Web Sitesinden Nasıl Para Kazanılır? 10 Farklı Yolla Ek Gelir

Web sitesinden para kazanmak istiyor ama nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Hiç merak etmeyin! Bu makalede web sitesinden nasıl para kazanılır öğrenecek ve para kazanmaya başlayacaksınız.

Beklentileriniz

Web sitesinden nasıl para kazanılır öğrenmeden önce dikkat etmeniz gereken bazı faktörler mevcuttur.

Anında para kazanmanız neredeyse imkansızdır. Bir web sitesinden para kazanmak zaman ve azim gerektirir. En başta istediğiniz sonuçları alamayabilirsiniz ama pes etmemeniz gerekir.

İstediğiniz sonuçları almak için her web site sahibinin sahip olması gereken bir faktör mevcuttur – trafik. Trafik olmadan sitenizden para kazanamazsınız. Sitenize trafik çekmeyi öğrenmek üzerine olan makalemizi okumalısınız.

Kartopu etkisinin nasıl olduğunu düşünün. Kartopu yuvarlandıkça büyür, web siteniz de böyle olacaktır.

Bütün faktörleri düşündüğünüze göre artık web sitesinden nasıl para kazanılır öğrenmeye başlayabiliriz.

Web Sitesinden Nasıl Para Kazanılır?

Web siteniz yeterince trafik elde ettikten sonra artık para kazanmaya başlayabilirsiniz!

1. Google AdSense Para Kazanma ve Tıklama Başına Ödeme Reklamcılığı

PPC web site sahiplerinin okurları her defasında bir reklam banner’ına tıkladığında pasif gelir kazandığı online reklamcılık modelidir. Bunun için en popüler araçsa Google AdSense‘dir. Adsense para kazanma için birçok içerik üretici tarafından tercih edilmektedir.

Google AdSense, blogunuzda veya web sitenizde reklam yerleştirmekle uğraşmayacağınız için ekstra gelir elde etmenin en kolay yollarından biridir. Üstelik birçok siteniz olsa bile AdSense ortağı olmak için başvurabilirsiniz. Tıklama başına para kazanma yolları içinde en güvenilir tercihlerdendir.

Google‘un uçsuz bucaksız desteği sayesinde yayınlayıcıların ince ayarlar yapması hakkında endişelenmesi gerekmez. Ayrıca onlara yardımcı olması için müşteri forumları ve rehberler de mevcuttur.

Peki Adsense para kazanma konusunda nasıl?

Üstelik bu yöntemin en iyi yanıysa Google’ın size daima zamanında ödeme yapacak olmasıdır. Ödemeler genellikle ayın 21’ci ile 26’ıncı günleri arasında gerçekleşir.

Google AdSense ile web sitesinden nasıl para kazanılır:

 1. Şartlar ve Koşullar‘ı okuyun. Web sitenizin bütün kriterlere uygun olduğundan emin olun.
 2. Adsense’e üye olun ve onaylanmayı bekleyin .
 3. Hesabınız onaylandıktan sonra JavaScript kodunu bir bileşene yerleştirin.
 4. Web sitenizde reklamları istediğiniz yere konumlandırın.
 5. Reklam oranlarını belirleyin.
 6. Uygulayın.

Bu konuda daha detaylı bir rehber için WordPress’e AdSense eklemek üzerine olan makalemizi okuyun. Google ile para kazanmak işte bu kadar kolay.

2. Reklam Alanı Satmak

Reklamcılara web sitenizde boş alan satmak da denemeye değerdir. Bu yöntem daha çok zaman alır ancak reklam görüntülemeden elde edeceğiniz tüm gelir size kalır. Bu yöntem sitem üzerinden nasıl para kazanırım sorusuna webmaster’ların en çok vereceği yanıtlardan birisidir.

Alanlar sayfanızın aşağısında bir bağlantı, kenar bannerlar veya küçük pop-uplar şeklinde olabilir. Fiyatlandırma da size bağlıdır çünkü fiyat pazarlıklarında kontrol size aittir.

Ancak bu yöntemi kullanmanız için sadece trafiğe değil yüksek bir dönüşüm oranına da sahip olmanızı gerektirir. Çünkü bu yöntem tıklama başı ödeme veya ziyaretçi başına ödeme modelini kullanır. Reklamcılar size reklama tıklayan veya sitenizi ziyaret eden insan sayısına göre ödeme yapar.

Peki reklam alanı sattığınızı reklamcılara nasıl bildirebilirsiniz?

 1. Web sitenizin istatistiklerini ve temel noktalarını açıklayan bir medya kiti yapın.
 2. Potansiyel reklamcılara yollayın. Neden sizle çalışmaları gerektiğini belirtin.
 3. Yeterince reklamcılarla çalışmaya başladıktan sonra onları Google Ad Manager kullanarak yönetin.
 4. Onları mutlu edin.

Clicky Web AnalyticsQuantcast ve Google Analytics gibi online araçlar kullanarak web siteniz hakkında bilgi elde edebilirsiniz. Eğer bir WordPress siteniz varsa Google Analytics eklemek rehberimizle oldukça kolaydır.

Doğru reklamcıları bulmak zor olabilir ancak Google ReklamlarLinkedIn ve SellerCrowd‘ın yardımıyla kısa sürede istediğinizi alacaksınız.

3. Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı)

Hostinger Ortaklık Programı

Eğer inceleme veya ürün reklamı yapmakta yetenekliyseniz web sitesinden para kazanmak için satış ortaklığını deneyebilirsiniz.

Ortaklık bağlantıları üzerinden okuyucularınız ortaklık yaptığınız şirketin ürünlerini veya hizmetlerini satın alırsa komisyon kazanırsınız.

Affiliate marketing pasif gelir kazanmak için en kolay yöntemlerden biridir. Satmak için kendi ürünlerinize sahip olmanıza gerek yoktur. Wirecutter ve Smart Passive Income gibi web siteler başarılarını satış ortaklığı sayesinde elde etmiştir.

Affiliate marketing ile web sitesinden nasıl para kazanılır:

 1. Ürün tavsiyesi ve reklamına odaklanan bir web site yapın veya içeriğinize alakalı bir hizmet veya ürün hakkında yazın.
 2. Bir satış ortaklığı programına katılın: Hostinger ve Amazon veya ortaklık ağlarından arama yapın: ShareASale ve CJ Affiliate.
 3. İçeriğinize ortaklık bağlantıları yerleştirin.

4. Bağış ile Para Kazanma

Bu yöntemde becerileriniz ve oluşturduğunuz yaratıcı içerik ön plandadır. Bazı okuyucular beğendikleri influencerlara bağış yaparlar.

Eğer içeriğiniz değerliyse ve web sitenizin büyümesi için desteğe ihtiyacınız varsa bağış isteyebilirsiniz. Her okuyucu bağış yapmayacaktır ancak yeterince trafiğiniz varsa web sitenizi büyütebilmeniz için gereken kaynağı elde edebilirsiniz.

Web sitenize okurların doğrudan destek vermesi için bağış butonları ekleyebilirsiniz. Onlara gitmeleri için doğrudan Stripe, veya Fundly‘ye açılan linkler verebilirsiniz.

Sitenizde bağış butonları oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz butonları bileşen olarak ekleyin ve istediğiniz yere konumlandırın. Ancak okuyucularınızın bu butonları kolaylıkla görebileceğinden emin olun.

5. Kendi Ürünlerinizi veya Hizmetinizi Satmak

Ürünleriniz varsa, yeteneklisiniz ancak onların satışını veya reklamını yapabilecek bir yeriniz gerçekte yok. Bu duruma tek çözüm işinizi online hayata geçirmektir. Bu işi yapan Bellroy ve Tattly gibilerine ürünlerinizi veya yeteneklerinizi satarak katılın.

Web sitesinden para nasıl kazanılır: Bellroy Ana Sayfası

Online bir mağaza açmak basit bir web site oluşturmaktan daha zordur. Ancak bir günde bir eTicaret mağazası kurmak mümkündür.

eTicaret ile web sitesinden nasıl para kazanılır:

 1. Niche’inizi belirleyin.
 2. Bir domain adı ve web hosting seçin.
 3. WordPress yükleyin.
 4. WooCommerce veya benzer bir eTicaret platformu kurun.
 5. Temaları gezerek ve özelleştirerek mağazanızı tasarlayın.
  Bu iş için başlamanız gereken yerler:: WooCommerce tema kütüphanesi ve WordPress WooCommerce tema kütüphanesi.
 6. Kenar çubuğundan Ürünler >> Yeni Ekle‘ye giderek ürünlerinizi ekleyin
 7. Pazarlamaya başlayın ve ilk satışınızı yapın!

Bu iş zaman alır ancak azim ve bağlılık ile hiçbir şey imkansız değildir. Bu konuda daha fazla bilgi için online mağaza nasıl kurulur (İng.) adlı makalemizi inceleyin.

Domain alma için aşağıdaki aracı kullanabilirsiniz.

Domain Sorgulama

Domain kullanılabilirliğini anında kontrol edin.

6. Sponsorlu İçerik ile Para Kazanma

Sponsorlu içerik bir yayıncı olarak siz ve ortaklık yaptığınız markalar arasında bir işbirliğidir. İşletmeler size onlar için içerik yaratmanız ve sitenizde yayınlamanız için ödeme yaparlar.

İçerik ürün, indirim anonsu, teklifler, infografikler veya incelemeler şeklinde olabilir. İçerik sizin tarafınızdan veya sponsor marka tarafından yazılabilir. Eğer hem yazıyı siz yazacak, hem de ürünü sitenizde yayınlayacaksanız daha yüksek bir ödeme oranı isteyebilirsiniz.

Bir sponsorlu içeriğin fiyatını belirlemek için bu noktaları göz önünde bulundurabilirsiniz:

 • Online tanınırlığınız.
 • Her ay yazacağınız sponsorlu yazı sayısı.
 • İçerik oluştururken harcayacağınız zaman.
 • Marka değeri (sponsorlu içerik vs blog markanız).

Örneğin BuzzFeed sponsorlu bir içerik için yaklaşık $100,000 isteyebilir. Fiyatın bu kadar yüksek olmasının sebebi yüksek online tanınırlıkları ve marka değerleridir.

Sponsorlu içerik ile web sitesinden nasıl para kazanılır:

 1. Küçükten başlayın. Bir içerik pazarlayıcısı veya stratejisti olan Kristy Ellington küçük çaplı markalar ve şirketler ile başlamayı önermekte.
 2. Portföyünüzü oluşturun.
 3. Pazarlama ve PR ajanslarıyla ortaklık yapın.
 4. TomosonCooperatize ve PayPerPost gibi sponsorluk pazarlarını arayın.

Sponsorlu içerik web sitenizden ek gelir kazanmak için iyi bir yoldur. Ancak okuyucularınıza şeffaf ve bu yöntemi uygularken dikkatli olmayı unutmayın.

7. Web Site Alım Satımı ile Para Kazanmak

Bu yöntem web sitenizi satmayı içerdiğinden diğer yöntemlerden biraz farklıdır. Sahip olduğunuz site türüne bağlı olarak karlı olabilir.

Bir sitenin ne kadara satılabileceğini daha iyi anlamak için Empire Flippers‘daki ilanlara bakabilirsiniz.

Empire Flippers ana sayfası

Bir web sitenin satılma fiyatını etkileyen faktörler:

 • Sahip olduğu trafik miktarı
 • Ne kadar gelir sağladığı
 • Gelir stabilliği
 • Gelişime devam etmesi

8. Üyelik Web Siteleri

Bir üyelik web sitesi bağış yönteminin bir üst versiyonu gibidir. Üyelik web sitesinde okuyucularınızın belirli içeriklere erişmesi için ödeme yapmalarını istersiniz.

Örneğin, International Living başarılı bir online seyahat dergisidir. Blue Apron ise sıradan bir yemek tarifi blogu değildir. Okuyucular eğer bu sitelerin içeriklerine erişmek istiyorsa üye/abone olmak zorundadırlar.

Eğer içeriğinizin ödeme yapmaya değer olduğunu düşünüyorsanız web sitenizden bu şekilde para kazanmayı düşünebilirsiniz.

Üyelik sistemiyle web sitesinden nasıl para kazanılır:

 1. Siteniz için doğru modeli bulun
  Abonelik: kullanıcılar bir sitenin içeriklerinden veya yararlarından faydalanmak için aylık veya yıllık ödeme yaparlar.
  Ödemeler: rehber videoları, ses indirmek veya eğitim programları gibi bireysel içerikleri ayrı ayrı satmak.
  Ölçümlü: okuyucular belirli bir kontrol noktasına erişene kadar içerik ücretsizdir. Eğer okumaya devam etmek isterlerse belirli bir miktar ödemeleri gerekir.
 2. Ödeme duvarını kurun. Eğer zaten bir WordPress siteniz varsa tek yapmanız gereken bir üyelik sistemi eklentisi yüklemektir.

İçerik sınırlama için tavsiye edilen eklentiler:

 • Membership & Content Restriction: içeriğinizin herhangi bir kısmını sınırlar, farklı abonelik planları kurar ve üyelik ödemelerini işler.
 • Simple Membership: üyelik seviyeleri oluşturur ve belirli üyelik seviyeleriyle farklı içerik kısıtlamaları yapar.
 • WP-Members: içeriğinizin belirli kısımlarını saklar ve teaser gösterir. Ayrıca istediğiniz yerde kayıt formları oluşturmak için gereken araçları sağlar.

Bu konuda daha fazla bilgi için WordPress ile üyelik sistemi olan site oluşturma adlı rehberimizi okuyun.

9. Ortaklık Bağlantıları ile Kuponlar

Kim indirimleri sevmez ki? Tüketicilerin %97’si alışveriş yaparken indirim arar. Satış ortaklığının bir başka formu ortaklık partnerlerinden kupon sunmaktır.

Online indirimlere ve kuponlarda Ebates bu işin piridir. Bu site müşterileri çeker ve onları ortaklık yaptıkları tüccarlara yönlendirir, böylece de komisyon kazanır.

Sitenizde kupon koymak daha fazla trafik çekmek için bir fırsattır.

Peki seçenekler nelerdir?

 • Varolan sitelerinize katıldığınız ortaklık partnerlerinden/programlarından kuponlar paylaşın.
 • Web sitenizde reklamını yapabileceğiniz teklifler için yerel ve milli perakendecilerle iletişime geçin.
 • Kupon paylaşmaya yönelik bir site kurma. Oldukça genel olabilir (coupons.com) veya belirli bir alana özel (Holidayers)

10. Online Ders/Eğitmenlik Platformu Yapın

Bugünlerde dijital dersler bir çözüm haline geldiğinden öğretmek için sınıflara gerek yoktur. Eğer paylaşılacak değerli bilgileriniz varsa online dersler vererek web sitesinden para kazanabilirsiniz.

Dijital dersler farklı formatlarda olabilir. Basit PDF dosyaları, kaydedilmiş sesler veya videolar olabilirler. Örneğin Guitar Tricks hem adım adım videolara, hem de nasıl yapılır makalelerine sahiptir.

Online ders vererek web sitesinden nasıl kazanılır?

 1. Bir konu/niche seçin.
 2. Bir web site yapın veya derslerinizi var olan bir siteye entegre edebilirsiniz (blog, e-ticaret sitesi, üyelik sitesi vb.).
 3. İçeriğinizi karşıya yükleyin ve reklamını yapın!

Ne kadar kazanacağınıza dair bir sınır olmadığından online dersler iyi bir seçim olabilir.

Sonuç

Host ile bir web site yönetmekten para kazanmak zevkli bir deneyim olabilir. Ancak web sitesinden para kazanmak zaman, bağlılık ve en önemlisiyse trafik gerektirir.

Web sitesinden nasıl para kazanılır göstermek için on adet farklı yöntem gösterdik. Hadi kısa bir özetlerini yapalım:

 • Google AdSense ‒ Google bütün işi yaparken reklam gösterin.
 • Reklam Alanı Satmak ‒ direkt olarak reklamcılarla bağlantıya geçin, gelir tamamıyla size kalsın ve kendi reklamlarınızı yönetin.
 • Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı) ‒ satış ortaklığı programlarına katılın ve komisyon kazanmak için ortaklık pazarına girin.
 • Bağış ile Para Kazanma ‒ okuyucularınızdan bağış isteyin.
 • Kendi Ürünlerinizi Satmak ‒ ürün ve hizmet satabilirsiniz.
 • Sponsorlu İçerik ‒ işletmeler ile işbirliği yapın ve para kazanın.
 • Web Site Alım Satımı ‒ web site satın.
 • Üyelik Web Siteleri ‒  okuyucular içeriğinize erişmek için ödeme yapar.
 • Ortaklık Bağlantıları ile Kuponlar ‒ ortak tüccarlardan kupon ve indirimler sunun.
 • Online Ders/Eğitmenlik Platformu Yapın ‒ yeteneklerinizi ve bilgilerinizi paylaşırken para kazanın.

Umuyoruz ki bu makalede size yardımcı olabilmişizdir. Kararınızı verdiniz mi? Web sitenizden para kazanmak için hangi yöntemi seçeceksiniz? Aşağıdaki yorumlar kısmında yanıtınızı bizimle paylaşın!

Author
Yazar

Gökhan O.

Gökhan Hostinger’da YouTube Takım Lideri olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Hostinger’ın adını YouTube içeriği üzerinden duyurmayı kendine görev edinmiştir. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.