DNS VPS

VPS’e Domain Yönlendirme

VPS Domain Yönlendirme

Giriş

Bu rehberde mevcut domain’inizi VPS servisinize yönlendirmeyi öğreneceksiniz. VPS domain yönlendirme sunucular arasında hesap aktarımı için en sonuncu adımlarından biridir.

Nelere ihtiyacınız olacak?

Bu rehbere başlamadan önce aşağıdakilere ihtiyacınız var:

  • VPS IP adresiniz
  • Domain yönetim panelinize erişim

Adım 1 — Özel nameserver oluşturmak

Öncelikle domain kayıt firmanızın yönetim paneline erişiminiz olmalıdır. Eğer domain kayıt firmanızı hatırlamıyorsanız who.is gibi sitelerde kontrol ederek öğrenebilirsiniz. Bu rehber hostinger.com alan adını örnek olarak gösterecek.

Daha sonra domain kontrol panelinize giriş yaptığınızda Özel Nameserver, Nameserver Yönetimi, Nameserver Oluştur gibi bir bölüm olmalıdır. Burada ns1, ns2, ns3 vb. alt alan adları oluşturabiliyor ve ip adreslerine işaret ettirebiliyor olmalısınız. Bu örnekte VPS IP adresinin 31.220.54.166 olduğunu varsayalım.

hostinger özel nameserver

Tüm ayarlar bittiğinde Kaydet, Güncelle, Oluştur, Kapat butonlarından birine tıklayarak değişiklikleri onaylayın.

   Adım 2 — Alan adının nameserver adreslerini güncellemek

Özel nameserver adreslerini belirleyip IP adreslerini atadıktan sonra alan adınızın kullandığı nameserver adreslerini güncellemelisiniz. Bu işlemi yapmak için yine alan adı kontrol panelinizde Nameserver Düzenle, Nameserver Güncelle, Nameserver Değiştir gibi bir başlığa sahip bölümü kullanmalısınız. Böylece alan adınız VPS servisinize işaret etmeye başlayacak. Bu bölümde daha önce oluşturduğunuz nameserver adreslerini giriniz ve değişiklikleri onaylamak için Kaydet veya Güncelle butonuna tıklayınız.

hostinger domain nameserver

Eğer bir hata mesajı alırsanız, destek için alan adı kayıt firmanızla görüşmelisiniz.

ÖNEMLİ! DNS yayılımının Dünya çapında tamamlanması 24 saati bulabilir.

Alternatif yöntem — Alan adını işaret ettirmek için A kaydı oluşturmak

Eğer VPS servisinizin DNS sunucusu olarak hizmet vermesini istemiyorsanız, alan adını A kaydı ile de işaret ettirebilirsiniz. Ancak bu durumda bu ayarın alan adınızın nameserver adresleri nereye işaret ediyorsa orada yapılması gerektiğini not ediniz. intoDNS.com gibi bir servis kullanarak alan adınızın mevcut ayarlı nameserver adreslerini öğrenebilirsiniz. Alan adını girin ve Report butonuna tıklayın.

intoDNS nameserver

DNS ayarlarınızın nerede olduğunu öğrendiğinizde kontrol paneline giriş yapın. Burada DNS Yönetimi, DNS Alanını Düzenle, DNS Alan Editörü gibi bir bölümü bulmalısınız. Eğer bu bölümü bulamıyorsanız veya yardıma ihtiyacınız varsa destek için hizmet sağlayıcısıyla görüşmelisiniz.

DNS yöneticisinde A kaydı oluşturabiliyor veya düzenleyebiliyor olmalısınız. Uygun kısmı bulun ve VPS IP adresiniz için A kaydı oluşturun. IP adresini girdikten sonra değişiklikleri kaydetmeyi unutmayın.

ÖNEMLİ! Ana domain için A kaydını değiştirdiğinizden emin olun. DNS editörlerinde ana domain genellikle @ ile gösterilir.

vps domain yönlendirme hostinger A kaydı

Sonuç

Sonuç olarak alan adı VPS servisine iki yöntemle yönlendirmeyi öğrendiniz. Birincisinde özel nameserver oluşturdunuz, onları VPS IP adresinize yönlendirdiniz ve alan adınızın kendi nameserver adreslerini güncellediniz. İkinci yöntem biraz daha az karmaşıktı. Yalnızca mevcut DNS ayarlarında A kaydını düzenlediniz.

Websitenizi barındırmanın daha iyi bir yolunumu arıyorsunuz?

Websitenizi 7/24 özel desteğe sahip en hızlı hosting platformuna taşıyın.

Yorum Ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Dünya çapında binlerce aboneye katılın

ve mükemmel fırsatlarla en yeni rehberler e-posta adresinize gelsin

Please wait...

Abone olduğunuz için teşekkürler!

Şimdi kazanmaya başlayın!

Hepsi bir arada web hosting & alan adı yalnızca

6
25 TL
/ay