WordPress Ücretli mi? Bir WordPress Blogunun Maliyeti Nedir?

WordPress Ücretli mi? Bir WordPress Blogunun Maliyeti Nedir?

Eğer WordPress‘i gelecekteki web site veya blog kurmak için CMS (İçerik Yönetim Sistemi) olarak seçmeyi düşünüyorsanız “WordPress ücretli mi?” sorusu kesinlikle aklınızdan geçmiştir.  Cevabı o kadar da basit olmayabilir çünkü WordPress’in iki versiyonu vardır: WordPress.com ve WordPress.org. Bu makalede, iki versiyona dair kısa bilgi verecek ve bir WordPress bloguna sahip olmak için gereken masraflardan bahsedeceğiz.

WordPress’in Kısa Geçmişi

WordPress ilk olarak 27 Mayıs, 2003’de kurucuları Mike Little ve Matt Mullenweg tarafından piyasaya sürülmüştür. Şimdilerde, WordPress dünyanın en popüler içerik yönetim sistemidir. WordPress bir açık kaynak topluluğu tarafından geliştirilmiştir. Bunu mümkün kılan şey ise WordPress’in GPL (General Public License – Genel Kamu Lisansı) altında yayınlanmış olmasıdır. Kısaca, GPL WordPress’i dağıtılması, değiştirilmesi ve paylaşılmasını serbest kılan bir açık yazılım yapar. GPL aşağıdaki 4 esas özgürlüğe uyar:

 • Yazılımı herhangi bir amaçla kullanma özgürlüğü;
 • Yazılımın nasıl çalıştığını öğrenme ve herhangi bir değişiklik yapma özgürlüğü;
 • Yazılımı dağıtma özgürlüğü;
 • Hataları düzeltme, iyileştirme yapma, püf noktası üretme ve bunların hepsini, aynı yararları deneyimlemeleri için topluluğa dağıtma özgürlüğü.

Matt Mullenweg, WordPress’in kurucu ortağı, WordPress’i geliştirirken Automattic‘i kurmuştur. Bu şirket teknik bilgisi olmayan insanların da kolaylıkla WordPress blogu yaratmalarına yardımcı olma göreviyle kurulmuştur.

O zamandan beri iki adet WordPress versiyonu vardır: WordPress.com ve WordPress.org.

WordPress 0.7 versiyonu
WordPress 0.7 Versiyonu, 27 Mayıs, 2003

WordPress.com ücretli mi?

WordPress.com Ana Sayfası

WordPress.com‘un sahibi Automattic’tir. WordPress’in değiştirilmiş bir versiyonunu kullanır ve kullanıcıları için basit bloglama hizmeti sunar.

Automattic, WordPress’in kendi başına tam işlevsel bir web site veya blog yaratmak için yetmediğini anlar. Hosting, domain adı, teknik destek gibi başka teknik ihtiyaçlar da vardır. Bazen bunlar sadece basit bir blog yaratmak isteyenler için bunaltıcı olabilir. Bu yüzden, Automattic şirketi, açık kaynaklı WordPress’i ilave bütün hizmetlerle aynı pakete koyar, böylece kullanıcılar hosting, bir domain adı kurmadan veya teknik bilgileri olmadan derhal bloglamaya başlayabilir.

WordPress.com’da bir blog kurmak sadece birkaç dakika sürer. Tek yapmanız gereken, üye olup blogunuz hakkında birkaç detay doldurmaktır ve böylece anında hazır olursunuz.

WordPress.com Planları ve Fiyatlandırma

WordPress.com 6 farklı plan sunar:

 • Ücretsiz
 • Blogger
 • Kişisel
 • Premium
 • Business
 • eTicaret

İlk WordPress.com planı tamamiyle ücretsizdir ancak birçok kısıtlaması ve dezavantajı vardır. Örneğin, premium domain adlarını kullanamazsınız. Ayrıca belirtmeliyiz ki Automattic web sitenizde kendi reklamlarını gösterir. Ayrıca size sadece 3GB disk alanı verir, basit özelleştirme ve ücretsiz temalar sağlarken ilave eklentiler yoktur. Eğer daha fazla özellik almak isterseniz, daha üst seviye ücretli bir plana yükseltmeniz gerekmektedir. WordPress.com, web sitenizin ihtiyacına ve özel domain, premium temalar ve teknik destek gibi seçmek isteyeceğiniz özelliklere bağlı olarak 5 adet ücretli plan sunar.

Hadi WordPress.com’u seçerseniz neler elde edeceğinizi ayrıntılandıralım:

 • Hosting – WordPress.com hostinginizle sizin yerinize ilgilenecektir..
 • Domain – Ücretsiz planla ücretsiz bir domain (ornek.wordpress.com) alacaksınız. Eğer farklı bir subdomain olmayan bir domain istiyorsanız, ücretli planlardan birine yükseltmeniz gerekecektir.
 • Kod Erişimi Yoktur – Web sitenizin koduna erişiminiz olmayacaktır. Bu demek oluyor ki web sitenizi üzerinde değişiklik yapamayacaksınız. Eğer özel özelliklere ihtiyacınız varsa bu büyük bir dezavantaj olabilir.
 • Sınırlı Temalar – Ücretsiz plan size birçok tema sağlar. Ücretli planlarla premium temaları deneyebilirsiniz. Ancak, ücretli planlarla bile premiem temalar sadece WordPress.com dizininden uygulanabilir. Üçüncü kişilerden temalara izin verilmez.
 • Sınırlı Eklentiler – Tıpkı temalar gibi, web sitenizi eklentiler eklemek için Business planına yükseltmeniz gerekmektedir. En pahalı planda bile üçüncü kişilerden eklentiler yükleyemezsiniz.
 • Web Sitenize dair Sınırlı kontrol – Veriniz ve içeriğiniz üzerine tam kontrolünüz yoktur. Eğer WordPress.com politikalarını ihlal eden herhangi bir veri veya içerik varsa yetkililer sitenizi kapatacaktır.
 • Parasallaşma – Eğer siteniz üzerinden para kazanmak istiyorsanız ücretli bir plan seçmelisiniz.

WordPress.com ücretsiz mi? Paraya ilişkin olarak, WordPress.com’un ilk planıyla cebinizden tek kuruş çıkmadan bloglamaya başlayabilirsiniz. Ama ücretsiz WordPress.com planı basit bir blogcunun ihtiyaçlarını bile karşılayamayabilir. Bu yüzden, er ya da geç, yatırım yapmanız ve ücretli bir plana yükseltmeniz gerekecektir.

WordPress.org ücretli mi?

WordPress.org Ana Sayfası

WordPress.org, WordPress topluluğu tarafından geliştiren açık kaynaklı yazılım olduğundan çoğu zaman “gerçek” WordPress olarak adlandırılır. Herkes ücretsiz olarak indirebilir, kullanabilir ve özelleştirebilir.

Neden geliştiricilerin para kazanmadan WordPress.org’u geliştirmekte zaman harcamaya gönüllü olduklarını merak ediyor olabilirsiniz.

Her şeyden önce, çoğu kişi açık kaynaklı yazaılıma katkıda bulunur çünkü bu ayrıca onların kodlama becerilerini geliştiren hobileridir. İkinci olarak, geliştiriciler topluluğu WordPress’i geliştirerek direkt olarak para kazanmayabilirler ancak WordPress için geliştirdikleri şeyler üzerinden kazanabilirler. Bu geliştiricilerin çoğu WordPress eklentileri, temaları satar veya bir şekilde WordPress’le alakalı işletmeler (örneğin, WordPress hosting) yürütürler. Eğer WordPress gelişiyorsa, tabii ki, bu yazılım için istek de artar. Ne kadar çok kişi WordPress kullanırsa, ürün ve hizmetler satarak o kadar çok kar sağlayabilirler.

Her ne kadar WordPress’in bu versiyonunu ücretsiz olarak alabilseniz de domain ve hosting gibi teknik ortamları için para ödemek zorundasınız. Tabii ki, 000webhost.com gibi ücretsiz hosting sitelerinden ücretsiz hosting ve domain alabilirsiniz. Ancak daha ileri özelliklere ve fazla kaynaklara ihtiyacınız varsa, ücretli WordPress hosting almak zorundasınız.

Ayrıca belirtelim ki, ücretsiz olmak WordPress.org’un tek avantajı değildir. WordPress.org’u seçerseniz elde edeceğiniz birçok özellik:

 • Hosting – Kendi hosting hizmetinize ödemeniz gerekmesine rağmen, kendiniz hostladığınız bir WordPress size tam kontrol verecektir.
 • Domain – Domain adınız üzerinde kontrol sizin. Kendi domain adınızı seçebilirsiniz.
 • Kod Erişimi – Kodunuza erişebilir ve tüm dosyalarınıza değişiklikler yapabilirsiniz.
 • Temalar – İstediğiniz herhangi bir temayı yüklemekte özgürsünüz, çekinmeyin!
 • Eklentiler – Tıpkı temalar gibi herhangi bir eklentiyi ekleyebilirsiniz. Ayrıca üçüncü kişilerden premium eklentileri yüklemekte özgürsünüz.
 • Veri sahipliği – Veriniz ve web sitenizin içeriği üzerinde tam kontrole sahipsiniz.

Peki WordPress.org ücretsiz mi? Evet, yazılımın kendisi tamamiyle ücretsizdir GPL lisansı altında sürülmüştür. WordPress.org kullanarak web siteniz üzerinde tam kontrole sahip olacaksınız. Web sitenizi istediğiniz her şekle sokmak için geliştirebilir ve değiştirebilirsiniz. Ancak, WordPress’i premium hosting üzerinde çalıştırmak ve domain adına sahip olmak istiyorsanız para harcamanız gerekecektir. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, ek ücretler bile olabilir. Aşağıdaki kısımda hepsinden bahsedeceğiz.

Bir bloga sahip olmanın maliyeti ne kadardır?

Artık iki WordPress türünün arasındaki farkları biliyorsunuz. Ayrıca WordPress.com için ne kadar ödemeniz gerektiğini de biliyorsunuz çünkü sadece 5 ücretli plandan birini seçebilirsiniz. Ancak, konu WordPress.org’a geldiğinde biraz anlaşılmaz olabilir. Bu durumda, bir bloga sahip olmanın tüm masraflarını detaylı biçimde anlatacağız.

Ana masraflar

Bu masrafların içerdiği iki önemli şey var:

Domain

Basitçe, domain müşterilerin web sitenizi bulma ve erişmelerini sağlayan adrestir. Zorunlu bir ücret olsa da o kadar pahalı olmak zorunda değildir. Çoğu domain makul fiyatlarda mevcuttur. Daha da fazlasıysa, Hostinger gibi bir hosting hizmeti sağlayıcısı hosting hizmetlerine ücretsiz bir domain ekler.

Hosting

Hosting için ödediğinizde, web site dosyalarınızı depolamak için sunucularda bir miktar alan kiraladığınız anlamına gelir. Web sitenizin hızı ve güvenliği hostinginize bağlıdır. Bu yüzden, hosting hizmet sağlayıcısı seçerken dikkatli olsanız iyi edersiniz.

Ek masraflar

Ek masraflar tercihe göredir. Premium temalar ve eklentilere para harcayıp harcamayacağınız size bağlıdır.

Premium temalar

Eğer web sitenizin tasarımının markanızın temsil edilmesinde önemli olduğuna veya özel özelliklere ihtiyaç duyduğunuza inanıyorsanız, ücretli WordPress temalarına bir bakmanız gerekebilir. Ancak, bütçenizi etkili bir şekilde düşürmek istiyorsanız, WordPress aralarından seçebileceğiniz birçok ücretsiz tema sunar. Tema çok farklı olduğundan ve farklı amaçlara hizmet edebileceğinden, satın alacağınız temanın web sitenize veya blog hedeflerinize uyduğundan emin olun.

Premium eklentiler

Eklentiler her WordPress sitesinin esas kısımlarından biridir. Eklentiler kullanarak hiç efor sarfetmeden web sitenize ekstra fonksiyonellik ekleyebilirsiniz.

WordPress eklenti dizininde 45 binden fazla ücretsiz tema bulabilirsiniz. Eğer bu yetmezse, üçüncü kişilerden premium eklentiler alabilir ve blogunuza yükleyebilirsiniz.

Sonuç

“WordPress ücretli mi?” sorusunu yanıtlamak zor olabilir. WordPress’in iki versiyonu vardır: Automattic’in sahip olduğu WordPress.com ve ücretsiz WordPress.org yazılımı. İki WordPress versiyonu da tek bir kuruş harcamadan kullanılabilir.

Ancak, eğer daha ileri özelliklere, özel domain adına ihtiyacınız varsa ve bütün WordPress temalarını ve eklentilerini kullanma özgürlüğünü istiyorsanız ya ücretli bir WordPress.com planını seçmek ya da WordPress.org’u ücretli bir hosting de kurmak zorundasınız.

Author
Yazar

Gökhan O.

Gökhan Hostinger’da YouTube Takım Lideri olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Hostinger’ın adını YouTube içeriği üzerinden duyurmayı kendine görev edinmiştir. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.