Nano ile Text Dosyası Düzenleme
access_time
hourglass_empty
person_outline

Nano ile Text Dosyası Düzenleme

Giriş

Bu rehberde, Nano metin düzenleyicisini nasıl kuracağınızı ve kullanacağınızı öğreneceksiniz. Vim ve Emacs acemi Linux kullanıcıları için zorlu olabilirken, Nano basittir ve kullanımı da kolaydır. Bu yüzden Unix ve diğer sistemler için komut satırı arayüzünde kullanılan en popüler metin editörlerinden biridir.

Nelere ihtiyacınız olacak?

Bu rehbere başlamadan önce aşağıdakilere ihtiyacınız var:

  • apt-get gibi herhangi bir paket kurucusu

Adım 1 — Nano metin düzenleyicisi kurulumu

Hangi işletim sistemine sahip olduğunuza bağlı olarak, bazen Nano metin editörü yüklü halde geliyor. Bu durumda, bu adımı atlayarak rehberin 2. Adımına geçebilirsiniz.

Nano metin düzenleyicisini kurmak için, sisteminizde herhangi bir paket yükleyicisine sahip olmalısınız. Örneğin, Nano‘nun Ubuntu’ya yüklenmesi için komut şu şekildedir:

sudo apt-get install nano

ÖNEMLİ: Sudo kısmı, bu komutu root kullanıcı olarak çalıştırmak içindir. Dolayısıyla, root kullanıcı olarak oturum açmadıysanız şifre girmeniz istenebilir.


Kurulum bu kadardır. Şimdi nano metin düzenleyicisini kullanabiliyor olmalısınız. Test etmek için şu komutu kullanabilirsiniz:

nano test.txt

Yeni bir metin editörü penceresi açılmalı ve bu dosyada herhangi bir değişiklik yaparsanız, bunlar test.txt adıyla kaydedilecektir. Bu düzenleyiciden şimdilik çıkmak için CTRL + X tuşlarına basın.

Adım 2 — Nano metin düzenleyicisi kullanımı

Düzenleyicisi açmak için ana komut:

nano dosyaadi

ÖNEMLİ: dosyaadi yerine istediğiniz yeni dosya adını veya mevcut dosya adını girebilirsiniz. Varolan bir dosyayı düzenlemek isterseniz, dosyanın bulunduğunuz dizinde olması gerektiğini unutmayın. Alternatif olarak, dosyanın tam yolunu da belirtebilirsiniz.


Komutu çalıştırdıktan sonra, editör penceresine yönlendirilirsiniz. Orada metninizi Nano metin editörü ile düzenleyebilirsiniz. İmleci metin çevresinde hareket ettirmek için klavyenizdeki ok tuşlarını kullanın.

Terminal Nano Text Editörü

Bu pencerenin alt kısmında, Nano editörü ile kullanabileceğiniz bazı kısayolları görebilirsiniz. ^ sembolü CTRL + [harf] (Mac için CMD + [harf]) tuşları ile seçilen komutu kullanabileceğinizi gösterir.

KomutAçıklama
CTRL + ASatırın başına git.
CTRL + ESatırın sonuna git.
CTRL + YSayfayı aşağı kaydır.
CTRL + VSayfayı yukarı kaydır.
CTRL + GBu komut, Nano editörü ile kullanabileceğiniz tüm komutlarla ilgili bilgi içeren bir Yardım penceresi getirecektir.
CTRL + OTemelde bir kaydetme komutu. Kullanıldığında, istediğiniz dosya adını düzenlemek veya doğrulamanız istenir ve enter tuşuna bastıktan sonra dosyanızı kaydeder.
CTRL + WEn kullanışlı komutlardan biri. Metninizde belirtilen bir cümleyi aramak için kullanılır. Diğer uygulamalarda ve platformlarda olağan CTRL + F komutuna çok benzer şekilde çalışır. Aynı ifadeyi tekrar aramak için ALT + W tuşlarına basın.
CTRL + KSeçili olan tüm satırı “kesme ara belleği”ne keser.
CTRL + UMetni “kesme ara belleği”nden seçilen satıra yapıştırır.
CTRL + JSeçili paragrafı iki yana yaslar.
CTRL + CMetindeki imleç pozisyonunu gösterir. (satır/sütun/karakter).
CTRL + XNano metin düzenleyicisinden çıkar. Eğer dosyada değişiklik yaptıysanız, kaydetmek isteyip istemediğinizi sorar.
CTRL + R“Dosya Oku” komutu ile bir dosya açın. Diskteki dosyayı imleç konumuna ekler.
CTRL + \String veya regular expression değiştirin.
CTRL + TVarsa, yazım denetleyicisini çağırın.
CTRL + _Belirli satır ve sütun numarasına gidin.
ALT + AMetin seçin. Öncelikle imleci, seçmek istediğiniz metnin belirli bir bölümünün başına getirin ve ardından ALT + A tuşlarına basın. Şimdi, imleci sağa ok tuşlarıyla hareket ettirin, bu, metni işaretlemeye / seçmeye başlayacaktır. Metnin belirli bir bölümünü “kesme ara belleği”ne kesmek için CTRL + K ile bu komutu ile birleştirebilirsiniz.

Bunlar, Nano metin editörü ile kullanılacak en basit, en kullanışlı komutlardır. Daha fazla komut için CTRL + G tuşlarını kullanarak Yardım penceresini açabileceğinizi unutmayın.

ÖNEMLİ: Eğer Mac kullanıcısıysanız, CTRL yerine CMD kullanmalısınız.

Sonuç

Bu rehberde, Nano metin düzenleyicisini nasıl kuracağınızı ve kullanacağınızı öğrendiniz. Daha fazla bash, SSH ve VPS ile ilgili rehberler için, buradan rehberler sayfamızı ziyaret edin.

Yazar

Author

Egehan D. / @egehandulger

Egehan Hostinger'da ML ve NN ile denetimsiz öğrenme üzerinde çalışıyor. Veri analizi hakkında büyük bir tutkuya sahiptir. İşi her ne kadar hobi gibi olsa da, çeşitli aktivitelerde gönüllü olmaktan ve ormanda kamp yapmaktan da büyük oranda zevk alıyor.

İlgili Rehberler

Bir yanıt bırakın

Yorum*

İsim*

Eposta*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Şimdi Hostinger'ın bir parçası olun!