Terimler Sözlüğü WEB SİTESİ

Affiliate Marketing Nedir?

Uyurken para kazanabilmek harika olmaz mıydı? Ya size bunun affiliate marketing ile mümkün olduğunu söyleseydik? Online para kazanmak için harika bir yoldur. Bu makalede affiliate marketing nedir ve hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz!

Peki Affiliate Marketing Nedir?

Affiliate marketing nedir sorusuna cevap olarak Türkçe karşılığı Satış Ortaklığı olan Affiliate Marketing, basitçe bir ortağın, bir tüccarın ürünlerinin reklamını yapmasından para kazanması demektir.

Bir ortak tek bir kişi olmak zorunda değildir. Bir şirket veya bir grup kişi de olabilir.

Genel olarak, Affiliate Marketing sisteminde üç taraf vardır, bunlarsa:

  • Tüccar: Bazen yaratıcı veya bir marka olarak da adlandırılır. Bundan bağımsız olarak bu taraf ürünlerin sahibidir.
  • Ortak: Bazen yayınlayıcı olarak da bilinmektedir. Bu tarafın insanları bir ürün almak için etkileme gücü vardır. Genellikle bu taraf blogcuları, Instagram influencerlarını veya satış ortaklığı şirketlerini içerir.
  • Müşteri: Adından da anlayabileceğiniz gibi bu tarafki kişiler ortak tarafından reklamı yapılan ürünleri alanlardır.

HostingerAmazoneBay dahil ortaklık programı sunan şirketlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Birçok seçenek olduğundan dolayı size en iyi uyan programı ve en fazla değer vereni seçmelisiniz.

Bir Satış Ortağı Olarak Nasıl Para Kazanırsınız?

Satış ortağı ya da ortak olarak da bilinen bu kişi bir şirket için “satıcı” olarak para kazanır. Karşılığında komisyon veya reklamınızdan her ürün alındığında yönlendirme ücreti alırsınız.

Genellikle ortaklar web sitelerinde yerleştirmek için özel bir bağlantı veya banner elde ederler.

Fazla söze gerek yok, yapmanız gereken ilk şey ortaklık yapmak istediğiniz bir şirket bulmak ve ürünlerini veya hizmetlerini satmak için kabul edilmektir. Bu herhangi bir şirket olabilirken ortaklığın sizin için adil olduğuna emin olun.

Bir Satış Tüccarı Olarak Nasıl Para Kazanırsınız?

Bir ortağın aksine tüccar reklamı yapılacak ürünü veya hizmeti yaratandır. Bir tüccar ilk önce ortaklık programının üyelerine ödeme yapmak için yatırım yapmalıdır.

Bir tüccar ödeme komisyonlarını da hesaplamalıdır. Daha yüksek ödeme, daha fazla kişiyi ürünleri satmak için çekecektir.

Ancak, buna rağmen bir şirketin ortaklara sunabileceği birkaç seçenek vardır. Örneğin bonuslar, müşteriler için kuponlar veya ücretsiz ürünler.

Ortaklık Stratejileri

Diyelim ki bir blogcusunuz. Ürünlerinin sitenizde reklamını yapacağınız markalar ile ortaklık yapmak istiyorsunuz. İşte müşteri elde etme şansınızı artırmanız için yapabileceğiniz bazı şeyler.

1. Harika İçerik Yazın

Başarılı bir ortaklık için en önemli şeylerden biri iyi içeriktir.

Her şeyden önce kaliteli içerik sadık okuyucular ve yüksek web site trafiği elde etmek için önemlidir. Bu iki faktör ortaklığınızdan ne kadar para kazanabileceğinizi belirleyecektir.

İkinci olarak tüccarlar ne yaptıklarını bilen içerik yaratıcılarıyla iş birliği yapmak isterler. Kim düşük kaliteli içerikle tanınmak ister ki? Hiç kimse! Bu yüzden hem düzenli içeriğiniz hem de reklam yazılarınız en üst seviyede olmalıdır.

2. İyi SEO Optimizasyonu

Bir ortaklık pazarlayıcısı olarak ürününüz mümkün olduğunca muhtemel en geniş kitlelere görünebilir olmalıdır. İyi bir SEO optimizasyonu bunu elde etmek için iyi bir yoldur.

İyi SEO optimizasyonu ile arama motoru sonuçlarında daha iyi sıralamalar elde edeceksiniz. Böylece yazılarınız pazarınızla alakalı aramalarda görülecektir.

Bunu reklamınızı yaptığınız ürünlerle alakalı anahtar kelimelere (ing) odaklanarak yapabilirsiniz. O zaman SEO ilkelerine çalışın, içeriğinizi optimize edin ve trafiğin artışını izleyin!

SEO hakkında daha fazla bilgi almak için bu makalemizi okuyun.

3. Sosyal Medya’yı Kullanmak

Sosyal medya marka bilinirliğinizi artırmak için harika bir pazarlama aracıdır. Web sitenizde kaliteli içerik yaratmak yeterli değildir.

Daha fazla trafik çekmek ve daha geniş bir kitleye ulaşmak için blog yazılarınızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşın. Yazılarınızın yeterince kişiye ulaştığından ve yeterince etkileşim aldığınızdan emin olmak için bir strateji oluşturun.

4. Upselling

Upselling daha pahalı bir ürünü satarak daha fazla para kazandırabilir. Ancak bu diğer ürünler için kötü bir izlenim yaratmanız gerektiği anlamına gelmez. Aksine, müşterilere premium ürünleri kullanmanın onlara nasıl daha iyi sonuçlar almalarına yardımcı olacağını anlatın.

Böylece sadık müşteriler elde edebilirsiniz. Eğer daha iyi ürün için daha fazla ödemenin değeceğini düşünürlerse ileride yine geleceklerdir.

En İyi Ortaklık Ağları

Eğer bir ortak olmayı bekleyemiyorsanız bu programlara bir göz atmayı unutmayın. Her birinin kendi avantajları vardır ve web sitenizle para kazanmaya başlamanız için harika bir yer olabilir. Affiliate marketing nedir öğrendiğinize göre sırada ortaklık programlarına göz atmak var.

1. Amazon Associates

Eticaret için Amazon Ortaklık Programı

Amazon Associates sitenizde reklamlar görüntüleyerek bir satış ortaklığı programı sunar. Bu bağlantı üzerinden yapılan her satın alımda yönlendirme ücreti alacaksınız.

Amazon Associates’ı kullanmak oldukça kolaydır çünkü tek yapmanız gereken web sitesinden üye olmak, onaylanmak için beklemek ve para kazanmayı başlamayı beklemektir.

Amazon’un devasa popülerliği göz önüne almanız gereken şeylerden biridir. Güvenilir bir hizmete sahip olacak ve ziyaretçileriniz sitesindeki çeşitli ürün seçeneklerinin tadını çıkarabilecektir – böylece de satış şansı da artacaktır.

Üstelik niche’inizle alakalı ürünleri göstermek için banner’ı özelleştirebilirsiniz. Eğer motorsikletler hakkında bir blogunuz varsa insanlar motorsiklet parçaları, kaskları, ceketleri vb. ürünler görecektir.

2. Hostinger Ortaklık

Hostinger Ortaklıkta %60 Komisyon

Hostinger satış ortaklığı, hosting hizmetini yeni müşterilere reklamını yapabilecek üyeleri için birçok heyecan verici teklife sahiptir.

Her şeyden önce %60 komisyon sunmaktadır. Hostinger’ı reklamını yapmak ucuz fiyatları ve muhteşem hızından dolayı çok da zor değildir.

Muhteşem haberler ise şirketin farklı fiyat etiketleriyle birçok hosting paketleri olduğundan upselling yaparak daha da fazla para kazanabilirsiniz.

Üstelik üye olduktan sonra Hostinger web sitenize uyması için çeşitli banner seçenekleri sunacaktır. Bu şekilde kullanıcı deneyimi için endişelenmeden ortaklık bağlantıları elde edebileceksiniz.

3. Commission Junction

Affiliate marketing nedir: Tüccarlar ve ortaklık için CJ ortaklık ağı

CJ satış ortaklığı odaklı bir reklamcılık şirketidir. Ortakların ve tüccarların en iyi partnerlikleri bulmalarına yardımcı olur.

Sizi tüccarlarla bağlamakla kalmaz, Commission Junction ayrıca daha büyük kitlelere ulaşmanız için profesyonel yardım sağlar. Şanslısınız ki böyle bir hizmetten ücretsiz yararlanabilirsiniz.

Yine de bu şirket tek bir markayla kalmanızı değil satış ortaklığı ile işletmenizi büyütmenizi ister. Bu demektir ki büyüdükçe daha fazla ödeme yapan daha büyük markalarla ortaklık yapmaya yaklaşacaksınız.

Sonuç

Bu makalemizde affiliate marketing nedir öğrendiniz. Bir ortak olarak web sitenizden pasif gelir elde edebilirsiniz. Kitleniz büyüdükçe kazançlarınız da artacaktır.

İşte bir satış ortaklığı programına katılmak için yapabilecekleriniz:

  1. Ortaklık yapmak isteyeceğiniz bir şirket bulun veya bir ortaklık ağına üye olun.
  2. Şirketten onayı alın ve eğer mümkünse partnerliğiniz hakkında konuşun.
  3. Web sitenizde reklamları görüntüleyin ve markanın tanıtımını yapın. Bu makaledeki stratejimizi para kazanma şansınızı artırmak için kullanın.

Hostinger’ın harika bir satış ortaklığı programı vardır: satış başına %60 komisyon oranı elde edersiniz!

Yazar hakkında

Gökhan O.

Gökhan Hostinger'da Pazarlama Asistanı olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Çeviri yapmak, içerik yönetmek ve de SEO optimizasyonu yapmaktan büyük keyif alır. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.

Yorum Ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Dünya çapında binlerce aboneye katılın

ve mükemmel fırsatlarla en yeni rehberler e-posta adresinize gelsin

Please wait...

Abone olduğunuz için teşekkürler!

Şimdi kazanmaya başlayın!

Hepsi bir arada web hosting & alan adı yalnızca

9
39 TL
/ay