Drupal vs WordPress – Hangi CMS Size Daha Uygun?

Drupal vs WordPress – Hangi CMS Size Daha Uygun?

Yeni web siteniz için doğru CMS’yi seçmek hayati önem taşıyor; bu sebeple de sizler için bir Drupal vs WordPress yazısı hazırladık.

Eğer ilk web sitenizi oluşturuyorsanız, muhtemelen yönetimi kolay ve tasarım konusunda yetenekli bir CMS kullanmalısınız.

Ama, hangi CMS sizin için en iyisi?

Drupal ve WordPress CMS dünyasının iki büyük oyuncusu, ikisi birlikte piyasanın %60’ını oluşturuyor.

Her biri kendine özgü online topluluğa ve sadık bir hayran kitlesine sahip. Artı olarak hem drupal hem de WordPress dünyanın en büyük web sitelerinden bazılarına gücünü veriyor.

Genel olarak WordPress öğrenmesi daha kolay ve daha büyük bir topluluğa sahip ancak bunun ötesinde bu ikisinin karşılaştırması nasıl?

Aşağıda WordPress ve Drupal’ın birbirine karşı avantaj ve dezavantajlarını göreceğiz. Okumaya devam ederek şu soruların cevabını elde edebilirsiniz:

 • Drupal mı kolay WordPress mi?
 • İçeriği nasıl yönetiyorlar?
 • Hangisi daha hızlı?
 • Hangi platform daha güvenli?
 • Hangi CMS daha esnek?

Drupal vs WordPress konusu zorlu. Umuyoruz ki yazımızı okumayı bitirdiğinizde yeni web siteniz için hangi CMS’nin doğru olduğuna dair bir karar vereceksiniz.

Drupal vs WordPress: Hangisinin Kullanımı Daha Kolay?

Bir CMS kullanmanın başlıca sebeplerinden birisi sitenizi yönetmeyi daha kolaylaştırmasıdır. İçerik yönetim sistemlerinin yükselişi sayesinde herkes iyi görünüme sahip, işlevsel bir web sitesi kurabilir.

Aşağıda Drupal ve WordPress kullanımının ne kadar kolay olduğuna dair bilgilerle birlikte hangisinin avantajlı olduğunu göreceksiniz.

Drupal

Eğer kullanıcı dostu bir host kullanıyorsanız Drupal kurulumu oldukça kolay. Hosting ortamınızın backend’I içerisinde Drupal dahil çeşitli CMS platformlarını yüklemeniz mümkün.

Drupal ayrıca dağıtım adı verilen çeşitli kurulumlara sahiptir. Bunlardan birisini sade Drupal kurulumuna tercih edebilirsiniz, tabi ki ne tarz bir web sitesi oluşturmak istediğinizi biliyorsanız.

Drupal kurulumunu tamamladıktan sonra çeşitli kişiselleştirme seçeneklerine erişiminiz olacak.

Ancak bu noktada öğrenme eşiği biraz artıyor. Temel kişiselleştirme özelliklerinde değişiklikler yapmak için PHP, HTMP ve farklı dillerde temel bilgiye sahip olmalısınız. Ancak kendi kendinize kod yazamıyorsanız bu noktada bir yazılımcı tutmak isteyebilirsiniz.

Sitenizi güncel tutmak bile belirli miktarda teknik bilgi gerektirdiği için sitenizin bütün elementlerinin yeni sürümle uyumlu olduğuna emin olmalısınız.

Eğer güvenilir bir Drupal hosting hizmeti arıyorsanız, Hostinger Drupal Hosting sunmaktadır.

WordPress

WordPress’in yaygın olarak kullanılmasındaki başlıca sebeplerden birisi kurulumunun ve kullanımının inanılmaz kolay olmasıdır. WordPress kurulumunu birkaç dakika içinde yapabilirsiniz. Çoğu hosting ortamı tek tık kuruluma sahiptir ve kurulumun her adımında size yardımcı olur.

WordPress kurulumu tamamlandıktan sonra sezgisel yönetici paneliyle karşılaşacaksınız.

Burası temalar, eklentiler yükleyeceğiniz, içerik oluşturacağınız ve sitenizi güncelleyeceğiniz ana üssünüz.

Bütün tema kişiselleştirmeleri ‘Görünüm’ sekmesinden yapılır. Artı olarak sitenizi oluşturmayı daha da kolaylaştırmak istiyorsanız Beaver Builder veya Elementor gibi sürükle bırak eklentisi kurabilirsiniz.

İçerik oluşturmak oldukça kolay. Daha önce hiç metin düzenleyici kullanmamış olsanız bile evinizde gibi hissedeceksiniz.

WordPress yazı editörü

Yazılar ve sayfalar eklemek doğrudan editöre yazmak, görselleri sürüklemek ve yayına butonuna basmaktan ibaret.

Sonuç

Eğer site kurma sürecini o zaman WordPress’i tercih edin. WordPress kurulumu dakikalar içinde tamamlanmakla kalmaz ayrıca sezgisel paneli sayesinde tema, eklenti yükleme ve içerik oluşturma oldukça kolay bir hale geliyor.

Eğer yazılım, kod yazmayı biliyorsanız Drupal ile çok şeyler yapabilirsiniz. Kurulum süreci basit ancak sitenizi kişiselleştirmeye başladığınızda sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Drupal vs WordPress: Hangi CMS Daha Hızlı?

Hem arama motorlarında iyi derece sahibi olmak hem de ziyaretçilerinizi memnun etmek için hızlı yüklenen bir siteye sahip olmak hayati önem taşır.

Dünyanın en güzel web sitesine sahip olabilirsiniz ancak yüklenmesi uzun sürüyorsa ziyaretçileriniz görmek için beklemeyecektir.

Aşağıda her iki platformun performansını inceliyoruz.

Drupal

Drupal hızlı yüklenen ve iyi çalışan web siteleri üretmenize yardımcı olur. Bunun başlıca sebebi CMS’nin sistem kaynaklarına fazla yük bindirmez. Bu sayede ışık hızında sunucu iletişimi ve hızlı yanıt süreleri elde edilir.

Artı olarak bu sayede binlerce sayfaları olan web siteleri daha kolay yönetilebilir. Ayrıca uzantılar ekleyerek performansı daha da arttırmanız mümkün, örneğin web site önbelleğini etkinleştirmek gibi.

WordPress

WordPress’in en başarısız olduğu konulardan birisi hız. Bu durum WordPress sitelerinin hızlı olmadığını göstermez ancak çoğu webmaster web sitesini doğru şekilde optimize etmiyor. Eğer ne yaptığınızı biliyorsanız ve zamanınızı vererek WordPress performansı için gerekli şeyleri uyguluyorsanız, oldukça hızlı bir site sahibi olabilirsiniz.

Veya WordPress yönetimli hosting kullanmayı tercih ederseniz, siteniz ışık hızında yüklenir çünkü sunucu ortamı tamamen siteniz için optimize edilmiştir.

Özünde WordPress harika performans sunabilir. Ancak çok fazla eklenti sahibiyseniz, kötü kodlanmış bir tema kullanıyorsanız ve sitenizi optimize etmediyseniz performans konusunda sorun yaşarsınız.

Ancak görsellerinizi optimize eder, önbellek eklentisi kullanır, yüksek kalite hosting seçer ve güvenilir bir tema indirirseniz, hızlı bir web siteniz olacaktır.

Sonuç

Drupal muhtemelen kutudan çıkar çıkmaz daha hızlıdır. Kesinlikle daha hafif bir CMS. Ancak, sitenizi performans potansiyeline ulaşmak için kurmak ve yapılandırmak daha zor olacaktır.

WordPress, milisaniyelik yükleme hızları sağlayabilir veya yüklenmesi bir asır gibi görünen bir süre alabilir. Her şey web yöneticisine, ana bilgisayara ve sitenizi uygun şekilde optimize edip etmediğinize bağlıdır. İyi haber şu ki, tamamen yeni başlayanlar bile WordPress sitelerini performans için kolayca optimize edebilir, çünkü genellikle sadece birkaç eklenti yükleyip yapılandırmayı gerektirir.

Drupal vs WordPress: Hangisi Daha Güvenli?

Ne tür site kurarsanız kurun, her zaman güvenli olmasını istersiniz. Artık internette hiçbir şey %100 güvenli değil. Bunun yerine, amacınız mümkün olan en yüksek güvenliğe sahip olmak.

Aşağıda her iki platformun da güvenliği nasıl hallettiği ve hangisinin daha güvenli olduğunu görebilirsiniz.

Drupal

Yıllar içerisinde Drupal en güvenli içerik yönetim sistemlerinden birisi olma ünvanını kazandı. Beyaz Saray web sitesi ve çeşitli diğer hükümet siteleri Drupal kullanılarak kuruldu, yani oldukça yüksek standartlara sahip (küçük bilgi: WordPress’e döndüler).

Drupal geçmişinde güvenlik sorunlarıyla karşılaştı, genellikle SQL saldırıları ancak bu tür sorunlar hızlı şekilde ortadan kaldırıldı.

Tek bir şey kesin o da Drupal’ın güvenlik konusunu ciddiye aldığı. Artık Drupal kullanan siteler azaldı ve daha az tema ile eklenti mevcut, bu yüzden saldırılara daha az maruz kalıyor. Ancak güvenlik standartları hat safhada.

WordPress

WordPress çekirdeği oldukça güvenli. Ancak üçüncü parti eklenti ve temaların varlığı güvenlik açıkları oluşturuyor.

Ayrıca oldukça popüler bir CMS olması, güvenlik açıklarına maruz kalma tehlikesini arttırıyor. Hatta WordPress en yaygın olarak hacklenen CMS’dir. Bunun sizi korkutmasına izin vermemelisiniz.

Bu güvenlik açıklarının kolaylıkla üstesinden gelmeniz mümkün. Hackleme genellikle webmaster ihmalinden veya eski sürüm eklentiler kullanmaktan kaynaklanıyor.

WordPress ile devasa bir eklenti ile tema ekosistemi içerisine giriyorsunuz dolayısıyla kötü kodlanmış bir eklenti veya tema ile karşılaşmanız olası.

Ancak çeşitli WordPress güvenlik önlemleri alarak güvenlik açıklarına karşı korunabilirsiniz.

Sonuç

Genel olarak Drupal’ın hacklenme olasılığı daha düşüktür. Bunun iki sebebi var, birincisi daha düşük kullanıma sahip olduğundan Drupal siteleri genellikle hedef alınmıyor. İkincisi ise daha küçük eklenti ve tema ekosistemine sahip olması daha az güvenlik açığı anlamına geliyor.

WordPress oldukça güvenli olabilir ancak sadece sitenizi korumak için gerekli adımları atarsanız. Yukarıda öğrendiğimiz gibi WordPress çekirdeği oldukça güvenli. Ancak düzgün şekilde önlem almamak riske sebep olabilir.

Drupal vs WordPress: Hangi CMS Daha Esnek?

Siz muhtemelen profesyonel bir web geliştirici değilsiniz, bunun anlamı sitenizi kişiselleştirmek için temalar ve eklentiler kullanmanız gerektiğidir.

Esnek bir CMS’den istemeniz gereken, rüyalarınızdaki siteyi oluşturmanıza yardımcı olması ve özellikler eklerken herhangi bir teknik bilgi gerektirmemesidir.

Aşağıda her bir CMS’nin ne kadar esnek ve çok amaçlı olduğuna değineceğiz.

Drupal

Drupal kişiselleştirmeleri uzantılar ve modüller aracılığıyla yapılıyor. WordPress’in aynı şeyi eklentiler ve temalarla yapmasına benzer.

Sonuç olarak Drupal sitenizi geniş şekilde kişiselleştirebilirsiniz. Ancak bu kişiselleştirmelerin uygulaması yazılım bilmediğiniz sürece biraz zorlu. Uzantıların çoğu bulunmalı, kurulmalı, düzenlenmeli ve hepsinin yanında WordPress kadar sezgisel değil.

Tipik olarak Drupal sitelerinin bu kadar eşsiz olmasının sebebi budur, çoğu tecrübeleri geliştiriciler tarafından kurulmuştur.

Eğer gerekli yazılım yeteneğine sahip değilseniz, o halde profesyonel olarak geliştirilmiş Drupal teması satın alabilir veya ücretsiz sunulanlardan bazılarına göz atabilirsiniz.

Ayrıca mevcut bir modül marketine sahip, bu sayede sitenize Yoast, Twitter, Shopify ve dahasını eklemeniz mümkün.

WordPress

WordPress devasa miktarda eklenti ve temaya sahip. Sitenizin çekirdeği bir tema kullanarak oluşturulacak, geri kalan özellikler ise eklentiler aracılığıyla eklenecek.

Devasa ücretsiz eklentiler ve temalar bulmakla kalmayacak ayrıca çoğu tema ve eklentinin premium versiyonunu da göreceksiniz. Premium versiyonlar genellikle daha kaliteli oluyor ve ekstra özelliklere veya destek ekibine sahip oluyor.

Ne tür bir site oluşturmak istediğinizin bir önemi yok, WordPress’le hepsi mümkün.

Sonuç

Eğer yeni başlayan biriyseniz ve tasarım, özellikler konusunda daha fazla kontrol sahibi olmak istiyorsanız, WordPress’i tercih edin. Drupal yüksek öğrenme eşiğine sahip ve eşsiz bir şey istiyorsanız bu oldukça zorlu olacaktır.

Ancak yazılım biliyorsanız, Drupal harika bir seçim olabilir çünkü sitenizi dilediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz.

Drupal Avantajları

Drupal üstün sınıf güvenlik sunmakla birlikte derinlemesine içerik kişiselleştirme seçeneklerine ve yüksek performansa sahip.

Drupal’ın sunduğu avantajlardan bazıları:

 • Çeşitli takımları destekleyebilir. Drupal’ın gelişmiş yetki kontrol sistemi daha kolay kullanıcı yönetimi ve kontrolü sağlıyor. WordPress’den daha derin ve esnekliğe sahip.
 • Dahili çoklu-dil desteği. Çoklu dil desteği çekirdek kuruluma dahildir. Eğer birden fazla dilde hizmet veren bir site açacaksanız, bunu kolaylıkla yapabilirsiniz.
 • İçerik organizasyonu harika. Eğer geniş yelpazede içeriğe sahipseniz, Drupal’ın derin taksonomi sisteminden faydalanbilirsiniz. Oldukça esnektir ve içerik ihtiyacınıza göre düzenlenebilir.
 • Güçlü içerik kişiselleştirme yetenekleri. Drupal çoklu özel içerik ve sayfa türü desteğine sahiptir. Benzer işlevi WordPress sitenize ekleyebilseniz de Drupal’ın çekirdeğinde mevcuttur.

WordPress Avantajları

WordPress esneklik, kullanım kolaylığı konusunda kendini göstererek sahip olduğu geniş ve yardımsever topluluğuyla öne çıkıyor.

WordPress’in sunduğu başlıca avantajlardan bazıları:

 • Kullanım kolaylığı. Belirli bir öğrenme eşiği olsa da, WordPress’le biraz zaman geçirdiğinizde neler yapabileceğinize inanamayacaksınız. Drupal ile karşılaştırıldığında kullanımı daha kolay, özellikle de yeni başlayanlar ve teknik bilgi sahibi olmayanlar için.
 • Devasa tema ve eklenti piyasası sayesinde rüyalarınızın sitesini bir yazılımcı tutmadan oluşturabilirsiniz.
 • İnanılmaz ucuz olabilir. Hosting ve domain adresi haricinde tamamen ücretsiz tema ve eklentilerle işlevsel bir WordPress sitesi kurabilirsiniz.
 • Devasa online topluluk. İster küçük bir problemle karşılaşın, ister daha ciddi bir sorunla çözüm her zaman bir Google araması uzağında. Artı olarak tamamen WordPress odaklı web siteleri sayesinde yeteneklerinizi hızlı şekilde geliştirebilirsiniz.

Drupal ile WordPress Karşılaştırmasını Bitirirken

Doğru CMS’yi seçmek web sitenizin geleceğini belirlemede önemli bir adımdır. Yanlış CMS’yi seçerek maçın başında ciddi bir hasar alabilirsiniz.

Genel olarak Drupal güçlü bir CMS’dir. Dahili pek çok özelliğe sahip ve performans ile güvenlik odaklı optimize edilmiş. Oldukça esnek ancak öğrenme eşiği yüksektir. Eğer yazılım öğrenmekle zaman harcamak istemiyor bunun yerine olabildiğince hızlı şekilde sitenizi açmak istiyorsanız, WordPress kullanmayı düşünmelisiniz.

WordPress oldukça sezgisel ve kullanımı kolay bir CMS. Oldukça geniş ve ağır şekilde kişiselleştirilmiş web siteleri kurabilseniz de (Mashable gibi), yeni başlayanlar için oldukça uygundur.

Doğru eklenti kombinasyonunu bulup, güçlü bir tema edindikten ve yüksek kalite bir hosting sağlayıcı seçtikten sonra başarmaya hazırsınız. Artı olarak WordPress oldukça popüler olduğundan karşılaşacağınız sorunların çözümünü bulmak oldukça kolay olacaktır.

Sonuç olarak, Drupal mı WordPress mi sorusuna cevabımız WordPress oluyor.

Şimdi söz sizde. Hangi CMS’yi kullanıyorsunuz ve niçin? Lütfen düşüncelerinizi yorumlar bölümünü kullanarak bizimle paylaşın.

Author
Yazar

Gürkan M.

Gürkan, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve Hostinger’da pazarlama asistanı olarak içerik yönetimi, dijital pazarlama ve çevirilerden sorumlu. Küçük yaşta tanışıp o günden bu yana hayatının büyük bir parçası olan internette web geliştirme ve özel olarak WordPress konularıyla yakından ilgileniyor. Ayrıca, pervasız bir gamer.