WordPress Favicon Ekleme Nasıl Yapılır?

WordPress Favicon Ekleme Nasıl Yapılır?

Favicon web sitenizi temsil eden ufak kare bir ikondur. Genellikle bir tarayıcı sekmesinde web sitenizin başlığının yanında gözükür. Favicon ayrıca tarayıcınızın geçmişinde, yer imlerinde ve web sitenizin görsel bir kimliğe ihtiyaç duyduğu her yerde gözükür.

WordPress favicon ekleme örneği

Bu ufak detay sitenizin online kimliği için önemlidir. Bu makalede WordPress favicon’u hakkında konuşacak ve WordPress favicon ekleme nasıl yapılır göstereceğiz.

Sitenize bir Favicon Eklemek Neden Önemlidir?

Favicon basit olarak sitenizin nüfus cuzdanıdır. Bu yüzden favicon olarak kendi logunuzu kullanmalısınız. Favicon’un varlığını görmezden gelmek kesinlikle bir hatadır.

İşte favicon’un siteniz için neden önemli olduğuna dair bazı sebepler:

 • Marka Tanınırlığınız Artar
  Çoğu kullanıcı tarayıcılarında birden çok sekme açar. Bir favicon olmadan tarayıcı sekmesinde sadece sayfayı veya yazı adını görebilirsiniz. İlaveten eğer 20’den fazla sekme açarsanız bu görecekleriniz de kısalır ve hangi sekmenin hangi sitenin olduğunu bulmak zorlaşır. Bir favicon’a sahip olmak kullanıcıların her sekmeyi tanımasına yardımcı olur. Eğer favicon’unuz öne çıkıyorsa sadece görünürlüğünüz değil kullanıcı deneyiminiz de artacaktır.
 • Güven Kazanırsınız
  Eğer bir favicon’unuz yoksa kullanıcıları kötü bir ilk önizlenim vermiş olusrunuz. Favicon’u olmayan bir web site profesyonel gözükmez. Eğer web sitenizi sadece günlük bloglama için kuruyorsanız bir favicon’ununuzun olmaması çok da önemli olmayabilir. Ancak bir şirket web sitesi veya online bir mağaza web sitesine sahipseniz favicon adeta bir zorunluluktur. Ziyaretçileriniz profesyonel gözükmeyen bir web siteye güvenmezler.
 • Mobil Deneyimini İyileştirir
  Artık mobil deneyim çağındayız. Mobil duyarlı bir web siteye sahip olmak bile kullanıcıları mutlu etmeye yetmeyebilir çünkü web uygulamaları artık popüler hale gelmiştir. Kullanıcılar basit olarak bir web siteyi telefonlarının ana sayfasında yer imi yapabilir. URL girmeye artık gerek kalmaz! Bu durumda iyi tasarlanmış bir favicon size iki farklı yolda hizmet edecektir. İlk olarak favicon uygulama ikonu olarak kullanılacak ve ikinci olarak ise web uygulamanızı kullananlar ikonunuzu hatırlayacaktır. Sonuç olarak faviconunuz web sitenizle ilişkendirilecektir.

WordPress Favicon Ekleme

Genellikle faviconunuz markanızın logosudur. Resim içinse WordPress kare şeklinde boyut olarak 512px x 512px bir görsel kullanmanızı tavsiye eder.

Daha büyük bir görsel kullanabilirsiniz ancak WordPress büyük ihtimalle kendi boyutuna uymanız için görseli kırpmanızı isteyecektir.

Boyut olarak tam olarak 512 piksel x 512 piksel olan bir görsel oluşturmak için Adobe Photoshop (ücretli) ve Gimp (ücretsiz) gibi herhangi bir düzenleme yazılımı veya online favicon üreticileri kullanabilirsiniz.

Favicon’unuz için bir arkaplan rengi seçebilseniz de transparan olması daha çok tercih edilir. .jpeg, .ico.gif veya .png dosya formatlarını kullanabilirsiniz (eğer transparan bir arkaplan kullanacaksınız .png formatını kullandığınıza emin olun).

Görsel hazır olduktan sonra favicon’ununuzu WordPress sitenize bu üç yöntemden birini kullanarak ekleyebilirsiniz:

1. WordPress Özelleştir’i Kullanarak WordPress Favicon Ekleme

WordPress’in 4.3 versiyonu ile birlikte yönetici alanınızdan kolaylıkla bir WordPress favicon’u ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Admin Kontrol Paneli‘nize gidin
 2. Mouse’unuzu Görünüm -> Özelleştir‘e sürükleyerek tıklayın
 3. Site kimliği‘ni seçin
 4. Site ikonu bölümü altındaki Site simgesini seç tuşuna tıklayın
 5. Hazırladığınız favicon’u yükleyin
 6. Değişikliği kaydetmek için Yayımla‘ya tıklayın

Eğer bu işlemi düzgün biçimde yaparsanız favicon’unuz web sitenizin başlığının hemen yanında gözükecektir. Bunu bir mobil cihazda ayarlamak içinse web sitenizi telefonunuzda ziyaret edin ve Ana Sayfaya Ekle‘ye tıklayın.

Favicon’unuz artık ana ekranınızda gözükecektir.

WordPress özelleştirici WordPress Favicon Ekleme

2. Sitenize Bir Eklentiyle WordPress Favicon Ekleme

WordPress’e ayrıca Favicon by RealFaviconGenerator adlı bir eklentinin yardımıyla favicon ekleyebilirsiniz. Kullanması kolaydır ve daha fazla fonksiyonellik sunar. Gereken adımlar bunlardır:

 1. Yönetici Kontrol Paneli‘nize gidin
 2. Eklentiler -> Yeni ekle‘yi seçin
 3. Arama kutusuna Favicon by RealFaviconGenerator yazın
 4. Eklentiyi yükleyin ve etkinleştirin
 5. Etkinleştirdikten sonra Görünüm -> Favicon‘a gidin
 6. Favicon olarak kullanmak istediğiniz görseli yükleyin. Görselinizi bir görsel düzenleme yazılımı kullanarak düzenlemenize gerek yoktur. Eklenti bunu sizin için yapacaktır. Sadece görselin boyut olarak en az 70 x 70px olmasına dikkat edin. Hatta 260 x 260 px olursa daha da iyi olur.
 7. Görseli yükledikten sonra, Generate Favicon adlı tuşa basın.
 8. Tuşa tıkladıktan sonra eklenti sizi RealFaviconGenerator web sitesine götürecektir.
 9. Bu web sitede, Generate your Favicon and HTML code adlı tuşu bulun ve tıklayın.
 10. Eklenti sizi web sitenize geri götürecektir. Favicon’ununuzun kurulduğuna dair bir bildirim alacaksınız.
 11. Favicon’unuzun tarayıcınızda ve mobil cihazınızda nasıl göründüğüne bir göz atın.

Favicon Üretici seçenekleri, favicon derleme.

3. Sitenize Elle WordPress Favicon Ekleme

Bunu ana sitenizde yapmadan önce bilgisayarınızda olan yerel bir siteyle veya WordPress deneme sitenizde denemenizi tavsiye ederiz.

 1. Tema dosyalarınıza bir FTP istemcisi veya Dosya Yöneticisi ile erişin
 2. /wp-content/themes/temaniz klasörünü bulun
 3. Faviconunuzu tema klasörüne yükleyin. Assets gibi bir alt klasöre yüklemeniz tavsiye edilir
 4. Bu dizini hatırlayın
 5. function.php adlı bir dosyayı bulun ve aşağıdaki kodu ekleyin:
  function add_favicon() {
   echo '<link rel="shortcut icon" type="image/png" 
  href="'.get_template_directory_uri().'/assets/favicon.png" />';
  }
   
  add_action('wp_head', 'add_favicon');

   

 6. href=”‘.get_template_directory_uri()‘dan sonraki satır favicon’unuza giden yol olmalıdır. Doğru dosya adını yazdığınıza da emin olun. Eğer .ico dosya formatını kullanıyorsanız o zaman kod böyle olmalıdır:
  function add_favicon() {
   echo '<link rel="shortcut icon" type="image/png" 
  href="'.get_template_directory_uri().'/assets/favicon.ico" />';
  }
   
  add_action('wp_head', 'add_favicon');

   

Sonuç

Bir favicon’a sahip olmak zorunluluktur! Özellikle de oluşturması ve WordPress favicon ekleme bu kadar kolayken.

Bir favicon sitenizin kimliğini temsil eder. Sitenizde çok ufak bir alanı kapsasa da bu ufak detayın marka tanınırlığınız ve kullanıcı deneyiminizde özel bir rolü vardır.

Author
Yazar

Gökhan O.

Gökhan Hostinger’da YouTube Takım Lideri olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Hostinger’ın adını YouTube içeriği üzerinden duyurmayı kendine görev edinmiştir. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.