.htaccess Kullanımı: Oluşturmak veya Konumunu Tespit Etmek

.htaccess Kullanımı: Oluşturmak veya Konumunu Tespit Etmek

.htaccess, web sitenizin yapılandırması için kullanılan gizli bir dosyadır. .htaccess kullanımı ile URL yeniden yazma, dizinleri şifreleme, hotlink korumasını etkinleştirme, belirli IP adreslerine erişimi engelleme, web sitenizin saat dilimini değiştirmeveya varsayılan ana sayfasını değiştirme gibi birçok işlemi yapabilirsiniz. Bu rehber, hosting kontrol panelindeki Dosya Yöneticisi’ni kullanarak .htaccess dosyasını bulma (veya oluşturma) işlemini gösterir.

Nelere ihtiyacınız olacak?

Bu rehbere başlamadan önce aşağıdakilere ihtiyacınız vardır:

  • Hosting hesabınızın kontrol paneline erişim

Adım 1 – Dosya Yöneticisine Erişmek

Hosting hesabınızın kontrol paneline girin ve Dosyalar kategorisinde bulunan Dosya Yöneticisi aracını açın:

Eğer cPanel kullanıyorsanız, Dosyalar kategorisinde bu bölüm bulunabilir.

Adım 2 – Dosya Yöneticisinde .htaccess dosyasını bulmak

.htaccess dosyası, public_html dizininde bulunur. Sağ tıklayıp Düzenle‘yi seçerek dosyaya ve içeriğine hızlı bir şekilde erişebilirsiniz:

Dosya Düzenleme

Eğer hosting platformunuz cPanel kullanıyorsa, işlem hemen hemen aynıdır.

Eğer .htaccess dosyası bulunmuyorsa, Dosya Yöneticisi ayarlarında gizli dosyalarının görüntülenip görüntülenmediğini kontrol edin.

ÖNEMLİ! Bu yalnızca cPanel tabanlı hosting sağlayıcılarında geçerlidir.

Adım 3 – Eğer bulunmuyorsa, .htaccess dosyası oluşturma

Eğer .htaccess dosyası bulunmuyorsa, Dosya Yöneticisinde boş bir alanda basitçe sağ tıklayın ve Yeni dosya seçeneğine tıklayın.

Dosya Yöneticisi Yeni Dosya

Ardından .htaccess adını verin ve Oluştur butonuna tıklayın. Dosya oluşunca artık içerisine kod ekleyebilirsiniz.

Yeni .htaccess dosyası

.htaccess oluşturma süreci, cPanel tabanlı web hosting platformları için de hemen hemen aynıdır. Yeni dosyayı oluşturmak için, Dosya Yöneticinizdeki Dosya bölümüne tıklamanız gerekecek:

Sonuç

Hosting kontrol panelinde bulunan Dosya Yöneticisi’ni kullanarak .htaccess dosyasını bulmayı öğrendiniz. .htaccess dosyasını nasıl bulacağınızı veya oluşturacağınızı ve düzenleyeceğinizi bilmek; web sitesi yönlendirmeleri oluşturmak, varsayılan sayfaları ayarlamak, dizinleri şifrelemek ve çok daha fazlasını sağlamak için .htaccess kullanımı size güç verir.

Author
Yazar

Egehan D.

Egehan Hostinger'da ML ve NN ile denetimsiz öğrenme üzerinde çalışıyor. Veri analizi hakkında büyük bir tutkuya sahiptir. İşi her ne kadar hobi gibi olsa da, çeşitli aktivitelerde gönüllü olmaktan ve ormanda kamp yapmaktan da büyük oranda zevk alıyor.