En İyi 6 WordPress Tema Bulma Aracı

Bazı popüler WordPress sitelerinin hangi temayı kullandıklarını merak ediyor olabilirsiniz. Bu temalar web sitenizi daha iyi tasarlamak için ilham kaynağı olabilir. Bu makalede size WordPress tema bulma sitelerindeki tema bulucuları kullanarak temaları nasıl bulabileceğinizi göstereceğiz.

WordPress Tema Bulucu Nedir?

WordPress tema bulucuları bir WordPress sitesinde kullanılan tema hakkında bilgi almanıza yardımcı olan araçlardır. Genellikle, bu bilgiler tema adını, yapımcısını, versiyonunu ve açıklamasını içermektedir.

Bazı WordPress tema bulucular ayrıca bulunan temaya bağlantı da verir. Böylelikle eğer kullanımız için bir tema seçmek istiyorsanız bağlantıya gidebilir, indirebilir ve hemen yükleyebilirsiniz.

Bu araçlar bütün WordPress kullanıcıları, özellikle de yeni başlayanlar için yararlı olacaktır. Hangi temaların iyi olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir.

Bu araçları web sitenize yeni bir görünüş kazandırmak için ilham kaynağı olarak kullanabilirsiniz (ya da merakınızı gidermek için).

WordPress Temalarını Elle Nasıl Öğrenebilirsiniz?

WordPress temalarını bir WordPress tema bulucu olmadan da öğrenebilirsiniz. İşte bunu yapmanız için gereken adımlar:

  1. Bir WordPress web sitesine gidin
  2. Sayfanın herhangi bir yerinde sağ tıklayın ve Sayfa kaynağını görüntüle‘yi seçin. Alternatif olarak sayfanın kaynağını açmak için CTRL + U‘ya basabilirsiniz.
  3. CTRL + F‘ye basın ve “wp-content/themes” yazın. Daha sonra ise temanın adını yazdığının metnin hemen sağında göreceksiniz.WordPress tema bulma wp-content-theme
  4. Ayrıca bağlantıya tıklayabilir ve temanın detaylarını görüntüleyebilirsiniz.Elle WordPress tema bulma

Elle WordPress tema bulma yöntemini daha hızlı olabilir. Ancak bazen ihtiyaç duyduğunuz detaylı bilgileri her WordPress sitesi farklı güvenlik seçeneklerine sahip olduğu için bulamayabilirsiniz. Bu yüzden eğer daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa bir WordPress tema bulucu kullanmak size daha iyi bir sonuç verecektir.

En İyi 6 WordPress Tema Bulucu

Kullanabileceğiniz birçok WordPress tema bulucu bulunmaktadır. Sizin için en iyi tema bulucuları bulduk ve listemize ekledik. Üstelik hepsi ücretsiz.

İşte popülerlik seviyelerine göre belirlenmiş en iyi WordPress tema bulucu listemiz:

1. WordPress Theme Detector

WPThemeDetector WordPress tema bulma sitesi

WP Theme Detector size tema hakkında geniş kapsamlı bilgi verebilecek harika bir araçtır. Tek yapmanız gereken web sitenin URL adresini girmektir. Araç size mevcut olan bütün verileri gösterecektir.

Temanın açıklamasını, yapımcısını, eklentileri ve hatta temanın popülerliğini bile öğreneceksiniz. Üstelik temanın indirebilir olup olmadığını bile öğrenebilirsiniz.

Bu eklenti iyi görünümlü bir arayüzle güçlü özelliklere sahiptir. Ayrıca size temalar ve eklentiler üzerine yapılan en üst seviyedeki aramalarıyla daha fazla kaynak bulmak için kullanabileceğiniz ek bilgi verir.

2. ScanWP

ScanWP WordPress tema bulma aracı

Bir başka ücretsiz WordPress tema bulma sitesi ise ScanWP’dir. Size tema hakkında temel bilgiler dışında siten,n hangi hosting sağlayıcısını kullandığını gösterir.

Temaya bağlı olarak ScanWP ayrıca temanın ücretini gösterir.

Son olarak en çok taranan temaların, eklentilerin ve sayfa kurucuların listesini sağlar.

3. What Theme by CodeinWP

CodeinWP WordPress tema bulucu

Önceki tema bulucuların aksine bu araç sadece tema hakkında bilgi verir. Web sitenin hakkında ekstra bilgi bulamazsınız.

Bu WordPress tema bulucu, basit bir araç olduğundan tema hakkında açık bilgiye ihtiyacı olan insanlar için daha iyi olacaktır.

4. What WordPress Theme Is That

What WordPress Theme Is that WordPress tema bulma aracı

Bu WordPress tema bulma aracı hem ana hem de alt temaları bulabilir. Üstelik tema hakkında detaylı bilgi verir. Eğer web site iyi saptanmışsa, bu araç size temanın ve tema yapımcısının ana sayfasına bağlantı da sağlar.

Verilen bilgi web sitenin kullandığı eklentileri de listelediğinden dolayı oldukça kapsamlıdır.

Üstelik bu araç size ayrıca en iyi WordPress tema sağlayıcıları ve eklenti sayfalarından öneriler verecektir.

5. WPSniffer

WPSniffer WordPress tema bulucu

Listelediğimiz bütün WordPress tema bulucuları arasında web uygulaması olmayan tek araç budur. Basitçe, WPSniffer PenguinWP tarafından yapılan bir Chrome uzantısıdır. Sadece bir uzantı olduğundan dolayı sadece temanın adını ve ana sayfasını saptar.

Sağlanan bilgi sınırlı da olsa rahatlık konusunda temayı öğrenmek için URL’yi girmeniz gerekmediğinden avantajlıdır. Tek yapmanız gereken bir WordPress sitesine gitmek, uzantının ikonuna tıklamaktır. Böylelikle ihtiyacınız olan her şeyi elde edebilirsiniz.

6. IsItWP

IsItWP WordPress tema bulucu

Adından da anlayabileceğiniz gibi bu araç temel olarak bir web sitenin WordPress kullanıp kullanmadığını kontrol etmek için kullanılır. Bu aracın listemizde olmasının sebebi bir tema bulucu olarak diğer değerli bilgileri de vermesinden dolayıdır.

Size temanın açıklamasını ve kullanılabilirliğini sağlayabilir. Ek olarak web sitesinde kullanılan eklentileri gösterir.

En İyi Tema Bulma Aracı Hangisi?

Her tema bulucunun güçlü ve zayıf yanları bulunmaktadır. Araçların hepsini en popüler bazı WordPress sitelerinde test ettik. Listelediğimiz siteler genellike özel temalar kullanmaktalar. Ancak Techcrunch fazlasıyla modifiye edilmiş bir tema kullanmaktadır. İşte sonuçlar:

 WordPress Theme DetectorScanWPWhat Theme by CodeinWPWhat WordPress Theme is ThatWPSnifferIsItWP
Techcrunch.comEvetEvetHayırHayırEvetHayır
Usainbolt.comEvetEvetEvetEvetEvetEvet
Etsy BlogEvetEvetEvetHayırEvetEvet

Bu karşılaştırmadan gördüğümüz kadarıyla WordPress Theme DetectorScanWP ve WPSniffer özel temaları saptayabilmektedir. What Theme ve IsItWP ise normal özel temaları saptayabilirken fazlasıyla modifiye edilmiş temaları bulmakta iyi değiller.

Son olarak iki siteyi de saptayamayan tek araçsa What WordPress Theme is That oldu. Bu testle bu aracın sadece popüler WordPress temalarını saptayabildiği görüldü.

Sonuç

Özetlemek gerekirse eğer favori WordPress sitenizin hangi temayı kullandığını öğrenmek istiyorsanız elle bulabilir veya belirttiğimiz WordPress tema bulma araçlarını kullanarak daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. İşte WordPress tema bulma için kullanabileceğiniz listemizdeki 6 WordPress tema bulucu:

  • WordPress Theme Detector – WordPress temalarını saptamak için kullanımı kolay, güçlü bir araç.
  • ScanWP – temanın kendisi, yapımcısı ve ücreti hakkında bilgi verir.
  • What Theme by CodeinWP – temanın hakkında basit ve anlaması kolay açıklamalar sunar.
  • What WordPress Theme Is That – temanın kendisine ait kapsamlı bilgilere ek olarak web sitelerin ana ve alt temalarını da saptar.
  • WPSniffer – hedeflediğiniz web sitenin temasını bir tıklamada öğrenebileceğiniz bir Chrome uzantısı.
  • IsItWP – bu araç eğer bir WordPress temasının popülerliğini öğrenmek istiyorsanız tavsiye edilmektedir.

İlham kaynağı olarak bu araçları kullanabilirsiniz. Eğer aramaya devam ederseniz WordPress hosting kullanan sitenize en iyi uyan temayı bulabilirsiniz! Ne düşünüyorsunuz? Hangi WordPress tema bulma aracını kullanacaksınız? Aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşın!

Author
Yazar

Gökhan O.

Gökhan Hostinger’da YouTube Takım Lideri olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Hostinger’ın adını YouTube içeriği üzerinden duyurmayı kendine görev edinmiştir. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.