En İyi 5 WordPress Arama Eklentisi

En İyi 5 WordPress Arama Eklentisi

WordPress sitenizde kullanıcıların arama deneyimini iyileştirmeyi mi düşünüyorsunuz? Güçlü arama eklentileri bunu yapmanın en iyi yoludur. Varsayılan olarak WordPress bir arama özelliği içerir ancak oldukça basittir ve sınırlayıcı olabilir. Bu makalede size bizim favorilerimiz olan 5 adet WordPress arama eklentisi listemizdeki eklentileri paylaşacağız.

Bugünlerde günlük hayatımızda hepimiz bir arama motorunu fazla dikkat etmeden kullanırız. Eğer bir anahtar kelime girerseniz sonuç alırsınız – bu kadar basittir! Ancak bir arama motorunun daha derinlerini inince o kadar basit olmadığını görebilirsiniz. Bu yüzden hem güçlü hem de kolay kullanımlı olan bir eklenti seçmeniz gerekir.

Hadi listemize geçelim.

En İyi 5 WordPress Arama Eklentisi

1. Relevanssi

Relevanssi WordPress arama eklentisi

Relevanssi varsayılan WordPress arama özelliğini daha iyi bir arama motoruyla yerleştirir. 100.000 kadar kullanıcısıyla en sık kullanılan eklentilerden biridir. Bu WordPress arama eklentisi arama sonuçlarını tarihtense alakalı düzeyine göre sıralar. Yani ziyaretçileriniz anahtar kelimelerine veya arama kriterlerine uyan içerikleri bulacaktır.

Ziyaretçileriniz ayrıca ihtiyaçlarına göre arama yapmak için gelişmiş filtreleme kullanabilir. Ayrıca etiketler, kategoriler, özel alanlar ve hatta yorumlar üzerinden arama yapabilirler. Ve sonuçlara baktıkları zaman arama yaptıkları kriter veya anahtar kelimeler vurgulanacaktır.

Relevanssi ayrıca arama terimlerinin yönetilmesine yardımcı olur – size sorgu günlükleri verir. Bu özellik en popüler ve yakın zamanda aranan sorguları gösterir. Ayrıca yazılara boyut veya taksonomi (kategoriler, etiketler vb.) atar, böylece içeriğinizi kitlenizin ihtiyaçlarına göre özelleştirebilirsiniz.

Relevanssi’yi ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Gelişmiş özellikler içinse premium plan’ı almanız gerekmektedir.

2. Swiftype

Swiftype WordPress arama eklentisi

Swiftype, 2000 kullanıcı tarafından aktif olarak kullanılan bir WordPress arama eklentisidir. Bu eklenti yüksek trafikli web siteleri için harikadır. Sonuçları inanılmaz derecede hızlı olarak derler ve bunu kendi sunucusunda yapar. Eğer on binlerce içeriği yönetiyorsanız bu eklenti işinizi görebilir.

Swiftype ziyaretçilerinize başlıklar, etiketler ve yazar isimlerine dayalı olarak otomatik tamamlanan arama önerileri verir. Ayrıca konum, tarih, fiyat veya içerik tipi gibi nitelikler ekleyerek arama terimlerini geliştirebilirler. Ziyaretçi etkileşimlerini arttırmak için Swiftype alakalı içerik ve öne çıkarılan ürünleri ziyaretçilerin gittikleri sayfalarda gösterir.

Bu WordPress arama eklentisi arama sonuçlarını sıralamak için gelişmiş bir arama algoritması kullanır. Ancak sıralamayı kendiniz de Swiftype kontrol panelinde sürükleyip bırakma yöntemiyle düzenleyebilirsiniz. Arama sonucu ayrıca içeriğiniz değiştiğinde otomatik olarak güncellenecektir.

Swiftype ile ayrıca birçok kullanışlı yönetim özelliği elde edersiniz. Swiftype sitenizdeki arama davranışları üzerine yorumlar ve detaylı bilgi verir. Bunu gelecekte daha iyi içerikler üretmek ve arama deneyimini geliştirmek için kullanabilirsiniz.

3. SearchWP

SearchWP WordPress arama eklentisi

SearchWP ortam kütüphanenizi indeksleyen premium bir WordPress arama eklentisidir. Yani ziyaretçileriniz PDFler, Office ve web sitenizdeki diğer içerikleri arayabilir. Anahtar kelime sıkılamayı kullandığınız takdirde ziyaretçileriniz daha alakalı arama sonuçları elde edebilir.

SearchWP “her şeyi ara” mentalitesinde çalışan bir eklentidir. Ziyaretçiler metaveri, taksonomi, özel alanlar, yazı tipleri, içerik ve daha da fazlasını arayabilir. SearchWP ayrıca insanların ürünleri açıklamalarına veya incelemerinr dayalı olarak aramasına yardımcı olmak için eticaret entegrasyonuna sahiptir.

Bu WordPress arama eklentisi ziyaretçilerin neyi arayıp bulduklarını ve bulmadıklarını gösteren arama istatistikleri ve yorumlar sunar. Bu veriye göre gelecekteki daha iyi içerik veya ürünler oluşturabilirsiniz. Ayrıca arama sonuçlarını ayarlamanıza izin veren sezgisel bir arayüzü ve ağırlıklı sistemli özel bir algoritma sağlar.

Ivory Search WordPress Arama Eklentisi

Ivory Search ücretsiz veya premium bir eklenti olarak hizmet veren başka bir popüler WordPress arama eklentisidir. Bugüne dek 10.000 kullanıcı tarafından kullanılmıştır.

Bu eklenti sadece WordPress’in varsayılan arama özelliğini geliştirmekle kalmaz, yeni özel arama formlarını yaratmaya da izin verir. Sitenizde herhangi bir yerde arama formlarını görüntüleyebilirsiniz ve de temanıza bağlı olarak sonuçlar sayfasında arama terimlerini vurgulayabilirsiniz.

Ziyaretçileriniz yazılar, sayfalar, ürünler, ekler, forumlar ve daha fazlası gibi belirli içerikler için arama yapabilirler. Eticaret web siteleri için ziyaretçileriniz SKU numarası ile ürün arayabilir ancak bunun için premium plana ihtiyacınız vardır.

Yönetmek içinse Ivory Search bazı yönetici özellikleri de sunar. Arama sonuçlarından yazılar, sayfalar, mağaza ürünleri, ekler, forumlar veya herhangi bir özel yazıyı gibi içerikleri arama sonuçlarına katmamak gibi. Ayrıca bu eklentinin demo araması da bulunmaktadır, böylece yayında olan bir sitede yayınlamadan önce Ivory Search’i test edebilirsiniz.

Ivory Search başlangıç paketi ücretsizdir. Eğer bir premium plan satın almak isterseniz iki farklı seçenek mevcuttur.

5. Ajax Search for WooCommerce

Ajax WordPress Arama Eklentisi

Eğer online bir mağazaya sahipseniz WooCommerce için Ajax Search kullanabilirsiniz. Ücretsiz bir WordPress arama eklentisidir ancak ücretli olan eklentilerden altta kalmayacak premium özellikleri mevcuttur. Bu eklenti bir AJAX scripti ile çalışır, yani müşteriler arama çubuğuna anahtar kelimeleri girer girmez sonuçlar anında gözükecektir. Bu özellik müşterinizin arama deneyimini basitleştirecektir.

Ajax Search ile ürün başlıkları, açıklamaları, alıntılar veya SKU numarası ile arama yapabilirsiniz. Arama alanında ayrıca ürün resimleri, fiyatlar ve kısa bir açıklamayla birlikte “Sepete Ekle” tuşu da gösterilmektedir. Oldukça kullanışlı, değil mi?

Bir yönetici olarak gösterilen sonuçların sayısını sınırlayabilir, etiketleri, görselleri ve renk gruplarını da ayarlayabilirsiniz. Son olarak, WordPress çok dilli web site eklentileriyle uyumludur.

Bizim Seçimimiz

Aralarından seçebileceğiniz en iyi WordPress arama eklentilerinden bazılarını inceledik. Özelliklerini ve plan ücretlerini de belirttik. Sizin içi en uyumlu olanı seçmek zor olabilir ancak bizim içinse Relevanssi en iyisidir.

WordPress kullanıcıları arasında oldukça popülerdir ve ücretsiz versiyonu bile güçlü özelliklere sahiptir. WordPress aramasını daha etkili hale getirmek için gerekli arama fonksiyonelliğini elde edersiniz. Yüksek trafikli veya tamamiyle eticaret odaklı bir web sitesine sahip değilseniz Relevanssi işinizi görecektir.

Sonuç

WordPress varsayılan aramanın sınırlı olduğunu ve başka bir alternatifle değiştirmenin iyi bir fikir olacağını biliyoruz. WordPress arama eklentisi ziyaretçi deneyiminizi iyileştirmek ve onların arama terimleriyle alakalı sonuçlar elde etmesine yardımcı olmak için harikadır.

Son olarak, umut ediyoruz ki bu makale ihtiyacınıza göre en iyi seçeneği bulmanıza yardımcı olmuştur. Yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşın!

Author
Yazar

Gökhan O.

Gökhan Hostinger’da YouTube Takım Lideri olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Hostinger’ın adını YouTube içeriği üzerinden duyurmayı kendine görev edinmiştir. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.