IP Yöneticisi ve .htaccess Kullanarak IP Engelleme Nasıl Yapılır?

Web sitenizin güvenliğine tehlike arz eden kötü niyetli kullanıcılarla ilgili bir sorun mu yaşıyorsunuz? Merak etmeyin, bu konuda size IP engelleme konsunda yardımcı olacağız.

Bu makalede Hostinger’ın IP Yöneticisi aracını ve .htaccess ile IP engelleme nasıl yapılır göstereceğiz. Ek olarak bir ülkenin sitenize erişimini tamamen yasaklayabileceğiniz .htaccess ile konum engelleme nasıl yapılır öğreneceksiniz.

Neden IP engellemek isteyebilirsiniz?

İnternet’in herkesin 7/24 erişebildiği açık bir alan olduğunu herkes bilmektedir. Sonuç olarak sizin web sitenizin de bundan farklı değildir. Online işletmeler bunu gelir elde etmek için bir fırsat olarak görse de işin öbür yanında kullanıcıların gizliliğine ve güvenliğine tehlikelidir.

Neden mi? Çünkü Dünya’da suç işleme potansiyeli olan birçok kişi mevcuttur. İster şehrinizde olsun, ister web sitenizde. Bu bireyler spam yapanlar, hackerlar ve kötü niyetli kullanıcılar olabilirler.

Kötü niyetler bazı insanların vermek istedikleri zarar seviyesine göre değişir. En az art niyetli olabilecek şey birinin sitenizde negatif veya hakaret içeren yorumlar yapmasıdır.

Ancak eğer önlem almazsanız bu durum hızlıca değişebilir ve bir güvenlik ihlaline sebep olabilir.

Alabileceğiniz en iyi güvenlik önlemlerinden biri bu kişilerin IP adreslerini engellemektir. Tıpkı ev adresiniz gibi bir İnternet Protokolü (IP) adresi de bir ağda bulunan bütün makinelerde bulunan eşsiz tanımlayıcılardır.

Bir kullanıcının IP adresini engelleyerek iletişim hattını kesmiş ve onları sitenize erişmekten mahrum bırakmış olursunuz. Başka yollarla engel koymak istiyorsanız, site engelleme yazımıza bakmanızı da öneririz.

IP Yöneticisini Kullanarak IP Engelleme

IP engelleme yapabilmeniz için birkaç yöntem mevcuttur. En kolay yolu Kontrol Panelinizdeki IP Yöneticisi özelliğini kullanmaktır.

IP nedir yazımız ile konuyu daha derinlemesine inceleme imkânınız da bulunuyor.

İşte nasıl yapacağınız:

 1. Hostinger hPanel’inize girin ve Diğer adlı kısımda IP Yöneticisi‘ne girin.Hostinger IP Yöneticisi
 2. Bir IP Adresini Engelle adlı kutuda Reddedilecek IP adlı metin kutusuna engellemek istediğiniz IP adresini girin ve Notlar metin kutusunda kendinize not yazabilirsiniz. İşiniz bittiğinde Ekle‘ye tıklayın.IP engelleme özelliği
 3. Bu işlemi geri almak için aynı işlemi IP Adresine İzin Ver adlı kutuda da yapın.
 4. Eğer işlem başarılı olursa ekranınızda bir onay mesajı görmelisiniz.IP engellemenin başarılı olduğuna dair onay mesajı

Tebrikler! Engellediğiniz IP adresi artık sitenize erişim sağlayamayacaktır. Sitenize birden fazla IP adresin erişimini engellemek için bu adımları ihtiyacınız olduğu kadar tekrarlayabilirsiniz.

.htaccess Kullanarak IP Engelleme

IP engellemenin bir başka yoluysa eğer web sunucunuzda (Hostinger’da Apache kullanılmaktadır) Apache kullanıyorsanız erişebileceğiniz bir dosya olan .htaccess‘i kullanmaktır. Bir IP adresinin erişimini Apache web sunucunuzun ayarlar dosyasından engelleyerek siteniz tam olarak yüklenmeden önce engelleme işlemi çalıştırılabilirsiniz.

İşte .htaccess dosyası ile IP engelleme:

 1. Hostinger hPanel’inize girin ve Dosyalar adlı kısımda Dosya Yöneticisi‘ne girin.hPanel kısmındaki Dosya Yöneticisi
 2. public_html dizinindeki .htaccess dosyanızı dosyaya tıklayarak açın ve daha sonra ise araç çubuğunuzdaki Düzenle özelliğini kullanın.public_html diziniBu işlemi ayrıca bir FTP istemcisi aracılığıyla hesabınıza giriş yaparak da yapabilirsiniz (bu konuda daha fazla bilgi için bu makaleyi okuyun).
 3. Dosyayı Düzenle sayfası açıldıktan sonra varolan kodunuza aşağıdaki satırları yerleştirin:
  Order Deny, Allow
  Deny from 127.0.0.1
  .htaccess dosyasına eklenen kod

Bu kodun herhangi bir sorun çıkartması durumuna karşın orijinal kodun bir yedeğini alın. İşiniz bittikten sonra Save & Close tuşuna tıklayın.

İşte bu kadar! Oldukça kolay ve açık, değil mi?

.htaccess ile Konum Engelleme

Bütün saldırıların belirli bir ülkeden geldiği durumlar da mevcuttur. Veya içeriğinizin bazı ülkeler için bazı nedenlerden dolayı erişilemez olmasını isteyebilirsiniz. Bu sorunu çözmek için .htaccess dosyasını kullanarak erişim engelleyebilirsiniz.

 1. public_html dizininizdeki .htaccess dosyasını açın. Şimdilik açık bırakın.
 2. Bu siteden seçtiğiniz ülkeden bir IP listesi oluşturun. Bunu yapmak için ülke adına tıklayın ve formatı Apache .htaccess Deny olarak seçin. İşiniz bittikten sonra Create ACL‘e tıklayın.Country IP Blocks kullanarak bir IP listesi oluşturma
 3. Üretilen listedeki kodu .htaccess dosyanıza kopyaladıktan sonra Save & Close tuşuna tıklayın.
 4. Artık siteniz dünyadaki engellediğiniz ülkeler dışında bütün ülkelere erişilebilirdir.

Sonuç

Bir IP adresini engellemek web sitenizi kötü niyetli saldırılardan korumanın en iyi yollarından biridir. Genel inancın aksine IP Yöneticisi veya .htaccess dosyası kullanılarak IP engelleme kolaylıkla yapılabilir.

IP Yöneticisini kullanarak IP engelleme yapabilmeniz için yapmanız gerekenler:

 1. hPanel’inizdeki IP Yönetici‘sini açın
 2. Bir IP Adresini Engelle kısmında engellemek istediğiniz IP adreslerini girin

Eğer bunun yerine .htaccess dosyasını kullanmak isterseniz:

 1. hPanel’deki Dosya Yöneticisi kısmını açın
 2. public_html dizinindeki .htaccess dosyanızı Düzenle özelliğini kullanarak açın
 3. Erişim izniyle hedeflenen IP adresini içeren söz dizimini ekleyin

Ayrıca sitenize .htaccess dosyasını kullanarak belirli bir ülkeden erişimi engelleyebilirsiniz:

 1. public_html dizinindeki .htaccess dosyanızı Düzenle özelliğini kullanarak açın
 2. Country IP Blocks sitesinden hedeflediğiniz ülkenin IP listesini oluşturun
 3. Üretilen listeden kodu .htaccess dosyanıza yapıştırın

Bu yöntemleri kullarak sitenizi siz dahil herkes için güvenli bir yer haline getirebilirsiniz. Ne dersiniz? Hangi yöntemi kullanacaksınız? Düşüncelerinizi ve yorumlarınızı aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşın.

Author
Yazar

Gökhan O.

Gökhan Hostinger’da YouTube Takım Lideri olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Hostinger’ın adını YouTube içeriği üzerinden duyurmayı kendine görev edinmiştir. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.