WordPress Hızlandırma – 9 Adımda Optimizasyon

WordPress Hızlandırma – 9 Adımda Optimizasyon

Çalışmalar, web söz konusu olduğunda insanların sabrının yüksek olmadığını gösteriyor, bu yüzden WordPress hızlandırma önem kazandı.

Kullanıcıların yaklaşık %25’i bir web sayfasını 4 saniye veya daha kısa sürede yükleyemiyorsa, o web sayfası yüklenmeden çıkıyor. Bu sert bir ceza gibi gelebilir.

Eğer web sitenizin yükleme süresini 2,9 saniyeye düşürebilirseniz, anında mevcut web sitelerinin yarısından daha hızlı olmuş olur. Bu da, web sitenizin hızındaki marjinal iyileştirmelerin bile işletmenize çok daha büyük avantajlara yol açabileceği anlamına gelir. WordPress internetin dörtte birine hakim olduğu için, WordPress hızlandırma konusunda yardım isteyen site sahiplerinin olduğunu görmek sürpriz olmamalıdır.

Bu yazıda size 9 kolay adımda WordPress Hosting ile çalışan sitenizi nasıl hızlandırabileceğinizi göstereceğiz. Bu rehberi uygulamak için bir programlama uzmanı olmanız gerekmez. Bu rehberin ardından yalnızca sitenizin ziyaretçi devamlılığı oranını artmayacak, aynı zamanda SEO puanını da geliştireceksiniz!

Ayrıca site hız testi yazımız da işinize kesinlikle yarayacaktır!

Nelere ihtiyacınız olacak?

Bu rehbere başlamadan önce aşağıdakilere ihtiyacınız vardır.

  • WordPress yönetici paneline erişim

Adım 1 – WordPress hızını test etmek

WordPress hızlandırma yolculuğunuza başlamadan önce, sitenizin diğerlerine oranla nerede durduğunu bilmelisiniz. Sitenizin hızını test etmek sadece bir formalite değildir; Siteniz halihazırda en iyi hızda çalışıyorsa, bu rehberin geri kalanını takip etme meşakkatinden kendinizi kurtarabilirsiniz. Sitenizin performansını ölçebilmenizi sağlayan bir dizi faydalı araç bulunmaktadır. GTmetrix ile web sitenizi nasıl test edeceğinizi gösteren ayrıntılı rehbere de göz atabilirsiniz. Google Page Speed Insights ve YSlow sonuçlarını birleştirerek hız iyileştirme konusunda yararlı ipuçları verir. Son olarak, sitenizi diğer sitelere karşı kontrol etmek istiyorsanız, Pingdom‘ı kullanmanız gerekir.

GTMetrix WordPress Hızlandırma Önerileri

Adım 2 – Gereksiz tema ve eklentileri kaldırmak

Modern olmasını sağlamak için sitenize yeni özellikler eklemek yaygın bir uygulamadır. WordPress sitelerinde bu, eklentiler ve temalar aracılığıyla yapılır. Çoğu zaman, yeni eklentiler bir öncekilerin işlevselliğini karşılar ve eskileri daha az işlevsel hale getirir. Zaman geçtikçe, sitenizi bir süredir kullanılmayan eklentiler ve temalarla dolu bulabilirsiniz.

Fazla sayıda eklenti, özellikle eski sürümlü eklentiler, WordPress performansını önemli ölçüde engelleyebilir. Genel bir kural olarak, yapmanız gereken ilk şey WordPress’i optimize ederken gereksiz eklentileri kaldırmak veya en azından devre dışı bırakmaktır. İdeal olarak, sitenizin yalnızca çalışabilirliği için gerekli eklentilere sahip olması gerekir.

Adım 3  – CSS, HTML ve Javascript küçültmek

Küçültme, web sitenizin performansını artırmak istediğinizde en kullanışlı tekniklerden biridir. Bu dosyalardan boşluklar ve yorumlar gibi gereksiz karakterleri kaldırarak dosyaların boyutunu (HTML, CSS, JS) azaltmaya çalışır. Sonuç, gereksiz karakterler olmadan aynı işlevselliktir.

Küçültmeyi başarmanıza yardımcı olabilecek eklentiler Autoptimize ve W3 Total Cache‘dir. Dosyaları küçültmek yoluyla web sitesi performansını iyileştirmeye yönelik daha ayrıntılı bir inceleme için ayrıntılı rehberimizi inceleyin.

HTML, CSS, JS Küçültme

Adım 4 – Gzip sıkıştırmayı aktifleştirme

Dosyaları küçültmeye ek olarak, Gzip sıkıştırması olarak adlandırılan ayrı bir sıkıştırma biçiminden de yararlanabilirsiniz. Esasen, birisi sitenizi ziyaret ettiğinde, sunucudaki kaynaklar (dosyalar) getirilir. Kaynaklar ne kadar büyük olursa, onları yüklemek için daha fazla zaman gerekir. Gzip sıkıştırmasını etkinleştirerek, WordPress hızlandırma konusunda bu kaynakların boyutunu önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Sitenizde Gzip sıkıştırmasının etkinleştirilmiş olup olmadığını kontrol etmek için checkgzipcompression.com adresini kullanın. Değilse, .htaccess dosyanızı düzenleyin ve şu kodu ekleyin:

<IfModule mod_deflate.c>
 AddOutputFilterByType DEFLATE text/html
 AddOutputFilterByType DEFLATE text/css
 AddOutputFilterByType DEFLATE text/javascript
 AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml
 AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain
 AddOutputFilterByType DEFLATE image/x-icon
 AddOutputFilterByType DEFLATE image/svg+xml
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/rss+xml
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml 
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font 
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-truetype 
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-ttf 
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-otf 
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-opentype 
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/vnd.ms-fontobject
 AddOutputFilterByType DEFLATE font/ttf 
 AddOutputFilterByType DEFLATE font/otf 
 AddOutputFilterByType DEFLATE font/opentype
# For Older Browsers Which Can't Handle Compression
 BrowserMatch ^Mozilla/4 gzip-only-text/html 
 BrowserMatch ^Mozilla/4\.0[678] no-gzip
 BrowserMatch \bMSIE !no-gzip !gzip-only-text/html
</IfModule>

Ayrıca, sunucunuzda Gzip sıkıştırmasını nasıl etkinleştireceğiniz konusunda adım adım prosedür sağlayan özel Gzip sıkıştırma rehberimizi de inceleyebilirsiniz. Ek olarak, WP-Rocket gibi eklentiler sitenizde Gzip sıkıştırmasını otomatik olarak etkinleştirebilir.

Adım 5 – Resimleri optimize etmek

Eğer büyüklüklerine dikkat etmiyorsanız, yüksek çözünürlükteki resimler çok büyük trafik kullanacaktır. Web sitenizdeki görüntüleri optimize etmek için birden fazla yöntem vardır. Smush Image Compression and Optimization gibi WordPress eklentileri, görüntü kalitesinden ödün vermeden daha yüksek hızlara ulaşmanın uygun bir yolunu sunar. WordPress resim optimizasyonu hakkında daha fazla bilgi için, bu konudaki özel rehberimizi inceleyin.

WordPress resim optimize etme

Adım 6 – Uzun içeriği birkaç sayfaya bölmek

WordPress hızlandırma yollarını ararken karşılaşabileceğiniz bir başka çarpıcı sözcük de sayfalandırmadır. Büyük içeriği daha küçük parçalara ayırmayı ifade eder. Bu parçalar daha sonra ayrı sayfalar halinde tek tek görüntülenebilir.

Sayfalandırma genellikle binlerce yorumun yüklenmesini kolaylaştırmak kullanılır. WordPress’deki yorumları sayfalamayı kolayca etkinleştirebilirsiniz – yalnızca Ayarlar bölümüne gidin ve ardından Tartışmalar’a girin. Burada, sayfa başına maksimum yorum sayısını belirleyebilirsiniz. Dengeli bir değer girin. Kullanıcılar sonraki sayfayı sürekli olarak tıklamak istemeyeceğinden, sayfa başına yeterli sayıda yorum gösterin.

WordPress Tartışmalar

Adım 7 – WordPress hızlandırma için PHP versiyonunu yükseltmek

Bu hile daha az bilinen ama en etkili olanlardan biridir. Kendi başınıza PHP 5’ten PHP 7’ye geçmeniz korkunç gelebilir, ancak yararları hemen geçiş yapmanız için yalvarıyor. PHP 7’de WordPress performansı, PHP 5’e kıyasla 2 kat artar. PHP 7’de saniyede %112 daha fazla istek işlenebilir. Üstelik, WordPress ayrıca PHP 7’in bellek optimizasyonundan yararlanarak %30-50’lik bir performans artışı sağlıyor. Bu nedenle PHP 7 tüm paylaşımlı hosting planlarımızda varsayılan PHP sürümü olarak ayarlanmıştır ve dolayısıyla 5X WordPress Optimize Edilmiş Hız sunabiliyoruz.

Bununla birlikte akılda tutulması gereken önemli bir şey de PHP 7’nin geriye dönük uyumluluğunun olmamasıdır. Bunun anlamı, belirli eklentileri ve temaları (PHP 5 üzerinde mükemmel performans gösterenler de dahil) kullanamayacağınız anlamına gelir. Sitenizde böyle eklentiler/temalar varsa, WordPress için PHP Uyumluluk Kontrol Aracı‘nı kullanın.

Adım 8 – Ön bellekleme eklentisi kullanmak

Önbelleğe alma, web sunucusundaki yüklerin bir kısmını boşaltmak için iyi bilinen bir mekanizmadır. Temel olarak, önbelleğe alma motorları, istemcinin sisteminde (tarayıcı, bellek) sıklıkla kullanılan bilgileri saklar; böylece tarayıcının bu bilgileri sunucudan art arda alması gerekmez. Önbelleğe alma önemli ölçüde site performansını artırabilir ve WordPress hızlandırma için önde gelen tekniklerden biridir.

WordPress için WP-Rocket ve W3 Total Cache gibi farklı önbellekleme eklentileri bulunmaktadır. WordPress sitenizde önbelleğe almayı etkinleştirmek için WP Super Cache’i kullanma konusunda rehberimizi ziyaret etmeniz önerilir.

Adım 9 – İçerik Dağıtım Ağı (CDN) kullanmak

İnternet şimşek hızına ulaştığından beri zaman zaman web sitelerinin çok uzaktaki fiziksel sunucularda olduğunu kolayca unutabiliyoruz. Hatta kimi zamanlar bu mesafe o kadar uzak oluyor ki sunucu yanıt süresini etkileyebiliyor. Çoğu site bu durumun önüne CDN kullanarak geçiyor.

Web sitenizde CDN’i etkinleştirdiğinizde, istemcinin tarayıcısı artık web sunucusundan her bir sayfayı almak zorunda kalmaz. Bunun yerine bazı statik sayfalar ziyaretçinin bulunduğu yere daha yakın veri merkezlerinde saklanmaya zorlanır. Bu da, web sunucusu tarafından işlenen toplam istek sayısını azaltır ve dolayısıyla WordPress hızlandırma başarılı olur.

CDN seçerken çok seçenek mevcuttur. En popüler olanı Cloudflare ve MaxCDN’dir. Cloudflare veya CDN hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Sonuç

Bu yazıda, basit ama kullanışlı ayarları ve eklentileri kullanarak WordPress hızlandırma konusunda bilgi edindik. Bu adımları izleyerek, WordPress web sitenizin performansında önemli gelişmeler görebilirsiniz.

Daha fazla WordPress ipucu ve püf noktaları hakkında WordPress rehberleri bölümümüzü inceleyin. Hostinger servislerinin incelemesini burada bulabilirsiniz.

Author
Yazar

Egehan D.

Egehan Hostinger'da ML ve NN ile denetimsiz öğrenme üzerinde çalışıyor. Veri analizi hakkında büyük bir tutkuya sahiptir. İşi her ne kadar hobi gibi olsa da, çeşitli aktivitelerde gönüllü olmaktan ve ormanda kamp yapmaktan da büyük oranda zevk alıyor.