olarak satın alın.

Satacak ürünleriniz olduğunda, fiyatlarını belirlemek için pazar araştırması yapın. Bunu karşılaştırılabilir kalitedeki benzer ürünlerin ne kadar sattığını araştırarak yapabilirsiniz.

Bazı durumlarda, değerini artırmak için öğeyi onarmak veya farklı bir ürüne dönüştürmek gerekebilir. Bu bir ön koşul olmasa da, temel tamirci becerilerine sahip olmak bu sektörde size fayda sağlayacaktır.

İlham almak için Flea Market Flipper‘a göz atın. Bu site, öğeleri tam zamanlı karlı bir iş haline getirmek için kapsamlı online kurslar sunar.

7. El Yapımı Ürünler Satmak

Gereksinimler: hüner veya zanaat becerileri

İnternet, zanaatkarların eserlerini karlı bir işe dönüştürmelerini kolaylaştırdı.

Tedarikçilerle iş ortaklığı yapan tüccarların aksine, müşterilerin başka hiçbir yerde bulamayacağı eşsiz ürünleri sattığınız için dikkat çekici bir üstünlüğe sahip olacaksınız. Sonuç olarak da eserleriniz için daha fazla ücret talep edebilirsiniz.

Bridget Bodenham, eserlerini satarak başarılı bir şekilde geçimini sağlayan birçok sanatçıdan birisi. Tüm işlemleri bağımsız olarak halletmek için bir e-ticaret web sitesi kurdu ve markanın iş ve pazarlama stratejileri üzerinde tam kontrol sahibi oldu.

Ayrıca Etsy’de el yapımı ürünleri çevrimiçi olarak da satabilirsiniz. Dünya çapında 39,4 milyondan fazla alıcıyla bu platform, ideal müşterilerinizi hedeflemenizi ve bir takipçi kitlesi oluşturmanızı kolaylaştırır. Ancak alıcıların dikkatini çekmek için diğer tüccarlarla rekabet etmeye hazır olun.

8. Baskı Satmak

Gereksinimler: fotoğrafçılık, grafik tasarım ve güzel sanatlar gibi sanatsal beceriler

Baskı satmak, görsel sanatçılar için en iyi online iş fikirleri arasında. Bunu yapmak, para kazanmanın yanı sıra, hayranların çalışmalarınızı evlerinde sergilemelerine ve sizi tanıtmalarına da olanak tanır.

Baskı satmanın en kolay yollarından biri, bir sanal mağaza oluşturmak ve Printful gibi isteğe bağlı bir baskı hizmetine kaydolmaktır. Bu yöntem, platform tedarik ve nakliye ile ilgilenirken, daha fazla sanat eseri oluşturmanıza ve işi pazarlamaya odaklanmanıza olanak tanır.

 A Beautiful Mess gibi bazı işletmeler çıktılarının tam boyutlu dijital dosyalarını satar. Bu şekilde müşteriler sanatınızı kendileri basar ve çerçeveler ve nakliye masraflarını ortadan kaldırır.

Diğer kişiler söz konusu dosyaları çoğaltabileceğinden, her sanat eserine bir telif hakkı bildirimi eklediğinizden emin olun ve ihlal olursa önlem alın.

9. Bir Abonelik Kutusu Başlatma

Gereksinimler: işletme yönetimi, dijital pazarlama ve site bakım becerileri

Abonelik kutusu hizmeti, müşterilere periyodik olarak bir ürün paketi sunan bir iş modelidir. Bunun için Dollar Shave Club‘ı inceleyebilirsiniz.

Bu iş fikri son yıllarda daha fazla ilgi gördü. Çevrimiçi alışveriş yapanların %54’ü, uygun bir kişiselleştirilmiş deneyim elde etmek için en az bir abonelik kutusu hizmetine abonedir.

Bir abonelik kutusu hizmeti yürütmenin ana yararı, sürekli gelir elde etme ve müşterilerle uzun vadeli bir ilişki geliştirme şansıdır. Ayrıca bu çevrimiçi işte başarılı olmak için, insanların tekrar tekrar ödemeye hazır olduğu bir ürününüzün olmasını gerektirir.

İyi bir örnek  Butcher Box‘tur. Bu abonelik hizmeti, çeşitli et türleri sunar. Markanın benzersiz satış noktası etin organik olarak tedarik edilmesi. Bu da ürünleri satın alırken müşterilere daha fazla değer sağlar.

10. Danışmanlık Kurma

Gereksinimler: belirli bir alanda beceri ve deneyim

Bu, kendi alanlarında ileri düzeyde bilgiye sahip kişiler için harika online iş fikirleri arasındadır. Danışmanlıklar, şirketlerin pazarlama, operasyon veya insan kaynakları ile ilgili sorunları çözmelerine yardımcı olur.

Danışmanlık hizmetleri sunmaya karar verirseniz, yeni müşteriler bulmak zor olabilir. Danışman Kate Bagoy, potansiyel müşteri havuzunuzu büyütmek için ilk altı ay boyunca LinkedIn ve mesafeli e-posta konuşmaları aracılığıyla potansiyel müşteriler kazanmaya odaklanmanızı önermekte.

11. Satış Ortağı Olmak

Gereksinimler: içerik pazarlama becerileri

Satış ortağı, en uygun fiyatlı çevrimiçi iş fikirlerinden biridir. Bağlı kuruluş pazarlamacısı, bir markanın ürünlerini veya hizmetlerini, içeriklerine bunlara bağlantılar ekleyerek tanıtır. Komisyon oranı, bağlı kuruluş bağlantısı aracılığıyla yapılan satın alma sayısına bağlıdır. Daha ayrıntılı bilgi için Affiliate Marketing Nedir yazımıza bakabilirsiniz.

Ürün önerilerine odaklanan bir blog oluşturarak bu online girişime odaklanabilirsiniz. Mükemmel bir örnek, bebek temellerine adanmış bir site olan Baby Gear Lab‘dir.

Başlamak için Amazon Associates, Skimlinks veya Hostinger Satış Ortaklığı gibi satış ortaklığı programlarına kaydolun. Ardından, reklamını yaptığınız ürünle alakalı bir blog yazısı yazın. Anahtar, okurların ilgi alanlarına hitap eden orijinal içerik oluşturmaktır. Alternatif olarak, kaydolun ve AffiliateWP gibi programlarda WordPress’te tam özellikli ortaklık programınızı oluşturun.

12. Web Sitesi Alıp Satma

Gereksinimler: web geliştirme, web tasarımı, SEO ve dijital pazarlama becerileri

Web sitesi satın alıp kâr elde etmek, listedeki diğer online iş fikirlerinden daha uzun sürer. Ancak Yaro Starak gibi birçok girişimci bu tür işlerle önemli miktarda paralar kazanıyor.

Süreç, düşük performans gösteren siteleri veya büyüme potansiyeli olan online işletmeleri satın almakla başlar. Flippa gibi pazar yerleri genellikle bunları nispeten düşük fiyatlarla satar veya açık artırmaya çıkarır.

Anlaşma gerçekleştiğinde, web sitesinin değerini artırmak için çalışmalar başlar. Sitenin düzgün çalıştığından emin olmanın yanı sıra, arama motorları için optimize edilmesi gerekir. Başarıya ulaşmak için sitenin nişi ve pazarı için en etkili para kazanma yöntemleri hakkında pazar araştırması yapılmalıdır.

Web sitesi, satışa sunulmadan önce önemli miktarda trafik ve gelir oluşturmalıdır. Alıcılar, karlıysa satın almaya meyilli olacaktır. Web sitesi paletleri, siteleri genellikle yıllık gelirlerinin iki ila üç katı oranında fiyatlandırır. Örneğin, bir sanal mağaza yılda 1.200 dolar kazanıyorsa, 2.400 – 3.600 dolara satılacaktır.

13. Domain Alıp Satmak

Gereksinimler: dijital pazarlama becerileri

Domain almak ve satmak, doğru yürütülürse başarılı bir iş olabilir. Bunun nedeni, yüksek talep gören alan adlarının milyonlarca dolara kadar satış yapabilmesidir.

Bu tür alan adları genellikle kullanılamadığından, birçok alan adı paleti, jobinlondon.com gibi yerel anahtar kelimelere sahip adlara dönüşür. Daha uygun fiyatlı olmanın yanı sıra, bu alan adlarının endişelenecek daha az rekabeti vardır.

Domain sorgulama veya Sedo gibi açık artırma web sitelerinde potansiyel ve uygun fiyatlı alan adları arayarak başlayın. Satış beklentilerini artırmak için aynı anda birden fazla isim satın almayı düşünün.

Ardından, satmak istediğiniz alan adları için bir açılış sayfası oluşturun veya potansiyel müşterilere e-posta sunumları gönderin. Doğru alıcıyı bulmak için kalıcı pazarlamanın gerekli olduğunu unutmayın.

14. Web Sitesi Temaları Tasarlama

Gereksinimler: web tasarımı, ön uç geliştirme ve CMS bilgisi

Web sitesi temaları satmak, ek para kazanmak isteyen web tasarımcıları için mükemmel bir çevrimiçi iş fikridir. Daha fazla insan kendi web sitelerini açtığı için her geçen gün güzel ve kullanımı kolay önceden yapılmış tasarımlara olan sitelere talep artıyor.

Temanın değerini artırmak için pakete düzenli güncellemeler ve öncelikli müşteri desteği eklemeyi düşünün. Alternatif olarak, özel bir tema hizmeti sağlayın. Birçok internet işletmesi, türünün tek örneği bir web tasarımı için daha fazla ödemeye hazırdır.

Temanın lisansını kendi web sitenizde satabilir veya TemplateMonster gibi bir tema pazarında listeleyebilirsiniz. İkincisi daha fazla görünürlük vaat ederken, çoğu pazaryeri yapılan her satış için bir komisyon alır. Temanızı test etmek için ücretsiz hosting bile kullanabilirsiniz.

15. Mobil Uygulama Geliştirme

Gereksinimler: uygulama geliştirme, UI/UX tasarımı ve ürün yönetimi becerileri

Mobil uygulama geliştirmeyle ilgilenen bir web geliştiricisiyseniz bu online iş fikrinin peşinden gitmeyi düşünün.

Dijital alıcıların %78’i sanal mağazalara erişmek için web siteleri yerine mobil uygulamaları tercih ederken, birçok işletme daha geniş bir erişim için çok kanallı e-ticarete yöneliyor. Sonuç olarak, mobil geliştiricilere olan talep önemli ölçüde arttı.

Uygulama geliştirme konusunda deneyiminiz yoksa, Treehouse gibi online eğitim platformlarında ilgili çevrimiçi kurslar mevcut. Ayrıca bir uygulama geliştiricisi olarak çevrimiçi iş girişiminize hızlı bir başlangıç yapmak için AppyPie gibi kodsuz web geliştirme yazılımını kullanabilirsiniz.

Bir uygulama geliştiricisi olarak para kazanmanın yolları, reklam göstermeyi ve uygulama içi satın alımları öne çıkarmayı içerir. Uygulamalar ayrıca Flippa gibi pazaryerlerinde satılabilir. Güçlü bir portfolyo oluşturduktan sonra müşteri bulmanız kolaylaşır.

16. Sosyal Medya Pazarlama Hizmetleri Sunmak

Gereksinimler: içerik pazarlama becerileri ve sosyal medya trendlerine aşinalık

Bu, güçlü bir sosyal medya varlığına sahip olanlar için harika bir online iş fikridir. Birçok küçük işletme, özellikle daha genç bir demografiyi hedeflerken, sosyal medya ortamındaki kullanıcılara ulaşmak için uzman bir pazarlamacıya ihtiyaç duyar.

Bir sosyal medya pazarlamacısı, bir markanın görünürlüğünü artırmak, takipçileri çekmek ve izleyicilerin etkileşim kurmasını sağlamak için sosyal pazarlama tekniklerinden yararlanır. Buna içerik oluşturma, sosyal dinleme ve influencer pazarlaması da dahildir.

Kendi sosyal medya profiliniz aracılığıyla tanıtım yapabilir, hizmetlerinizi pazarlamak için bir portfolyo sitesi veya blog oluşturabilirsiniz. The Social Shells‘in sahibi Nadine, markasının çevrimiçi varlığını ve güvenilirliğini artırmak için bunu yapıyor.

17. SEO Danışmanı Olarak Çalışma

Gereksinimler: sayfa içi, sayfa dışı ve teknik arama motoru optimizasyonu becerileri

SEO, çevrimiçi işletmeler için en kritik başarı faktörlerinden biri haline geldi. Marka bilinirliğini artırmanın ve yüksek kaliteli trafik oluşturmanın uygun maliyetli bir yoludur. Konuda ayrıntılı bilgi almak için SEO Nedir yazımız işinize yarayacaktır.

SEO danışmanları, müşterilere web sitelerini arama motorları için nasıl optimize edecekleri konusunda tavsiyelerde bulunur. İş piyasası rekabetçi olduğundan, bir uzmanlık seçmek veya belirli bir müşteri kitlesini hedeflemek sizi rekabetten ayıracaktır.

Müşterilerinize en yeni, en alakalı bilgileri sağlamak için en son arama motoru algoritması güncellemelerini takip etmeyi unutmayın.

18. Sanal Asistan Olmak

Gereksinimler: yönetim, iletişim ve dijital pazarlama becerileri

Sanal asistanın ana sorumluluğu, randevu planlama ve soruları yanıtlama gibi büro görevlerinde işletme sahiplerine veya girişimcilere yardımcı olmaktır.

Bazı durumlarda sanal asistanlar, e-posta bültenlerini biçimlendirme ve sosyal medya hesaplarını yönetme gibi pazarlama desteği de sunar. The Penny Hoarder‘a göre, bu becerilere sahip bir asistan saatte 60 dolara kadar kazanabilir.

Fiverr ve Upwork gibi portallarda iş arayarak sanal asistan olarak kendi online işinizi kurun. Ek olarak, hizmetlerinizi pazarlamak için bir web sitesi oluşturun. İlham almak için Virtual Nina Creative‘in web sitesine bakın.

19. Bir Veri Giriş Hizmeti Başlatma

Gereksinimler: dakikada ortalama 60-90 kelime yazma hızı ve veri işleme yazılımı deneyimi

Veri girişi, esnek çalışma saatleri ile bir yan iş arayan herkes için mükemmel bir online iş fikridir. Birçok işletme, günlük satış raporları veya toplantı notları gibi çeşitli kaynaklardan gelen bilgileri organize, dijital bir biçimde belgelemek için profesyonellere ihtiyaç duyar.

Yazma beceriniz ne kadar hızlı ve doğru olursa, o kadar fazla pazarlık gücünüz olur. Bu nedenle, bu alanda bir işe başlamadan önce Keybr gibi yazma alıştırma kursları almanızı öneririz.

Ek olarak, yazma hızınızı artırmak için sayısal bir klavyeye yatırım yapmayı ihmal etmeyin. İyi bir internet bağlantısı da üretkenliğinizi artırır.

20. Transkripsiyon Hizmetleri Sunmak

Gereksinimler: iyi dinleme becerileri, hızlı yazma hızı ve veri işleme yazılımında yeterlilik

Bu çevrimiçi iş fikri bir öncekine benzer. Aradaki fark, ses dosyalarının metin belgelerine dönüştürülmesini içermesidir.

Yazma hızı ve doğruluğunun yanı sıra seçtiğiniz niş de kazancınızı etkileyecektir. Tıbbi transkripsiyon uzmanlarına genellikle en fazla ödeme yapılır, ortalama 26$/saat. Yüksek bir saatlik ücret belirlemek için bir endüstriyi tanımanız gerekir.

Transkripsiyon işleri için Rev ve TranscribeMe‘ye göz atın. Hızınızı ve doğruluğunuzu artırmak için yazma dersleri almayı düşünün.

21. Çevrimiçi Kurs Oluşturma

Gereksinimler: öğretim becerileri ve konu uzmanlığı

Bu, bilgilerini başkalarıyla paylaşmak isteyen herkes için en iyi çevrimiçi iş fikirlerinden biridir. Birçok kişi, iş piyasası değerlerini artırmak ve yeni deneyimler kazanmak için çevrimiçi kurslar arar.

Çevrimiçi öğrenme pazarı doymuş hale geldiğinden, başkalarının henüz ele almadığı benzersiz bir konu seçmekte fayda var. Ardından konunun potansiyel bir hedef kitleye sahip olup olmadığı konusunda pazar araştırması yapın.

Crystal Dawn‘ın çiğ tatlılar yapma kursu, bu çalışma hattının mükemmel bir örneğidir. Konu özeldir ve sağlıklı bitki bazlı gıda meraklılarından oluşan niş bir pazara hitap etmektedir.

Çok çeşitli barındırılan kurs platformları olsa da, LMS eklentisi (İng.)olan bir web sitesi oluşturmanızı öneririz. Bu şekilde, öğretim ve para kazanma yöntemleri üzerinde tam kontrole sahip olacaksınız.

22. Online Öğretmenlik Yapma

Online özel ders şirketi kurmak, öğretmenlik deneyimi olan kişiler için harika bir fikirdir. Uzaktan eğitimin artık yeni normal olmasıyla birlikte birçok ebeveyn, çocuklarının eğitimi konusunda yardıma ihtiyaç duyuyor.

Skooli gibi siteler, uzmanlık alanlarınızla uyumlu özel ders işleri bulmak için mükemmeldir. Yardıma ihtiyacı olan öğrencilerle bağlantı kurmayı kolaylaştırırlar.

Büyük bir müşteri havuzu oluşturduktan sonra, kendi web sitenizde tam teşekküllü bir özel ders şirketi kurun. İlham almak için BMAT Crash Course‘un sitesini nasıl oluşturduğuna bakın.

23. Podcast Başlatın

Gereksinimler: iletişim, ses düzenleme ve sosyal medya yönetim becerileri

Podcast’ler, özellikle genç nüfus arasında popüler bir içerik türü haline geldi. Sonuç olarak, birçok kişi podcasting işi kurarak bu fırsattan faydalanmaya çalışmakta.

Podcast’inizi öne çıkarmak için bir mikro niş konsepti benimseyebilirsiniz. Örnek olarak kalemle ilgili herhangi bir konuya odaklanan The Pen Addict alınabilir. Alanı sınırlı görünse de, bu program sadık bir grup meraklıyı kendine çekti.

Podcast’lerinizi saklamak için bir site oluşturun ve bunları Spotify veya Apple Music’e de yükleyin. Potansiyel dinleyicilere ulaşmak için bir sosyal medya varlığı oluşturmayı unutmayın.

İlk kez podcast yapanlar genellikle satış ortaklığı yoluyla para kazanırlar. Kitleleri büyüdüğünde, kitle fonlaması için bir Patreon sayfası oluşturmayı veya Midroll gibi bir reklam ağına katılırlar.

Herkes bir podcast başlatabilir, uygun ses kayıt ekipmanına sahip olmak ses kalitesini artırır. Bu nedenle, araçları ve yazılımı yükseltmek için bir üretim bütçesi ayırmanızı öneririz.

24. YouTube Kanalı Açmak

Gereksinimler: iletişim, video düzenleme ve sosyal medya yönetimi becerileri

İçerik oluşturucuların artan popülaritesi, video içeriği oluşturmayı takip edilmesi zor bir iş fikri haline getirdi. Günlük 30 milyondan fazla aktif kullanıcısıyla YouTube, günümüzde video içeriği yayınlamak için en popüler platform.

Evden her tür video içeriği oluşturabilirsiniz. Örnekler arasında ürün incelemeleri, tepki içerikleri, yazılım dersleri, ve yemek demoları sayılabilir.

Bir YouTube kanalı açmaya karar verirseniz, ilk birkaç ayda 1.000 abone ve 4.000 saat izlenme almaya odaklanın. Bu metrikleri aşmak, sizi YouTube İş Ortağı Programı‘na başvurmaya uygun hale getirerek kanaldan para kazanmanıza olanak tanır.

Diğer para kazanma yöntemleri arasında Patreon kitle fonlaması, satış ortaklığı ve sponsorlu içerik bulunur.

25. Misafir Yazar Olmak

Gereksinimler: yazma, içerik pazarlama ve SEO becerileri

Bu online iş fikri, kendi bloglarını oluşturmadan çevrimiçi yazarak para kazanmak isteyen insanlar için mükemmel.

Konuk yazar olmaya karar verirseniz, bloglara makaleler göndererek para kazanırsınız. Çoğu durumda, blog gönderilerinde hayalet yazar kullanılır; bu da başka birinin adı altında yayınlanacakları anlamına gelir.

Misafir yazar gönderimlerine açık olan Business2Community ve Writer’s Digest gibi birçok dijital yayıncılık platformu vardır. Yazma sürecini kolaylaştırmak için aşina olduğunuz nişte siteler seçin.

26. Özgeçmiş ve ÖnYazı Yazmak

Gereksinimler: yazma yeterliliği, kişisel marka bilinci oluşturma becerileri, işe alım süreci ve başvuru takip sistemine aşinalık

İş piyasasının daha rekabetçi hale gelmesiyle birlikte, iş arayanların mükemmel başvuru mektubu yazma konusunda yardıma ihtiyaçları da arttı. Kişisel markalaşma ve ön yazı yazma konusunda beceriniz varsa, bu sizin için mükemmel bir fırsattır.

LinkedIn gibi profesyonel ağlarda yeni iş arayan müşteriler bulun ve özgeçmişinizi ve ön yazı yazma hizmetlerinizi sunun. Anahtar nokta, daha iyi iş fırsatları için insanların başvurularını çarpıcı ve dikkat çekici hale getirmektir.

Arkadaşlarınız ve aileniz için ücretsiz hizmetler sağlayarak ağınızı oluşturmaya başlayın. Portfolyonuzda gösterecek bir şeyin olması, sizi işe almak için müşterileri çekecektir.

İşletmenizin güvenilirliğini daha da artırmak için PAWCC gibi profesyonel bir sertifika almayı düşünün. Bunu yapmak, ücret görüşmelerinde size daha fazla pazarlık gücü verecektir.

27. Teknik Yazar Olmak

Gereksinimler: yazma, iletişim ve araştırma becerileri

Yazma tutkunuz varsa, işte başka bir mükemmel iş fikri. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, teknik yazarlara olan talep ortalamadan %7 daha hızlı büyüyor.

Teknik yazının temel amacı, sektöre özgü fikirlerin anlaşılmasını kolaylaştırmaktır. Yazacağınız kopya, teknik ürün ve hizmetler için kullanım kılavuzları, teknik incelemeler ve el kitapları içerebilir.

Diğer tüm yazıya ilişkin işlerdeki gibi, bir portfolyaya ve sertifikaya sahip olmak sizi rekabetten ayırır. Bildiğiniz sektörlerle ilgili projeleri seçmek yüksek kaliteli içerik yazmak için az zaman ayırmanız anlamına gelir.

28. Çeviri Hizmetleri Sunmak

Gereksinimler: dil ve kültürel bilgi ile iletişim ve araştırma becerileri

Bu online iş fikri, iki veya daha fazla dile yetkin kişiler için idealdir. Kopyayı bir dilden diğerine çevirmenin dışında, içeriği hedef kitlenin kültürüne göre yerelleştirmekten de siz sorumlu olursunuz.

Kariyer portallarındaki çeviri işlerine bakın. Çok sayıda çeviri bürosu, zaman zaman serbest çalışanlar için açık iş ilanları açar ve bu da bir portfolyo oluşturmak için mükemmeldir.

Daha iyi, yüksek ücretli fırsatlar için sertifika eğitimini tamamlayın. Sertifikalı tercümanlar, devlet daireleri ve şirketler gibi saygın müşterilerden profesyonel işler alabilir. Bunlar da bir hizmet sağlayıcı olarak değerinizi önemli ölçüde artırır.

29. Stock Fotoğraf Satmak

Gereksinimler: fotoğrafçılık, sanatsal ve SEO becerileri

Stok fotoğrafçılar, çeşitli kullanımlar için lisanslı görüntüler üretir. İşletmeler, istenen duyguları uyandırmak veya materyali daha çekici hale getirmek için genellikle pazarlama kampanyalarına stok görselleri dahil eder. Sonuç olarak da bu sektörde birçok fırsat mevcuttur.

Başlamak için iyi bir kamera ve aydınlatma ekipmanına yatırım yapın. Şu anda nelerin talep gördüğünü görmek için çeşitli pazarları araştırın ve ardından çektiğiniz fotoğrafları alakalı anahtar kelimelerle optimize edin. Ek olarak markanızı güçlendirmek için belirli bir alana odaklanmanızı öneririz.

 Shutterstock ve Getty Images gibi stok fotoğraf siteleri, yeni stok fotoğrafçıların portfolyo oluşturmaları ve takip etmeleri için mükemmel yerlerdir. Hatta işinizi ve pazarlama stratejinizi bağımsız olarak yönetmek için bir fotoğrafçılık web sitesi oluşturabilirsiniz.

30. Sesli Kitap Seslendirme

Gereksinimler: ses netliği ve ses eğitimi

Sesli kitapların artan popülaritesi, anlatıcılara olan talebi artırdı. Bir sesli kitap anlatıcısı, basılı ve dijital yazıları ses dosyalarına dönüştürür. İş, hikayeyi nüanslarını ifade ederek anlatmaktır.

Sesli kitap seslendirme kulağa kolay gelse de mükemmel bir ses netliği ve ton kontrolü gerektirir. Bazı durumlarda, farklı karakterlerin konuşmasını kaydederken sesinizi değiştirmeniz gerekecektir. Bu yüzden oyunculuk becerilerine ve ses eğitimine sahip olmak size rekabette avantaj sağlayacaktır.

Bir podcast başlatmak gibi, kayıt ve düzenleme yazılımına yatırım yapmak da işinizin kalitesini artıracaktır. Oyunculuk ve vokal dersleri almak, becerilerinizi geliştirmek için mükemmel bir yoldur.

Yeni başlayanlar ilk olarak serbest projelerle yetinmek zorunda kalabilirler. Yeterince deneyim kazandıktan sonra, seslendirme şirketlerinden profesyonel işler elde edebilirsiniz.

Online İş Fikirleri Arasından Kendime Uygununu Buldum. Şimdi Ne Yapmalıyım?

Uygulanabilecek bir online iş fikri bulmak, bir internet girişimcisi olarak uzun bir yolculuğun yalnızca başlangıcıdır. Bu işi kurmak için atmanız gereken genel adımlar şöyle:

 1. Hedef kitleyi ve pazarın taleplerini belirlemek için pazar araştırması yapın.
 2. Keşfetmek istediğiniz nişe karar verin.
 3. Bir domain ve web hosting satın alın.
 4. Markanızı yansıtan bir web sitesi oluşturun.
 5. Ürününüzü veya hizmetinizi çeşitli çevrimiçi platformlarda tanıtın.

Sonuç

İşte bu kadar. En iyi online iş fikirleri listemiz böyle. Her biri kendi açısında kazançlı. Birini seçerken beceri setinizi, deneyiminizi ve gelir beklentilerinizi göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.

Bununla birlikte, başarılı bir internet girişimcisi olmak, sıkı çalışma ve özveri gerektirir. İlgi alanlarınıza ve tutkunuza uygun bir online iş fikri seçmek, yolculuğu daha az zahmetli ve daha ödüllendirici hale getirecektir.

Bu Rehberler yazısının umarız size çevrimiçi iş dünyasını daha iyi anlamanızı sağladığını umuyoruz. İyi şanslar!

Author
Yazar

Merve O.

Merve, Hostinger'da SEO - Pazarlama Asistanı olarak çalıştı. Günümüzde çevirmen olarak yolcuğuna devam etmekte. Birkaç site kurma deneyiminin ardından acemi yolculuğunu profesyonelliğe taşımaktan ve Hostinger'ın bir parçası olmaktan mutlu.