FTP

FileZilla Kullanımı: FTP Hesabına Bağlanma

Giriş

Bu rehberde FTP sunucunuza bağlanıp içerisindeki dosyaları yönetebilmek için nasıl gerekli ayarları yapıp, FileZilla kullanımı hakkında bilgi edinip, FTP istemcisini yapılandırabileceğinizi öğreneceksiniz. FileZilla büyük dosyaları güvenli ve hızlı transfer etmenize yardımcı olan açık kaynaklı ücretsiz bir yazılımdır.

Nelere ihtiyacınız olacak?

Bu rehbere başlamadan önce aşağıdakilere ihtiyacınız var:

 • FileZilla istemcisi, buradan indirilebilir.
 • FTP giriş bilgileri

Adım 1 — FTP detaylarını öğrenmek

FileZilla kullanımı için öncelikle bağlantı kurabilmek adına FTP ayrıntılarınızı toplamanız gerekir. Hostinger’da kontrol panelinizin Dosyalar kategorisinin altındaki FTP Erişimi bölümünde bulunurlar.

Hostinger FTP Detayları

Burada, FTP Host adı, FTP Kullanıcı Adı, FTP Şifre ve FTP Port bilgilerini bulacaksınız. Bunlar, FileZilla istemcinizi yapılandırırken gerekli olacaktır. FTP Şifrenizi bilmiyor veya hatırlamıyorsanız, Hesap şifresini değiştir butonuna tıklayarak sıfırlayabilirsiniz.

Hostinger FTP Detayları

Bir geliştiriciye veya arkadaşınıza FTP erişimi vermek istiyorsanız, kontrol panelinizin FTP Hesapları bölümünden ayrı bir FTP kullanıcısı oluşturabilirsiniz.

Adım 2 — FileZilla Kullanımı: Site yöneticisine erişim

FileZilla istemcinize site eklemek için yapmanız gereken FileZilla’yı açmak ve Site Yöneticisi’ne erişmektir. Site Yöneticisine CTRL + S (Mac: CMD + S) tuşlarına basarak veya yeni kurulmuş FileZilla istemcisinde sol üst köşedeki simgeye tıklayarak erişilebilir.

FileZilla Kullanımı - Yeni Site

Adım 3 — Site Yöneticisi’ne site ekleme

Site Yöneticisi’ne başarıyla ulaştığımıza göre şimdi yeni bir site eklemeliyiz. Bunun için Site Ekle butonuna tıklayın ve gerekli alanları aşağıdaki resimde gösterildiği gibi doldurun.

FileZilla Kullanımı: FTP Detayları

 • Host – Bu bilgiyi hosting sağlayıcınızda bulabilirsiniz. Ancak birçok durumda ftp.alanadiniz.com şeklinde alan adınızı host yerine kullanabilirsiniz.
 • Kapı – FTP sunucu veri portu. Varsayılan FTP port numarası 21’dir, ancak bu alan zorunlu değildir.
 • İletişim Kuralı – Herhangi bir ağda dosyaların değiş tokuşu için protokol. Lütfen FTP - Dosya aktarımı iletişim kuralı’nı seçin.
  • FTP – Belirli bir İnternet sunucusuna (veya bilgisayara) bağlantı kurmak için özel olarak tasarlanmış bir İnternet servisidir; böylece kullanıcılar dosyalarını bilgisayarlarına aktarabilir (indirme) veya kendi dosyalarını sunucuya (bilgisayar) aktarabilir (yükleyebilir).
  • SFTP – Güvenli Dosya Aktarım Protokolü, verilerin güvenli ve özel bir veri akışı kullanılarak güvenli bir şekilde aktarılmasını sağlar. SSH2 protokolüyle birlikte kullanılan standart veri aktarım protokolüdür. SFTP sunucuları, 22 numaralı kapı numarasını ve FTP üzerinden SSL/TLS (örtülü mod) varsayılan olarak 990 numaralı kapıyı kullanır.
 • Şifreleme – Verinizin nasıl şifreleneceğini seçin. Yalnız düz FTP kullanılsın (düşük güvenlik) seçeneğini kullanmanızı öneririz. Çünkü diğer seçenekler sertifikalar oluşturmanızı ve bazı diğer yapılandırmalar yapmanızı gerektirir. Eğer başka bir şifreleme türü ile sunucunuza bağlanmak isterseniz, lütfen hosting sağlayıcınız ile görüşün ve onlar size yardımcı olacaklardır.
 • Oturum Açma Türü – Gerçekleşecek oturum açma türü. Uygun olanı seçmelisiniz.
  • Anonim – Kullanıcı adı ve şifre seçemezsiniz. Bu durumda kullanıcı adı her zaman “anonim”dir.
  • Normal – Kullanıcı adı ve eğer gerekliyse şifre girmelisiniz.
  • Parola sorulan – FileZilla giriş esnasında şifre sorar ve oturum boyunca şifreyi hatırlar.
  • Etkileşimli – FileZilla giriş esnasında şifre sorar ve sunucuya her yeni bağlantı kurulumunda tekrar şifre sorar.
  • Hesap – Bunu seçmek yer imleri ayarlarında “Hesap” kısmını aktifleştirir. Bu hesap türü yalnızca FTP içindir; SFTP desteklemez.
 • Kullanıcı – Bağlantı kurulurken kullanılacak FTP kullanıcı adı.
 • Parola – FTP kullanıcısının şifresi.

Oturum Açma Türü’nüzü Normal olarak ayarlamalı ve kullanıcı adınızla şifrenizi yazmalısınız.

Adım 3 — FTP sunucusuna bağlanma

Tüm bilgileri girdiğinizde, şifreniz ve diğer tüm bilgilerin doğru olduğunu bir kez daha kontrol edin ve  Bağlan veya Tamam butonlarına basıp sunucuya bağlanın.

Eğer bağlantı başarılıysa, FTP sunucunuzun dizin listesini görebiliyor olmalısınız. Tüm bilgileri doğru yazmanıza rağmen bağlantı reddedildi veya başarısız mı oldu? Destek için hosting sağlayıcınızla görüşün.

FileZilla FTP Bağlanma

Eğer 530 Login Authentication failed hatası alırsanız, şifrenizi veya kullanıcı adınızı yanlış girmişsiniz demektir. Bu bilgileri kontrol edip yeniden bağlanmayı deneyin.

Sonuç

Tebrikler, başarılı bir şekilde FileZilla istemcinizi yapılandırdınız ve FTP sunucunuza bağlandınız. İndirme, yükleme ve yönetme işlemlerinin hepsini tek bir yerden, FileZilla istemcisinden yapabilirsiniz. Eğer sorularınız, problemleriniz varsa lütfen destek için hosting sağlayıcınızla görüşün.

Websitenizi barındırmanın daha iyi bir yolunumu arıyorsunuz?

Websitenizi 7/24 özel desteğe sahip en hızlı hosting platformuna taşıyın.

17 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın

  • Ücretsiz plan sunucusunda yer kalmamış gibi görünüyor. Rahatsızlık için özür dilerim. Daha sonra tekrar deneyebilir veya hesabınızı yükselterek problemi hemen giderebilirsiniz.

  • Aldığınız hata mesajının tamamını gösteren bir ekran görüntüsünü kontrol panelinizden yardım fişi oluşturarak gönderir misiniz? Böylece hesabınızı inceleyebilir ve size yardımcı olabiliriz.

     • Merhaba yardım>destek kısmını açtım ama fiş oluştur diye bir seçenek bulamadım. Sonsuza kadar ücretsiz hostinger hesabım var. Filezilla ile ftp hesabına başarıyla bağlanıyorum ama ftp upload sorunu yaşıyorum. benim filezilla loglarım şu şekilde yardım edebilir misiniz? başka herhangibir bilgi lazımsa söyleyebilirim.

      Status: Resolving address of ftp.renault.890m.com
      Status: Connecting to 31.220.16.34:21…
      Status: Connection established, waiting for welcome message…
      Status: Initializing TLS…
      Status: Verifying certificate…
      Status: TLS connection established.
      Status: Logged in
      Status: Starting upload of C:\Users\serdar\Dropbox\MY_BITBUCKET\renault\index.html
      Command: CWD /
      Response: 250 OK. Current directory is /
      Command: TYPE A
      Response: 200 TYPE is now ASCII
      Command: PASV
      Response: 227 Entering Passive Mode (31,220,16,34,140,1)
      Command: STOR index.html
      Response: 552 Disk full – please upload later
      Error: Critical file transfer error
      Status: Disconnected from server

     • Ücretsiz plan sunucusunda yer kalmamış gibi görünüyor. Rahatsızlık için özür dilerim. Daha sonra tekrar yüklemeyi deneyebilir, dilerseniz de hesabınızı yükselterek problemi hemen giderebilirsiniz.

     • Komut: CWD /public_html Yanıt: 250 OK. Current directory is /public_html Komut: TYPE I Yanıt: 200 TYPE is now 8-bit binary Komut: PASV Yanıt: 227 Entering Passive Mode (31,170,164,144,139,35) Komut: STOR index.htm Yanıt: 552 Disk full – please upload later Hata: Kritik dosya aktarım hatası Aynen böyle bir hata alıyorum fakat hostuma hiçbirşey yüklemedim yani içi boşken disk dolu hatası alıyorum ne yapmam lazım

     • Bildiğiniz üzere sitenizi paylaşılan sunucularda barındırıyorsunuz. Bu da bir sunucunun yalnızca sizin siteniz için ayrılmadığı anlamına gelir. Yine tahmin edebileceğiniz gibi ücretsiz plan sunucularında çok ama çok fazla site barındırılmaktadır. Durum böyle olunca ücretsiz plan sunucuları hızlıca dolabilmekte ve sunucuda yer kalmayabilmektedir.

      Dosyalarınızı daha sonra tekrar yüklemeyi deneyebilirsiniz. Eğer profesyonel, hızlı ve güvenilir sunucularda neredeyse sınırsız limitlerle barındırmak isterseniz hesabınızı yükseltebilir ve bu sorunu da çözebilirsiniz.

 • Merhaba, FileZilla yükledim ama ayarlarda hata yaptım herhalde..
  www.jadepromosyon.com siteyi tıkladığımda:
  Warning: require_once() [function.require-once]: Unable to access /vhosts/jadepromosyon.com/http/system/startup.php in /vhosts/jadepromosyon.com/http/index.php on line 15

  Warning: require_once(/vhosts/jadepromosyon.com/http/system/startup.php) [function.require-once]: failed to open stream: No such file or directory in /vhosts/jadepromosyon.com/http/index.php on line 15

  İVEDİ yardım lütfen….

  • Tüm dosyalarınızı yüklediğinizden emin olmanızı öneririm. Eğer “system/startup.php” dosyası yüklüyse, izinlerini kontrol edip erişilebilir olduğundan emin olmalısınız.

Dünya çapında binlerce aboneye katılın

ve mükemmel fırsatlarla en yeni rehberler e-posta adresinize gelsin

Please wait...

Abone olduğunuz için teşekkürler!

Şimdi kazanmaya başlayın!

Hepsi bir arada web hosting & alan adı yalnızca

6
25 TL
/ay