İnternet Üzerinden Yapılabilecek İş Fikirleri – 7 Farklı Yaklaşım
access_time
hourglass_empty
person_outline

İnternet Üzerinden Yapılabilecek İş Fikirleri – 7 Farklı Yaklaşım

Yeni website fikirleri üretmek biraz zorlu olabilir. Bunu biraz kolaylaştırmak için internet üzerinden yapılabilecek iş fikirlerini sizin için bir araya getirdik.

İnternetten para kazanmak birçok kişi için bir hayal. Çok fazla iş yapmadan, websiteleri üzerinden devasa miktarlar kazanan kişileri hepimiz görmüşüzdür (ya da en azından duymuş).

Yeni website fikirleri bularak aslında para kazanabilirsiniz – ancak tam olarak nasıl başlayacağınıza dair gerçekçi rehberler neredeyse yoktur.

Bu, hiç olmadı anlamına gelmez ancak ihtiyaçlarınızı karşılayacak en az bir yöntem mutlaka vardır. Bu rehberde inceleyeceğimiz online iş fikirleri aşağıdaki gibidir ve her biri üzerinden para kazanmak için uygun kaynaklardır:

 1. Affiliate bloglar
 2. Dropshipping odaklı, küçük çaplı online dükkanlar
 3. Reseller hosting
 4. Online eğitim siteleri
 5. Belirli alanlar için iş ilanı panoları
 6. Hizmet siteleri
 7. Satabileceğiniz websiteleri

Bu online iş fikirleri neredeyse herkesin, biraz da yol gösterildiğinde, kolaylıkla üzerinde çalışabileceği fikirlerdir. Artı olarak tüm zamanınızı yemeden size ortalama düzeyde para kazandırabilir.

Yan Gelir Amaçlı Online Bir İşletme Açmalı Mısın?

İnternette, çok az çalışarak devasa paralar kazandığını anlatan onlarca yazıya rastlayabilirsiniz. Bu hikayeler – birkaç istisna dışında – genellikle online derslere katılmanızı veya çeşitli araçlar ya da çözümler satın almanızı talep eden abartılı hikayelerdir.

Bazı internet iş fikirleri iki şeye sahip olduğunuz sürece herkes için uygulanabilirdir:

 • Geliştirmek için zaman.
 • Başlangıç için sermaye.

Bazı online iş fikirleri diğerlerinden daha pahalıya mal olabilirken diğerleri ise daha fazla zamanınızı ve eşit miktarda yatırımınızı gerektirebilir.

Mesela affiliate bloglar. Sıfırdan bir blog sitesi kurmak günümüzde oldukça ucuz. Domain kaydı ve giriş seviye paylaşımlı hosting size aylık toplam aşağı yukarı seçeceğiniz sağlayıcıya bağlı olarak 15$’a patlar.

Eğer Hostinger’ı seçerseniz, yıllık website hosting planlarıyla .com; .xyz; veya .online uzantılı ücretsiz domain alabilirsiniz – sitenizi açmak için gereken herşey bir arada!

Bunun yanında, sağlam bir otomatik kurucu ile WordPress kurulumunu kolayca yapabilirsiniz. Ardından tüm yapmanız gereken affiliate fırsatları yakalayarak içerik üretmek.

Şunu da unutmamalı, sonuç elde etmek genellikle birkaç ay sürebilmektedir ve bu durum düzenli içerik yayınladığınız takdirde geçerlidir. Arşivinizde gönderiler biriktikçe arama motorlarından daha fazla trafik kazanabilirsiniz.

Affiliate bloglar hakkında birazdan konuşacağız. Şimdi şunu belirtelim, birazdan konuşacağımız online iş fikirleri önemli miktarda zaman, para ve bazı durumlarda ikisine birden ihtiyaç duyabiliyor.

Eğer bu yatırımları yapabilecek durumda olduğunuzu düşünüyorsanız, emeğinizin karşılığını almanız oldukça mümkündür.

En İyi 7 Online İş Fikirleri İncelemesi

Aşağıda inceleyeceğimiz internet iş fikirlerinden her biri, hali hazırda bir işiniz olsa bile uygulanabilecek fikirlerdir.

Ancak tabi ki ne kadar fazla zaman ayırırsanız, o kadar hızlı sonuç elde edersiniz. Yeterince emek ile bu fikirleri tam zamanlı fırsatlara dönüştürmeniz mümkün.

1. Affiliate Bloglar

Online iş fikirleri - affiliate bloglar

Affiliate bloglardan biraz bahsettik ama şimdi detaylı şekilde bahsedelim. Affiliate websiteleri hedefli içerik kullanarak ürün ve hizmetleri ilgilenebilecek ziyaretçilere tanıtır. Ardından her bir satış gerçekleştiğinde site sahibi ürün tedarikçisinden belirli miktarda komisyon alır.

Örneğin Amazon en popüler online affiliate programına sahiptir ve eğer kayıt olursanız ne zaman birisi affiliate bağlantınız aracılığıyla alışveriş yapsa siz para kazanırsınız.

Mesela yeni bir televizyon almak isteyen birisi, sizin yazmış olduğunuz “2018’in En İyi 10 Televizyonu” başlıklı bir makaleyle karşılaştı. Bu yazıya yerleştirdiğiniz affiliate bağlantı aracılığıyla bir televizyon satın aldığında, siz para kazanırsınız.

Affiliat blogların konsepti oldukça basit ancak o kadar popüler oldu ki, piyasadaki bloglarla yarışabilecek bir blog oluşturmak artık biraz daha fazla emek gerektiriyor. Yine de, verimli bir yan gelir için hala geçerli bir konsept. Yazılarınızı ne zaman tamamlarsanız yayınlayabildiğinizden bu yaklaşım oldukça ölçeklenebilir bir çözümdür. Eğer yeterince sabırlıysanız, affiliate blog sitesi önemli miktarda gelir sayılabilecek bir miktara ulaşacaktır.

Bununla birlikte, affiliate blog sitesi açmadan önce aklınızda bulunması gereken bazı noktalar şöyle:

 • Belirli bir niche odaklanın. Mesela sıradan ayakkabılar yerine ortopedik ayakkabılara odaklanarak daha hedefli bir kitleye ulaşmayı deneyebilirsiniz. İdeal olarak seçeceğiniz niche tanıdık olduğunuz birşeyler olmalıdır.
 • Seçtiğiniz niche için en iyi affiliate programları araştırın. Bazı nicheler kendi affiliate programlarına sahiptir ve bazı durumlarda Amazon gibi devlerden daha fazla kazandırabilir. Diğer bir deyişle, biraz araştırma yaparak uzun vadede daha fazla kazanabilirsiniz.
 • Bir içerik takvimi belirleyerek uygulayın. Blog yazmayı rutininiz haline getirdiğinizde takvime uymak daha kolaylaşacaktır. Artı, düzenli olarak içerik yayınlayarak sitenizin kar edebilir hale gelme şansını arttırabilirsiniz.

Affiliate bloglar ilginizi çektiyse, blog sitesi nasıl açılır başlıklı rehberimize göz atmak isteyebilirsiniz

Ayrıca, blog siteniz para kazandırmaya başladığında içerik oluşturmanıza yardımcı olacak kişiler tutmak isteyebilirsiniz.

2. Dropshipping Odaklı Küçük Online Dükkanlar

online dropshipping dükkanı

Online bir dükkan açmak blog sitesi açmaktan biraz daha zahmetlidir. Ancak teknik kısmı bir kenara bırakırsak, online dükkan sahibi olmanın gerçek sıkıntısı, stok ve kargolama işlemleriyle ilgilenmek. Eğer kendi yaptığınız ürünleri satıyorsanız, tüm bu süreci kendiniz yönetebilirsiniz demektir.

Bununla birlikte, yan gelir elde edebileceğiniz online bir dükkan açmak istiyorsanız drop shipping en iyi online iş fikirlerinden birisidir. Drop shipping ile satışı yapıyorsunuz ardından bir başkası sizin için ürünü kargoluyor. Bu kişiler kazancın büyük bir bölümünü elde ediyor ancak siz satışı gerçekleştirdiğiniz için komisyon alıyorsunuz.

Müşterinin gözünde alışveriş sizden yapılıyor ve tıpkı bekledikleri gibi ürünü elde ediyorlar. Sizin kazancınız ise kargo, stok ve müşteri desteğiyle uğraşmak zorunda kalmıyor oluşunuz.

Diğer bir deyişle, siz tamamen daha fazla trafik elde etmeye odaklanabiliyorsunuz. Ayrıca her bir eşya için daha az kazanç sağlıyorsunuz ancak bu gözardı edilebilir bir nokta.

Eğer online drop shipping dükkanı açmak istiyorsanız, WordPress ile birlikte WooCommerce kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Ek olarak, şu iki noktayı unutmayın:

 • Belirli bir niche seçin. Tıpkı affiliate bloglarda olduğu gibi, niche ürünler için trafik kazanmak düzinelerce farklı ürünlerden çok daha kolaydır.
 • Ciddi miktarda güvene sahip drop shipping ortakları arayın. Ürünler müşterilerinize zamanında ve sorunsuz ulaşmalıdır, böylece imajınız zedelenmez. Dolayısıyla tedarikçilerinizi belirlerken dikkatli olmalısınız.

Dükkanınız büyüdükçe, kataloğunuza daha fazla ürün eklemeyi düşünebilirsiniz. Bir noktada ürünleri kendiniz kargolamak bile isteyebilirsiniz, tabi ki bu işi tam zamanlı olarak yapmayı planlıyorsanız.

3. Web Hosting Satışı

Reseller hosting, yan gelir elde etmenin harika yollarından bir diğeridir. Özellikle de website geliştirme ile ilgili biriyseniz.

reseller hosting satışı

Ana fikir şu, belirli bir miktar sunucu alanı kiralıyor ve kendi web hosting planlarınızı oluşturuyorsunuz.

Örneğin, VHM ve cPanel destekli kardeş projemizin reseller hosting planlarını görebilirsiniz. Bu yazılım özel limitler oluşturmanıza olanak sağlayarak çeşitli özellikleri ekleyip, çıkartabiliyor.

Ek olarak, hesap yönetimini oldukça kolaylaştıran çeşitli diğer özelliklere de sahip.

Eğer yaşamınızı sürdürmek için websiteleri kurmayı düşünüyorsanız, reseller hosting müşterilerinize sunabileceğiniz harika bir ek hizmet.

4. Online Eğitim Siteleri

Online iş fikirleri - online eğitim sitesi

İnternetin en güzel yanlarından birisi herhangi birşeyi öğrenmeyi oldukça kolaylaştırması. Nasıl websitesi açılacağını merak ediyorsanız, öğrenebileceğiniz binlerce rehber var. Aynı şey daha pratik şeyler için de geçerli, örneğin kusursuz haşlanmış yumurta nasıl yapılır veya çim biçme makinesi nasıl tamir edilir gibi.

Ancak bazı durumlarda en iyi eğitim materyalleri ücretli olabiliyor. Bu tabi ki yanlış birşey değil çünkü ücretli öğretmenler sizlere birşey öğretirken daha ilgili olabilirler. Dolayısıyla eğer belirli bir konuda yetenekliyseniz veya insanlar öğrenmek isteyeceği birşeyler biliyorsanız, bundan para kazanabilirsiniz.

Düşünün ki insanlara WordPress kullanarak nasıl websitesi açılacağını öğretmek istiyorsunuz. Bu başlığı baz alarak blog sitelerinden nasıl para kazanılacağı, SEO gibi konularda ücretli dersler verebilirsiniz. Öğrencilerinize ne kadar değer sağlarsanız, içerik için size para ödemeye o kadar istekli olurlar.

Bunu başarabilmek için bir websitesi açarak dersleri satmanın ve ödemeleri alabilmenin bir yolunu bulmalısınız. Bunu yapabilmenize olanak sağlayan en basit yollardan birisi WooCommerce ile Sensei gibi özel eklentiler kullanmaktır.

Sensei uzantısı

Unutmayın, tıpkı affiliate bloglarda olduğu gibi websitenizden para kazanabilmek için trafik elde etmelisiniz. Çoğu insan düzenli olarak ücretsiz içerik yayınlayarak sitelerine ziyaretçi çekmeye çalışıyor. Trafik elde etmeye başladığınızda premium derslerden faydalanabilir ve para kazanmaya başlayabilirsiniz.

5. Belirli Alanlar İçin İş İlanı Panoları

Online iş fikirleri - iş ilanı panosu

Şimdiye kadar bahsettiğimiz online iş fikirleri nispeten revaçta olan fikirlerdi. Bu noktada biraz daha bilinmeyen fikirlere göz atalım.

Artık çoğu insan internetten iş arıyor. Ancak en iyi iş ilanlarını bulmak biraz zorlu çünkü pek çok platforma göz atmanız ve kötü, gereksiz teklifleri gözden geçirmeniz gerekiyor. Bu sorunu gidermek için adaylar onlara özel teklifleri bir araya getiren premium iş ilanı panolarına üye olabilir. Bu sayede hem zamandan tasarruf edebilir hem de ilgi alanlarına yönelik işler bulabilirler.

Eğer sizde belirli bir niche için iş ilanlarını yakalamada yetenekliyseniz ve bunun için zamanınız da varsa, kendi iş ilanı panonuzu açmanıza gerek yoktur. Erişim ve başvuru yapabilmek için üyelerden aylık bir ücret talep edebilirsiniz. Alternatif olarak işverenlerden ücret talep edebilirsiniz.

İki türlü de, panoyu oluşturabilmek ve ödemeleri alabilmek için bir platforma ihtiyacınız var ve WordPress yine bu noktada imdadımıza koşuyor. Kullanabileceğiniz çeşitli pano eklentileri ve diğer özellikleri temiz bir WordPress kurulumuyla elde edebilirsiniz. Sitenizi açtıktan sonra tüm yapmanız gereken sitenize trafik kazanmak.

Online eğitim sitelerinde olduğu gibi hem işverenlerden hem çalışanlardan trafik kazanabilmenizin en iyi yolu ücretsiz içerik yayınlamaktır. Bununla birlikte, kar edebilen bir pano kurmak ve size para kazandıracak noktaya getirmek biraz zaman alabilir ancak uzun vadede güçlü bir işletme modelidir.

6. Hizmet Siteleri

Online iş fikirleri - hizmet sitesi

‘Hizmet’ kelimesi çok farklı işletme türlerini kapsayabilir. Örneğin bizim sitemiz bir hizmet sitesidir çünkü website hosting satıyoruz. Genel olarak, bir hizmet sitesi fiziksel veya dijital olmayan farklı bir değer satabilir.

Mevcut yeteneklerinizi değerlendirdiğinizde, online olarak verebileceğiniz bir hizmet keşfedebilirsiniz. Bu editörlük olabilir, yazılım danışmanlığı olabilir, hayal ettiğiniz herhangi birşey olabilir. Hizmetlerinizi tanıtabileceğiniz oldukça fazla platform var ancak kendize ait bir websitesi daha profesyonel gözükecek ve dikkatleri çekmenize yardımcı olacaktır.

Bu tür bir websitesi kurmak WordPress gibi platformlar sayesinde oldukça kolaydır. Tüm yapmanız gereken çekici bir anasayfa tasarlamak, kendiniz ve sunduğunuz hizmetler hakkında bilgi vermek. Eğer mümkünse, fiyat bilgisi vermenizi de tavsiye ediyoruz çünkü bu sayede ziyaretçileriniz hızlı şekilde hizmetlerinizi değerlendirebilir.

Herşeyi hazırladıktan sonra yapmanız gereken insanları sitenizi ziyaret etmelerini sağlamak. Sosyal medya bunun için iyi bir yöntem ancak kişisel bağlantılarınızı kullanmakta da fayda var.

Online iş fikirleri söz konusu olduğunda bu fikir oldukça basittir. Yapabileceğiniz kadar iş alabilir ve eğer siteniz tutarsa tam zamanlı bir iş haline bile dönüştürebilirsiniz.

7. Satabileceğiniz Websiteleri

Empire flippers websitesi ilanları

Son olarak, eğer website fikirleri üretmede ve uygulamada başarılıysanız bu yeteneğinizden para kazanabilirsiniz. Bahsettiğimiz bütün online iş fikirleri oldukça potansiyele sahip. Ancak herhangi birine kalıcı olarak bağlanmak istemiyorsanız, websiteleri kurarak satabilme opsiyonuna sahipsiniz.

İyi geçmişe sahip websitelerinin iyi bir piyasası var. Örneğin, size aylık en az 500$ kazandıran bir siteniz varsa, karşılığında iyi para alabileceğiniz bir teklif mutlaka bulabilirsiniz.

Unutmayın, piyasada ayrıca kuruş sayılabilecek paralara satılan websiteleri de var. Ciddi alıcılar genellikle birkaç yıllık geçmişi ve kanıtlanabilir geliri olan siteler arıyorlar. Ayrıca sıklıkla trafik bilgisi paylaşmanız gerekecek böylece alıcılar herşeyin yolunda olduğunu görebilecek.

Çoğu insan satmayı düşünerek bir websitesi oluşturmuyor. Ancak birkaç yıllık çalışma ile projeniz sizi tüketebilir. Bu gibi durumlarda sitenizi satmak, terk etmekten daha iyi bir fikirdir.

Yukarıda bahsettiğimiz online iş fikirlerinden, satılabilecek en iyi site türleri genellikle affiliate bloglar ve online dükkanlardır. Online eğitim siteleri ve iş ilanı panolarının da piyasası var ancak bunlar için alıcı bulmak biraz daha zahmetli.

Eğer websitesi satma konusunda araştırma yapmak istiyorsanız, bunlardan ilki Flippa olmalıdır. Küçük ve orta ölçekli siteleri ortalama fiyatlara bulabilirsiniz.

Flippa anasayfası

Öte yandan Empire Flippers ciddiyet ve kanıtlanabilir gelire sahip bir siteye sahipseniz çok daha iyi bir seçenektir:

Empire Flippers anasayfası

Bu siteler sizlere başarılı ve iyi tasarlanmış bir site için iyi paralar ödeyecek alıcılar bulmanıza yardımcı olacaktır. Yeterince sabır ve zaman ile, bu ilginç bir yan gelir kaynağı olabilir.

Sonuç

Çoğu websitesi fikrini geliştirmek zaman alacaktır. Ancak bazı site türlerini, daha çok yan gelir amaçlı uygulayabilirsiniz. Örneğin, herkes affiliate blog siteleriyle şansını deneyebilir ve zamanları oldukça içerik yayınlayabilir. Bu fikir peşinden koşabileceğiniz online iş fikirlerinden birisi olsa da, en rahat hissettiğinizi seçmeniz önemlidir.

Yan gelir amaçlı olarak yapılabilecek online işler sizce nelerdir? Fikirlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz!

Yazar

Author

Gürkan M. / @gurkanhostinger

Gürkan, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve Hostinger’da pazarlama asistanı olarak içerik yönetimi, dijital pazarlama ve çevirilerden sorumlu. Küçük yaşta tanışıp o günden bu yana hayatının büyük bir parçası olan internette web geliştirme ve özel olarak WordPress konularıyla yakından ilgileniyor. Ayrıca, pervasız bir gamer.

İlgili Rehberler

Bir yanıt bırakın

Yorum*

İsim*

Eposta*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Şimdi Hostinger'ın bir parçası olun!