access_time
hourglass_empty
person_outline

2020 için 4 En İyi HTML Editor

Hepimiz hata yaparız, kod yazarken hata yapmak da buna dahildir. İster yeni başlıyor olun, ister deneyimli bir veteran, kodunuzda bir hata yapmak başınızı ağrıtabilir. Basit görevler için, yazmak için yazım denetimi aracı gibi, her türden araçlar kullanırız ve bir HTML (Hyper Text Markup Language – Hiper Metin İşaretleme Dili) editorü de bundan hiç farklı değildir. HTML editörlerin birçok özellikleri vardır, bunların hepsini 4 en iyi HTML editor incelerken detaylıca anlatacağız. Listemizdeki 4 en iyi html editörü ise:

 1. Atom
 2. Notepad ++
 3. Sublime Text
 4. Adobe Dreamweaver CC

HTML Editör Nedir?

Tepeden bakıldığında, bir HTML editörü bir web sitenin temelini yazmak için kullanılır. Herhangi bir metin editörü bu işi yapabilirken, bu hiç yardım olmadan yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Eklenmiş fonksiyonellik, hata kontrolü ve bir bütün olarak daha sezgisel bir editör hayatınızı kolaylaştırabilecek bir şeydir. HTML editörlerin esasları aynıdır; sözdizimleri vurgulayarak kod yazmanıza, sıkça kullanılan HTML elementleri ve yapıları yerleştirmenize yardım eder ve bununla beraber otomatik tamamlama sunar.

Metin, bir HTML editörü kullanarak CSS, XML veya JavaScript gibi öbür dillere de çevirilebilir. Ama bildiğimiz gibi, her şey eşit yaratılmamıştır. Bazı editörler kullanması daha kolay olabilirken bazıları da öbürlerinden daha fazla fonksiyonellik sunar.

Ne zaman bir HTML Editörü kullanmalısınız?

Kısacası, her zaman! Bir HTML editörü hem acemiler, hem de ileri geliştiriciler için paha biçilemezdir. HTML editörlerin sözdizimi vurgulaması, yaygın HTML elementleri ve otomatik tamamlama gibi basit özelliklerinden zaten bahsettik. Bunların hepsi kodunuzun daha az eforla fonksiyonel ve temiz kalmasını garantiler, böylece de en iyi yaptığınız işi – kodlamayı çok daha kolay yapmanızı sağlar.

Örneğin, editör sizi eğer bir kod elementinin sonuna bitiş etiketini </ koymayı unutursanız uyaracaktır. Bu yüzden, kendinizi bir tür HTML editör kullanmayarak kısıtlamayın.

Mevcut olarak iki tür editör vardır, WYSIWYG ve metinsel HTML editörleri. Hadi ilkinden bahsederek başlayalım.

Metinsel HTML vs WYSIWYG Editörler

WYSIWYG

WYSIWYG, What You See Is What You Get, Türkçe’de karşılığı Ne Görüyorsan Onu Alırsın‘ın kısaltılmışıdır. Bu türdeki editörler çalışan bir web sayfasında kodun nasıl göründüğünü gösteren bir düzenleme arayüzü sağlarlar. WYSIWYG editörleri hiç HTML bilgisi gerektirmez; bu yüzden hiçbir kodlama tecrübesi olmayan tecrübesiz bir kullacının kodlamaya başlaması için çok daha kolaydır.

Metinsel HTML editörleri

Adından da anlaşılacağı gibi, metinsel HTML editörleri metin bazlıdır. Bu türdeki editörleri kullanırken HTML bilgisine sahip olmalısınız. Özellikler, dosyaları açmak – ya tek bir dosya, ya bütün bir projeyi ya da birden çok projeleri. Metinsel bazlı bir editör kullanırken, sitenin canlı bir önizlenimini göremezsiniz.

Bu türdeki editörler daha fazla özgürlük ve kişiselleştirilmiş seçenekler sunabilir. Yazısal bir editör kullanarak web sayfalarını arama motorları için daha iyi optimize edebilirsiniz. Örneğin, Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) – Web İçerik Erişilebilirliği Yönergeleri‘ne uyumlu bir web sayfası yaratmak mümkündür. Böylece engelli insanlar web sitenizi görüntüleyebilir.

2020 için 4 En İyi HTML Editor

Bir HTML editörünün ne olduğunu ve ne zaman kullanmamız gerektiğini açıkladığımıza göre artık hepten HTML editörlerin kendilerine yoğunlaşabilir ve en iyi HTML editörü seçebiliriz.

Hepimizin farklı zevkleri vardır ve konu işimiz için üstünde çok zaman harcayacağımız bir platform seçmeye gelince bize en çok uyanı seçmek önemlidir. Her editörün aynı basit özellikleri vardır. Ancak bazıları öbürlerinden daha fazla görsel anlatım ve yükleyecek paketler sunar. Merak etmeyin, size en iyi HTML editor seçiminde yardımcı olacağız!

En iyi HTML editor listemiz popülerlik, özellikler ve tasarıma dayalı olarak oluşturulmuştur:

1. Atom

En iyi HTML editor : 1. Atom

Atom 2014’de çıkmıştır ve oldukça yeni bir editördür. O zamandan beri muazzam bir momentum elde etti. Atom, ücretsiz ve açık kaynaklı bir kod editörüdür ve GitHub ekibi tarafından geliştirilmiştir. Atom, paketi için ücretsiz yazılım lisansı kullanır ve GitHub topluluğu tarafından sürdürülmektedir. Editöre premium bir his sunarken tamamiyle ücretsiz tutmayı hedefliyorlar. Bununla birlikte, yazılımın kendisini özelleştirmek için esneklik de sundukları özelliklerden biri.

Etiket satırı için ise 21’ci yüzyılın en hack edilebilir editörü olarak övünmekteler. Yani, geliştiriciler program kaynak kodunu düzenlemeye, genişletmeye, değiştirmeye ve paylaşmaya katkı sağlayabilir ve buna ek olarak Atom’u geliştirmek için kendi paketlerini de yaratabilir.

Hadi Atom’un önemli özelliklerini inceleyelim.

Önemli özellikler

 • Atom 81 yerleşik paketle birlikte gelir ve sayısı 7,500’i bulan ilave paketlerden de ekleyebilirsiniz. Ayrıca kendi paketinizi de geliştirebilirsiniz.
 • Açık Kaynaklı Yazı Editörü. Atom editör ücretsizdir, açık kaynaklıdır ve GitHub’da mevcuttur.
 • Atom Teletype’ı destekler. Eğer diğer geliştiricilerle gerçek zamanlı olarak birlikte çalışmak isterseniz önemli bir özelliktir.
 • Çoklu çerçeveleri destekler. Atom arayüzünü birçok pencereye bölebilir böylece kodları yan yana karşılaştırabilir ve yazabilirsiniz.

Tasarım özeti

Atom premium gözüken düzgün bir tasarım sunar.

Geliştiricilerin Atom’u sevme sebepleri

 • Özelleştirilebilirdir. Atom’u özelleştirmesi, arayüzünün görüntüsünü değiştirmesi ve başka gerekli özellikler eklemesi çok kolaydır . Ayrıca sıfırdan paketler ve temalar yaratabilirsiniz. Veya, basit olarak topluluktan hazır paketleri ve temaları yükleyebilirsiniz.
 • Atom Geliştirici Modu. Çekirdek sisteme özellikler ekleyerek istediğini deneyebilirsiniz.
 • Git ve GitHub entegrasyonu
 • Çoklu platform düzenlemesi. Atom bütün işletim sistemlerinde çalışır.

Mevcut olduğu işletim sistemleri: Windows, OS X, ve Linux (64-bit).

2. Notepad ++

HTML kod yazma programı Notepad++

Notepad++ Windows bazlı makineler için geliştirilmiş bir editördür. Linux kullanıcıları da Wine aracılığıyla kullanabilir. Bu editör ücretsiz yazılım olarak dağıtılır ve ayrıca GitHub’da repository’si (depo) bulunmaktadır. Tıpkı öbür topluluk projeleri gibi, üçüncü kişilerin ürettiği eklentiler de desteklenmektedir.

Notepad++ sadeliğiyle tanınır. Notepad++ çok hafiftir, hatta mobil versiyonu bile bulunmaktadır. İşte bazı önemli özellikleri:

Önemli özellikleri

 • Notepad++ arayüzü oldukça sade, hafif ve hızlıdır
 • Çok dilli kodlama ortamını destekler, ActionScript, CSS’den visual basic’e kadar
 • Windows ile %100m uyumludur ancak öbür işletim sistemleri desteklenmez (ilave yazılımlar olmadan)

Geliştiricilerin Notepad++’ı sevme sebepleri

 • Tamamiyle ücretsizdir
 • Genişletebilirdir – topluluktan eklentiler ekleyebilir veya kendi eklentilerinizi yaratabilirsiniz
 • Özelleştirebilir – geliştiriciler özellikleri ve arayüzü kendi isteklerine göre kişiselleştirebilir

Tasarım özeti

Notepad++ arayüzü minimalisttir ancak geliştiriciler tarafından kişiselleştirebilir.

Mevcut olduğu işletim sistemleri: Windows ve Linux (Wine aracılığıyla)

3. Sublime TextEn iyi HTML editor Sublime Text

Sırada başka bir harika HTML editörü Sublime var. Sydney’de kurulmuş bir şirket tarafından geliştirilen bu yazılım freemium kategorisine girer. Freemium Sublime’ı ücretsiz olarak kullanabileceğiniz ancak bütün özelliklerin tadını çıkarmak için bir lisans satın almanız gerektiği anlamına gelir.

Sublime programın sürekli güncellenmesinden emin olmak için mükemmel destek sunar. Kullanıcılar topluluk tarafından yapılmış eklentileri ekleyebilir veya kendi eklentilerini yapabilir. Sublime’ın ücretsiz versiyonunu kullanmanın fazlasıyla yeteceğini düşünüyoruz. Ancak, eğer daha fazla özelliğe ihtiyaç duyarsanız, daha sonra lisansı alabilirsiniz.

Önemli özellikler

 • Sublime varsayılan fonksiyonelliğini genişlemesine olanak sağlayan Python API’ı destekler
 • Eşzamanlı düzenleme. Seçtiğiniz birden fazla bölgeye aynı anda değişiklik yapabilirsiniz
 • Çok platformlu. Sublime Windows, OS X, ve Linux’da mevcuttur. Geliştiricilerin Sublime’ı sahip oldukları herhangi bir bilgisayarda kullanması için sadece tek lisansa ihtiyaçları vardır

Geliştiricilerin Sublime Text’i sevme sebepleri

 • Güçlü API ve paket ekosistemi. Sublime topluluk tarafından yapılmış ve mevcut olan binlerce paket sağlar. Bu paketler açık kaynaklıdır
 • Çoklu düzenleme. Geliştiriciler birden çok monitör kullanabilir ve farklı türdeki kodları eşzamanlı olarak düzenleyebilir.
 • Herhangi bir şeyi bul. Bu özellik birkaç tuşa basarak dosya açmak, sembol, satır ve kelimeleri aramak için kullanışlıdır

Tasarım özeti

Sublime Text arayüzü estetik olarak harikadır.

Mevcut olduğu işletim sistemleri: Windows, OS X, and Linux (32/64 bit).

4. Adobe Dreamweaver CC

En iyi HTML editor 4-Adobe Dreamweaver CC

Teknoloji devi Adobe Inc tarafından geliştirilen Adobe Dreamweaver CC, premium, güçlü ve çok yönlü bir araçtır. Hem back-end, hem de front-end geliştirme için kullanılabilir. Kapalı kaynaklı bir yazılım olarak, Dreamweaver Adobe ekosistemi içinde çalışması için tasarlanmıştır. Adobe, pürüzsüzce kodlayabilmeniz için ayrıca destek, eklentiler ve özellikler sunar.

Dreamweaver hem metinsel hem de WYSIWYG yöntemlerini destekleyen editörlerden biridir. Canlı görsel bir sunumla veya klasik yöntemle kodlamak tamamiyle sizin tercihinizdir.

Önemli özellikleri

 • Dreamweaver herhangi bir büyük programlama diliyle kodlama olanağı sağlar
 • Metinsel ve WYSIWYG editör modlarını destekler
 • Adobe yazılım ekosistemiyle tamamen entegredir
 • Adobe Inc’den harika performans ve destek

Geliştiricilerin Adobe Dreamweaver CC’yi sevme sebepleri

 • Kod ve önizleme. Bu yolla geliştiriciler tamamlanmış ürünü önizlerken kodlayabilir
 • Kod ve sayfa erişilebilirliğini onaylama. Bu özellik geliştiricilerin Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) – Web İçerik Erişilebilirliği Yönergeleri’ne uymalarını kolaylaştırır
 • Creative cloud kütüphanelerine erişim. Adobe ekosistemindeki bol öge tedariğine premium erişim. Renkler, kelimeler, grafikler, katmanlar, harflere kadar çok daha fazlası

Tasarım özeti

Dreamweaver, baş döndüren estetiği ve tasarımıyla üst sınıf premium görünüşe sahiptir. Ne de olsa, yaratıcı endüstrisinde Adobe gibi saygın bir şirket tarafından yapılmıştır.

Mevcut olduğu işletim sistemleri: Windows ve OS X

Sonuç

Şimdilerde, daha hızlı ve verimli kod yazmak için bir yardım eli almak her zamankinden çok bir zorunluluk haline gelmektedir. İster kodlamaya yeni başlamış olun veya deneyimli bir veteran, inanıyoruz ki bir HTML editörü herkese yardımcı olabilir. Özellikler dışında, size en iyi uyan HTML editörünü seçmek zor olabilir. Farklı editörler denemenizi, sizin stil ve iş akışınıza en iyi uyanı seçmenizi öneririz.

Ayrıca belirtmeliyiz ki 7/24 desteğe ihtiyacınız olmadığı ve dev bir şirket için kod yönetmediğiniz sürece muhtemelen ücretsiz bir editör size yetecektir.

Bu makalede 2020 için 4 en iyi HTML editor inceledik. Size göre en iyisi hangisi? Kodlarken hangisini kullanmayı düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşın!

Yazar

Author

Gökhan O. / @gokhanordu

Gökhan Hostinger'da Pazarlama Asistanı olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Çeviri yapmak, içerik yönetmek ve de SEO optimizasyonu yapmaktan büyük keyif alır. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.

İlgili Rehberler

Bir yanıt bırakın

Yorum*

İsim*

Eposta*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Şimdi Hostinger'ın bir parçası olun!