SİTE PERFORMANSI

CDN nedir? Siteyi Hızlandırmak İçin CDN Kullanımı

CDN nedir? Siteyi Hızlandırmak İçin CDN Kullanımı

Giriş

Bir web sitesinin hızını artırmanın ve kaynak kullanımını azaltmanın harika bir yolu, bir İçerik Dağıtım Ağı kullanmaktır. CDN, statik içeriğinizin (resimler, CSS, JavaScript, videolar ve benzeri) ziyaretçinize en yakın yerden göndererek hızlı bir şekilde dağıtımını sağlayarak sunucu yanıt süresini büyük ölçüde geliştirir. İçerik Dağıtım Ağı, daha çok bol miktarda içerik barındıran büyük web siteleri içindir, ancak herhangi bir web sitesi de bunu performans artışı sağlamak için kullanabilir. Çoğu CDN sağlayıcısı ücretlidir, ancak CloudFlare ücretsiz planıyla CDN servisleri sunarken DDoS koruması ve diğer harika özellikler de sağlar. Temel olarak, kullanmamamız için hiçbir sebep yoktur. Bu rehberde bir CDN’in ne olduğunu ve web siteniz için nasıl kullanabileceğinizi öğreneceksiniz.

CDN nedir?

Bir içerik dağıtım ağı (kısaca CDN – Content Delivery Network), web sitelerinin ve diğer web sitesi ile ilgili içeriğin teslim edilmesinden sorumlu olan, Dünya üzerindeki birçok veri merkezinde bulunan global sunucular topluluğu olarak tanımlanabilir.

Tüm hosting platformları CDN’i destekliyor ve CDN’den faydalanıyor mu?

CDN hız artışının püf noktası, bir ziyaretçiye mümkün olan en yakın konumdan dosya gönderen dağıtılmış sunucu ağıdır. Sanal özel sunucu (VPS) veya özel adanmış sunucu gibi güçlü bir barındırma platformu kullanıyorsanız, bir içerik dağıtım ağı kullanmanın fazla değişiklik oluşturmayacağını düşünebilirsiniz. Ancak sahip olduğunuz kaynak sayısı ne olursa olsun, sunucu konumu ziyaretçileriniz için web sitesi hızını artırmak için büyük bir faktördür. Diyelim ki sunucunuzun veya ana bilgisayarınızın bulunduğu yer Amerika Birleşik Devletleri’ndeyken ziyaretçinizin Hindistan’dan geldiğini varsayalım. Ziyaretçinin bulunduğu yer ile ana sunucu arasındaki mesafeden ötürü, içeriğin iletilmesi daha uzun sürebilir. CDN sunucuları çeşitli yerlerde dağıtılır (örneğin Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri, Singapur). Ziyaretçiler Hindistan’dan gelirse, içerik dağıtım ağı (CDN) mümkün olan en yakın yerden (bu durumda Hindistan) dosyaları teslim edecektir. Ücretsiz web barındırma hizmetleri, paylaşılan barındırma veya VPS kullanıyor olsanız da, CDN web sitenizin hızını artıracak, disk alanını ve bant genişliği kullanımını azaltacak ve içeriğinizin sunucunuzla ziyaretçiniz arasındaki mesafeye rağmen hızla dağıtıldığından emin olacaktır. Paylaşılan barındırma veya ücretsiz barındırma kullanıyorsanız, CDN kaynak kullanımından tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Web siteniz trafiğinde sıçramalar almaya başlarsa, CDN bu dalgalanmaların sizi kaynak sınırını aşmamanızı garanti edecek. Temel olarak, CDN kullanmak, tüm barındırma platformlarında performansı ve hızı artıracaktır.

İçerik dağıtımı ağı kullanmanın avantajları

Kısaca, bir içerik dağıtım ağının web sitenize sağlayacağı en büyük avantajlar şunlardır:

  • Büyük ziyaretçi dalgalanması olan siteler için CDN mükemmeldir
  • İçerik Dağıtım ağları, bir web sayfasının global düzeyde erişilebilir olmasını sağlar
  • Barındırma sunucunuza yapılan talep miktarını düşürerek CDN, kaynak kullanımını (disk alanı ve bant genişliği gibi) azaltmada mükemmeldir
  • Yüklenme hızında genel olarak artış, özellikle bir ziyaretçi içerik dağıtım sunucusunun bulunduğu yere yakınsa
  • CDN’nin sunduğu hız artışından dolayı arama motorlarında daha iyi sıralama
  • CDN, TÜM web sitesi türlerine ve barındırma platformlarına fayda sağlar

Nelere ihtiyacınız olacak?

Bu rehbere başlamadan önce aşağıdakilere ihtiyacınız var:

  • Alan adınızın DNS ayarlarına erişim

Adım 1 — Sitenizi analiz etmek

Web sitenizin bir CDN’den yararlanıp yararlanmadığını kontrol etmek için WebPageTest gibi web sitesi analiz aracını kullanabilirsiniz. Bir test sitesini analiz ettikten sonraki sonuçlar:

Site CDN Analizi

Bu noktada çeşitli seçenekler mevcuttur. CloudFlare tarafından sağlanan ücretsiz bir CDN kullanabilir veya ücretli bir içerik dağıtım sağlayıcısına yatırım yapabilirsiniz (ücretli CDN seçenekleri hakkında daha fazla bilgiyi 2. adımda bulabilirsiniz). Orta bir trafiğe sahip küçük bir siteniz varsa, bir içerik dağıtım ağına yatırım yapmak en iyi seçenek olmayacaktır ve ücretsiz seçenek gereğinden fazla yeterli olacaktır. Bununla birlikte, trafiğiniz yüksekse ve yüksek kaynak kullanımına sahipseniz, ücretli bir CDN daha iyi bir seçenek olacaktır.

Adım 2 — CDN kurulumu

Seçenek 1 — Ücretsiz CloudFlare CDN kullanmak

CloudFlare CDN’nin web sitenizle çalışabilmesi için alan adınızı CloudFlare’ye adım adım burada gösterildiği gibi eklemeniz yeterlidir.

Tüm DNS ayarlarını düzenleyip etki alanınızı CloudFlare kullanacak şekilde yapılandırdıktan sonra değişikliklerin tam olarak gerçekleşmesi için birkaç bekleyin. Ardından sayfanız CDN’lerin sağladığı tüm avantajlara sahip olacak.

Seçenek 2 — Ücretli CDN çözümleri kullanmak

Ücretli bir çözüm arıyorsanız, burada birkaç harika sağlayıcı bulunmaktadır:

  • Bir sürü fotoğraf / resim içeren bir CMS (WordPress, Joomla, Drupal) barındırıyorsanız, MaxCDN ve Photon iyi seçeneklerdir.
  • RackSpace ve CDN77, videolar ve canlı yayın için etkili içerik dağıtım ağlarıdır.
  • jsDeliver web siteniz çok fazla JavaScript içeriyorsa aradığınız CDN sağlayıcısıdır.

Adım 3 — Değişiklikleri test etmek

İçerik dağıtım ağı uygulandıktan sonra, WebPageTest ile her şeyin beklendiği gibi çalıştığını kontrol etmek için başka bir analiz çalıştırabilirsiniz. Aşağıda daha önce bahsedilen test sitesini CloudFlare’yi kullanacak şekilde yapılandırdıktan sonra elde edilen sonuçlar verilmiştir:

Site CDN Analizi

Tebrikler! Web sitenizde bir içerik dağıtım ağı artık etkinleştirildi.

Sonuç

Özetleyecek olursak, sitenizi bir içerik dağıtım ağı kullanacak şekilde yapılandırmak, hızınızı artırırken aynı anda kaynak kullanımınızı düşürürmenin mükemmel bir yoludur. Ayrıca bir CDN’nin ne olduğunu ve bu özellikten CloudFlare ücretsiz planını kullanarak nasıl yararlanacağınızı öğrendiniz. CDN’nin sunduğu hızlı yükleme ve daha iyi kullanılabilirlik, web sitenizi kullanıcılarınız ve ziyaretçileriniz için daha çekici hale getirir. Buna ek olarak, bir içerik dağıtım ağının etkinleştirilmesi, gelişmiş kodlama bilgisi gerektirmez. Bu nedenle hem yeni başlayanlar hem de ileri düzey kullanıcılar için mükemmel bir çözümdür.

Yazar hakkında

Egehan D.

Egehan Hostinger'da ML ve NN ile denetimsiz öğrenme üzerinde çalışıyor. Veri analizi hakkında büyük bir tutkuya sahiptir. İşi her ne kadar hobi gibi olsa da, çeşitli aktivitelerde gönüllü olmaktan ve ormanda kamp yapmaktan da büyük oranda zevk alıyor.

Yorum Ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Dünya çapında binlerce aboneye katılın

ve mükemmel fırsatlarla en yeni rehberler e-posta adresinize gelsin

Please wait...

Abone olduğunuz için teşekkürler!

Şimdi kazanmaya başlayın!

Hepsi bir arada web hosting & alan adı yalnızca

6
25 TL
/ay