WordPress Site Haritası Oluşturma

WordPress Site Haritası Oluşturma

Site haritası nedir? Adından da anlaşılacağı üzere site haritası, bir web sitesindeki erişilebilir tüm web sayfalarının kullanıcılara ve arama motoru botlarına açık bir listesidir. Çeşitli sitelerde, özellikle de hükümet sitelerinde, “site haritası” başlıklı bir bağlantıya rastlamış olabilirsiniz. Bu bağlantı, insanlara ve arama motorlarına web sitesinin erişilebilir sayfaları hakkında rehberlik etmesinin başka bir yoludur.

Site haritaları, her web sitesinde bir gereklilik olarak kabul edildiği internetin ilk yıllarında (1994 ve 1995) tanıtıldı. Gereklilik kabul edilmesinin nedeni muhtemelen tasarımcılar tarafından kullanıcı dostu arayüzler tanıtılmadan önce site haritalarının bir sitede gezinebilmenin tek yolu olmasıydı.

Daha kullanışlı ve hızlı bir navigasyona sahip olduğumuzdan artık site haritalarına ihtiyacımız olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak hayır, site haritaları bugün SEO açısından önemlidir. Site Haritalarının neden bu kadar önemli olduğunu açıklayan birkaç avantaj:

 • Web sayfalarınızın arama motorlarına görünürlüğünü arttırır ve daha hızlı endeksleme sağlar
 • Site haritaları, arama motorlarına web sitenizin yapısındaki değişiklikler hakkında bilgi verir
 • Ayrıca, arama motorlarının, birbirine bağlı olmayan çok sayıda sayfaya sahip veya iyi yapılandırılmamış büyük web sitelerini endekslemelerine yardımcı olur

Bunlar, site haritalarının neden önemli olduğunu ve neden WordPress web siteniz için bir site haritası oluşturmanız gerektiğini gösteren çeşitli avantajlardan sadece birkaçıdır. Bu WordPress rehberinde; hızlıca site haritası türlerine ve WordPress’e site haritası ekleme, arama motorlarına WordPress site haritası URL’si gönderme işlemlerine değineceğiz. Başlayalım.

Nelere ihtiyacınız olacak?

Bu rehbere başlamadan aşağıdakilere ihtiyacınız olacaktır:

 • WordPress yönetici alanına erişim

XML ve HTML site haritaları arasındaki fark nedir?

Genel olarak site haritaları iki kategoriye ayrılabilir: XML ve HTML site haritaları. İkisi arasındaki temel fark, HTML site haritası web sitesinin kullanıcıları için yazılmışken, XML çoğunlukla arama motorları içindir.

 • XML Site Haritası:
  Daha önce de belirtildiği gibi XML site haritası, öncelikli olarak arama motorları için tasarlanmıştır ve web sitesinin URL’leri ile birlikte meta verilerini içerir. Belirli bir URL’nin son güncellendiği zamanı, değişikliklerin ne kadar sürede gerçekleştiği gibi tüm bilgileri içerir.
 • HTML Site Haritası:
  HTML site haritası kullanıcılar için tasarlanmıştır ve kolay navigasyon sağlar. Kullanıcılara Bize Ulaşın veya Alışveriş Sepeti sayfalarının nerede olduğunu söyler. Şüphesiz kullanıcılar içindir. Fakat aynı zamanda web siteniz daha kullanıcı dostu olduğu için arama motoru sıralamanızı artırmada size yardımcı olur.

Hem HTML hem de XML site haritaları, sayfaların arama motorları tarafından kolaylıkla taranmasına yardımcı olur. Hem arama motorları, hem de kullanıcılar için site haritalarına sahip olmanızı kesinlikle öneririz. Bu, kullanıcılarınıza optimum bir deneyim kazandırdığınızı garanti ederken SEO ile ilgili önemli unsurları kaçırmamanızı da sağlayacaktır.

Çok popüler bir web sitesine, nispeten yeni bir web sitesine veya bloga sahip olmanızın önemi yok. Site haritaları her durumda eşit derecede önemlidir. Çok sayıda geri bağlantıya sahip olmayan yeni bloglar için bir site haritası, web sayfalarının hızlı endekslenmesine yardımcı olur.

Rehbere başlayalım ve WordPress’e her iki site haritasını nasıl ekleyeceğimize bakalım.

Adım 1 – WordPress’de XML site haritası oluşturma

WordPress XML site haritası birkaç farklı şekilde oluşturulabilir. Bu rehberde, WordPress site haritası eklentilerini kullanarak nasıl oluşturacağınızı öğreneceksiniz. Hadi bakalım.

Seçenek 1 – SEO Yoast ile XML site haritası oluşturma

Yoast SEO eklentisi WordPress web sitesinin veya bir blogun SEO’sunu geliştirmek için yaygın şekilde kullanılan popüler eklentilerden biridir. Eklenti, içerikle ilgili tüm teknik yönleri ele alır ve anahtar kelime yoğunluğunu, H1 ve H2 etiketlerini, okunabilirliğini vb. ölçmenize yardımcı olur. Ayrıca, XML site haritaları oluşturmanıza da yardımcı olabilir.

Yoast SEO eklentisini kullanarak WordPress sitenize XML site haritası eklemek için aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Yoast SEO WordPress eklentisini kurun ve etkinleştirin.Yoast SEO Eklenti Kurulumu
 2. Eklentiyi etkinleştirdikten sonra, SEO > Features‘a gidin ve Advanced settings pages özelliğini etkinleştirin.Yoast SEO Eklentisi
 3. Bu özellik WordPress siteniz için XML site haritasını aktifleştirecektir. SEO menüsü altında XML site haritaları kısmı görünmeye başlayacaktır. Burada, site haritasına göre maksimum giriş sayısı, site haritasındaki belirli sayfaları / yayınları hariç tutmak gibi çeşitli ayarları yönetebilirsiniz. Özel bir WordPress site haritasına ihtiyacınız olmadığı sürece burada bir şey değiştirmeniz gerekmez.Yoast SEO Site Haritası Ayarları
 4. Bu şekilde eklentiyi kullanarak XML site haritası oluşturdunuz. WordPress site haritası URL’nizi XML Site Haritası menüsü altında bulabilirsiniz.Yoast SEO Site haritası URL

Seçenek 2 – Google XML Site Haritaları ile XML site haritası oluşturma

Google XML Site Haritaları eklentisi, web sitenizin arama motorlarına web sitenizi tararken yardımcı olması adına web sitenize ait bir XML site haritası oluşturmak için de kullanılabilir.

Bu eklenti Ask, Google, Yahoo ve Bing gibi arama motorları için site haritası oluşturmanın kolay bir yoludur. Eklenti tüm WordPress sayfaları ve özel URL’ler için site haritası oluşturur. Ayrıca, yeni içerik yayınlandığında otomatik olarak tüm büyük arama motorlarına bildirir.

Takip etmeniz gereken adımlar:

 1. Resmi WordPress eklenti dizininden eklentiyi kurun ve etkinleştirin.Google XML Site Haritaları Eklentisi
 2. Etkinleştirildiğinde, otomatik olarak web siteniz için site haritası oluşturacaktır.
 3. WordPress site haritası URL’nizi bulmak için, Ayarlar > XML-Sitemap menü ögesine tıklayarak eklenti yapılandırma sayfasını açın. Burada, yayın / sayfa önceliği, içerik hariç tutma gibi çeşitli ayarları değiştirebilirsiniz.Google XML Site Haritası URL

Adım 2 – WordPress’de HTML site haritası oluşturma

Yukarıdaki iki eklenti XML site haritası oluşturmanıza yardımcı olur. Şimdi, WordPress için bir HTML site haritası oluşturmak istiyorsanız, WP Sitemap Page eklentisini kullanın.

 1. WordPress sitenizde eklentiyi kurun ve etkinleştirin.WP Sitemap Page
 2. Yeni bir sayfa oluşturun ve HTML site haritanızın görünür olmasını istediğiniz yere [wp_sitemap_page] kısa kodunu ekleyin.Site Haritası Sayfası
 3. Sayfayı yayımlayın ve sitenizde haritayı kontrol edin.

Adım 3 – WordPress XML site haritasını arama motorlarına göndermek

Adım 3.1 – XML site haritasını Google’a göndermek

XML site haritası hazır olduğunda, Google arama konsolu aracına göndermenizi öneririz. Site haritanızı Google arama motoru konsolu aracılığıyla göndermenin ilk adımı kendinizi site sahibi olarak doğrulamaktır. Bunu yapmak için doğrulama yöntemlerinden birini kullanın.

 1. Hazır olduğunuzda Google Search Console‘u açın ve sitenizi seçin.
 2. Soldaki menüden Tarama ve Site Haritaları‘nı seçin.
 3. Site Haritası Ekleme/Test Etme butonuna tıklayın.
 4. WordPress site haritası URL’sini yazın ve Gönder butonuna basın.Google Search Console Site Haritası Gönderme
 5. Şimdi Google botlarının gönderinizi işlemesi ve sayfalarınızı taraması için birkaç gün bekleyin.

Web siteniz çok sayıda resim içeriyorsa, bir de resim site haritası oluşturmanızı öneririz. Web sitenizde çok sayıda videonuz olması durumunda video site haritası da ekleyebilirsiniz.

Adım 3.1 – XML site haritasını Bing’e göndermek

Bing, site haritanızı göndermek isteyebileceğiniz başka bir arama motorudur. Tıpı site haritasını Google Search Console’a eklerken yaptığımız gibi, site haritamızı Bing’e göndermek için de Bing Web Yöneticisi Araçları’nı kullanacağız. Elbette, öncelikle web sitenizin sahipliğini doğrulamanız gerekecek. Bunun nasıl yapılacağı ile ilgili talimatları burada bulabilirsiniz. Doğrulama işlemi sırasında WordPress XML site haritası URL’nizi girin ve Ekle (Add) butonuna tıklayın.

Bing Web Yöneticisi Araçları’na site haritası eklemek için gereken tek şey budur.

Sonuç

Site haritaları, web sitelerinin önemli bir parçasıdır. Bir web sitesi oluşturmanın temel amacı, kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak ve arama motoru sonuç sayfalarında daha da üst sıralarda yer almaktır. Dolayısıyla, arama motoru örümcekleri ve botları tarafından sitenizin hızlı taraması ve dizine eklemesi konusunda da yardımcı olur.

Yukarıdaki adımları izleyerek, WordPress web siteniz için bir site haritası oluşturup bunları arama motorlarına göndermeyi başardığını umuyoruz.

Sorunuz mu var? Yorumlarda bize bildirin.

Author
Yazar

Egehan D.

Egehan Hostinger'da ML ve NN ile denetimsiz öğrenme üzerinde çalışıyor. Veri analizi hakkında büyük bir tutkuya sahiptir. İşi her ne kadar hobi gibi olsa da, çeşitli aktivitelerde gönüllü olmaktan ve ormanda kamp yapmaktan da büyük oranda zevk alıyor.